2018 WASHINGTON 9/21 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    NOTE: NO PROJECTED SCORES UNTIL OCTOBER


Monday, September 17th

2B EASTERN WASHINGTON
Tri-Cities Prep (Pasco, WA) 75 Kittitas/Thorp (Kittitas, WA) 0



Thursday, September 20th

2A OLYMPIC
Olympic (Bremerton, WA) 56 Kingston (WA) 12   


3A METRO - MOUNTAIN
Eastside Catholic (Sammamish, WA) 48 Rainier Beach (Seattle, WA) 22   


3A PIERCE COUNTY
Spanaway Lake (Spanaway, WA) 12 Mount Tahoma (Tacoma, WA) 6   


3A SOUTH SOUND
Timberline (Lacey, WA) 41 Central Kitsap (Silverdale, WA) 13   


3A/4A MID COLUMBIA
Hanford (Richland, WA) 48 Southridge (Kennewick, WA) 0   


NON-LEAGUE
Black Hills (Tumwater, WA) at Montesano (WA), 7:00pm
Kentlake (Kent, WA) 42 Auburn (WA) 20   

Kentridge (Kent, WA) 37 Jefferson (Auburn, WA) 12   

University (Spokane, WA) 33 Rogers (Spokane, WA) 0   




Friday, September 21st

1A NISQUALLY
Klahowya (Silverdale, WA) 41 Chimacum (WA) 14   

Wright Academy (Tacoma, WA) at Port Townsend (WA), 7:00pm   


1A NORTHEAST
Colville (WA) 48 Lakeside (Nine Mile Falls, WA) 14   

Deer Park (WA) 27 Riverside (Chattaroy, WA) 20   

Newport (WA) 48 Freeman (Rockford, WA) 0   


1A NORTHWEST
Lynden Christian (Lynden, WA) 28 Mt. Baker (Deming, WA) 20   

Meridian (Bellingham, WA) 21 Nooksack Valley (Everson, WA) 14   


1A SOUTH CENTRAL - EAST
Connell (WA) 42 Wahluke (Mattawa, WA) 3   

Kiona-Benton (Benton City, WA) 14 College Place (WA) 12   

Warden (WA) 41 River View (Kennewick, WA) 8   


1A SOUTH CENTRAL - WEST
La Salle (Union Gap, WA) 55 Highland (Cowiche, WA) 0   

Naches Valley (Naches, WA) 55 Cle Elum-Roslyn (Cle Elum, WA) 0   

Zillah (WA) 57 Goldendale (WA) 0   


2A CENTRAL WASHINGTON - NORTH
Ellensburg (WA) 47 Ephrata (WA) 20   

Othello (WA) 43 Quincy (WA) 0   


2A CENTRAL WASHINGTON - SOUTH
Prosser (WA) 28 Selah (WA) 23   

Toppenish (WA) 48 Wapato (WA) 15   


2A GREATER ST. HELENS
Hockinson (Brush Prairie, WA) 42 Columbia River (Vancouver, WA) 6   

Morris (Longview, WA) 28 Ridgefield (WA) 19   

Woodland (WA) 41 Long (Longview, WA) 8   


2A NORTHWEST - LAKE
Bellingham (WA) at Cedarcrest (Duvall, WA), 7:00pm   

Mountlake Terrace (WA) 25 Anacortes (WA) 8   

Sehome (Bellingham, WA) 25 Blaine (WA) 3   


2A NORTHWEST - SKY
Lynden (WA) 24 Archbishop Murphy (Everett, WA) 21   

Sedro-Woolley (WA) 36 Lakewood (Arlington, WA) 14   


2A OLYMPIC
North Kitsap (Poulsbo, WA) 49 Bremerton (WA) 0   

Sequim (WA) 20 North Mason (Belfair, WA) 0   


2A SOUTH PUGET SOUND - MOUNTAIN
Fife (Tacoma, WA) 29 Foster (Tukwila, WA) 16   

Pierce (Tacoma, WA) 2 Foss (Tacoma, WA) 0 [forfeit]   

Washington (Tacoma, WA) at Renton (WA), 7:00pm   

White River (Buckley, WA) 56 Lindbergh (Renton, WA) 7   


2A SOUTH PUGET SOUND - SOUND
Eatonville (WA) 28 Clover Park (Lakewood, WA) 24   

Orting (WA) 56 Evergreen (Seattle, WA) 6   

River Ridge (Lacey, WA) 49 Highline (Burien, WA) 0   


2A/3A KINGCO
Liberty (Renton, WA) 56 Interlake (Bellevue, WA) 13   


2A/3A METRO - SOUND
Ballard (Seattle, WA) 29 Lakeside (Seattle, WA) 13   

Chief Sealth (Seattle, WA) at Cleveland (Seattle, WA), 7:00pm   

Roosevelt (Seattle, WA) at Sammamish (Bellevue, WA), 7:00pm   


2A/3A METRO - VALLEY
Ingraham (Seattle, WA) at Bainbridge (Bainbridge Island, WA), 7:00pm   

Hale (Seattle, WA) 28 West Seattle (Seattle, WA) 11   


2B CENTRAL WASHINGTON
Brewster (WA) at Tonasket (WA), 7:00pm   


2B EASTERN WASHINGTON
Kittitas/Thorp (Kittitas, WA) 30 White Swan (WA) 28   

Liberty Christian (Richland, WA) 36 DeSales (Walla Walla, WA) 24   

Tri-Cities Prep (Pasco, WA) 55 Mabton (WA) 14   


2B NORTHEAST - NORTH
Davenport (WA) 45 Kettle Falls (WA) 15   


2B SOUTHWEST WASHINGTON - COASTAL
Ilwaco (WA) 35 South Bend (WA) 16   

Ocosta (Westport, WA) 40 North Beach (Ocean Shores, WA) 14   

Raymond (WA) 64 Chief Leschi (Puyallup, WA) 16   


3A METRO - MOUNTAIN
Garfield (Seattle, WA) 42 Seattle Prep (Seattle, WA) 28   

O'Dea (Seattle, WA) 24 Bishop Blanchet (Seattle, WA) 10   


3A PIERCE COUNTY
Bethel (Spanaway, WA) 19 Wilson (Tacoma, WA) 14   

Lakes (Lakewood, WA) 62 Stadium (Tacoma, WA) 7   

Lincoln (Tacoma, WA) 49 Bonney Lake (WA) 0   


3A SOUTH SOUND
North Thurston (Lacey, WA) 10 Capital (Olympia, WA) 7   

Peninsula (Gig Harbor, WA) 57 Shelton (WA) 0   

Yelm (WA) 16 Gig Harbor (WA) 13   


3A WESCO - NORTH
Arlington (WA) 37 Ferndale (WA) 34   

Oak Harbor (WA) 35 Stanwood (WA) 7   


3A WESCO - SOUTH
Meadowdale (Lynnwood, WA) 41 Edmonds-Woodway (Edmonds, WA) 20   

Shorewood (Shoreline, WA) 24 Shorecrest (Seattle, WA) 0   

Snohomish (WA) 36 Everett (WA) 3   


3A/4A MID COLUMBIA
Hermiston (OR) 42 Walla Walla (WA) 7   

Kennewick (WA) 21 Kamiakin (Kennewick, WA) 19   

Richland (WA) 41 Pasco (WA) 0   


4A BIG NINE
Moses Lake (WA) 63 Davis (Yakima, WA) 23   

Sunnyside (WA) 51 West Valley (Yakima, WA) 20   

Wenatchee (WA) 14 Eisenhower (Yakima, WA) 0   


4A GREATER SPOKANE
Lewis & Clark (Spokane, WA) 35 Ferris (Spokane, WA) 14   


4A KINGCO - CREST
Eastlake (Sammamish, WA) 20 Issaquah (WA) 7   

Skyline (Sammamish, WA) 50 Newport (Bellevue, WA) 21   


4A KINGCO - CROWN
Bothell (WA) 31 North Creek (Bothell, WA) 0   

Inglemoor (Kenmore, WA) 34 Redmond (WA) 10   


4A NORTH PUGET SOUND - CASCADE
Hazen (Renton, WA) at Mt. Rainier (Des Moines, WA), 7:00pm   


4A NORTH PUGET SOUND - MOUNTAIN
Beamer (Federal Way, WA) 41 Kentwood (Covington, WA) 21   

Enumclaw (WA) 21 Auburn Riverside (Auburn, WA) 7   

Kennedy (Burien, WA) 42 Tahoma (Maple Valley, WA) 14   


4A NORTH PUGET SOUND - OLYMPIC
Auburn Mountainview (Auburn, WA) 37 Federal Way (WA) 34   


4A SOUTH PUGET SOUND
Bellarmine Prep (Tacoma, WA) 35 Olympia (WA) 7   

Emerald Ridge (South Hill, WA) 37 South Kitsap (Port Orchard, WA) 13   

Puyallup (WA) 41 Graham-Kapowsin (Graham, WA) 34   

Sumner (WA) 28 Curtis (University Place, WA) 26   


4A WESCO
Glacier Peak (Snohomish, WA) 68 Kamiak (Mukilteo, WA) 13   

Jackson (Mill Creek, WA) at Cascade (Everett, WA), 8:00pm   

Lake Stevens (WA) 30 Mount Vernon (WA) 7   

Monroe (WA) 42 Mariner (Everett, WA) 10   


NON-LEAGUE
Adna (WA) 33 Toledo (WA) 15   

Battle Ground (WA) 35 Prairie (Vancouver, WA) 14   

Bellevue (WA) 38 Camas (WA) 35   

King's (Seattle, WA) at Cascade (Leavenworth, WA), 7:00pm   

Central Valley (Spokane Valley, WA) 31 Mt. Spokane (Mead, WA) 14   

Centralia (WA) 48 Fort Vancouver (Vancouver, WA) 14   

Chelan (WA) 49 Granger (WA) 7   

Cheney (WA) 31 Cashmere (WA) 26   

Coupeville (WA) 33 LaConner (WA) 12   

Elma (WA) 47 Castle Rock (WA) 21   

Evergreen (Vancouver, WA) 41 Rochester (WA) 12   

Friday Harbor (WA) 8 Sultan (WA) 6   

Gonzaga Prep (Spokane, WA) 36 Shadle Park (Spokane, WA) 22   

Grandview (WA) 56 East Valley (Yakima, WA) 3   

Hoquiam (WA) 28 Columbia (White Salmon, WA) 20   

Juanita (Kirkland, WA) 53 Lynnwood (Bothell, WA) 21   

Kalama (WA) 14 La Center (WA) 7   

Kelso (WA) 36 Aberdeen (WA) 14   

Kent-Meridian (Kent, WA) 40 Decatur (Federal Way, WA) 13   

Lind-Ritzville/Sprague/Washtucna/Kahlotus (Ritzville, WA) 20 Columbia (Burbank, WA) 6   

Marysville-Pilchuck (Marysville, WA) 28 Lake Washington (Kirkland, WA) 0   

Mead (Spokane, WA) 35 North Central (Spokane, WA) 8   

Waitsburg/Dayton (Waitsburg, WA) at Medical Lake (WA), 7:00pm   

Mercer Island (WA) 20 Burlington-Edison (Burlington, WA) 17   

Montesano (WA) 48 Port Angeles (WA) 21   

Mount Si (Snoqualmie, WA) 27 Woodinville (WA) 17   

Mountain View (Vancouver, WA) 49 Heritage (Vancouver, WA) 0   

Napavine (WA) 39 Wahkiakum (Cathlamet, WA) 20   

Northwest Christian (Colbert, WA) 21 Liberty (Spangle, WA) 20   

Omak (WA) at Oroville (WA), 7:00pm   

Onalaska (WA) 52 Willapa Valley/Pe Ell (Menlo, WA) 14   

Rainier (WA) 53 Toutle Lake (Toutle, WA) 7   

Reardan (WA) 27 Jenkins (Chewelah, WA) 14   

Royal (Royal City, WA) 56 Okanogan (WA) 17   

Seton Catholic (Vancouver, WA) 21 Tenino (WA) 0   

South Whidbey (Langley, WA) 14 Concrete (WA) 13   

Union (Vancouver, WA) 41 Chiawana (Pasco, WA) 9   

Soap Lake (WA) at Walker (Springdale, WA), 7:00pm   

Washougal (WA) 29 West (Chehalis, WA) 14   

West Valley (Spokane, WA) 14 Eastmont (East Wenatchee, WA) 10   

White Pass/Morton (Morton, WA) 42 Winlock (WA) 0   

Wilbur-Creston (Creston, WA) 32 Manson (WA) 6   


INTERSTATE
Asotin (WA) 37 Kellogg (ID) 15   

Clarkston (WA) 29 Orofino (ID) 6   

Heppner (OR) 22 Colfax (WA) 20   

Hudson's Bay (Vancouver, WA) 27 Franklin (Portland, OR) 7   

Irrigon (OR) 16 Stevenson (WA) 14   

King's Way Christian (Vancouver, WA) 45 Riverside (Boardman, OR) 0   

Lake City (Coeur d'Alene, ID) 55 East Valley (Spokane, WA) 39   

Tumwater (WA) 57 McNary (Keizer, OR) 13   


1B COASTAL (8 MAN)
Crescent (Joyce, WA) 30 Taholah (WA) 26

1B NORTHEAST - NORTH (8 MAN)
Columbia (Hunters, WA) 52 Northport (WA) 0
Cusick (WA) at Columbia (Hunters, WA), 3:00pm
Republic (WA) at Selkirk (Ione, WA), 7:00pm
Selkirk (Ione, WA) 14 Cusick (WA) 6
Tekoa/Rosalia (Tekoa, WA) 22 Curlew (WA) 12

1B NORTHEAST - SOUTH (8 MAN)
Almira-Coulee-Hartline (Coulee City, WA) 78 Yakama Nation Tribal (Toppenish, WA) 24
Bridgeport (WA) 32 Waterville (WA) 0
Entiat (WA) 60 Wellpinit (WA) 12
Odessa (WA) 80 Pateros (WA) 6

1B NORTHWEST (8 MAN)
Naselle (WA) 68 Darrington (WA) 8
Neah Bay (WA) 40 Lummi (Bellingham, WA) 34

1B SEATAC (8 MAN)
Tacoma Baptist (Tacoma, WA) 60 Rainier Christian (Covington, WA) 6

1B SOUTHEAST (8 MAN)
Colton (WA) 70 Touchet (WA) 0
Garfield-Palouse (Palouse, WA) 92 Pomeroy (WA) 52
Sunnyside Christian (Sunnyside, WA) 58 St. John-Endicott/LaCrosse (St. John, WA) 8

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Oakville (WA) 62 Aberdeen (WA) 34
Seattle Lutheran (Seattle, WA) at Muckleshoot Tribal (Auburn, WA), 5:00pm
Wishkah Valley (Aberdeen, WA) at Oakville (WA), 7:00pm

6/8/9 MAN INTERSTATE
Clark Fork (ID) at Northport (WA), 7:00pm



Saturday, September 22nd

1A NISQUALLY
Vashon Island (WA) at Bellevue Christian (Clyde Hill, WA), 6:00pm   


3A WESCO - NORTH
Marysville Getchell (Marysville, WA) at Squalicum (Bellingham, WA), 7:00pm   


NON-LEAGUE
Forks (WA) at Granite Falls (WA), 2:00pm   

Mossyrock (WA) at Life Christian Academy (Tacoma, WA), 7:00pm   

Pullman (WA) at Black Hills (Tumwater, WA), 12:00pm   

Skyview (Vancouver, WA) at Rogers (Puyallup, WA), 7:00pm   

Steilacoom (WA) at Cascade Christian (Puyallup, WA), 7:00pm   


1B COASTAL (8 MAN)
Tulalip Heritage (Marysville, WA) at Knight (Elma, WA), 1:00pm

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Lyle/Wishram (Lyle, WA) at Liberty Bell (Winthrop, WA), 2:00pm
Quilcene (WA) at Evergreen Lutheran (Tacoma, WA), 7:00pm

6/8/9 MAN INTERSTATE
Washington School for the Deaf (Vancouver, WA) at Phoenix Day School for the Deaf (Phoenix, AZ), 5:00pm