2019 SOUTHERN SECTION 10/18 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    hide projections


Thursday, October 17th

CRESTVIEW
Canyon (Anaheim, CA) vs. Villa Park (CA) at Brea Olinda (Brea, CA), 7:00pm

DESERT SKY
Barstow (CA) at Adelanto (CA), 7:00pm

DESERT VALLEY
Indio (CA) at Coachella Valley (Thermal, CA), 7:00pm

EMPIRE
Crean Lutheran (Irvine, CA) vs. Cypress (CA) at Glover Stadium (Anaheim, CA), 7:00pm
Kennedy (La Palma, CA) vs. Valencia (Placentia, CA) at Western (Anaheim, CA), 7:00pm

GARDEN GROVE
La Quinta (Westminster, CA) vs. Loara (Anaheim, CA) at Garden Grove (CA), 7:00pm
Santiago (Garden Grove, CA) at Bolsa Grande (Garden Grove, CA), 7:00pm

MOJAVE RIVER
Apple Valley (CA) at Sultana (Hesperia, CA), 7:00pm
Burroughs (Ridgecrest, CA) at Serrano (Phelan, CA), 7:00pm

ORANGE COAST
Estancia (Costa Mesa, CA) vs. Orange (CA) at Segerstrom (Santa Ana, CA), 7:00pm

SUNSET
Fountain Valley (CA) vs. Corona del Mar (Newport Beach, CA) at Huntington Beach (CA), 7:00pm

TRINITY
Servite (Anaheim, CA) vs. JSerra (San Juan Capistrano, CA) at Orange Coast College (Costa Mesa, CA), 7:30pm

VALLE VISTA
Covina (CA) vs. San Dimas (CA) at Covina District Field (Covina, CA), 7:00pm

NON-LEAGUE
Viewpoint (Calabasas, CA) vs. Cornerstone Christian (Wildomar, CA) at Linfield Christian (Temecula, CA), 7:00pm

EXPRESS (8 MAN)
Sage Hill (Newport Beach, CA) at St. Michael's Prep (Silverado, CA), 3:15pm

PREP (8 MAN)
Chadwick (Palos Verdes Peninsula, CA) vs. Milken (Los Angeles, CA) at Birmingham (Van Nuys, CA), 3:15pm

VICTORY (8 MAN)
Public Safety Academy (San Bernardino, CA) at San Jacinto Valley Academy (San Jacinto, CA), 5:00pm



Friday, October 18th

605
Cerritos (CA) at Artesia (Lakewood, CA), 7:00pm
Pioneer (Whittier, CA) at Glenn (Norwalk, CA), 7:00pm

ACADEMY
Southlands Christian (Rowland Heights, CA) vs. Fairmont Prep (Anaheim, CA) at Nogales (La Puente, CA), 7:00pm

ALMONT
Alhambra (CA) at San Gabriel (CA), 7:00pm
Keppel (Alhambra, CA) at Bell Gardens (CA), 7:00pm
Schurr (Montebello, CA) at Montebello (CA), 7:00pm

AMBASSADOR
Aquinas (San Bernardino, CA) at Linfield Christian (Temecula, CA), 7:00pm
Desert Christian (Bermuda Dunes, CA) vs. Arrowhead Christian (Redlands, CA) at Redlands (CA), 7:00pm
Ontario Christian (Ontario, CA) at Western Christian (Upland, CA), 6:30pm

ANGELUS
Salesian (Los Angeles, CA) at Cathedral (Los Angeles, CA), 7:00pm
St. Francis (La Canada, CA) at Crespi (Encino, CA), 7:00pm

BASELINE
Chino Hills (CA) at Los Osos (Rancho Cucamonga, CA), 7:00pm
Etiwanda (CA) at Upland (CA), 7:00pm
Rancho Cucamonga (CA) at Damien (La Verne, CA), 7:00pm

BAY
Centennial (Compton, CA) at Palos Verdes Peninsula (Rolling Hills Estates, CA), 3:00pm
Mira Costa (Manhattan Beach, CA) at Leuzinger (Lawndale, CA), 7:00pm
Redondo (Redondo Beach, CA) at Palos Verdes (Palos Verdes Estates, CA), 3:00pm

BIG 4
Garden Grove (CA) at Segerstrom (Santa Ana, CA), 7:00pm
Marina (Huntington Beach, CA) at Westminster (CA), 7:00pm

BIG VIII
King (Riverside, CA) at Corona (CA), 7:00pm
Norco (CA) at Centennial (Corona, CA), 7:00pm
Roosevelt (Eastvale, CA) at Santiago (Corona, CA), 7:00pm

CAMINO
Moorpark (CA) vs. Camarillo (CA) at Moorpark College (Moorpark, CA), 7:00pm
Thousand Oaks (CA) vs. Grace Brethren (Simi Valley, CA) at California Lutheran U. (Thousand Oaks, CA), 7:00pm

CAMINO REAL
Bishop Montgomery (Torrance, CA) at Cantwell-Sacred Heart (Montebello, CA), 7:00pm
St. Monica (Santa Monica, CA) vs. Mary Star of the Sea (San Pedro, CA) at Daniels Field (San Pedro, CA), 7:00pm

CANYON
Agoura (CA) at Royal (Simi Valley, CA), 7:00pm
Simi Valley (CA) at Oak Park (CA), 7:00pm

CHANNEL
Cabrillo (Lompoc, CA) at Santa Ynez (CA), 7:00pm
San Marcos (Santa Barbara, CA) at Dos Pueblos (Goleta, CA), 7:00pm
Santa Barbara (CA) at Lompoc (CA), 7:00pm

CITRUS BELT
Carter (Rialto, CA) at Citrus Valley (Redlands, CA), 7:00pm
Redlands (CA) at Cajon (San Bernardino, CA), 7:00pm
Redlands East Valley (Redlands, CA) at Yucaipa (CA), 7:00pm

CITRUS COAST
Hueneme (Oxnard, CA) at Santa Paula (CA), 7:00pm

CRESTVIEW
El Modena (Orange, CA) at Yorba Linda (CA), 7:00pm

CROSS VALLEY
Big Bear (Big Bear City, CA) at Riverside Prep (Oro Grande, CA), 7:00pm

DEL REY
Harvard-Westlake (Studio City, CA) at St. Paul (Santa Fe Springs, CA), 7:30pm
St. Anthony (Long Beach, CA) vs. St. Genevieve (Panorama City, CA) at Los Angeles Valley College (Van Nuys, CA), 7:00pm

DEL RIO
Santa Fe (Santa Fe Springs, CA) vs. La Serna (Whittier, CA) at Pioneer (Whittier, CA), 7:00pm
Whittier (CA) at California (Whittier, CA), 7:00pm

DESERT EMPIRE
Palm Desert (CA) at La Quinta (CA), 7:00pm
Palm Springs (CA) at Rancho Mirage (CA), 7:00pm
Shadow Hills (Indio, CA) at Xavier Prep (Palm Desert, CA), 7:00pm

DESERT SKY
Granite Hills (Apple Valley, CA) at Silverado (Victorville, CA), 7:00pm

DESERT VALLEY
Cathedral City (CA) at Yucca Valley (CA), 7:00pm
Desert Hot Springs (CA) at Banning (CA), 7:00pm
Desert Mirage (Thermal, CA) vs. Twentynine Palms (CA) at Twentynine Palms JHS (Twentynine Palms, CA), 7:00pm

EMPIRE
Pacifica (Garden Grove, CA) vs. Tustin (CA) at Bolsa Grande (Garden Grove, CA), 7:00pm

FOOTHILL
Golden Valley (Santa Clarita, CA) at Valencia (CA), 7:00pm
Hart (Newhall, CA) at Canyon (Canyon Country, CA), 7:00pm
Saugus (CA) vs. West Ranch (Valencia, CA) at College of Canyons (Santa Clarita, CA), 7:30pm

FREEWAY
Buena Park (CA) vs. Troy (Fullerton, CA) at Fullerton (CA), 7:00pm
Sonora (La Habra, CA) vs. Fullerton (CA) at La Habra (CA), 7:00pm
Sunny Hills (Fullerton, CA) vs. La Habra (CA) at Buena Park (CA), 7:00pm

GARDEN GROVE
Los Amigos (Fountain Valley, CA) vs. Rancho Alamitos (Garden Grove, CA) at Garden Grove (CA), 7:00pm

GOLD COAST
Brentwood (Los Angeles, CA) at Campbell Hall (North Hollywood, CA), 7:00pm

GOLDEN
Antelope Valley (Lancaster, CA) at Lancaster (CA), 7:00pm
Knight (Palmdale, CA) at Eastside (Lancaster, CA), 7:00pm
Palmdale (CA) at Highland (Palmdale, CA), 7:00pm
Quartz Hill (CA) at Littlerock (CA), 7:00pm

HACIENDA
Diamond Ranch (Pomona, CA) at Charter Oak (Covina, CA), 7:00pm
Los Altos (Hacienda Heights, CA) at Walnut (CA), 7:00pm
West Covina (CA) vs. South Hills (West Covina, CA) at Covina District Field (Covina, CA), 7:00pm

INLAND VALLEY
North (Riverside, CA) at Canyon Springs (Moreno Valley, CA), 7:00pm
Orange Vista (Perris, CA) at Perris (CA), 7:00pm

IVY
Heritage (Romoland, CA) at Paloma Valley (Menifee, CA), 7:00pm
Rancho Verde (Moreno Valley, CA) at Valley View (Moreno Valley, CA), 7:00pm

MARMONTE
Newbury Park (CA) at Calabasas (CA), 7:00pm

MIRAMONTE
Ganesha (Pomona, CA) at Pomona (CA), 7:00pm
Garey (Pomona, CA) at Bassett (La Puente, CA), 7:00pm

MISSION
Alemany (Mission Hills, CA) at Chaminade (West Hills, CA), 7:00pm
Bishop Amat (La Puente, CA) at Serra (Gardena, CA), 7:00pm
Loyola (Los Angeles, CA) at Notre Dame (Sherman Oaks, CA), 7:00pm

MISSION VALLEY
El Monte (CA) at Mountain View (El Monte, CA), 7:00pm
Rosemead (CA) at Gabrielino (San Gabriel, CA), 7:00pm
South El Monte (CA) at Arroyo (El Monte, CA), 7:00pm

MOJAVE RIVER
Hesperia (CA) at Oak Hills (Hesperia, CA), 7:00pm

MONTVIEW
Gladstone (Covina, CA) at Sierra Vista (Baldwin Park, CA), 7:00pm
Nogales (La Puente, CA) vs. Azusa (CA) at Citrus College (Glendora, CA), 7:00pm
Workman (City of Industry, CA) vs. Duarte (CA) at La Puente (CA), 7:00pm

MOORE
Cabrillo (Long Beach, CA) at Jordan (Long Beach, CA), 7:00pm
Lakewood (CA) at Wilson (Long Beach, CA), 7:00pm
Poly (Long Beach, CA) at Compton (CA), 7:00pm

MOUNTAIN PASS
Beaumont (CA) at Tahquitz (Hemet, CA), 7:00pm
Citrus Hill (Perris, CA) at West Valley (Hemet, CA), 7:00pm
San Jacinto (CA) at Hemet (CA), 7:00pm

MOUNTAIN VALLEY
Miller (Fontana, CA) at Indian Springs (San Bernardino, CA), 7:00pm
Moreno Valley (CA) at Pacific (San Bernardino, CA), 7:00pm
Rubidoux (Riverside, CA) at Vista del Lago (Moreno Valley, CA), 7:00pm

MT. BALDY
Chaffey (Ontario, CA) at Chino (CA), 6:00pm
Diamond Bar (CA) at Ontario (CA), 6:00pm
Don Lugo (Chino, CA) at Montclair (CA), 6:00pm

NORTH HILLS
El Dorado (Placentia, CA) vs. Foothill (Santa Ana, CA) at Valencia (Placentia, CA), 7:00pm
Esperanza (Anaheim, CA) at Brea Olinda (Brea, CA), 7:00pm

OCEAN
Beverly Hills (CA) at Hawthorne (CA), 7:00pm
Culver City (CA) at El Segundo (CA), 7:00pm
Santa Monica (CA) vs. Lawndale (CA) at Santa Monica College (Santa Monica, CA), 7:00pm

OLYMPIC
Maranatha (Pasadena, CA) at Valley Christian (Cerritos, CA), 7:00pm

ORANGE
Anaheim (CA) vs. Magnolia (Anaheim, CA) at Western (Anaheim, CA), 7:00pm
Savanna (Anaheim, CA) vs. Katella (Anaheim, CA) at Glover Stadium (Anaheim, CA), 7:00pm
Valley (Santa Ana, CA) at Century (Santa Ana, CA), 7:00pm

ORANGE COAST
Calvary Chapel (Santa Ana, CA) at Costa Mesa (CA), 7:00pm
Saddleback (Santa Ana, CA) vs. Santa Ana (CA) at Santa Ana Stadium (Santa Ana, CA), 7:00pm

PAC 4
Godinez (Santa Ana, CA) at Laguna Beach (CA), 7:00pm
Western (Anaheim, CA) at Ocean View (Huntington Beach, CA), 7:00pm

PACIFIC
Arcadia (CA) at Muir (Pasadena, CA), 7:00pm
Glendale (CA) at Burbank (CA), 7:00pm
Pasadena (CA) at Burroughs (Burbank, CA), 7:00pm

PACIFIC COAST
Northwood (Irvine, CA) at Portola (Irvine, CA), 7:00pm
University (Irvine, CA) at Irvine (CA), 7:00pm
Woodbridge (Irvine, CA) vs. Beckman (Irvine, CA) at University (Irvine, CA), 7:00pm

PACIFIC VIEW
Oxnard (CA) at Channel Islands (Oxnard, CA), 7:00pm
Rio Mesa (Oxnard, CA) at Buena (Ventura, CA), 7:00pm
Ventura (CA) at Pacifica (Oxnard, CA), 7:00pm

PALOMARES
Bonita (La Verne, CA) at Alta Loma (CA), 7:00pm
Colony (Ontario, CA) at Ayala (Chino Hills, CA), 7:00pm
Glendora (CA) at Claremont (CA), 7:00pm

PIONEER
Morningside (Inglewood, CA) vs. South (Torrance, CA) at Coleman Stadium (Inglewood, CA), 7:00pm
North (Torrance, CA) at West (Torrance, CA), 7:00pm
Torrance (CA) vs. Inglewood (CA) at Zamperini Stadium (Torrance, CA), 7:00pm

PREP
Poly (Pasadena, CA) at Vasquez (Acton, CA), 7:00pm

RIO HONDO
La Canada (CA) at San Marino (CA), 7:00pm
South Pasadena (CA) at Monrovia (CA), 7:00pm

RIVER VALLEY
Hillcrest (Riverside, CA) at Ramona (Riverside, CA), 7:00pm
Jurupa Valley (CA) vs. Patriot (Riverside, CA) at Rubidoux (Riverside, CA), 7:00pm
La Sierra (Riverside, CA) at Norte Vista (Riverside, CA), 7:00pm

SAN ANDREAS
Arroyo Valley (San Bernardino, CA) at Rialto (CA), 7:00pm
Eisenhower (Rialto, CA) at Rim of the World (Lake Arrowhead, CA), 7:00pm
Jurupa Hills (Fontana, CA) at San Gorgonio (San Bernardino, CA), 7:00pm

SAN GABRIEL VALLEY
Downey (CA) at Dominguez (Compton, CA), 7:00pm
Gahr (Cerritos, CA) at Lynwood (CA), 7:00pm
Paramount (CA) at Warren (Downey, CA), 7:00pm

SAN JOAQUIN
Saddleback Valley Christian (San Juan Capistrano, CA) at St. Margaret's (San Juan Capistrano, CA), 7:00pm

SANTA FE
St. Bernard (Playa del Rey, CA) at St. Pius X-St. Matthias (Downey, CA), 7:00pm
Verbum Dei (Los Angeles, CA) at Bosco Tech (Rosemead, CA)

SEA VIEW
Aliso Niguel (Aliso Viejo, CA) at Dana Hills (Dana Point, CA), 7:00pm
Trabuco Hills (Mission Viejo, CA) at Laguna Hills (CA), 7:00pm

SOUTH COAST
Capistrano Valley (Mission Viejo, CA) at San Clemente (CA), 7:00pm
El Toro (Lake Forest, CA) at Tesoro (Rancho Santa Margarita, CA), 7:00pm

SOUTH VALLEY
Sherman Indian (Riverside, CA) at Hamilton (Anza, CA), 7:00pm

SOUTHWESTERN
Great Oak (Temecula, CA) at Murrieta Valley (Murrieta, CA), 7:00pm
Murrieta Mesa (Murrieta, CA) at Chaparral (Temecula, CA), 7:00pm
Temecula Valley (Temecula, CA) at Vista Murrieta (Murrieta, CA), 7:00pm

SUBURBAN
Bellflower (CA) vs. Norwalk (CA) at Excelsior Adult School (Norwalk, CA), 7:00pm
La Mirada (CA) vs. Mayfair (Lakewood, CA) at Bellflower (CA), 7:00pm

SUNBELT
Arlington (Riverside, CA) at Elsinore (Wildomar, CA), 7:00pm
Notre Dame (Riverside, CA) at Temescal Canyon (Lake Elsinore, CA), 7:00pm

SUNKIST
Colton (CA) at Bloomington (CA), 7:00pm
Grand Terrace (CA) at Fontana (CA), 7:00pm
Summit (Fontana, CA) vs. Kaiser (Fontana, CA) at Miller (Fontana, CA), 7:00pm

SUNSET
Edison (Huntington Beach, CA) at Huntington Beach (CA), 7:00pm
Los Alamitos (CA) at Newport Harbor (Newport Beach, CA), 7:00pm

TRINITY
Lutheran (Orange, CA) vs. St. John Bosco (Bellflower, CA) at Orange Coast College (Costa Mesa, CA), 7:00pm
Santa Margarita (Rancho Santa Margarita, CA) vs. Mater Dei (Santa Ana, CA) at Trabuco Hills (Mission Viejo, CA), 7:00pm

VALLE VISTA
Northview (Covina, CA) at Baldwin Park (CA), 7:00pm
Rowland (Rowland Heights, CA) at Wilson (Hacienda Heights, CA), 7:00pm

NON-LEAGUE
Bishop Diego (Santa Barbara, CA) vs. Paraclete (Lancaster, CA) at Santa Barbara CC (Santa Barbara, CA), 7:30pm
Santa Rosa Academy (Menifee, CA) vs. Crescenta Valley (La Crescenta, CA) at Glendale (CA), 7:00pm
Temecula Prep (Winchester, CA) at Rancho Christian (Temecula, CA), 7:00pm
Victor Valley (Victorville, CA) at La Salle (Pasadena, CA), 7:00pm

INTERSECTIONAL
Kennedy (Granada Hills, CA) at Carpinteria (CA), 7:00pm
San Pedro (CA) vs. Sierra Canyon (Chatsworth, CA) at Pierce College (Woodland Hills, CA), 7:00pm
Whittier Christian (La Habra, CA) at O'Farrell (San Diego, CA), 4:15pm

AGAPE (8 MAN)
Hesperia Christian (Hesperia, CA) at Lucerne Valley (CA), 7:00pm
Sage Oak (Hesperia, CA) vs. Academy of Careers & Exploration (Helendale, CA) at Helendale Community Park (Helendale, CA), 7:00pm

COAST VALLEY (8 MAN)
Coast Union (Cambria, CA) vs. Cuyama Valley (New Cuyama, CA) at Richardson Park (New Cuyama, CA), 7:00pm
Valley Christian Academy (Santa Maria, CA) at Maricopa (CA), 7:00pm

EXPRESS (8 MAN)
Brethren Christian (Huntington Beach, CA) vs. Avalon (CA) at Machado Field (Avalon, CA), 5:00pm

OMEGA (8 MAN)
Lighthouse Christian (Santa Monica, CA) vs. Hillcrest Christian (Thousand Oaks, CA) at Simi Valley (CA)

PREP (8 MAN)
Windward (Los Angeles, CA) at Flintridge Prep (La Canada, CA), 6:00pm

VICTORY (8 MAN)
Bloomington Christian (Bloomington, CA) at Desert Chapel (Palm Springs, CA), 6:30pm

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Blair (Pasadena, CA) at Rolling Hills Prep (San Pedro, CA), 3:15pm
Desert Christian (Lancaster, CA) at Riverside County Education Academy (Moreno Valley, CA), 7:00pm
Noli Indian (San Jacinto, CA) at Lancaster Baptist (Lancaster, CA), 7:00pm
PAL Academy (San Bernardino, CA) vs. Riverside County Education Academy (Indio, CA) at Coachella Crossroads (Coachella, CA), 7:00pm

6/8/9 MAN INTERSECTIONAL
Calvin Christian (Escondido, CA) at United Christian (Rancho Cucamonga, CA), 7:00pm
Faith Baptist (Canoga Park, CA) at Mammoth (Mammoth Lakes, CA), 7:00pm
Price (Los Angeles, CA) vs. TEACH Tech (Los Angeles, CA) at Chittick FIeld (Long Beach, CA), 7:00pm



Saturday, October 19th

ACADEMY
Firebaugh (Lynwood, CA) vs. Trinity Classical Academy (Valencia, CA) at Vasquez (Acton, CA)

CROSS VALLEY
Silver Valley (Yermo, CA) at Excelsior (Victorville, CA), 11:00am

INLAND VALLEY
Lakeside (Lake Elsinore, CA) vs. Poly (Riverside, CA) at King (Riverside, CA), 7:00pm

MARMONTE
St. Bonaventure (Ventura, CA) at Oaks Christian (Westlake Village, CA), 4:00pm

OLYMPIC
Village Christian (Sun Valley, CA) vs. Heritage Christian (Northridge, CA) at Burbank (CA), 7:00pm

SAN JOAQUIN
Capistrano Valley Christian (San Juan Capistrano, CA) at Webb (Claremont, CA), 1:00pm

EXPRESS (8 MAN)
Calvary Chapel (Downey, CA) at Lutheran (La Verne, CA), 11:00am

MT. PINOS (8 MAN)
Villanova Prep (Ojai, CA) at Cate (Carpinteria, CA), 2:30pm

OMEGA (8 MAN)
California Lutheran (Wildomar, CA) vs. Calvary Baptist (La Verne, CA) at Damien (La Verne, CA), 7:00pm