2018 WASHINGTON 11/2 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    show projections


Tuesday, October 30th

1A NORTHEAST
Deer Park (WA) 12 Lakeside (Nine Mile Falls, WA) 7
Deer Park (WA) 27 Riverside (Chattaroy, WA) 24

1A PLAYOFFS
Mt. Baker (Deming, WA) 61 Granite Falls (WA) 0



Thursday, November 1st

4A BIG NINE
Wenatchee (WA) 20 Eastmont (East Wenatchee, WA) 15   

Moses Lake (WA) 31 Sunnyside (WA) 29
Mt. Rainier (Des Moines, WA) 10
CONSOLATION PLAYOFFS
Bellarmine Prep (Tacoma, WA) 7   

Cusick (WA) 37 Curlew (WA) 32
Jackson (Mill Creek, WA) 26 Edmonds-Woodway (Edmonds, WA) 23   

Emerald Ridge (South Hill, WA) 20 Auburn (WA) 16   

Walla Walla (WA) 31 Ferris (Spokane, WA) 27   

Stadium (Tacoma, WA) 42 Gig Harbor (WA) 38   

Highline (Burien, WA) 35 Lindbergh (Renton, WA) 33   

Marysville-Pilchuck (Marysville, WA) 34 Meadowdale (Lynnwood, WA) 30
Southridge (Kennewick, WA) 24 Rogers (Spokane, WA) 21   

Pasco (WA) 30 University (Spokane, WA) 26   

Walker (Springdale, WA) 29 Wellpinit (WA) 26

1B SOUTHEAST (8 MAN)
Colton (WA) 16 Garfield-Palouse (Palouse, WA) 13
Touchet (WA) 42 St. John-Endicott/LaCrosse (St. John, WA) 41 [forfeit]
Sunnyside Christian (Sunnyside, WA) 21 Pomeroy (WA) 16

2B PLAYOFFS
Adna (WA) 49 Ocosta (Westport, WA) 0   

Kalama (WA) 11 White Pass/Morton (Morton, WA) 7   

Napavine (WA) 26 Ilwaco (WA) 23   

Onalaska (WA) 20 Toledo (WA) 19   

Wahkiakum (Cathlamet, WA) 31 Raymond (WA) 27   

Winlock (WA) 20 Willapa Valley/Pe Ell (Menlo, WA) 16   




Friday, November 2nd

1A NISQUALLY
Vashon Island (WA) 11 Wright Academy (Tacoma, WA) 7   


2B NORTHWEST
Friday Harbor (WA) 32 LaConner (WA) 29   


4A BIG NINE
Eisenhower (Yakima, WA) 37 Davis (Yakima, WA) 33   

Capital (Olympia, WA) 31
CONSOLATION PLAYOFFS
Bonney Lake (WA) 27   

Bremerton (WA) 34 South Kitsap (Port Orchard, WA) 31   

Cashmere (WA) 17 Lakeside (Nine Mile Falls, WA) 16   

Hermiston (OR) 42 Central Valley (Spokane Valley, WA) 39   

Medical Lake (WA) 40 Chelan (WA) 37   

Ingraham (Seattle, WA) 38 Chief Sealth (Seattle, WA) 37   

Toppenish (WA) 20 Clarkston (WA) 19   

North Mason (Belfair, WA) 35 Clover Park (Lakewood, WA) 33   

College Place (WA) 10 Grandview (WA) 6   

Deer Park (WA) 15 Cascade (Leavenworth, WA) 12   

East Valley (Spokane, WA) 37 East Valley (Yakima, WA) 35   

Hale (Seattle, WA) 23 Franklin (Seattle, WA) 20   

Interlake (Bellevue, WA) 32 Lynnwood (Bothell, WA) 28   

Evergreen (Seattle, WA) 29 Kingston (WA) 28   

Davenport (WA) 12 Liberty (Spangle, WA) 10   

Life Christian Academy (Tacoma, WA) 30 Chief Leschi (Puyallup, WA) 28   

Lind-Ritzville/Sprague/Washtucna/Kahlotus (Ritzville, WA) 15 Kettle Falls (WA) 10   

Lyle/Wishram (Lyle, WA) 20 North Beach (Ocean Shores, WA) 15
Marysville Getchell (Marysville, WA) 17 Cascade (Everett, WA) 13   

Stanwood (WA) 35 Nooksack Valley (Everson, WA) 33
Othello (WA) 13 Cheney (WA) 9   

Wahluke (Mattawa, WA) 11 Quincy (WA) 9   

Redmond (WA) 30 Juanita (Kirkland, WA) 29   

River View (Kennewick, WA) 39 Highland (Cowiche, WA) 34   

North Central (Spokane, WA) 19 Selah (WA) 14   

Shelton (WA) 32 Mount Tahoma (Tacoma, WA) 31   

North Thurston (Lacey, WA) 26 Spanaway Lake (Spanaway, WA) 23   

Sumner (WA) 24 Auburn Riverside (Auburn, WA) 20   

Tenino (WA) 14 Mossyrock (WA) 13   

Goldendale (WA) 38 Wapato (WA) 33   

Northport (WA) 11 Waterville (WA) 10
West Seattle (Seattle, WA) 27 Sammamish (Bellevue, WA) 23   


NON-LEAGUE
Chimacum (WA) 22 Concrete (WA) 21   

Lake Washington (Kirkland, WA) 30 Shorewood (Shoreline, WA) 29

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Selkirk (Ione, WA) 38 Almira-Coulee-Hartline (Coulee City, WA) 37
Entiat (WA) 16 Republic (WA) 13
Tekoa/Rosalia (Tekoa, WA) 13 Odessa (WA) 11

1A PLAYOFFS
Connell (WA) 42 Granger (WA) 14   

Elma (WA) 18 La Center (WA) 15   

La Salle (Union Gap, WA) 38 Warden (WA) 37   

Lynden Christian (Lynden, WA) 23 King's (Seattle, WA) 22   

South Whidbey (Langley, WA) 25 Meridian (Bellingham, WA) 23   

Columbia (White Salmon, WA) 23 Montesano (WA) 19   

Okanogan (WA) 18 Newport (WA) 16   

Naches Valley (Naches, WA) 26 Royal (Royal City, WA) 21   

Zillah (WA) 18 Kiona-Benton (Benton City, WA) 13   


1B PLAYOFFS
Darrington (WA) 55 Evergreen Lutheran (Tacoma, WA) 26
Rainier Christian (Covington, WA) 16 Taholah (WA) 11

2A PLAYOFFS
Black Hills (Tumwater, WA) 45 Columbia River (Vancouver, WA) 7   

Lakewood (Arlington, WA) 36 Burlington-Edison (Burlington, WA) 34   

Olympic (Bremerton, WA) 16 Eatonville (WA) 14   

Ellensburg (WA) 39 Pullman (WA) 35   

Fife (Tacoma, WA) 38 Port Angeles (WA) 33   

Hockinson (Brush Prairie, WA) 25 West (Chehalis, WA) 21   

Sedro-Woolley (WA) 32 Liberty (Renton, WA) 27   

Lynden (WA) 39 Blaine (WA) 35   

North Kitsap (Poulsbo, WA) 12 River Ridge (Lacey, WA) 8   

Archbishop Murphy (Everett, WA) 34 Sehome (Bellingham, WA) 32   

Pierce (Tacoma, WA) 25 Sequim (WA) 23   

Steilacoom (WA) 24 Orting (WA) 21   

Washington (Tacoma, WA) 42 White River (Buckley, WA) 38   

West Valley (Spokane, WA) 30 Ephrata (WA) 25   


2B PLAYOFFS
Brewster (WA) 47 Mabton (WA) 28   

Colfax (WA) 33 Jenkins (Chewelah, WA) 30   

Lake Roosevelt (Coulee Dam, WA) 23 DeSales (Walla Walla, WA) 18   

Manson (WA) 27 Liberty Christian (Richland, WA) 24   

Asotin (WA) 27 Northwest Christian (Colbert, WA) 26   

Reardan (WA) 36 Wilbur-Creston (Creston, WA) 31   

Tonasket (WA) 10 Tri-Cities Prep (Pasco, WA) 7   


3A PLAYOFFS
Bethel (Spanaway, WA) 50 Arlington (WA) 15   

Ferndale (WA) 10 Eastside Catholic (Sammamish, WA) 5   

Kamiakin (Kennewick, WA) 36 Shadle Park (Spokane, WA) 32
Lakes (Lakewood, WA) 29 Roosevelt (Seattle, WA) 25   

Prairie (Vancouver, WA) 34 Lincoln (Tacoma, WA) 29   

Ballard (Seattle, WA) 33 Mountain View (Vancouver, WA) 29   

Mt. Spokane (Mead, WA) 22 Kennewick (WA) 19   

O'Dea (Seattle, WA) 26 Wilson (Tacoma, WA) 21   

Seattle Prep (Seattle, WA) 31 Peninsula (Gig Harbor, WA) 30   

Rainier Beach (Seattle, WA) 20 Kelso (WA) 17   

Snohomish (WA) 30 Garfield (Seattle, WA) 25   

Oak Harbor (WA) 41 Timberline (Lacey, WA) 37   

Bishop Blanchet (Seattle, WA) 27 Yelm (WA) 24   


4A PLAYOFFS
Chiawana (Pasco, WA) 31 Lewis & Clark (Spokane, WA) 14   

Gonzaga Prep (Spokane, WA) 13 Hanford (Richland, WA) 10   

Lake Stevens (WA) 16 Kentlake (Kent, WA) 15   

Mead (Spokane, WA) 40 Richland (WA) 38   

Mount Vernon (WA) 38 Auburn Mountainview (Auburn, WA) 37   

Puyallup (WA) 26 Kennedy (Burien, WA) 22   

Beamer (Federal Way, WA) 12 Skyline (Sammamish, WA) 9   

Hazen (Renton, WA) 20 Skyview (Vancouver, WA) 19   

Union (Vancouver, WA) 16 Enumclaw (WA) 14   

Federal Way (WA) 13 Woodinville (WA) 8   




Saturday, November 3rd

1A NISQUALLY
Port Townsend (WA) 11 Cascade Christian (Puyallup, WA) 7   

Bellevue Christian (Clyde Hill, WA) 29 Klahowya (Silverdale, WA) 26   

Kent-Meridian (Kent, WA) 34
CONSOLATION PLAYOFFS
Olympia (WA) 30   


1A PLAYOFFS
Mt. Baker (Deming, WA) 49 Cedar Park Christian (Bothell, WA) 10   

Omak (WA) 30 Riverside (Chattaroy, WA) 28   


1B PLAYOFFS
Crescent (Joyce, WA) 62 Knight (Elma, WA) 6
Tacoma Baptist (Tacoma, WA) 23 Oakville (WA) 21

2A PLAYOFFS
Tumwater (WA) 58 Woodland (WA) 38   


2B PLAYOFFS
Columbia (Burbank, WA) 63 Oroville (WA) 15   


3A PLAYOFFS
Bellevue (WA) 34 Shorecrest (Seattle, WA) 7   

Squalicum (Bellingham, WA) 33 Central Kitsap (Silverdale, WA) 32   


4A PLAYOFFS
Bothell (WA) 36 Camas (WA) 35   

Kentwood (Covington, WA) 21 Curtis (University Place, WA) 18   

Eastlake (Sammamish, WA) 11 Glacier Peak (Snohomish, WA) 6   

Monroe (WA) 24 Graham-Kapowsin (Graham, WA) 23   

Rogers (Puyallup, WA) 26 Mount Si (Snoqualmie, WA) 22