2021 MINNESOTA 9/17 SCHEDULE & RESULTS projection accuracy NOTE: NO PROJECTED SCORES UNTIL OCTOBER
Monday, September 13th
MID SOUTHEAST - BLUE
Bethlehem Academy (Faribault, MN) 61 Hayfield (MN) 27
Thursday, September 16th
METRO - MAROON SOUTH
Eastview (Apple Valley, MN) 36 Park (Cottage Grove, MN) 32
Woodbury (MN) 48 Eagan (MN) 15
NON-LEAGUE
Luverne (MN) 26 Windom (MN) 0
DISTRICT 9 WEST - CENTRAL (9 MAN)
Norman County East/Ulen-Hitterdal (Twin Valley, MN) 68 Laporte (MN) 0
Friday, September 17th
BIG SOUTHEAST - BLUE
Red Wing (MN) 32 Albert Lea (MN) 7
Stewartville (MN) 35 Faribault (MN) 26
BIG SOUTHEAST - RED
Mankato West (Mankato, MN) 42 Owatonna (MN) 0
Mayo (Rochester, MN) 42 Century (Rochester, MN) 0
New Prague (MN) 56 Austin (MN) 30
Northfield (MN) 31 Marshall (Rochester, MN) 7
EAST CENTRAL - NORTH
Milaca (MN) 50 Foley (MN) 32
Princeton (MN) 63 Little Falls (MN) 35
Zimmerman (MN) 21 St. Cloud Cathedral (St. Cloud, MN) 13
EAST CENTRAL - SOUTH
Dassel-Cokato (Cokato, MN) 35 Annandale (MN) 27
Litchfield (MN) 21 Glencoe-Silver Lake (Glencoe, MN) 7
New London-Spicer (New London, MN) 35 Holy Family Catholic (Victoria, MN) 14
METRO - GOLD NORTH
Blaine (MN) 26 Champlin Park (Champlin, MN) 25
Centennial (Circle Pines, MN) 41 Totino-Grace (Fridley, MN) 7
Maple Grove (MN) 35 Minnetonka (MN) 7
Wayzata (Plymouth, MN) 34 St. Michael-Albertville (Albertville, MN) 14
METRO - GOLD SOUTH
Lakeville South (Lakeville, MN) 42 Eden Prairie (MN) 7
Prior Lake (MN) 42 Edina (MN) 21
Rosemount (MN) 17 Lakeville North (Lakeville, MN) 0
Shakopee (MN) 63 Farmington (MN) 20
METRO - MAROON NORTH
Osseo (MN) 46 Forest Lake (MN) 20
Stillwater (MN) 42 Roseville (MN) 7
White Bear Lake (MN) 26 Mounds View (Arden Hills, MN) 20
METRO - MAROON SOUTH
East Ridge (Woodbury, MN) 34 Hopkins (Minnetonka, MN) 0
MID SOUTHEAST - BLUE
Cotter/Hope Lutheran (Winona, MN) 33 Wabasha-Kellogg (Wabasha, MN) 12
Rushford-Peterson (Rushford, MN) 42 Kenyon-Wanamingo (Kenyon, MN) 14
MID STATE - SUB 1
Melrose (MN) 27 Minnewaska Area (Glenwood, MN) 22
Pierz (MN) 34 Montevideo (MN) 6
Rockford (MN) 26 Morris Area/Chokio-Alberta (Morris, MN) 22
MID STATE - SUB 2
Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 32 Holdingford (MN) 7
Royalton (MN) 14 Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 13
Sauk Centre (MN) 43 Paynesville (MN) 26
MID STATE - SUB 3
Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 34 Long Prairie-Grey Eagle (Long Prairie, MN) 16
B O L D (Olivia, MN) 28 Browerville/Eagle Valley/Stacey Family HomeSchool (Browerville, MN) 14
Benson (MN) 40 Belgrade-Brooten-Elrosa (Belgrade, MN) 12
Kimball (MN) 66 Maple Lake (MN) 0
Upsala/Swanville (Upsala, MN) 52 Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Kerkhoven, MN) 28
MIDWEST - BLUE
Breckenridge (MN) 6 Frazee (MN) 0
Otter Tail Central co-op (Battle Lake, MN) 37 Underwood (MN) 14
Parkers Prairie (MN) 32 Roseau (MN) 6
MIDWEST - RED
Detroit Lakes (MN) 28 Thief River Falls (MN) 0
Dilworth-Glyndon-Felton (Glyndon, MN) 48 Perham (MN) 0
East Grand Forks (MN) 27 Park Rapids (MN) 0
Fergus Falls (MN) 13 Pequot Lakes (MN) 6
MIDWEST - WHITE
Hawley (MN) 41 Crookston (MN) 19
Osakis (MN) 45 Staples-Motley (Staples, MN) 0
West Central Area/Ashby (Barrett, MN) 34 Pillager (MN) 0
NORTH CENTRAL - BLACK
Andover (MN) 42 Rogers (MN) 10
Elk River (MN) 68 Coon Rapids (MN) 33
NORTH CENTRAL - BLUE
Cambridge-Isanti (Cambridge, MN) 21 St. Cloud Tech/St. John's Prep (St. Cloud, MN) 0
Monticello (MN) 30 St. Francis (MN) 28
NORTH CENTRAL - RED
Brainerd (MN) 35 Sartell-St. Stephen (Sartell, MN) 6
NORTH CENTRAL - WHITE
Becker (MN) 21 Chisago Lakes Area (Lindstrom, MN) 14
Rocori (Cold Spring, MN) 22 Apollo (St. Cloud, MN) 20
Willmar (MN) 65 Big Lake (MN) 0
NORTHEAST - BLUE
Mesabi East (Aurora, MN) 32 International Falls (MN) 6
Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 36 Greenway/Nashwauk-Keewatin (Coleraine, MN) 0
Rush City (MN) 36 Crosby-Ironton (Crosby, MN) 8
NORTHEAST - RED
Grand Rapids (MN) 20 Cloquet (MN) 13
Hermantown (MN) 28 Duluth East (Duluth, MN) 25
Rock Ridge co-op (Eveleth, MN) 36 Denfeld (Duluth, MN) 6
NORTHEAST - SILVER
Barnum (MN) 24 Braham (MN) 0
Chisholm (MN) 42 Mille Lacs co-op (Isle, MN) 0
Deer River (MN) 22 North Woods (Cook, MN) 16
NORTHEAST - WHITE
Aitkin (MN) 22 Two Harbors (MN) 14
Esko (MN) 54 Proctor (MN) 8
Pine City (MN) 32 Hibbing/Victory Christian Academy (Hibbing, MN) 21
NORTHWEST - NORTH
Mahnomen/Waubun (Mahnomen, MN) 41 Warroad (MN) 6
Polk County West (East Grand Forks, MN) 42 Fosston (MN) 6
NORTHWEST - SOUTH
New York Mills (MN) 20 Wadena-Deer Creek (Wadena, MN) 12
Pine River-Backus (Pine River, MN) 33 Menahga (MN) 6
SOUTHEAST
Cannon Falls (MN) 57 Pine Island (MN) 21
Chatfield (MN) 30 Caledonia (MN) 0
Lake City (MN) 46 Lourdes (Rochester, MN) 32
Lewiston-Altura (Lewiston, MN) 35 La Crescent (MN) 0
Plainview-Elgin-Millville (Elgin, MN) 33 Zumbrota-Mazeppa (Zumbrota, MN) 0
St. Charles (MN) 34 Goodhue (MN) 33
Triton (Dodge Center, MN) 48 Dover-Eyota (Eyota, MN) 19
SOUTHWEST - EAST
Adrian/Ellsworth (Adrian, MN) 28 Sleepy Eye (MN) 6
Murray County Central (Slayton, MN) 33 Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 22
New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 48 St. James/Butterfield-Odin (St. James, MN) 30
Springfield/Comfrey (Springfield, MN) 40 Wabasso (MN) 28
SOUTHWEST - WEST
Dawson-Boyd (Dawson, MN) 49 Yellow Medicine East (Granite Falls, MN) 8
Lakeview (Cottonwood, MN) 61 MACCRAY (Clara City, MN) 0
Minneota (MN) 61 Lac qui Parle Valley (Madison, MN) 0
Russell-Tyler-Ruthton (Tyler, MN) 33 Canby (MN) 18
SUBURBAN - BLUE
Robbinsdale Cooper (New Hope, MN) 49 Robbinsdale Armstrong (Plymouth, MN) 14
SUBURBAN - MAROON
St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) 41 Cretin-Derham Hall (St. Paul, MN) 14
TWIN CITY - BLUE
Breck (Minneapolis, MN) 52 Concordia Academy (Roseville, MN) 9
Providence Academy/Heritage Christian Academy/Maranatha Christian Academy/West Lutheran (Plymouth, MN) 38 Academy Force (Woodbury, MN) 16
St. Agnes (St. Paul, MN) 39 St. Croix Lutheran/Unity/Josephs-Tobias HomeSchool (West St. Paul, MN) 0
TWIN CITY - MAROON
Fridley (MN) 34 St. Anthony Village (Minneapolis, MN) 12
TWIN CITY - RED
Brooklyn Center/Parnassus Prep (Brooklyn Center, MN) 15 Minneapolis South (Minneapolis, MN) 13
Edison (Minneapolis, MN) 16 Henry (Minneapolis, MN) 14
Harding (St. Paul, MN) 48 Roosevelt (Minneapolis, MN) 6
TWIN CITY - SILVER
Kennedy (Bloomington, MN) 40 Washburn (Minneapolis, MN) 0
Minneapolis Southwest (Minneapolis, MN) 36 Richfield (MN) 35
NON-LEAGUE
Academy of Holy Angels (Richfield, MN) 21 South St. Paul (MN) 20
Ada-Borup/Norman County West (Ada, MN) 39 Walker-Hackensack-Akeley (Walker, MN) 0
Anoka/Legacy Christian Academy/PACT Charter (Anoka, MN) 24 Burnsville (MN) 7
Barnesville (MN) 28 Pelican Rapids (MN) 14
Blooming Prairie (MN) 33 United South Central (Wells, MN) 6
Blue Earth (MN) 48 Jackson County Central (Jackson, MN) 14
Buffalo (MN) 29 Delano (MN) 0
Central (Norwood-Young America, MN) 14 Belle Plaine (MN) 7
Chanhassen (MN) 14 Spring Lake Park (MN) 7
Chaska (MN) 41 Benilde-St. Margaret's (St. Louis Park, MN) 14
Fairmont/Martin Luther (Fairmont, MN) 41 Jordan (MN) 18
Gibbon-Fairfax-Winthrop (Winthrop, MN) 48 Cleveland/Immanuel Lutheran (Cleveland, MN) 6
Hastings (MN) 28 Simley (Inver Grove Heights, MN) 14
Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) 42 East Central (Sandstone, MN) 18
Irondale (New Brighton, MN) 34 Tartan (Oakdale, MN) 3
Jefferson (Bloomington, MN) 21 Apple Valley (MN) 20
Lake Crystal-Wellcome Memorial (Lake Crystal, MN) 34 Le Sueur-Henderson (Le Sueur, MN) 6
Lake Park-Audubon (Lake Park, MN) 51 Red Lake (MN) 0
Marshall (MN) 45 New Ulm (MN) 8
Mound-Westonka/Southwest Christian (Mound, MN) 27 Park Center (Brooklyn Park, MN) 21
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 42 Janesville-Waldorf-Pemberton (Janesville, MN) 0
North (Minneapolis, MN) 35 North (North St. Paul, MN) 12
North Branch (MN) 50 Mora (MN) 0
Pipestone (MN) 34 Sibley East (Arlington, MN) 9
Red Lake County Central/Red Lake Falls (Oklee, MN) 46 Bagley (MN) 22
Redwood Valley (Redwood Falls, MN) 8 Maple River (Mapleton, MN) 7
Sauk Rapids-Rice (Sauk Rapids, MN) 27 Alexandria (MN) 13
Spectrum (Elk River, MN) 14 Columbia Heights (MN) 12
St. Louis Park (MN) 31 Two Rivers (Mendota Heights, MN) 7
St. Peter (MN) 46 Worthington (MN) 6
Waconia (MN) 21 Orono (Long Lake, MN) 7
Waseca (MN) 22 Tri-City United (Montgomery, MN) 8
Watertown-Mayer (Watertown, MN) 32 Albany (MN) 8
Waterville-Elysian-Morristown (Waterville, MN) 44 Alden-Conger/Glenville-Emmons (Alden, MN) 6
DISTRICT 9 NORTH - NORTH (9 MAN)
Bigfork (MN) 68 Ely (MN) 14
Cherry (Iron, MN) 38 North Central Stars (Northome, MN) 0
DISTRICT 9 NORTH - SOUTH (9 MAN)
Hill City/Northland (Hill City, MN) 32 Cromwell (MN) 7
Kelley (Silver Bay, MN) 34 McGregor (MN) 24
DISTRICT 9 SOUTH - EAST (9 MAN)
Grand Meadow (MN) 38 Houston/La Crescent (Houston, MN) 0
Lanesboro (MN) 38 LeRoy-Ostrander (LeRoy, MN) 27
Southland (Adams, MN) 36 Kingsland (Spring Valley, MN) 14
Spring Grove (MN) 28 Mabel-Canton (Mabel, MN) 26
DISTRICT 9 SOUTH - WEST (9 MAN)
Granada-Huntley-East Chain/Truman (Granada, MN) 24 Nicollet (MN) 8
Hills-Beaver Creek (Hills, MN) 45 Heron Lake-Okabena/Fulda (Okabena, MN) 12
Mountain Lake/Mountain Lake Christian (Mountain Lake, MN) 43 Edgerton (MN) 0
Red Rock Central (Lamberton, MN) 18 Renville County West (Renville, MN) 16
St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 54 Madelia (MN) 0
Westbrook-Walnut Grove (Westbrook, MN) 44 Buffalo Lake-Hector-Stewart (Hector, MN) 18
DISTRICT 9 WEST - CENTRAL (9 MAN)
Clearbrook-Gonvick (Clearbrook, MN) 28 Cass Lake-Bena (Cass Lake, MN) 8
Fertile-Beltrami (Fertile, MN) 49 Park Christian/Ware Family HomeSchool/Gorman Christian HomeSchool/Ridgewood Academy HomeSchool (Moorhead, MN) 7
Nevis (MN) 34 Blackduck (MN) 18
DISTRICT 9 WEST - NORTH (9 MAN)
Badger/Greenbush-Middle River (Badger, MN) 30 Lake of the Woods/Indus/Rainy River (Baudette, MN) 14
Goodridge/Grygla-Gatzke (Goodridge, MN) 28 Win-E-Mac (Erskine, MN) 22
Kittson Central/Lancaster (Hallock, MN) 33 Northern Freeze co-op (Newfolden, MN) 0
Warren-Alvarado-Oslo (Warren, MN) 18 Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 13
DISTRICT 9 WEST - SOUTH (9 MAN)
Brandon/Evansville (Brandon, MN) 52 Sebeka (MN) 8
Hancock (MN) 38 Rothsay (MN) 8
Ortonville (MN) 54 Bertha-Hewitt (Bertha, MN) 38
Verndale (MN) 46 Clinton-Graceville-Beardsley (Graceville, MN) 0
Wheaton/Herman-Norcross (Wheaton, MN) 68 Hillcrest Lutheran Academy (Fergus Falls, MN) 21
6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Cedar Mountain (Morgan, MN) 42 Lyle/Pacelli (Lyle, MN) 14
Mountain Iron-Buhl (Mountain Iron, MN) 48 Ogilvie (MN) 26
South Ridge (Culver, MN) 38 Cook County (Grand Marais, MN) 0
Saturday, September 18th
BIG SOUTHEAST - BLUE
Mankato East (Mankato, MN) 14 Kasson-Mantorville (Kasson, MN) 7
Winona (MN) 23 Byron (MN) 16
MID SOUTHEAST - BLUE
Bethlehem Academy (Faribault, MN) 32 Randolph (MN) 26
Fillmore Central (Harmony, MN) 40 Hayfield (MN) 13
SOUTHWEST - EAST
Martin County West (Sherburn, MN) 34 Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 16
SUBURBAN - GREY
Mahtomedi (MN) 28 Hill-Murray (Maplewood, MN) 14
TWIN CITY - GOLD
Highland Park (St. Paul, MN) 20 Johnson (St. Paul, MN) 14
St. Paul Central (St. Paul, MN) 21 Como Park (St. Paul, MN) 6
TWIN CITY - GREEN
Blake/Hope Academy/Minnehaha Academy/St. Paul Academy-Summit (Minneapolis, MN) 43 DeLaSalle (Minneapolis, MN) 7
NON-LEAGUE
Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 43 Medford (MN) 0
Mayer Lutheran (Mayer, MN) 33 St. Clair/Loyola (St. Clair, MN) 8