2020 PENNSYLVANIA 10/23 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    hide projections


Monday, October 19th

MID-PENN - COMMONWEALTH
State College (PA) 38 Carlisle (PA) 29   
[projection: State College (PA) 44-6]

SUBURBAN ONE - NATIONAL
Neshaminy (Langhorne, PA) 49 Abington (PA) 28   
[projection: Abington (PA) 35-21]



Tuesday, October 20th

NON-LEAGUE
Shenandoah Valley (Shenandoah, PA) at Columbia Montour Vo-Tech (Bloomsburg, PA), 6:30pm   
[projection: Columbia Montour Vo-Tech (Bloomsburg, PA) 31-27]
Williamsport (PA) at Harrisburg (PA), 6:00pm   
[projection: Harrisburg (PA) 35-14]



Thursday, October 22nd

PITTSBURGH CITY
USO (Pittsburgh, PA) at Brashear (Pittsburgh, PA), 7:00pm   
[projection: USO [University Prep/Sci-Tech/Obama Academy] (Pittsburgh, PA) 27-7]



Friday, October 23rd

BERKS INTER-COUNTY 1
Muhlenberg (Laureldale, PA) at Berks Catholic (Reading, PA), 7:00pm   
[projection: Berks Catholic (Reading, PA) 60-6]
Governor Mifflin (Shillington, PA) at Boone (Birdsboro, PA), 7:00pm   
[projection: Governor Mifflin (Shillington, PA) 56-6]

BERKS INTER-COUNTY 2
Wyomissing (PA) at Schuylkill Valley (Leesport, PA), 7:00pm   
[projection: Wyomissing (PA) 52-0]

BICENTENNIAL
Bristol (PA) at Jenkintown (PA), 7:00pm   
[projection: Bristol (PA) 21-14]

CENTRAL
Garnet Valley (Glen Mills, PA) at Harriton (Rosemont, PA), 7:00pm   
[projection: Garnet Valley (Glen Mills, PA) 62-6]
Marple Newtown (Newtown Square, PA) at Harriton (Rosemont, PA), 7:00pm   
[projection: Marple Newtown (Newtown Square, PA) 35-10]
Upper Darby (Drexel Hill, PA) at Haverford (Havertown, PA), 7:00pm   
[projection: Haverford (Havertown, PA) 38-12]
Garnet Valley (Glen Mills, PA) at Lower Merion (Ardmore, PA), 7:00pm   
[projection: Garnet Valley (Glen Mills, PA) 61-7]
Springfield (PA) at Marple Newtown (Newtown Square, PA), 7:00pm   
[projection: Marple Newtown (Newtown Square, PA) 20-14]
Conestoga (Berwyn, PA) at Penncrest (Media, PA), 7:00pm   
[projection: Conestoga (Berwyn, PA) 28-24]
Springfield (PA) at Penncrest (Media, PA), 7:00pm   
[projection: Springfield (PA) 26-14]
Haverford (Havertown, PA) at Radnor (PA), 7:00pm   
[projection: Haverford (Havertown, PA) 34-14]
Strath Haven (Wallingford, PA) at Radnor (PA), 7:00pm   
[projection: Strath Haven (Wallingford, PA) 28-14]
Conestoga (Berwyn, PA) at Ridley (Folsom, PA), 7:00pm   
[projection: Ridley (Folsom, PA) 41-21]

CHES-MONT - AMERICAN
East (West Chester, PA) at Henderson (West Chester, PA), 7:00pm   
[projection: East (West Chester, PA) 31-14]
Sun Valley (Aston, PA) at Kennett (Kennett Square, PA), 7:00pm   
[projection: Kennett (Kennett Square, PA) 35-8]
Great Valley (Malvern, PA) at Rustin (West Chester, PA), 7:00pm   
[projection: Rustin [Bayard] (West Chester, PA) 38-7]
Oxford (PA) at Unionville (Kennett Square, PA), 7:30pm   
[projection: Unionville (Kennett Square, PA) 41-17]

CHES-MONT - NATIONAL
Downingtown West (Downingtown, PA) at Avon Grove (West Grove, PA), 7:00pm   
[projection: Downingtown West (Downingtown, PA) 44-17]
Downingtown East (Exton, PA) at Coatesville (PA), 7:00pm   
[projection: Downingtown East (Exton, PA) 26-24]

COLONIAL-SCHUYLKILL
Blue Mountain (Schuylkill Haven, PA) at Mahanoy Area (Mahanoy City, PA), 7:00pm   
[projection: Blue Mountain (Schuylkill Haven, PA) 31-13]
Marian Catholic (Tamaqua, PA) at Minersville (PA), 7:00pm   
[projection: Minersville (PA) 31-17]
Tamaqua (PA) at North Schuylkill (Ashland, PA), 7:00pm   
[projection: North Schuylkill (Ashland, PA) 35-10]
Salisbury Township (Allentown, PA) at Northern Lehigh (Slatington, PA), 7:00pm   
[projection: Northern Lehigh (Slatington, PA) 31-22]
Northwestern Lehigh (New Tripoli, PA) at Saucon Valley (Hellertown, PA), 7:00pm   
[projection: Northwestern Lehigh (New Tripoli, PA) 38-28]
Pen Argyl (PA) at Notre Dame-Green Pond (Easton, PA), 7:00pm   
[projection: Notre Dame-Green Pond (Easton, PA) 49-8]
Palmerton (PA) at Palisades (Kintnersville, PA), 7:00pm   
[projection: Palisades (Kintnersville, PA) 42-19]
Shenandoah Valley (Shenandoah, PA) at Panther Valley (Lansford, PA), 7:00pm   
[projection: Panther Valley (Lansford, PA) 31-17]
Pine Grove (PA) at Lehighton (PA), 7:00pm   
[projection: Pine Grove (PA) 35-17]
Pine Grove (PA) at Mahanoy Area (Mahanoy City, PA), 7:00pm   
[projection: Pine Grove (PA) 31-21]
Jim Thorpe (PA) at Pottsville (PA), 7:00pm   
[projection: Pottsville (PA) 24-21]
Nativity BVM (Pottsville, PA) at Schuylkill Haven (PA), 7:00pm   
[projection: Nativity BVM (Pottsville, PA) 31-24]
Southern Lehigh (Center Valley, PA) at Bangor (PA), 7:00pm   
[projection: Southern Lehigh (Center Valley, PA) 38-10]
Tri-Valley (Hegins, PA) at Williams Valley (Tower City, PA), 7:00pm   
[projection: Williams Valley (Tower City, PA) 28-24]

DELAWARE VALLEY
Penn Wood (Lansdowne, PA) at Academy Park (Sharon Hill, PA), 7:00pm   
[projection: Academy Park (Sharon Hill, PA) 27-8]

DISTRICT 9 - SMALL NORTH
Elk County Catholic (St. Marys, PA) at Cameron County (Emporium, PA), 7:00pm   
[projection: Elk County Catholic (St. Marys, PA) 42-7]

DISTRICT 9 - SMALL SOUTH
Redbank Valley (New Bethlehem, PA) at Brockway (PA), 7:00pm   
[projection: Redbank Valley (New Bethlehem, PA) 28-6]

DISTRICT 10 REGION 4
Northwestern (Albion, PA) at Farrell (PA), 7:00pm   
[projection: Farrell (PA) 35-8]
Lakeview (Stoneboro, PA) at Wilmington Area (New Wilmington, PA), 7:00pm   
[projection: Wilmington Area (New Wilmington, PA) 56-3]

EASTERN PENNSYLVANIA - NORTH
Pocono Mountain East (Swiftwater, PA) at East Stroudsburg South (East Stroudsburg, PA), 7:00pm   
[projection: East Stroudsburg South (East Stroudsburg, PA) 48-7]
Pleasant Valley (Brodheadsville, PA) at East Stroudsburg North (Dingmans Ferry, PA), 7:00pm
Pocono Mountain West (Pocono Summit, PA) at Pleasant Valley (Brodheadsville, PA), 7:00pm
Pocono Mountain West (Pocono Summit, PA) at Stroudsburg (PA), 7:00pm   
[projection: Stroudsburg (PA) 34-14]

EASTERN PENNSYLVANIA - SOUTH
Whitehall (PA) at Emmaus (PA), 7:00pm   
[projection: Emmaus (PA) 41-21]
Nazareth (PA) at Liberty (Bethlehem, PA), 7:00pm   
[projection: Nazareth (PA) 35-7]
Easton (PA) at Northampton (PA), 7:00pm   
[projection: Easton (PA) 28-27]

HEARTLAND I
Jersey Shore (PA) at Central Mountain (Mill Hall, PA), 7:00pm   
[projection: Jersey Shore (PA) 41-14]
Selinsgrove (PA) at Shamokin Area (Coal Township, PA), 7:00pm   
[projection: Shamokin Area (Coal Township, PA) 21-14]
Milton (PA) at Shikellamy (Sunbury, PA), 7:00pm   
[projection: Shikellamy (Sunbury, PA) 28-12]

HEARTLAND II
Warrior Run (Turbotville, PA) at Montoursville (PA), 7:00pm   
[projection: Montoursville (PA) 62-0]

HERITAGE
Homer-Center (Homer City, PA) at Blairsville (PA), 7:00pm   
[projection: Homer-Center (Homer City, PA) 44-14]
West Shamokin (Rural Valley, PA) at Marion Center (PA), 7:00pm   
[projection: Marion Center (PA) 48-21]
United (Armagh, PA) at Penns Manor (Clymer, PA), 7:00pm   
[projection: Penns Manor (Clymer, PA) 44-6]
Bishop Carroll (Ebensburg, PA) at Purchase Line (Commodore, PA), 7:00pm   
[projection: Purchase Line (Commodore, PA) 41-3]
Northern Cambria (PA) at Saltsburg (PA), 7:00pm   
[projection: Saltsburg (PA) 28-27]

INTER-ACADEMIC
Springside Chestnut Hill Academy (Philadelphia, PA) at Episcopal Academy (Newtown Square, PA), 7:00pm   
[projection: Episcopal Academy (Newtown Square, PA) 31-27]

INTER-COUNTY
Bellwood-Antis (Bellwood, PA) at Juniata Valley (Alexandria, PA), 7:00pm   
[projection: Bellwood-Antis (Bellwood, PA) 35-21]
Claysburg-Kimmel (Claysburg, PA) at Everett (PA), 7:00pm   
[projection: Claysburg-Kimmel (Claysburg, PA) 27-21]
Southern Huntingdon County (Three Springs, PA) at Moshannon Valley (Houtzdale, PA), 7:00pm   
[projection: Southern Huntingdon County (Three Springs, PA) 44-6]
Glendale (Flinton, PA) at West Branch (Morrisdale, PA), 7:00pm   
[projection: Glendale (Flinton, PA) 28-17]
Everett (PA) at Williamsburg (PA), 7:00pm   
[projection: Williamsburg (PA) 31-7]

LACKAWANNA 1
North Pocono (Covington Township, PA) at Delaware Valley (Milford, PA), 7:00pm   
[projection: Delaware Valley (Milford, PA) 31-14]

LACKAWANNA 2
Scranton Prep (Scranton, PA) at West Scranton (Scranton, PA), 7:00pm   
[projection: Scranton Prep (Scranton, PA) 48-6]
Western Wayne (Lake Ariel, PA) at Valley View (Archbald, PA), 7:00pm   
[projection: Valley View (Archbald, PA) 34-14]

LACKAWANNA 3
Riverside (Taylor, PA) at Mid Valley (Throop, PA), 7:00pm   
[projection: Mid Valley (Throop, PA) 24-21]

LACKAWANNA 4
Lackawanna Trail (Factoryville, PA) at Susquehanna (PA), 7:00pm   
[projection: Lackawanna Trail (Factoryville, PA) 35-17]

LANCASTER-LEBANON 1
Penn Manor (Millersville, PA) at Cedar Crest (Lebanon, PA), 7:00pm   
[projection: Penn Manor (Millersville, PA) 22-21]
McCaskey (Lancaster, PA) at Manheim Township (Lancaster, PA), 7:00pm   
[projection: Manheim Township (Lancaster, PA) 56-0]
Wilson (West Lawn, PA) at Hempfield (Landisville, PA), 7:00pm   
[projection: Wilson (West Lawn, PA) 35-17]

LANCASTER-LEBANON 2
Solanco (Quarryville, PA) at Conestoga Valley (Lancaster, PA), 7:00pm   
[projection: Conestoga Valley (Lancaster, PA) 28-27]
Manheim Central (Manheim, PA) at Elizabethtown (PA), 7:00pm   
[projection: Manheim Central (Manheim, PA) 31-24]
Cocalico (Denver, PA) at Warwick (Lititz, PA), 7:00pm   
[projection: Warwick (Lititz, PA) 35-17]

LANCASTER-LEBANON 3
Lancaster Catholic (Lancaster, PA) at Garden Spot (New Holland, PA), 7:00pm   
[projection: Garden Spot (New Holland, PA) 27-14]
Lampeter-Strasburg (Lampeter, PA) at Ephrata (PA), 7:00pm   
[projection: Lampeter-Strasburg (Lampeter, PA) 41-7]
Donegal (Mt. Joy, PA) at Lebanon (PA), 7:00pm   
[projection: Lebanon (PA) 28-19]

LANCASTER-LEBANON 4
Octorara Area (Atglen, PA) at Annville-Cleona (Annville, PA), 7:00pm   
[projection: Octorara Area (Atglen, PA) 35-21]
Columbia (PA) at Eastern Lebanon County (Myerstown, PA), 7:00pm   
[projection: Eastern Lebanon County (Myerstown, PA) 34-20]
Pequea Valley (Kinzers, PA) at Northern Lebanon (Fredericksburg, PA), 7:00pm   
[projection: Northern Lebanon (Fredericksburg, PA) 31-27]

LAUREL HIGHLANDS
Greater Johnstown (Johnstown, PA) at Bedford (PA), 7:00pm   
[projection: Bedford (PA) 62-0]
Bishop McCort (Johnstown, PA) at Bishop Guilfoyle (Altoona, PA), 7:00pm   
[projection: Bishop Guilfoyle (Altoona, PA) 35-6]
Somerset (PA) at Chestnut Ridge (New Paris, PA), 7:00pm   
[projection: Chestnut Ridge (New Paris, PA) 38-8]

MID-PENN - CAPITAL
Boiling Springs (PA) at Camp Hill (PA), 7:00pm   
[projection: Camp Hill (PA) 31-21]
Middletown (PA) at Trinity (Camp Hill, PA), 7:00pm   
[projection: Middletown (PA) 46-3]
Big Spring (Newville, PA) at Steelton-Highspire (Steelton, PA), 7:00pm   
[projection: Steelton-Highspire (Steelton, PA) 48-7]

MID-PENN - COLONIAL
Waynesboro (PA) at Mechanicsburg (PA), 7:00pm   
[projection: Mechanicsburg (PA) 31-14]
Susquehanna Township (Harrisburg, PA) at Northern York (Dillsburg, PA), 7:00pm   
[projection: Northern York (Dillsburg, PA) 28-19]
Shippensburg (PA) at East Pennsboro (Enola, PA), 7:00pm   
[projection: Shippensburg (PA) 26-24]
Greencastle-Antrim (Greencastle, PA) at West Perry (Elliottsburg, PA), 7:00pm   
[projection: West Perry (Elliottsburg, PA) 28-24]

MID-PENN - COMMONWEALTH
Central Dauphin (Harrisburg, PA) at Central Dauphin East (Harrisburg, PA), 7:00pm   
[projection: Central Dauphin (Harrisburg, PA) 48-0]
Chambersburg (PA) at Cumberland Valley (Mechanicsburg, PA), 7:00pm   
[projection: Cumberland Valley (Mechanicsburg, PA) 22-19]

MID-PENN - KEYSTONE
Red Land (Lewisberry, PA) at Bishop McDevitt (Harrisburg, PA), 7:00pm   
[projection: Bishop McDevitt (Harrisburg, PA) 42-0]
Hershey (PA) at Lower Dauphin (Hummelstown, PA), 7:00pm   
[projection: Hershey (PA) 31-12]
Palmyra (PA) at Mifflin County (Lewistown, PA), 7:00pm   
[projection: Mifflin County (Lewistown, PA) 34-20]

MID-PENN - LIBERTY
Juniata (Mifflintown, PA) at Buchanan (Mercersburg, PA), 7:00pm   
[projection: Juniata (Mifflintown, PA) 42-6]
Newport (PA) at Line Mountain (Herndon, PA), 7:00pm   
[projection: Line Mountain (Herndon, PA) 31-21]
Halifax (PA) at Susquenita (Duncannon, PA), 7:00pm   
[projection: Susquenita (Duncannon, PA) 31-26]

MOUNTAIN
Clearfield (PA) at Bellefonte (PA), 7:00pm   
[projection: Clearfield (PA) 28-20]
Bellefonte (PA) at Philipsburg-Osceola (Philipsburg, PA), 7:00pm   
[projection: Bellefonte (PA) 35-14]
Clearfield (PA) at Bald Eagle Area (Wingate, PA), 7:00pm   
[projection: Clearfield (PA) 24-12]
Penns Valley Area (Spring Mills, PA) at Huntingdon (PA), 7:00pm   
[projection: Penns Valley Area (Spring Mills, PA) 46-21]

NORTHERN TIER - LARGE
Wellsboro (PA) at Athens (PA), 7:00pm   
[projection: Wellsboro (PA) 24-21]
Wellsboro (PA) at Sayre (PA), 7:00pm   
[projection: Wellsboro (PA) 24-20]

PHILADELPHIA CATHOLIC - BLUE
Lansdale Catholic (Lansdale, PA) at Conwell-Egan Catholic (Fairless Hills, PA), 7:00pm   
[projection: Lansdale Catholic (Lansdale, PA) 28-21]
Archbishop Ryan (Philadelphia, PA) at Monsignor Bonner/Archbishop Prendergast Catholic (Drexel Hill, PA), 7:00pm   
[projection: Monsignor Bonner/Archbishop Prendergast Catholic (Drexel Hill, PA) 42-3]

PHILADELPHIA PUBLIC - AMERICAN
Boys' Latin Charter (Philadelphia, PA) at Central (Philadelphia, PA), 3:00pm   
[projection: Central (Philadelphia, PA) 20-14]
West Philadelphia (Philadelphia, PA) at Franklin (Philadelphia, PA), 6:30pm

PHILADELPHIA PUBLIC - INDEPENDENCE
Gratz (Philadelphia, PA) at King (Philadelphia, PA), 6:30pm   
[projection: Gratz [Simon] (Philadelphia, PA) 21-20]
Imhotep Charter (Philadelphia, PA) at Olney (Philadelphia, PA), 7:00pm   
[projection: Imhotep Charter (Philadelphia, PA) 46-6]

PHILADELPHIA PUBLIC - NATIONAL
Overbrook (Philadelphia, PA) at Lincoln (Philadelphia, PA), 3:00pm   
[projection: Lincoln [Abraham] (Philadelphia, PA) 35-3]
Kensington (Philadelphia, PA) at Washington (Philadelphia, PA), 7:00pm   
[projection: Kensington (Philadelphia, PA) 26-17]

PIONEER - LIBERTY
Upper Perkiomen (Pennsburg, PA) at Boyertown (PA), 7:00pm   
[projection: Boyertown (PA) 28-20]
Perkiomen Valley (Collegeville, PA) at Methacton (Norristown, PA), 7:00pm   
[projection: Perkiomen Valley (Collegeville, PA) 24-7]
Roberts (Pottstown, PA) at Spring-Ford (Royersford, PA), 7:00pm   
[projection: Spring-Ford (Royersford, PA) 35-17]

PITTSBURGH CITY
Perry Traditional Academy (Pittsburgh, PA) at Allderdice (Pittsburgh, PA), 7:00pm   
[projection: Allderdice [Taylor] (Pittsburgh, PA) 31-8]
Carrick (Pittsburgh, PA) at Westinghouse (Pittsburgh, PA), 3:30pm   
[projection: Westinghouse (Pittsburgh, PA) 62-0]

SUBURBAN ONE - AMERICAN
Plymouth Whitemarsh (Plymouth Meeting, PA) at Upper Moreland (Willow Grove, PA), 7:00pm   
[projection: Upper Moreland (Willow Grove, PA) 27-21]
Tennent (Warminster, PA) at Wissahickon (Ambler, PA), 7:00pm   
[projection: Tennent [William] (Warminster, PA) 21-17]

SUBURBAN ONE - CONTINENTAL
Bensalem (PA) at Quakertown (PA), 7:00pm   
[projection: Quakertown (PA) 38-14]

SUBURBAN ONE - NATIONAL
Pennsbury (Fairless Hills, PA) at Abington (PA), 7:00pm   
[projection: Abington (PA) 44-22]
Neshaminy (Langhorne, PA) at Central Bucks West (Doylestown, PA), 7:00pm   
[projection: Central Bucks West (Doylestown, PA) 35-20]
Central Bucks South (Warrington, PA) at Pennridge (Perkasie, PA), 7:00pm   
[projection: Pennridge (Perkasie, PA) 22-17]

WPIAL A BIG SEVEN
Cornell (Coraopolis, PA) at Fort Cherry (McDonald, PA), 7:00pm   
[projection: Fort Cherry (McDonald, PA) 28-21]
Northgate (Pittsburgh, PA) at Our Lady of the Sacred Heart (Coraopolis, PA), 7:00pm   
[projection: Our Lady of the Sacred Heart (Coraopolis, PA) 42-10]
Shenango (New Castle, PA) at Rochester (PA), 7:00pm   
[projection: Shenango (New Castle, PA) 38-24]
Burgettstown (PA) at Union Area (New Castle, PA), 7:00pm   
[projection: Union Area (New Castle, PA) 27-21]

WPIAL A EASTERN
Bishop Canevin (Pittsburgh, PA) at Riverview (Oakmont, PA)   
[projection: Bishop Canevin (Pittsburgh, PA) 34-17]
Springdale (PA) at Clairton (PA), 7:00pm   
[projection: Clairton (PA) 41-24]
Leechburg (PA) at Imani Christian Academy (Pittsburgh, PA), 7:00pm   
[projection: Leechburg (PA) 42-26]
Jeannette (PA) at Greensburg Central Catholic (Greensburg, PA), 7:00pm   
[projection: Jeannette (PA) 44-13]

WPIAL A TRI-COUNTY SOUTH
Monessen (PA) at California (Coal Center, PA), 7:00pm   
[projection: California (Coal Center, PA) 48-3]
Carmichaels (PA) at Avella (PA), 7:00pm   
[projection: Carmichaels (PA) 31-13]
Bentworth (Bentleyville, PA) at Mapletown (Greensboro, PA), 7:00pm   
[projection: Bentworth (Bentleyville, PA) 31-22]
West Greene (Waynesburg, PA) at Jefferson-Morgan (Jefferson, PA), 7:00pm   
[projection: West Greene (Waynesburg, PA) 41-14]

WPIAL AA ALLEGHENY
Apollo Ridge (Spring Church, PA) at Steel Valley (Munhall, PA), 7:00pm   
[projection: Apollo Ridge (Spring Church, PA) 42-14]
Shady Side Academy (Pittsburgh, PA) at Ligonier Valley (Ligonier, PA), 7:00pm   
[projection: Ligonier Valley (Ligonier, PA) 31-28]

WPIAL AA CENTURY
Waynesburg Central (Waynesburg, PA) at Chartiers-Houston (Houston, PA), 7:00pm   
[projection: Chartiers-Houston (Houston, PA) 28-14]
McGuffey (Claysville, PA) at Bethlehem Center (Fredericktown, PA), 7:00pm   
[projection: McGuffey (Claysville, PA) 48-3]
Frazier (Perryopolis, PA) at Washington (PA), 7:00pm   
[projection: Washington (PA) 35-14]

WPIAL AA MIDWESTERN
Neshannock (New Castle, PA) at Beaver Falls (PA), 7:00pm   
[projection: Beaver Falls (PA) 42-22]
Lincoln (Ellwood City, PA) at Laurel (New Castle, PA), 7:00pm   
[projection: Laurel (New Castle, PA) 41-0]
Freedom (PA) at Mohawk Area (Bessemer, PA), 7:00pm   
[projection: Freedom (PA) 27-21]
Riverside (Ellwood City, PA) at New Brighton (PA), 7:00pm   
[projection: New Brighton (PA) 28-12]

WPIAL AA THREE RIVERS
Seton LaSalle (Pittsburgh, PA) at South Side (Hookstown, PA), 7:00pm   
[projection: South Side (Hookstown, PA) 35-21]
Brentwood (Pittsburgh, PA) at Sto-Rox (McKees Rocks, PA), 7:00pm   
[projection: Sto-Rox (McKees Rocks, PA) 46-14]

WPIAL AAA ALLEGHENY SEVEN
Derry (PA) at Burrell (Lower Burrell, PA), 7:00pm   
[projection: Derry (PA) 28-27]
Valley (New Kensington, PA) at East Allegheny (North Versailles, PA), 7:00pm   
[projection: East Allegheny (North Versailles, PA) 26-7]
Freeport (PA) at North Catholic (Cranberry Township, PA), 7:00pm   
[projection: North Catholic (Cranberry Township, PA) 44-14]

WPIAL AAA INTERSTATE
Southmoreland (Alverton, PA) at Elizabeth Forward (Elizabeth, PA), 7:00pm   
[projection: Elizabeth Forward (Elizabeth, PA) 28-13]
Mt. Pleasant (PA) at South Park (PA), 7:00pm   
[projection: Mt. Pleasant (PA) 19-14]
Yough (Herminie, PA) at Brownsville (PA), 7:00pm   
[projection: Yough (Herminie, PA) 40-21]

WPIAL AAA NORTHWESTERN SIX
Avonworth (Pittsburgh, PA) at Central Valley (Monaca, PA), 7:00pm   
[projection: Central Valley (Monaca, PA) 38-7]
Hopewell (Aliquippa, PA) at Keystone Oaks (Pittsburgh, PA), 7:00pm   
[projection: Keystone Oaks (Pittsburgh, PA) 31-24]
Ambridge (PA) at Quaker Valley (Leetsdale, PA), 7:00pm   
[projection: Quaker Valley (Leetsdale, PA) 31-21]

WPIAL AAAA BIG EIGHT
Trinity (Washington, PA) at Laurel Highlands (Uniontown, PA), 7:00pm   
[projection: Trinity (Washington, PA) 35-17]
West Mifflin (PA) at Ringgold (Monongahela, PA), 7:00pm   
[projection: West Mifflin (PA) 28-19]

WPIAL AAAA GREATER ALLEGHENY
Knoch (Saxonburg, PA) at Hampton (Allison Park, PA), 7:00pm   
[projection: Hampton (Allison Park, PA) 35-0]
Greensburg Salem (Greensburg, PA) at Highlands (Natrona Heights, PA), 7:00pm   
[projection: Highlands (Natrona Heights, PA) 42-8]
Indiana (PA) at Mars (PA), 7:00pm   
[projection: Mars (PA) 42-17]
Plum (Pittsburgh, PA) at Armstrong (Kittanning, PA), 7:00pm   
[projection: Plum (Pittsburgh, PA) 31-10]

WPIAL AAAA PARKWAY
Blackhawk (Beaver Falls, PA) at Aliquippa (PA), 7:00pm   
[projection: Aliquippa (PA) 48-7]
New Castle (PA) at Chartiers Valley (Bridgeville, PA), 7:00pm   
[projection: Chartiers Valley (Bridgeville, PA) 42-20]
Montour (McKees Rocks, PA) at Beaver (PA), 7:30pm   
[projection: Montour (McKees Rocks, PA) 34-6]

WPIAL AAAAA ALLEGHENY SIX
Bethel Park (PA) at Moon Area (Moon Township, PA), 7:00pm   
[projection: Moon Area (Moon Township, PA) 28-10]
West Allegheny (Imperial, PA) at Peters Township (McMurray, PA), 7:00pm   
[projection: Peters Township (McMurray, PA) 38-6]
South Fayette (McDonald, PA) at Upper St. Clair (PA), 7:30pm   
[projection: South Fayette (McDonald, PA) 28-27]

WPIAL AAAAA BIG EAST
Connellsville (PA) at Gateway (Monroeville, PA), 7:00pm   
[projection: Gateway (Monroeville, PA) 62-7]
Franklin Regional (Murrysville, PA) at Penn-Trafford (Harrison City, PA), 7:30pm   
[projection: Penn-Trafford (Harrison City, PA) 35-10]
Woodland Hills (Pittsburgh, PA) at Greater Latrobe (Latrobe, PA), 7:00pm   
[projection: Woodland Hills (Pittsburgh, PA) 35-17]

WPIAL AAAAA NORTHEAST
Shaler Area (Pittsburgh, PA) at Penn Hills (Pittsburgh, PA), 7:00pm   
[projection: Penn Hills (Pittsburgh, PA) 38-7]
Kiski Area (Vandergrift, PA) at Pine-Richland (Gibsonia, PA), 7:00pm   
[projection: Pine-Richland (Gibsonia, PA) 60-6]

WPIAL AAAAAA QUAD COUNTY
Canon-McMillan (Canonsburg, PA) at Norwin (North Huntingdon, PA), 7:00pm   
[projection: Canon-McMillan (Canonsburg, PA) 31-21]
Baldwin (Pittsburgh, PA) at Central Catholic (Pittsburgh, PA), 7:00pm   
[projection: Central Catholic (Pittsburgh, PA) 42-13]
Seneca Valley (Harmony, PA) at Mt. Lebanon (Pittsburgh, PA), 7:00pm   
[projection: Mt. Lebanon (Pittsburgh, PA) 28-17]
Hempfield Area (Greensburg, PA) at North Allegheny (Wexford, PA), 7:30pm   
[projection: North Allegheny (Wexford, PA) 52-7]

WESTERN PENNSYLVANIA [WPAC]
North Star (Boswell, PA) at Blacklick Valley (Nanty Glo, PA), 7:00pm   
[projection: Blacklick Valley (Nanty Glo, PA) 26-22]
Shade (Cairnbrook, PA) at Meyersdale (PA), 7:00pm   
[projection: Meyersdale (PA) 26-22]
Windber (PA) at Portage (PA), 7:00pm   
[projection: Windber (PA) 27-20]

WYOMING VALLEY 3A-A
Wyoming Area (Exeter, PA) at Greater Nanticoke Area (Nanticoke, PA), 7:00pm   
[projection: Wyoming Area (Exeter, PA) 41-8]

WYOMING VALLEY 4A
Berwick (PA) at Crestwood (Mountain Top, PA), 7:00pm   
[projection: Crestwood (Mountain Top, PA) 28-17]

YORK-ADAMS 1
Dallastown (PA) at Central York (York, PA), 7:00pm   
[projection: Central York (York, PA) 52-6]
Penn (York, PA) at Northeastern (Manchester, PA), 7:00pm   
[projection: Penn [William] (York, PA) 46-13]
Spring Grove (PA) at Red Lion (PA)   
[projection: Red Lion (PA) 31-22]
Dover (PA) at South Western (Hanover, PA), 7:00pm   
[projection: South Western (Hanover, PA) 35-26]

YORK-ADAMS 2
Susquehannock (Glen Rock, PA) at Kennard-Dale (Fawn Grove, PA), 7:00pm   
[projection: Kennard-Dale (Fawn Grove, PA) 35-6]
Gettysburg (PA) at New Oxford (PA), 7:00pm   
[projection: New Oxford (PA) 26-17]
West York Area (York, PA) at York Suburban (York, PA), 7:00pm   
[projection: York Suburban (York, PA) 42-17]

YORK-ADAMS 3
Littlestown (PA) at Bermudian Springs (York Springs, PA), 7:00pm   
[projection: Bermudian Springs (York Springs, PA) 22-19]
Biglerville (PA) at Hanover (PA), 7:00pm   
[projection: Biglerville (PA) 31-14]
York Catholic (York, PA) at Delone Catholic (McSherrystown, PA), 7:00pm   
[projection: Delone Catholic (McSherrystown, PA) 27-21]
York County Tech (York, PA) at Fairfield (PA), 7:00pm   
[projection: Fairfield (PA) 28-24]

NON-LEAGUE
Montgomery (PA) at Athens (PA), 7:00pm   
[projection: Athens (PA) 28-21]
Bellwood-Antis (Bellwood, PA) at Bald Eagle Area (Wingate, PA), 7:00pm   
[projection: Bellwood-Antis (Bellwood, PA) 21-17]
Forest Hills (Sidman, PA) at Berlin Brothersvalley (Berlin, PA), 7:00pm   
[projection: Berlin Brothersvalley (Berlin, PA) 42-14]
Pottstown (PA) at Bishop McDevitt (Wyncote, PA), 7:00pm   
[projection: Bishop McDevitt (Wyncote, PA) 35-6]
Archbishop Carroll (Radnor, PA) at Bishop Shanahan (Downingtown, PA), 7:00pm   
[projection: Archbishop Carroll [John] (Radnor, PA) 27-24]
Midd-West (Middleburg, PA) at Bloomsburg (PA), 7:00pm   
[projection: Bloomsburg (PA) 38-17]
Bucktail (Farwell, PA) at Curwensville (PA), 7:00pm   
[projection: Bucktail (Farwell, PA) 27-21]
Montrose (PA) at Carbondale (PA), 7:00pm   
[projection: Carbondale (PA) 35-19]
Carlisle (PA) at Cedar Cliff (Camp Hill, PA), 7:00pm   
[projection: Cedar Cliff (Camp Hill, PA) 35-17]
Westmont Hilltop (Johnstown, PA) at Central (Martinsburg, PA), 7:00pm   
[projection: Central (Martinsburg, PA) 35-6]
Southern Columbia Area (Catawissa, PA) at Central Columbia (Bloomsburg, PA), 7:00pm   
[projection: Southern Columbia Area (Catawissa, PA) 40-10]
Redbank Valley (New Bethlehem, PA) at Coudersport (PA), 7:00pm   
[projection: Coudersport (PA) 21-20]
Springfield (PA) at Council Rock South (Holland, PA), 7:00pm   
[projection: Council Rock South (Holland, PA) 19-14]
Brockway (PA) at DuBois (PA), 7:00pm   
[projection: DuBois (PA) 21-19]
Cochranton (PA) at Eisenhower (Russell, PA), 7:00pm   
[projection: Eisenhower (Russell, PA) 42-0]
Hollidaysburg (PA) at Exeter Township (Reading, PA), 7:00pm   
[projection: Exeter Township (Reading, PA) 28-22]
Seneca (Erie, PA) at Fairview (PA), 7:00pm   
[projection: Fairview (PA) 48-8]
Charleroi (PA) at Gallatin (Uniontown, PA), 7:00pm   
[projection: Gallatin [Albert] (Uniontown, PA) 28-14]
Sharon (PA) at Greenville (PA), 7:00pm   
[projection: Sharon (PA) 28-20]
Scranton (PA) at Hanover Area (Hanover Township, PA), 7:00pm   
[projection: Scranton (PA) 22-19]
Souderton (PA) at Hatboro-Horsham (Horsham, PA), 7:00pm   
[projection: Souderton (PA) 28-17]
Hazleton (PA) at Wyoming Valley West (Plymouth, PA), 7:00pm   
[projection: Hazleton (PA) 31-13]
Mifflinburg (PA) at Hughesville (PA), 7:00pm   
[projection: Mifflinburg (PA) 31-20]
Avon Grove (West Grove, PA) at Interboro (Prospect Park, PA), 7:00pm   
[projection: Avon Grove (West Grove, PA) 31-28]
Tunkhannock (PA) at Lake-Lehman (Lehman, PA), 7:00pm   
[projection: Lake-Lehman (Lehman, PA) 42-17]
Lewisburg (PA) at Loyalsock Township (Williamsport, PA), 7:00pm   
[projection: Loyalsock Township (Williamsport, PA) 35-12]
Titusville (PA) at Maplewood (Guys Mills, PA), 7:00pm   
[projection: Maplewood (Guys Mills, PA) 28-8]
Harbor Creek (Harborcreek, PA) at Meadville (PA), 7:00pm   
[projection: Harbor Creek (Harborcreek, PA) 28-26]
Lakeview (Stoneboro, PA) at Mercer (PA), 7:00pm   
[projection: Mercer (PA) 26-21]
Wyalusing Valley (Wyalusing, PA) at Muncy (PA), 7:00am   
[projection: Muncy (PA) 31-19]
Academy of the New Church (Bryn Athyn, PA) at New Hope-Solebury (New Hope, PA), 7:00pm   
[projection: Academy of the New Church (Bryn Athyn, PA) 28-26]
Franklin (PA) at North East (PA), 7:00pm   
[projection: North East (PA) 28-26]
Conemaugh Township (Davidsville, PA) at Northern Bedford County (Loysburg, PA), 7:00pm   
[projection: Northern Bedford County (Loysburg, PA) 42-12]
Canton (PA) at Northwest Area (Shickshinny, PA), 7:00pm   
[projection: Canton (PA) 26-12]
Kane (PA) at Otto-Eldred/Oswayo Valley (Duke Center, PA), 7:00pm   
[projection: Kane (PA) 42-20]
Allen (Allentown, PA) at Parkland (Allentown, PA), 7:00pm   
[projection: Parkland (Allentown, PA) 50-3]
Pottsville (PA) at Phoenixville (PA), 7:00pm   
[projection: Pottsville (PA) 31-17]
Iroquois (Erie, PA) at Saegertown (PA), 7:00pm   
[projection: Saegertown (PA) 34-27]
Butler (PA) at Slippery Rock (PA), 7:00pm   
[projection: Butler (PA) 28-26]
Girard (PA) at Slippery Rock (PA), 7:00pm   
[projection: Slippery Rock (PA) 31-14]
Union/Allegheny-Clarion Valley (Rimersburg, PA) at Smethport (PA), 7:00pm   
[projection: Smethport (PA) 21-17]
South Allegheny (McKeesport, PA) at Deer Lakes (Russellton, PA), 7:00pm   
[projection: South Allegheny (McKeesport, PA) 35-7]
Towanda (PA) at South Williamsport (PA), 7:00pm   
[projection: South Williamsport (PA) 35-7]
Cambria Heights (Patton, PA) at Southern Huntingdon County (Three Springs, PA), 7:00pm   
[projection: Cambria Heights (Patton, PA) 28-13]
Mastbaum (Philadelphia, PA) at Springfield Township (Erdenheim, PA), 7:00pm   
[projection: Springfield Township (Erdenheim, PA) 40-14]
Hamburg (PA) at Twin Valley (Elverson, PA), 7:00pm   
[projection: Twin Valley (Elverson, PA) 31-30]
Penn Cambria (Cresson, PA) at Tyrone (PA), 7:00pm   
[projection: Tyrone (PA) 35-21]
Moshannon Valley (Houtzdale, PA) at United (Armagh, PA), 7:00pm   
[projection: United (Armagh, PA) 41-13]
Fleetwood (PA) at Upper Dauphin Area (Elizabethville, PA), 7:00pm   
[projection: Upper Dauphin Area (Elizabethville, PA) 35-34]
Council Rock North (Newtown, PA) at Upper Dublin (Fort Washington, PA), 7:00pm   
[projection: Upper Dublin (Fort Washington, PA) 28-19]
Wallenpaupack Area (Hawley, PA) at Honesdale (PA), 7:00pm   
[projection: Wallenpaupack Area (Hawley, PA) 28-14]
Seneca (Erie, PA) at Warren (PA), 7:00pm   
[projection: Warren (PA) 44-12]
Weiser (Robesonia, PA) at Kutztown (PA), 7:00pm   
[projection: Weiser [Conrad] (Robesonia, PA) 55-0]
Pittston (PA) at Wilkes-Barre (Wilkes-Barre, PA), 7:00pm   
[projection: Wilkes-Barre [Coughlin/Meyers/GAR Memorial] (Wilkes-Barre, PA) 28-14]

INTERSTATE
St. John (Ashtabula, OH) at Conneaut (OH), 7:00pm   
[projection: Conneaut (OH) 52-0]



Saturday, October 24th

DELAWARE VALLEY
Chichester (Boothwyn, PA) at Chester (PA), 1:00pm   
[projection: Chester (PA) 28-7]

EASTERN PENNSYLVANIA - SOUTH
Dieruff (Allentown, PA) at Allentown Central Catholic (Allentown, PA), 7:00pm   
[projection: Allentown Central Catholic (Allentown, PA) 42-3]
Freedom (Bethlehem, PA) at Bethlehem Catholic (Bethlehem, PA), 7:00pm   
[projection: Freedom (Bethlehem, PA) 24-21]

INTER-ACADEMIC
Germantown Academy (Fort Washington, PA) at Haverford School (Haverford, PA), 2:00pm   
[projection: Germantown Academy (Fort Washington, PA) 31-30]

PHILADELPHIA CATHOLIC - RED
Roman Catholic (Philadelphia, PA) at Archbishop Wood (Warminster, PA), 7:00pm   
[projection: Archbishop Wood (Warminster, PA) 35-10]

PHILADELPHIA PUBLIC - AMERICAN
Roxborough (Philadelphia, PA) at Mastery Charter North (Philadelphia, PA), 3:00pm   
[projection: Mastery Charter North (Philadelphia, PA) 21-14]

PHILADELPHIA PUBLIC - INDEPENDENCE
Bartram (Philadelphia, PA) at Northeast (Philadelphia, PA), 1:00pm   
[projection: Northeast (Philadelphia, PA) 50-0]

PHILADELPHIA PUBLIC - LIBERTY
Edison (Philadelphia, PA) at Future (Philadelphia, PA), 6:30pm

SUBURBAN ONE - CONTINENTAL
Council Rock South (Holland, PA) at Truman (Levittown, PA), 6:00pm   
[projection: Truman [Harry S] (Levittown, PA) 21-20]

SUBURBAN ONE - NATIONAL
North Penn (Lansdale, PA) at Central Bucks East (Doylestown, PA), 1:00pm   
[projection: North Penn (Lansdale, PA) 38-27]

WPIAL AA THREE RIVERS
Carlynton (Carnegie, PA) at Western Beaver (Industry, PA), 12:30pm   
[projection: Western Beaver (Industry, PA) 38-8]

WPIAL AAAA BIG EIGHT
McKeesport (PA) at Jefferson (Jefferson Hills, PA), 7:30pm   
[projection: Jefferson [Thomas] (Jefferson Hills, PA) 35-8]

WESTERN PENNSYLVANIA [WPAC]
Conemaugh Township (Davidsville, PA) at Conemaugh Valley (Johnstown, PA), 1:00pm   
[projection: Conemaugh Township (Davidsville, PA) 26-17]

NON-LEAGUE
West Scranton (Scranton, PA) at Abington Heights (Clarks Summit, PA), 1:00pm   
[projection: Abington Heights (Clarks Summit, PA) 34-8]
Kennedy Catholic (Hermitage, PA) at Cambridge Springs (PA), 1:00pm   
[projection: Cambridge Springs (PA) 35-7]
Williamsport (PA) at Dallas (PA), 1:00pm   
[projection: Williamsport (PA) 28-22]
Farrell (PA) at Kennedy Catholic (Hermitage, PA), 1:00pm   
[projection: Farrell (PA) 56-0]
Holy Cross (Dunmore, PA) at Holy Redeemer (Wilkes-Barre, PA), 7:00pm   
[projection: Holy Redeemer (Wilkes-Barre, PA) 28-21]
Mercyhurst Prep (Erie, PA) at Union City (PA), 1:30pm   
[projection: Mercyhurst Prep (Erie, PA) 28-21]

INTERSTATE
Salesianum (Wilmington, DE) at Malvern Prep (Malvern, PA), 1:00pm   
[projection: Malvern Prep (Malvern, PA) 35-14]
Bishop Sycamore (Columbus, OH) at St. Joseph's Prep (Philadelphia, PA), 7:00pm   
[projection: St. Joseph's Prep (Philadelphia, PA) 62-0]

KEYSTONE STATE (8 MAN)
Mercersburg Academy (Mercersburg, PA) at Delaware County Christian (Newtown Square, PA), 1:00pm
Valley Forge Military (Wayne, PA) at Perkiomen (Pennsburg, PA), 1:00pm