2019 SOUTHERN SECTION 10/4 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    hide projections


Thursday, October 3rd

CITRUS BELT
Carter (Rialto, CA) at Cajon (San Bernardino, CA), 7:00pm

GARDEN GROVE
Los Amigos (Fountain Valley, CA) vs. Santiago (Garden Grove, CA) at Garden Grove (CA), 7:00pm

HACIENDA
West Covina (CA) at Los Altos (Hacienda Heights, CA), 7:00pm

MOJAVE RIVER
Oak Hills (Hesperia, CA) at Sultana (Hesperia, CA), 7:00pm

MOUNTAIN VALLEY
Miller (Fontana, CA) at Rubidoux (Riverside, CA), 7:00pm
Pacific (San Bernardino, CA) at Indian Springs (San Bernardino, CA), 7:00pm

ORANGE
Magnolia (Anaheim, CA) vs. Savanna (Anaheim, CA) at Glover Stadium (Anaheim, CA), 7:00pm

ORANGE COAST
Costa Mesa (CA) vs. Santa Ana (CA) at Santa Ana Stadium (Santa Ana, CA), 7:00pm

SAN GABRIEL VALLEY
Downey (CA) at Gahr (Cerritos, CA), 7:00pm

SOUTHWESTERN
Chaparral (Temecula, CA) at Murrieta Valley (Murrieta, CA), 7:00pm
Murrieta Mesa (Murrieta, CA) at Vista Murrieta (Murrieta, CA), 7:00pm
Temecula Valley (Temecula, CA) at Great Oak (Temecula, CA), 7:00pm

SUNSET
Corona del Mar (Newport Beach, CA) at Huntington Beach (CA), 7:00pm

NON-LEAGUE
Bishop Montgomery (Torrance, CA) at Saddleback Valley Christian (San Juan Capistrano, CA), 7:00pm
Foothill (Santa Ana, CA) vs. Villa Park (CA) at Tustin (CA), 7:00pm
Garden Grove (CA) at Western (Anaheim, CA), 7:00pm
Notre Dame (Riverside, CA) vs. Paloma Valley (Menifee, CA) at Riverside CC (Riverside, CA), 7:00pm
Southlands Christian (Rowland Heights, CA) at Webb (Claremont, CA), 6:00pm

EXPRESS (8 MAN)
Brethren Christian (Huntington Beach, CA) at St. Michael's Prep (Silverado, CA), 3:15pm

VICTORY (8 MAN)
Desert Chapel (Palm Springs, CA) at San Jacinto Valley Academy (San Jacinto, CA), 5:00pm

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Milken (Los Angeles, CA) at Blair (Pasadena, CA), 3:00pm



Friday, October 4th

ALMONT
Alhambra (CA) at Schurr (Montebello, CA), 7:00pm
Montebello (CA) at Bell Gardens (CA), 7:00pm
San Gabriel (CA) at Keppel (Alhambra, CA), 7:00pm

AMBASSADOR
Linfield Christian (Temecula, CA) at Arrowhead Christian (Redlands, CA), 7:00pm
Ontario Christian (Ontario, CA) at Aquinas (San Bernardino, CA), 7:00pm
Western Christian (Upland, CA) at Desert Christian (Bermuda Dunes, CA), 7:00pm

BASELINE
Damien (La Verne, CA) at Upland (CA), 7:00pm
Los Osos (Rancho Cucamonga, CA) at Etiwanda (CA), 7:00pm
Rancho Cucamonga (CA) at Chino Hills (CA), 7:00pm

BAY
Leuzinger (Lawndale, CA) at Palos Verdes Peninsula (Rolling Hills Estates, CA), 3:00pm
Mira Costa (Manhattan Beach, CA) at Palos Verdes (Palos Verdes Estates, CA), 3:00pm
Redondo (Redondo Beach, CA) at Centennial (Compton, CA), 7:00pm

BIG VIII
Norco (CA) at King (Riverside, CA), 7:00pm
Roosevelt (Eastvale, CA) at Corona (CA), 7:00pm
Santiago (Corona, CA) at Centennial (Corona, CA), 7:00pm

CAMINO
Bishop Diego (Santa Barbara, CA) at Grace Brethren (Simi Valley, CA), 7:00pm
Moorpark (CA) at Thousand Oaks (CA), 7:00pm

CHANNEL
Cabrillo (Lompoc, CA) vs. Dos Pueblos (Goleta, CA) at Lompoc (CA), 7:00pm
Lompoc (CA) at Santa Ynez (CA), 7:00pm
Santa Barbara (CA) at San Marcos (Santa Barbara, CA), 7:00pm

CITRUS BELT
Redlands East Valley (Redlands, CA) at Redlands (CA), 7:00pm
Yucaipa (CA) at Citrus Valley (Redlands, CA), 7:00pm

CITRUS COAST
Fillmore (CA) at Nordhoff (Ojai, CA), 7:00pm
Hueneme (Oxnard, CA) at Carpinteria (CA), 7:00pm
Santa Clara (Oxnard, CA) at Santa Paula (CA), 7:00pm

DEL REY
Harvard-Westlake (Studio City, CA) vs. St. Anthony (Long Beach, CA) at Clark Field (Long Beach, CA), 7:00pm
St. Paul (Santa Fe Springs, CA) at La Salle (Pasadena, CA), 7:00pm

DEL RIO
California (Whittier, CA) vs. Santa Fe (Santa Fe Springs, CA) at Pioneer (San Jose, CA), 7:00pm
La Serna (Whittier, CA) at El Rancho (Pico Rivera, CA), 7:00pm

DESERT EMPIRE
Palm Springs (CA) at Xavier Prep (Palm Desert, CA), 7:00pm
Rancho Mirage (CA) at La Quinta (CA), 7:00pm
Shadow Hills (Indio, CA) at Palm Desert (CA), 7:00pm

DESERT SKY
Silverado (Victorville, CA) at Barstow (CA), 7:00pm
Victor Valley (Victorville, CA) at Adelanto (CA), 7:00pm

DESERT VALLEY
Cathedral City (CA) at Coachella Valley (Thermal, CA), 7:00pm
Desert Mirage (Thermal, CA) at Banning (CA), 7:00pm
Twentynine Palms (CA) at Desert Hot Springs (CA), 7:00pm
Yucca Valley (CA) at Indio (CA), 7:00pm

EMPIRE
Cypress (CA) vs. Kennedy (La Palma, CA) at Western (Anaheim, CA), 7:00pm
Valencia (Placentia, CA) at Tustin (CA), 7:00pm

FOOTHILL
Canyon (Canyon Country, CA) at Valencia (CA), 7:00pm
Hart (Newhall, CA) vs. Saugus (CA) at College of Canyons (Santa Clarita, CA), 7:00pm
West Ranch (Valencia, CA) vs. Golden Valley (Santa Clarita, CA) at Canyon (Canyon Country, CA), 7:00pm

FREEWAY
Buena Park (CA) at La Habra (CA), 7:00pm
Sonora (La Habra, CA) vs. Sunny Hills (Fullerton, CA) at Buena Park (CA), 7:00pm
Troy (Fullerton, CA) at Fullerton (CA), 7:00pm

GARDEN GROVE
La Quinta (Westminster, CA) at Bolsa Grande (Garden Grove, CA), 7:00pm
Rancho Alamitos (Garden Grove, CA) vs. Loara (Anaheim, CA) at Garden Grove (CA), 7:00pm

GOLDEN
Eastside (Lancaster, CA) at Quartz Hill (CA), 7:00pm
Highland (Palmdale, CA) at Antelope Valley (Lancaster, CA), 7:00pm
Knight (Palmdale, CA) at Lancaster (CA), 7:00pm
Littlerock (CA) at Palmdale (CA), 7:00pm

HACIENDA
Diamond Ranch (Pomona, CA) at Walnut (CA), 7:00pm
South Hills (West Covina, CA) at Charter Oak (Covina, CA), 7:00pm

INLAND VALLEY
Canyon Springs (Moreno Valley, CA) vs. Poly (Riverside, CA) at King (Riverside, CA), 7:00pm
Orange Vista (Perris, CA) at Lakeside (Lake Elsinore, CA), 7:00pm
Perris (CA) at North (Riverside, CA), 7:00pm

MARMONTE
Newbury Park (CA) vs. St. Bonaventure (Ventura, CA) at Ventura College (Ventura, CA), 7:00pm
Westlake (Westlake Village, CA) at Calabasas (CA), 7:00pm

MIRAMONTE
Ganesha (Pomona, CA) at Garey (Pomona, CA), 7:00pm
La Puente (CA) at Pomona (CA), 7:00pm

MISSION
Bishop Amat (La Puente, CA) at Alemany (Mission Hills, CA), 7:00pm
Notre Dame (Sherman Oaks, CA) at Chaminade (West Hills, CA), 7:00pm
Serra (Gardena, CA) at Loyola (Los Angeles, CA), 7:00pm

MISSION VALLEY
Arroyo (El Monte, CA) at Mountain View (El Monte, CA), 7:00pm
Rosemead (CA) at El Monte (CA), 7:00pm
South El Monte (CA) at Gabrielino (San Gabriel, CA), 7:00pm

MOJAVE RIVER
Burroughs (Ridgecrest, CA) at Apple Valley (CA), 7:00pm
Serrano (Phelan, CA) at Hesperia (CA), 7:00pm

MONTVIEW
Azusa (CA) at Sierra Vista (Baldwin Park, CA), 7:00pm
Gladstone (Covina, CA) vs. Workman (City of Industry, CA) at Citrus College (Glendora, CA), 7:00pm
Nogales (La Puente, CA) at Duarte (CA), 7:00pm

MOORE
Compton (CA) at Jordan (Long Beach, CA), 7:00pm
Millikan (Long Beach, CA) at Lakewood (CA), 7:00pm
Poly (Long Beach, CA) at Wilson (Long Beach, CA), 7:00pm

MOUNTAIN PASS
Citrus Hill (Perris, CA) at Hemet (CA), 7:00pm
San Jacinto (CA) at Beaumont (CA), 7:00pm
West Valley (Hemet, CA) at Tahquitz (Hemet, CA), 7:00pm

MOUNTAIN VALLEY
Moreno Valley (CA) at San Bernardino (CA), 7:00pm

MT. BALDY
Chaffey (Ontario, CA) at Don Lugo (Chino, CA), 6:00pm
Diamond Bar (CA) at Montclair (CA), 6:00pm
Ontario (CA) at Chino (CA), 6:00pm

OCEAN
Beverly Hills (CA) at Lawndale (CA), 7:00pm
Hawthorne (CA) at El Segundo (CA), 7:00pm
Santa Monica (CA) vs. Culver City (CA) at Santa Monica College (Santa Monica, CA), 7:00pm

OLYMPIC
Whittier Christian (La Habra, CA) vs. Valley Christian (Cerritos, CA) at Whittier College (Whittier, CA), 7:00pm

ORANGE
Anaheim (CA) at Valley (Santa Ana, CA), 7:00pm
Katella (Anaheim, CA) vs. Century (Santa Ana, CA) at Glover Stadium (Anaheim, CA), 7:00pm

ORANGE COAST
Calvary Chapel (Santa Ana, CA) at Estancia (Costa Mesa, CA), 7:00pm
Saddleback (Santa Ana, CA) vs. Orange (CA) at Segerstrom (Santa Ana, CA), 7:00pm

PACIFIC
Arcadia (CA) at Glendale (CA), 7:00pm
Crescenta Valley (La Crescenta, CA) vs. Burbank (CA) at Glendale (CA), 7:00pm
Muir (Pasadena, CA) at Burroughs (Burbank, CA), 7:00pm

PACIFIC COAST
Beckman (Irvine, CA) at Portola (Irvine, CA), 7:00pm
University (Irvine, CA) vs. Northwood (Irvine, CA) at Irvine (CA), 7:00pm
Woodbridge (Irvine, CA) vs. Irvine (CA) at University (Irvine, CA), 7:00pm

PACIFIC VIEW
Oxnard (CA) at Ventura (CA), 7:00pm
Pacifica (Oxnard, CA) at Buena (Ventura, CA), 7:00pm
Rio Mesa (Oxnard, CA) at Channel Islands (Oxnard, CA), 7:00pm

PALOMARES
Ayala (Chino Hills, CA) at Claremont (CA), 7:00pm
Colony (Ontario, CA) at Alta Loma (CA), 7:00pm
Glendora (CA) at Bonita (La Verne, CA), 7:00pm

PIONEER
Inglewood (CA) vs. South (Torrance, CA) at Coleman Stadium (Inglewood, CA), 7:00pm
Morningside (Inglewood, CA) at West (Torrance, CA), 7:00pm
Torrance (CA) vs. North (Torrance, CA) at Zamperini Stadium (Torrance, CA), 7:00pm

RIO HONDO
Monrovia (CA) at San Marino (CA), 7:00pm
Temple City (CA) at La Canada (CA), 7:00pm

RIVER VALLEY
Hillcrest (Riverside, CA) at Jurupa Valley (CA), 7:00pm
La Sierra (Riverside, CA) vs. Patriot (Riverside, CA) at Rubidoux (Riverside, CA), 7:00pm
Ramona (Riverside, CA) at Norte Vista (Riverside, CA), 7:00pm

SAN ANDREAS
Arroyo Valley (San Bernardino, CA) at Eisenhower (Rialto, CA), 7:00pm
Jurupa Hills (Fontana, CA) at Rialto (CA), 7:00pm
San Gorgonio (San Bernardino, CA) at Rim of the World (Lake Arrowhead, CA), 7:00pm

SAN GABRIEL VALLEY
Paramount (CA) at Lynwood (CA), 7:00pm
Warren (Downey, CA) at Dominguez (Compton, CA), 7:00pm

SEA VIEW
Laguna Hills (CA) at Dana Hills (Dana Point, CA), 7:00pm
San Juan Hills (San Juan Capistrano, CA) at Trabuco Hills (Mission Viejo, CA), 7:00pm

SOUTH COAST
Mission Viejo (CA) at El Toro (Lake Forest, CA), 7:00pm
Tesoro (Rancho Santa Margarita, CA) at San Clemente (CA), 7:00pm

SOUTH VALLEY
California Military Institute (Perris, CA) at Hamilton (Anza, CA), 7:00pm

SUNKIST
Colton (CA) at Fontana (CA), 7:00pm
Grand Terrace (CA) at Kaiser (Fontana, CA), 7:00pm
Summit (Fontana, CA) vs. Bloomington (CA) at Miller (Fontana, CA), 7:00pm

SUNSET
Edison (Huntington Beach, CA) vs. Los Alamitos (CA) at Huntington Beach (CA), 7:00pm
Fountain Valley (CA) at Newport Harbor (Newport Beach, CA), 7:00pm

TRINITY
Mater Dei (Santa Ana, CA) vs. Lutheran (Orange, CA) at Santa Ana Stadium (Santa Ana, CA), 7:00pm
Santa Margarita (Rancho Santa Margarita, CA) at JSerra (San Juan Capistrano, CA), 7:00pm
Servite (Anaheim, CA) vs. St. John Bosco (Bellflower, CA) at Cerritos College (Norwalk, CA), 7:00pm

VALLE VISTA
Covina (CA) at Wilson (Hacienda Heights, CA), 7:00pm
Rowland (Rowland Heights, CA) at Baldwin Park (CA), 7:00pm
San Dimas (CA) vs. Northview (Covina, CA) at Covina District Field (Covina, CA), 7:00pm

NON-LEAGUE
Arlington (Riverside, CA) at Valley View (Moreno Valley, CA), 7:00pm
Bellflower (CA) at St. Margaret's (San Juan Capistrano, CA), 7:00pm
Big Bear (Big Bear City, CA) vs. Rio Hondo Prep (Arcadia, CA) at Kare Park (Irwindale, CA), 7:00pm
Bosco Tech (Rosemead, CA) at Cantwell-Sacred Heart (Montebello, CA), 7:00pm
Canyon (Anaheim, CA) at Brea Olinda (Brea, CA), 7:00pm
Cathedral (Los Angeles, CA) at La Mirada (CA), 7:00pm
El Modena (Orange, CA) vs. Esperanza (Anaheim, CA) at Yorba Linda (CA), 7:00pm
Elsinore (Wildomar, CA) at Heritage (Romoland, CA), 7:00pm
Marina (Huntington Beach, CA) at Laguna Beach (CA), 7:00pm
Mayfair (Lakewood, CA) at St. Francis (La Canada, CA), 7:00pm
Norwalk (CA) vs. Glenn (Norwalk, CA) at Excelsior Adult School (Norwalk, CA), 7:00pm
Ocean View (Huntington Beach, CA) at Westminster (CA), 7:00pm
Pioneer (Whittier, CA) vs. Village Christian (Sun Valley, CA) at Burbank (CA), 7:00pm
Poly (Pasadena, CA) at South Pasadena (CA), 7:00pm
Segerstrom (Santa Ana, CA) at Artesia (Lakewood, CA), 7:00pm
Sierra Canyon (Chatsworth, CA) at Crespi (Encino, CA), 7:00pm
St. Genevieve (Panorama City, CA) at Agoura (CA), 7:00pm
St. Pius X-St. Matthias (Downey, CA) vs. Cerritos (CA) at Gahr (Cerritos, CA), 7:00pm
Temescal Canyon (Lake Elsinore, CA) at Rancho Verde (Moreno Valley, CA), 7:00pm
Yorba Linda (CA) vs. El Dorado (Placentia, CA) at Valencia (Placentia, CA), 7:00pm

INTERSECTIONAL
Calvary Chapel Christian (Las Vegas, NV) at Riverside Prep (Oro Grande, CA), 7:00pm
Desert (Edwards AFB, CA) at Trinity Classical Academy (Valencia, CA), 7:00pm
Lake Mead Academy (Henderson, NV) at Silver Valley (Yermo, CA), 7:00pm
Mission Prep (San Luis Obispo, CA) at Viewpoint (Calabasas, CA), 7:00pm
Paraclete (Lancaster, CA) at Righetti (Santa Maria, CA), 7:00pm
Royal (Simi Valley, CA) at Atascadero (CA), 7:30pm
Sherman Indian (Riverside, CA) at San Ysidro (San Diego, CA), 7:00pm

VICTORY (8 MAN)
United Christian (Rancho Cucamonga, CA) vs. Public Safety Academy (San Bernardino, CA) at Community Park (Redlands, CA), 6:00pm

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Cate (Carpinteria, CA) at Malibu (CA), 6:30pm
Flintridge Prep (La Canada, CA) vs. Avalon (CA) at Machado Field (Avalon, CA), 5:00pm
Hesperia Christian (Hesperia, CA) at Villanova Prep (Ojai, CA), 7:00pm
Lucerne Valley (CA) at Riverside County Education Academy (Indio, CA), 6:30pm
Maricopa (CA) at California Lutheran (Wildomar, CA), 7:00pm
Riverside County Education Academy (Moreno Valley, CA) at Chadwick (Palos Verdes Peninsula, CA), 2:30pm
Rolling Hills Prep (San Pedro, CA) at Noli Indian (San Jacinto, CA), 6:30pm
Thacher (Ojai, CA) at Windward (Los Angeles, CA), 3:00pm

6/8/9 MAN INTERSECTIONAL
Academy of Careers & Exploration (Helendale, CA) at Mojave (CA), 7:00pm
Calvary Baptist (La Verne, CA) at Lone Pine (CA), 7:00pm
Laguna Blanca (Santa Barbara, CA) at Sherman Oaks CES (Reseda, CA), 6:00pm
Meadows (Las Vegas, NV) at Lighthouse Christian (Santa Monica, CA), 7:00pm
Washington School for the Deaf (Vancouver, WA) at California School for the Deaf (Riverside, CA), 7:00pm



Saturday, October 5th

OLYMPIC
Heritage Christian (Northridge, CA) vs. Maranatha (Pasadena, CA) at Granada Hills (CA), 7:00pm

NON-LEAGUE
Brentwood (Los Angeles, CA) at St. Bernard (Playa del Rey, CA)
Santa Clarita Christian (Canyon Country, CA) vs. Rancho Christian (Temecula, CA) at Canyon (Canyon Country, CA), 6:00pm
Santa Rosa Academy (Menifee, CA) vs. Fairmont Prep (Anaheim, CA) at Heritage (Romoland, CA), 7:00pm
Temecula Prep (Winchester, CA) at Excelsior (Victorville, CA), 11:00am
Vasquez (Acton, CA) at Campbell Hall (North Hollywood, CA), 7:00pm

EXPRESS (8 MAN)
Sage Hill (Newport Beach, CA) vs. Calvary Chapel (Downey, CA) at Downey (CA), 6:00pm

6/8/9 MAN INTERSECTIONAL
Coast Union (Cambria, CA) at Crystal Springs Uplands (Hillsborough, CA), 1:00pm