2021 SOUTHERN SECTION 10/8 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    hide projections


Thursday, October 7th

BIG VIII
Centennial (Corona, CA) at Santiago (Corona, CA), 7:00pm

DEL RIO
Santa Fe (Santa Fe Springs, CA) vs. La Serna (Whittier, CA) at California (Whittier, CA), 7:00pm

DESERT SKY
Granite Hills (Apple Valley, CA) at Silverado (Victorville, CA), 7:00pm

MOJAVE RIVER
Serrano (Phelan, CA) at Burroughs (Ridgecrest, CA), 7:00pm

MOUNTAIN VALLEY
Pacific (San Bernardino, CA) at Indian Springs (San Bernardino, CA), 7:00pm

ORANGE
Anaheim (CA) vs. Western (Anaheim, CA) at Glover Stadium (Anaheim, CA), 7:00pm

PACIFIC
Burbank (CA) vs. Pasadena (CA) at Burroughs (Burbank, CA), 7:00pm

RIVER VALLEY
Patriot (Jurupa Valley, CA) vs. Norte Vista (Riverside, CA) at Jurupa Valley (CA), 7:00pm

SAN GABRIEL VALLEY
Dominguez (Compton, CA) at Gahr (Cerritos, CA), 7:00pm

SOUTH VALLEY
St. Jeanne de Lestonnac (Temecula, CA) at Hamilton (Anza, CA), 5:00pm

SUBURBAN
Firebaugh (Lynwood, CA) vs. Norwalk (CA) at Lynwood (CA), 7:00pm

SUNSET
Los Alamitos (CA) vs. Edison (Huntington Beach, CA) at Westminster (CA), 7:00pm

TRINITY
Santa Margarita (Rancho Santa Margarita, CA) vs. Servite (Anaheim, CA) at Orange Coast College (Costa Mesa, CA), 7:30pm

NON-LEAGUE
Brea Olinda (Brea, CA) at El Modena (Orange, CA), 7:00pm
Diamond Bar (CA) at Wilson (Hacienda Heights, CA), 7:00pm
El Dorado (Placentia, CA) vs. Foothill (Santa Ana, CA) at Tustin (CA), 7:00pm
Etiwanda (CA) at Los Osos (Rancho Cucamonga, CA), 7:00pm
Kaiser (Fontana, CA) at Colton (CA), 7:00pm

AGAPE (8 MAN)
Academy of Careers & Exploration (Helendale, CA) at Lucerne Valley (CA), 7:00pm

VICTORY (8 MAN)
California School for the Deaf (Riverside, CA) at Desert Chapel (Palm Springs, CA), 7:00pm

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Cornerstone Christian (Wildomar, CA) at Sage Hill (Newport Beach, CA), 6:00pm
Milken (Los Angeles, CA) vs. Hillcrest Christian (Thousand Oaks, CA) at Birmingham (Van Nuys, CA), 7:00pm



Friday, October 8th

ALMONT
Alhambra (CA) vs. Schurr (Montebello, CA) at Moor Field (Alhambra, CA), 7:00pm
Montebello (CA) at Bell Gardens (CA), 7:00pm
San Gabriel (CA) at Keppel (Alhambra, CA), 7:00pm

AMBASSADOR
Arrowhead Christian (Redlands, CA) at Ontario Christian (Ontario, CA), 7:00pm
Western Christian (Upland, CA) at Aquinas (San Bernardino, CA), 7:00pm

BASELINE
Chino Hills (CA) at Rancho Cucamonga (CA), 7:00pm
Damien (La Verne, CA) at Upland (CA), 7:00pm

BAY
Culver City (CA) at Redondo (Redondo Beach, CA), 7:00pm
Palos Verdes (Palos Verdes Estates, CA) at Mira Costa (Manhattan Beach, CA), 7:00pm
Santa Monica (CA) at Palos Verdes Peninsula (Rolling Hills Estates, CA), 3:00pm

BIG VIII
Norco (CA) at Corona (CA), 7:00pm
Roosevelt (Eastvale, CA) at King (Riverside, CA), 7:00pm

CANYON
Oak Park (CA) at Agoura (CA), 7:00pm
Royal (Simi Valley, CA) at Simi Valley (CA), 7:00pm

CHANNEL
Dos Pueblos (Goleta, CA) at Oxnard (CA), 7:00pm
Lompoc (CA) at Rio Mesa (Oxnard, CA), 7:00pm
Pacifica (Oxnard, CA) at Santa Barbara (CA), 7:00pm

CITRUS BELT
Cajon (San Bernardino, CA) at Yucaipa (CA), 7:00pm
Redlands (CA) at Beaumont (CA), 7:00pm
Redlands East Valley (Redlands, CA) vs. Citrus Valley (Redlands, CA) at Redlands (CA), 7:00pm

CITRUS COAST
Carpinteria (CA) at Fillmore (CA), 7:00pm
Nordhoff (Ojai, CA) at Santa Paula (CA), 7:00pm

CROSS VALLEY
Riverside Prep (Oro Grande, CA) at Vasquez (Acton, CA), 7:00pm
Webb (Claremont, CA) at Silver Valley (Yermo, CA), 7:00pm

DEL REY
Harvard-Westlake (Studio City, CA) at Salesian (Los Angeles, CA), 7:00pm
St. Anthony (Long Beach, CA) at Mary Star of the Sea (San Pedro, CA), 3:00pm

DEL RIO
Whittier (CA) vs. El Rancho (Pico Rivera, CA) at California (Whittier, CA), 7:00pm

DESERT EMPIRE
La Quinta (CA) at Palm Desert (CA), 7:00pm
Rancho Mirage (CA) at Palm Springs (CA), 7:00pm
Xavier Prep (Palm Desert, CA) at Shadow Hills (Indio, CA), 7:00pm

DESERT SKY
Barstow (CA) at Adelanto (CA), 7:00pm

DESERT VALLEY
Cathedral City (CA) at Banning (CA), 7:00pm
Desert Mirage (Thermal, CA) at Desert Hot Springs (CA), 7:00pm
Indio (CA) at Yucca Valley (CA), 7:00pm
Twentynine Palms (CA) at Coachella Valley (Thermal, CA), 7:00pm

EMPIRE
Crean Lutheran (Irvine, CA) vs. Kennedy (La Palma, CA) at Portola (Irvine, CA), 7:00pm
Cypress (CA) at Tustin (CA), 7:00pm
Pacifica (Garden Grove, CA) at Valencia (Placentia, CA), 7:00pm

FOOTHILL
Canyon (Canyon Country, CA) at Valencia (CA), 7:00pm
Golden Valley (Santa Clarita, CA) vs. West Ranch (Valencia, CA) at Canyon (Canyon Country, CA), 7:00pm
Hart (Newhall, CA) vs. Saugus (CA) at College of Canyons (Santa Clarita, CA), 7:00pm

FREELANCE
Castaic (CA) at St. Margaret's (San Juan Capistrano, CA), 7:00pm

FREEWAY
La Habra (CA) at Fullerton (CA), 7:00pm
Sonora (La Habra, CA) vs. Troy (Fullerton, CA) at La Habra (CA), 7:00pm
Sunny Hills (Fullerton, CA) at Buena Park (CA), 7:00pm

GARDEN GROVE
La Quinta (Westminster, CA) vs. Rancho Alamitos (Garden Grove, CA) at Garden Grove (CA), 7:00pm
Loara (Anaheim, CA) vs. Santiago (Garden Grove, CA) at Glover Stadium (Anaheim, CA), 7:00pm
Los Amigos (Fountain Valley, CA) at Bolsa Grande (Garden Grove, CA), 6:30pm

GOLD COAST
Rio Hondo Prep (Arcadia, CA) vs. Campbell Hall (North Hollywood, CA) at Kare Park (Irwindale, CA), 7:00pm

GOLDEN
Eastside (Lancaster, CA) at Palmdale (CA), 7:00pm
Knight (Palmdale, CA) at Littlerock (CA), 7:00pm
Lancaster (CA) at Highland (Palmdale, CA), 7:00pm
Quartz Hill (CA) at Antelope Valley (Lancaster, CA), 7:00pm

INLAND VALLEY
Lakeside (Lake Elsinore, CA) at Vista del Lago (Moreno Valley, CA), 7:00pm

IVY
Notre Dame (Riverside, CA) at Rancho Verde (Moreno Valley, CA), 7:00pm
Temescal Canyon (Lake Elsinore, CA) at Heritage (Menifee, CA), 7:00pm

MIRAMONTE
Garey (Pomona, CA) at Ganesha (Pomona, CA), 7:00pm
La Puente (CA) at Bassett (La Puente, CA), 7:00pm

MISSION
Alemany (Mission Hills, CA) at Notre Dame (Sherman Oaks, CA), 7:00pm
Cathedral (Los Angeles, CA) at Bishop Amat (La Puente, CA), 7:00pm
Chaminade (West Hills, CA) at Serra (Gardena, CA), 7:00pm

MISSION VALLEY
Arroyo (El Monte, CA) at South El Monte (CA), 7:00pm
Gabrielino (San Gabriel, CA) at Rosemead (CA), 7:00pm
Mountain View (El Monte, CA) at El Monte (CA), 7:00pm

MOJAVE RIVER
Oak Hills (Hesperia, CA) at Hesperia (CA), 7:00pm
Sultana (Hesperia, CA) at Apple Valley (CA), 7:00pm

MOORE
Compton (CA) at Millikan (Long Beach, CA), 7:00pm
Jordan (Long Beach, CA) at Wilson (Long Beach, CA), 7:00pm
Poly (Long Beach, CA) at Cabrillo (Long Beach, CA), 7:00pm

MOUNTAIN PASS
Perris (CA) at Citrus Hill (Perris, CA), 7:00pm
Tahquitz (Hemet, CA) at West Valley (Hemet, CA), 7:00pm

MOUNTAIN VALLEY
Miller (Fontana, CA) at Rubidoux (Jurupa Valley, CA), 7:00pm
San Bernardino (CA) at Jurupa Valley (CA), 7:00pm

OCEAN
Hawthorne (CA) vs. Inglewood (CA) at El Camino College (Torrance, CA), 7:00pm
Leuzinger (Lawndale, CA) at Centennial (Compton, CA), 7:00pm
Morningside (Inglewood, CA) at Beverly Hills (CA), 7:00pm

OLYMPIC
Village Christian (Sun Valley, CA) at Valley Christian (Cerritos, CA), 7:00pm
Whittier Christian (La Habra, CA) at Maranatha (Pasadena, CA), 7:00pm

ORANGE
Savanna (Anaheim, CA) at Century (Santa Ana, CA), 7:00pm
Valley (Santa Ana, CA) vs. Magnolia (Anaheim, CA) at Western (Anaheim, CA), 7:00pm

ORANGE COAST
Calvary Chapel (Santa Ana, CA) at Costa Mesa (CA), 7:00pm
Saddleback (Santa Ana, CA) vs. Santa Ana (CA) at Santa Ana Stadium (Santa Ana, CA), 7:00pm

PACIFIC
Arcadia (CA) at Muir (Pasadena, CA), 7:00pm
Crescenta Valley (La Crescenta, CA) at Burroughs (Burbank, CA), 7:00pm

PACIFIC VIEW
Cabrillo (Lompoc, CA) at Ventura (CA), 7:00pm
San Marcos (Santa Barbara, CA) at Channel Islands (Oxnard, CA), 7:00pm
Santa Ynez (CA) at Buena (Ventura, CA), 7:00pm

PIONEER
North (Torrance, CA) at El Segundo (CA), 7:00pm
Torrance (CA) at Lawndale (CA), 7:00pm
West (Torrance, CA) at South (Torrance, CA), 7:00pm

RIO HONDO
La Canada (CA) at South Pasadena (CA), 7:00pm
Poly (Pasadena, CA) at Monrovia (CA), 7:00pm
Temple City (CA) at San Marino (CA), 7:00pm

RIVER VALLEY
Arlington (Riverside, CA) at Ramona (Riverside, CA), 7:00pm
La Sierra (Riverside, CA) vs. Hillcrest (Riverside, CA) at Norte Vista (Riverside, CA), 7:00pm

SAN GABRIEL VALLEY
Downey (CA) at Paramount (CA), 7:00pm
Warren (Downey, CA) at Lynwood (CA), 7:00pm

SKYLINE
Arroyo Valley (San Bernardino, CA) at Rim of the World (Lake Arrowhead, CA), 7:00pm
Bloomington (CA) at Fontana (CA), 7:00pm

SOUTH VALLEY
Santa Rosa Academy (Menifee, CA) at Nuview Bridge (Nuevo, CA), 7:00pm

SOUTHWESTERN
Great Oak (Temecula, CA) at Murrieta Valley (Murrieta, CA), 7:00pm
Murrieta Mesa (Murrieta, CA) at Chaparral (Temecula, CA), 7:00pm
Temecula Valley (Temecula, CA) at Vista Murrieta (Murrieta, CA), 7:00pm

SUBURBAN
Mayfair (Lakewood, CA) vs. La Mirada (CA) at Bellflower (CA), 7:00pm

SUNBELT
North (Riverside, CA) at Paloma Valley (Menifee, CA), 7:00pm
Orange Vista (Perris, CA) at Valley View (Moreno Valley, CA), 7:00pm

SUNSET
Fountain Valley (CA) vs. Newport Harbor (Newport Beach, CA) at Huntington Beach (CA), 7:00pm
Huntington Beach (CA) vs. Corona del Mar (Newport Beach, CA) at Newport Harbor (Newport Beach, CA), 7:00pm

TRINITY
Lutheran (Orange, CA) vs. Mater Dei (Santa Ana, CA) at Orange Coast College (Costa Mesa, CA), 7:00pm
St. John Bosco (Bellflower, CA) at JSerra (San Juan Capistrano, CA), 7:00pm

NON-LEAGUE
Artesia (Lakewood, CA) at Westminster (CA), 7:00pm
Azusa (CA) vs. Nogales (La Puente, CA) at Citrus College (Glendora, CA), 7:00pm
Baldwin Park (CA) at Rowland (Rowland Heights, CA), 7:00pm
Beckman (Irvine, CA) at Laguna Hills (CA), 7:00pm
Canyon (Anaheim, CA) at Yorba Linda (CA), 7:00pm
Capistrano Valley (Mission Viejo, CA) at San Juan Hills (San Juan Capistrano, CA), 7:00pm
Cerritos (CA) vs. Segerstrom (Santa Ana, CA) at Gahr (Cerritos, CA), 7:00pm
Covina (CA) at Claremont (CA), 7:00pm
Don Lugo (Chino, CA) vs. South Hills (West Covina, CA) at Covina District Field (Covina, CA), 7:00pm
Eisenhower (Rialto, CA) at San Gorgonio (San Bernardino, CA), 7:00pm
Elsinore (Wildomar, CA) at Hemet (CA), 7:00pm
Esperanza (Anaheim, CA) vs. Villa Park (CA) at El Modena (Orange, CA), 7:00pm
Garden Grove (CA) at Glenn (Norwalk, CA), 7:00pm
Grand Terrace (CA) at Carter (Rialto, CA), 7:00pm
Hueneme (Oxnard, CA) at Glendale (CA), 7:00pm
La Salle (Pasadena, CA) vs. St. Genevieve (Panorama City, CA) at Los Angeles Valley College (Van Nuys, CA)
Moreno Valley (CA) at San Jacinto (CA), 7:00pm
Northwood (Irvine, CA) at Dana Hills (Dana Point, CA), 7:00pm
Paraclete (Lancaster, CA) vs. Camarillo (CA) at Antelope Valley College (Lancaster, CA), 7:00pm
Pioneer (Whittier, CA) at Montclair (CA), 7:00pm
Portola (Irvine, CA) at University (Irvine, CA), 7:00pm
Rialto (CA) at Alta Loma (CA), 7:00pm
Summit (Fontana, CA) vs. Jurupa Hills (Fontana, CA) at Miller (Fontana, CA), 7:00pm
Trabuco Hills (Mission Viejo, CA) at Tesoro (Rancho Santa Margarita, CA), 7:00pm
Viewpoint (Calabasas, CA) vs. Bishop Montgomery (Torrance, CA) at Calabasas (CA), 7:00pm
Walnut (CA) at Chino (CA), 7:00pm
Westlake (Westlake Village, CA) vs. Sierra Canyon (Chatsworth, CA) at Los Angeles Valley College (Van Nuys, CA), 7:00pm
Woodbridge (Irvine, CA) at Irvine (CA), 7:00pm

INTERSECTIONAL
Granite Hills (El Cajon, CA) at St. Francis (La Canada, CA), 7:00pm
Lakewood (CA) vs. San Pedro (CA) at Veterans Stadium (Long Beach, CA), 7:00pm
Maywood CES (Maywood, CA) at Hoover (Glendale, CA), 5:00pm
Mission Viejo (CA) at Helix (La Mesa, CA), 7:00pm
Stellar Prep (Hayward, CA) at Moorpark (CA), 7:00pm

AGAPE (8 MAN)
University Careers and Sports Academy (Hesperia, CA) at PAL Academy (San Bernardino, CA)

COAST VALLEY (8 MAN)
Coastal Christian (Pismo Beach, CA) at Valley Christian Academy (Santa Maria, CA), 7:00pm

MT. PINOS (8 MAN)
Cate (Carpinteria, CA) at Santa Clara (Oxnard, CA), 6:00pm
Thacher (Ojai, CA) at Malibu (CA), 7:00pm

VICTORY (8 MAN)
Lutheran (La Verne, CA) at San Jacinto Valley Academy (San Jacinto, CA)

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Cuyama Valley (New Cuyama, CA) vs. Calvary Baptist (La Verne, CA) at Richardson Park (New Cuyama, CA), 6:00pm
Desert Christian (Lancaster, CA) vs. Faith Baptist (Canoga Park, CA) at Lancaster (CA), 7:00pm
Rolling Hills Prep (San Pedro, CA) at Chadwick (Palos Verdes Peninsula, CA), 3:30pm
Santa Clarita Christian (Canyon Country, CA) at Windward (Los Angeles, CA), 3:30pm
Villanova Prep (Ojai, CA) vs. Leadership Military Academy (Moreno Valley, CA) at Lasselle Park (Moreno Valley, CA), 7:00pm

6/8/9 MAN INTERSECTIONAL
Maricopa (CA) at Lone Pine (CA), 7:00pm
Noli Indian (San Jacinto, CA) at Trona (CA), 7:00pm
University Pathways (Los Angeles, CA) at California Lutheran (Wildomar, CA), 7:00pm



Saturday, October 9th

CROSS VALLEY
Trinity Classical Academy (Valencia, CA) vs. Big Bear (Big Bear City, CA) at Valencia (CA), 6:00pm

INLAND VALLEY
Canyon Springs (Moreno Valley, CA) vs. Poly (Riverside, CA) at King (Riverside, CA), 7:00pm

ORANGE COAST
Estancia (Costa Mesa, CA) vs. Orange (CA) at El Modena (Orange, CA), 7:00pm

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Avalon (CA) at Hesperia Christian (Hesperia, CA), 12:45pm
Blair (Pasadena, CA) vs. Calvary Chapel (Downey, CA) at Downey (CA), 6:00pm