2020 MISSISSIPPI 10/23 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    hide projections


Thursday, October 22nd

1A REGION 1
Baldwyn (MS) at Byers (Holly Springs, MS), 7:00pm   
[projection: Baldwyn (MS) 48-6]

2A REGION 8
North Forrest (Hattiesburg, MS) at East Marion (Columbia, MS), 7:00pm   
[projection: East Marion (Columbia, MS) 20-19]



Friday, October 23rd

1A REGION 1
Falkner (MS) at Biggersville (Corinth, MS), 7:00pm   
[projection: Biggersville (Corinth, MS) 62-0]
Coldwater (MS) at Thrasher (Booneville, MS), 7:00pm   
[projection: Coldwater (MS) 28-17]
Ashland (MS) at Myrtle (MS), 7:00pm   
[projection: Myrtle (MS) 31-14]

1A REGION 2
French Camp Academy (French Camp, MS) at Hamilton (MS), 7:00pm   
[projection: French Camp Academy (French Camp, MS) 31-7]
Vardaman (MS) at Nanih Waiya (Louisville, MS), 7:00pm   
[projection: Nanih Waiya (Louisville, MS) 48-6]
Smithville (MS) at Tupelo Christian Prep (Belden, MS), 7:00pm   
[projection: Tupelo Christian Prep (Belden, MS) 49-21]
West Lowndes (Columbus, MS) at Okolona (MS), 7:00pm   
[projection: West Lowndes (Columbus, MS) 35-8]

1A REGION 3
Ethel (MS) at Coffeeville (MS), 7:00pm   
[projection: Coffeeville (MS) 22-21]
Simmons (Hollandale, MS) at McAdams (MS)   
[projection: Simmons (Hollandale, MS) 27-14]

1A REGION 4
Resurrection Catholic (Pascagoula, MS) at Lumberton (MS), 7:00pm   
[projection: Lumberton (MS) 28-10]
Salem (Tylertown, MS) at Mount Olive (MS), 7:00pm   
[projection: Mount Olive (MS) 42-7]
Leake County (Walnut Grove, MS) at Richton (MS), 7:00pm   
[projection: Richton (MS) 31-17]
Sebastopol (MS) at Stringer (MS), 7:00pm   
[projection: Sebastopol (MS) 31-28]

2A REGION 1
East Union (Blue Springs, MS) at Potts Camp (MS), 7:00pm   
[projection: East Union (Blue Springs, MS) 55-7]
Strayhorn (Sarah, MS) at Walnut (MS), 7:00pm   
[projection: Walnut (MS) 35-14]

2A REGION 2
Eupora (MS) at East Webster (Maben, MS), 7:00pm   
[projection: East Webster (Maben, MS) 42-13]
Bruce (MS) at George (North Carrollton, MS), 7:00pm   
[projection: George [J. Z.] (North Carrollton, MS) 22-20]

2A REGION 4
St. Joseph Catholic (Madison, MS) at Pelahatchie (MS), 7:00pm   
[projection: Pelahatchie (MS) 35-6]
Riverside (Avon, MS) at Pisgah (Sandhill, MS), 7:00pm

2A REGION 5
Enterprise (MS) at Bay Springs (MS), 7:00pm   
[projection: Enterprise (MS) 27-14]
Puckett (MS) at Taylorsville (MS), 12:00pm   
[projection: Taylorsville (MS) 56-6]

2A REGION 6
Philadelphia (MS) at Newton (MS), 7:00pm   
[projection: Philadelphia (MS) 28-13]
Lake (MS) at Union (MS), 7:00pm   
[projection: Union (MS) 38-13]

2A REGION 7
Bogue Chitto (MS) at West Lincoln (Brookhaven, MS), 7:00pm
Enterprise (Brookhaven, MS) at Amite County (Liberty, MS), 7:00pm
Wesson (MS) at Loyd Star (Brookhaven, MS), 7:00pm   
[projection: Wesson (MS) 48-6]

2A REGION 8
Collins (MS) at Perry Central (New Augusta, MS), 7:00pm   
[projection: Perry Central (New Augusta, MS) 21-13]

3A REGION 1
Amory (MS) at Booneville (MS), 7:00pm   
[projection: Booneville (MS) 22-21]
Belmont (MS) at Kossuth (MS), 7:00pm   
[projection: Belmont (MS) 34-28]
Nettleton (MS) at Alcorn Central (Glen, MS)   
[projection: Nettleton (MS) 42-7]

3A REGION 2
Water Valley (MS) at North Panola (Sardis, MS), 7:00pm   
[projection: North Panola (Sardis, MS) 27-13]
Senatobia (MS) at Independence (MS), 7:00pm   
[projection: Senatobia (MS) 35-21]

3A REGION 4
Noxubee County (Macon, MS) at Choctaw County (Ackerman, MS), 7:00pm   
[projection: Noxubee County (Macon, MS) 28-21]
Hatley (Amory, MS) at Houston (MS), 7:00pm   
[projection: Houston (MS) 48-7]

3A REGION 5
Southeast Lauderdale (Meridian, MS) at Kemper County (DeKalb, MS), 7:00pm   
[projection: Kemper County (DeKalb, MS) 40-20]
Forest (MS) at Morton (MS), 7:00pm   
[projection: Morton (MS) 35-28]

3A REGION 6
Yazoo County (Yazoo City, MS) at Crystal Springs (MS), 7:00pm   
[projection: Crystal Springs (MS) 35-17]
Jackson (Camden, MS) at McLaurin (Florence, MS), 7:00pm   
[projection: Jackson [Velma] (Camden, MS) 52-0]
Raleigh (MS) at St. Andrew's Episcopal (Ridgeland, MS), 7:00pm   
[projection: Raleigh (MS) 50-3]

3A REGION 7
Hazlehurst (MS) at Jefferson County (Fayette, MS), 7:00pm   
[projection: Jefferson County (Fayette, MS) 22-21]
Wilkinson County (Woodville, MS) at Port Gibson (MS)   
[projection: Port Gibson (MS) 26-20]

3A REGION 8
Columbia (MS) at Seminary (MS), 7:00pm   
[projection: Columbia (MS) 28-12]
Magee (MS) at Davis County (Bassfield, MS), 7:00pm   
[projection: Magee (MS) 31-20]
West Marion (Foxworth, MS) at Tylertown (MS), 7:00pm   
[projection: West Marion (Foxworth, MS) 38-7]

4A REGION 1
Corinth (MS) at Ripley (MS), 7:00pm   
[projection: Corinth (MS) 38-21]
New Albany (MS) at Tishomingo County (Iuka, MS), 7:00pm   
[projection: New Albany (MS) 42-21]

4A REGION 2
South Pontotoc (Pontotoc, MS) at Caledonia (MS), 7:00pm   
[projection: Caledonia (MS) 31-24]
Itawamba Agricultural (Fulton, MS) at Pontotoc (MS), 7:00pm   
[projection: Pontotoc (MS) 28-24]
Mooreville (MS) at Shannon (MS), 7:00pm   
[projection: Shannon (MS) 35-17]

4A REGION 3
Rosa Fort (Tunica, MS) at Yazoo City (MS), 7:00pm   
[projection: Rosa Fort (Tunica, MS) 31-21]

4A REGION 4
Northeast Lauderdale (Meridian, MS) at Kosciusko (MS), 7:00pm   
[projection: Kosciusko (MS) 35-7]
Leake Central (Carthage, MS) at Louisville (MS), 7:00pm   
[projection: Louisville (MS) 35-7]
Choctaw Central (Philadelphia, MS) at West Lauderdale (Collinsville, MS), 7:00pm   
[projection: West Lauderdale (Collinsville, MS) 34-10]

4A REGION 5
Northeast Jones (Laurel, MS) at Mendenhall (MS), 7:00pm   
[projection: Mendenhall (MS) 28-7]
Florence (MS) at Newton County (Decatur, MS), 7:00pm   
[projection: Newton County (Decatur, MS) 41-6]
Richland (MS) at Quitman (MS), 7:00pm   
[projection: Richland (MS) 21-20]

4A REGION 6
McComb (MS) at Lawrence County (Monticello, MS), 7:00pm   
[projection: McComb (MS) 28-19]
Raymond (MS) at North Pike (Summit, MS), 7:00pm   
[projection: North Pike (Summit, MS) 41-14]

4A REGION 7
Poplarville (MS) at Greene County (Leakesville, MS), 7:00pm   
[projection: Poplarville (MS) 34-12]
Purvis (MS) at Forrest County Agricultural (Brooklyn, MS), 7:00pm   
[projection: Purvis (MS) 28-14]
Stone (Wiggins, MS) at Sumrall (MS), 7:00pm   
[projection: Stone (Wiggins, MS) 31-21]

4A REGION 8
Moss Point (MS) at Pass Christian (MS), 7:00pm   
[projection: Moss Point (MS) 46-24]
Vancleave (MS) at St. Stanislaus (Bay St. Louis, MS), 7:00pm   
[projection: St. Stanislaus (Bay St. Louis, MS) 34-26]

5A REGION 1
Center Hill (Olive Branch, MS) at Saltillo (MS), 7:00pm   
[projection: Center Hill (Olive Branch, MS) 31-3]
New Hope (Columbus, MS) at Lafayette (Oxford, MS), 7:00pm   
[projection: Lafayette (Oxford, MS) 35-3]
Grenada (MS) at Lake Cormorant (MS), 7:00pm   
[projection: Lake Cormorant (MS) 28-21]
West Point (MS) at Columbus (MS), 7:00pm   
[projection: West Point (MS) 26-7]

5A REGION 2
Vicksburg (MS) at Canton (MS), 7:00pm   
[projection: Vicksburg (MS) 26-20]
Ridgeland (MS) at Neshoba Central (Philadelphia, MS), 7:00pm   
[projection: Neshoba Central (Philadelphia, MS) 40-22]

5A REGION 3
Natchez (MS) at West Jones (Laurel, MS), 7:00pm

5A REGION 4
Long Beach (MS) at Hattiesburg (MS), 7:00pm   
[projection: Hattiesburg (MS) 35-7]
Picayune (MS) at Pearl River Central (Carriere, MS), 7:00pm   
[projection: Picayune (MS) 42-12]
Gautier (MS) at Wayne County (Waynesboro, MS), 7:00pm   
[projection: Wayne County (Waynesboro, MS) 31-21]

6A REGION 1
Hernando (MS) at Horn Lake (MS), 7:00pm   
[projection: Horn Lake (MS) 28-27]
Olive Branch (MS) at Oxford (MS), 7:00pm   
[projection: Oxford (MS) 31-12]
Lewisburg (Olive Branch, MS) at Southaven (MS), 7:00pm   
[projection: Southaven (MS) 31-13]
DeSoto Central (Southaven, MS) at Tupelo (MS), 7:00pm   
[projection: Tupelo (MS) 28-7]

6A REGION 2
Warren Central (Vicksburg, MS) at Clinton (MS), 7:00pm   
[projection: Warren Central (Vicksburg, MS) 17-15]
Madison Central (Madison, MS) at South Panola (Batesville, MS), 7:00pm   
[projection: South Panola (Batesville, MS) 20-17]

6A REGION 3
Terry (MS) at George County (Lucedale, MS), 7:00pm   
[projection: George County (Lucedale, MS) 31-17]
Northwest Rankin (Brandon, MS) at Pearl (MS), 7:00pm   
[projection: Northwest Rankin (Brandon, MS) 38-17]
Oak Grove (Hattiesburg, MS) at Brandon (MS), 7:00pm   
[projection: Oak Grove (Hattiesburg, MS) 41-20]
Meridian (MS) at Petal (MS), 7:00pm   
[projection: Petal (MS) 35-21]

6A REGION 4
West Harrison (Gulfport, MS) at Biloxi (MS), 7:00pm   
[projection: Biloxi (MS) 38-6]
D'Iberville (MS) at Gulfport (MS), 7:00pm   
[projection: D'Iberville (MS) 31-14]
Harrison Central (Gulfport, MS) at Hancock (Kiln, MS), 7:00pm   
[projection: Harrison Central (Gulfport, MS) 40-6]
Ocean Springs (MS) at St. Martin (Ocean Springs, MS), 7:00pm   
[projection: Ocean Springs (MS) 41-6]

MAIS 3A DISTRICT 2
Carroll Academy (Carrollton, MS) at Central Holmes Christian (Lexington, MS), 7:00pm   
[projection: Carroll Academy (Carrollton, MS) 46-6]

MAIS 3A DISTRICT 3
Newton County Academy (Decatur, MS) at Centreville Academy (Centreville, MS), 7:00pm   
[projection: Centreville Academy (Centreville, MS) 38-7]
Sylva Bay Academy (Bay Springs, MS) at Amite (Liberty, MS), 7:00pm   
[projection: Sylva Bay Academy (Bay Springs, MS) 28-17]

MAIS 3A DISTRICT 4
Greenville Christian (Greenville, MS) at Glenbrook (Minden, LA), 7:00pm   
[projection: Greenville Christian (Greenville, MS) 35-26]
Porter's Chapel Academy (Vicksburg, MS) at St. Joseph (Greenville, MS), 7:00pm   
[projection: St. Joseph (Greenville, MS) 62-0]

MAIS 4A DISTRICT 1
North Delta (Batesville, MS) at Kirk Academy (Grenada, MS), 7:00pm   
[projection: North Delta (Batesville, MS) 28-17]

MAIS 5A DISTRICT 1
Heritage Academy (Columbus, MS) at Washington (Greenville, MS), 7:00pm   
[projection: Heritage Academy (Columbus, MS) 42-6]
Bayou Academy (Cleveland, MS) at Pillow Academy (Greenwood, MS), 7:00pm   
[projection: Pillow Academy (Greenwood, MS) 21-14]

MAIS 5A DISTRICT 2
Lamar (Meridian, MS) vs. East Rankin Academy (Pelahatchie, MS) at TBA, 7:00pm   
[projection: Lamar (Meridian, MS) 42-6]
Leake Academy (Madden, MS) vs. Simpson Academy (Mendenhall, MS) at TBA, 7:00pm   
[projection: Leake Academy (Madden, MS) 46-20]

MAIS 5A DISTRICT 3
Central Hinds Academy (Raymond, MS) at Adams County Christian (Natchez, MS), 7:00pm   
[projection: Adams County Christian (Natchez, MS) 34-6]
Copiah Academy (Gallman, MS) vs. Silliman Institute (Clinton, LA) at TBA, 7:00pm   
[projection: Copiah Academy (Gallman, MS) 40-14]

MAIS 6A DISTRICT 1
Parklane Academy (McComb, MS) at Jackson Prep (Jackson, MS), 7:00pm   
[projection: Jackson Prep (Jackson, MS) 46-14]
Madison-Ridgeland Academy (Madison, MS) vs. Presbyterian Christian (Hattiesburg, MS) at TBA, 7:00pm   
[projection: Madison-Ridgeland Academy (Madison, MS) 44-7]

NON-LEAGUE
Bowling Green (Franklinton, LA) at Brookhaven Academy (Brookhaven, MS), 7:00pm   
[projection: Brookhaven Academy (Brookhaven, MS) 28-27]
St. Aloysius (Vicksburg, MS) at Cathedral (Natchez, MS), 7:00pm   
[projection: Cathedral (Natchez, MS) 31-17]
Clarkdale (Meridian, MS) at Sacred Heart (Hattiesburg, MS), 7:00pm   
[projection: Clarkdale (Meridian, MS) 38-6]
Clarksdale (MS) at Greenville (MS), 7:00pm   
[projection: Clarksdale (MS) 31-21]
East Marion (Columbia, MS) at Franklin County (Meadville, MS), 7:00pm   
[projection: East Marion (Columbia, MS) 26-20]
Cleveland Central (Cleveland, MS) at Germantown (Madison, MS), 7:00pm   
[projection: Germantown (Madison, MS) 42-14]
Hartfield Academy (Flowood, MS) vs. Tri-County Academy (Flora, MS) at TBA, 7:00pm   
[projection: Hartfield Academy (Flowood, MS) 38-20]
Yazoo City (MS) at Humphreys County (Belzoni, MS), 12:00pm   
[projection: Yazoo City (MS) 19-17]
Canton Academy (Canton, MS) at Indianola Academy (Indianola, MS), 7:00pm   
[projection: Indianola Academy (Indianola, MS) 31-17]
Jackson Academy (Jackson, MS) at Starkville Academy (Starkville, MS), 7:00pm   
[projection: Jackson Academy (Jackson, MS) 38-21]
Magnolia Heights (Senatobia, MS) at Mantachie (MS), 7:00pm   
[projection: Magnolia Heights (Senatobia, MS) 44-17]
Lee Academy (Clarksdale, MS) at Marshall Academy (Holly Springs, MS), 7:00pm   
[projection: Lee Academy (Clarksdale, MS) 21-20]
North Pontotoc (Ecru, MS) at Aberdeen (MS), 7:00pm   
[projection: North Pontotoc (Ecru, MS) 34-20]
Ethel (MS) at Noxapater (MS), 7:00pm   
[projection: Noxapater (MS) 35-19]
Oak Forest Academy (Amite, LA) vs. Columbia Academy (Columbia, MS) at TBA, 7:00pm   
[projection: Oak Forest Academy (Amite, LA) 49-12]
Benton Academy (Benton, MS) at Park Place Christian Academy (Pearl, MS), 7:00pm   
[projection: Park Place Christian Academy (Pearl, MS) 35-14]
Clinton Christian Academy (Clinton, MS) at Riverfield Academy (Rayville, LA), 7:00pm   
[projection: Riverfield Academy (Rayville, LA) 62-0]
Brookhaven (MS) at South Pike (Magnolia, MS), 7:00pm   
[projection: South Pike (Magnolia, MS) 27-20]
Winona Christian (Winona, MS) at Oak Hill Academy (West Point, MS), 7:00pm   
[projection: Winona Christian (Winona, MS) 42-17]
Wayne Academy (Waynesboro, MS) at Winston Academy (Louisville, MS), 7:00pm   
[projection: Wayne Academy (Waynesboro, MS) 28-20]

INTERSTATE
Amite (LA) at Sylva Bay Academy (Bay Springs, MS), 7:00pm   
[projection: Amite (LA) 38-6]

MAIS 8-MAN 1A DISTRICT 3 (8 MAN)
Tensas Academy (St. Joseph, LA) at Prairie View Academy (Bastrop, LA)

MAIS 8-MAN 2A DISTRICT 1 (8 MAN)
Lee Academy (Marianna, AR) at Delta Academy (Marks, MS), 7:00pm
West Memphis Christian (West Memphis, AR) at Marvell Academy (Marvell, AR)

MAIS 8-MAN 2A DISTRICT 3 (8 MAN)
Sharkey Issaquena Academy (Rolling Fork, MS) at Delta Streets Academy (Greenwood, MS), 7:00pm

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Columbus Christian Academy (Steens, MS) at Calhoun Academy (Calhoun City, MS), 7:00pm
Humphreys Academy (Belzoni, MS) at Hebron Christian (Pheba, MS), 7:00pm
Kemper Academy (DeKalb, MS) at Deer Creek (Arcola, MS), 7:00pm
North Sunflower Academy (Drew, MS) at Prentiss Christian (Prentiss, MS), 7:00pm
Rebul Academy (Learned, MS) vs. Briarfield Academy (Lake Providence, LA) at TBA, 7:00pm
Tallulah Academy (Tallulah, LA) vs. Christian Collegiate Academy (Gulfport, MS) at TBA, 7:00pm
Union Christian Academy (Farmerville, LA) at Manchester Academy (Yazoo City, MS), 7:00pm
Wilkinson County Christian (Woodville, MS) at Claiborne Academy (Haynesville, LA), 7:00pm