2018 VIRGINIA 10/19 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    hide projections


Tuesday, October 16th

BAY RIVERS
Grafton (Yorktown, VA) at Poquoson (VA), 7:00pm



Thursday, October 18th

EASTERN
Norcom (Portsmouth, VA) at Maury (Norfolk, VA), 7:00pm

PENINSULA
Warwick (Newport News, VA) at Kecoughtan (Hampton, VA), 7:00pm



Friday, October 19th

BATTLEFIELD
Chancellor (Fredericksburg, VA) at Caroline (Milford, VA), 7:00pm
Courtland (Spotsylvania, VA) at Monroe (Fredericksburg, VA), 7:00pm
King George (VA) at Spotsylvania (VA), 7:00pm

BAY RIVERS
Bruton (Williamsburg, VA) at Poquoson (VA), 7:00pm
Grafton (Yorktown, VA) at Tabb (Yorktown, VA), 7:00pm
Lafayette (Williamsburg, VA) at Jamestown (Williamsburg, VA), 7:00pm
New Kent (VA) at Smithfield (VA), 7:00pm
Warhill (Williamsburg, VA) at York (Yorktown, VA), 7:00pm

BEACH
First Colonial (Virginia Beach, VA) at Princess Anne (Virginia Beach, VA), 7:00pm
Kellam (Virginia Beach, VA) at Green Run (Virginia Beach, VA), 7:00pm
Ocean Lakes (Virginia Beach, VA) at Kempsville (Virginia Beach, VA), 7:00pm
Tallwood (Virginia Beach, VA) at Cox (Virginia Beach, VA), 7:00pm

BLUE RIDGE
Northside (Roanoke, VA) at Lord Botetourt (Daleville, VA), 7:00pm
Staunton River (Moneta, VA) at Byrd (Vinton, VA), 7:00pm

BULL RUN
Central (Woodstock, VA) at Mason (Falls Church, VA), 7:30pm
Madison County (Madison, VA) at Clarke County (Berryville, VA), 7:30pm
Strasburg (VA) at Nelson County (Lovingston, VA), 7:00pm

CAPITAL
Armstrong/Kennedy (Richmond, VA) at Henry (Ashland, VA), 7:00pm
Hanover (Mechanicsville, VA) at Henrico (Richmond, VA), 7:00pm
Highland Springs (VA) at Atlee (Mechanicsville, VA), 7:00pm
Lee-Davis (Mechanicsville, VA) at Varina (Richmond, VA), 7:00pm

CENTRAL
Colonial Heights (VA) at Prince George (VA), 7:00pm
Dale (Chester, VA) at Hopewell (VA), 7:00pm
Dinwiddie (VA) at Petersburg (VA), 7:00pm
Matoaca (Chesterfield, VA) at Meadowbrook (Richmond, VA), 7:00pm

COLONIAL
Godwin (Richmond, VA) at Glen Allen (VA), 7:00pm
Hermitage (Richmond, VA) at Freeman (Richmond, VA), 7:00pm
Jefferson (Richmond, VA) at Tucker (Henrico, VA), 7:00pm
Marshall (Richmond, VA) at Deep Run (Glen Allen, VA), 7:00pm

COMMONWEALTH
North Stafford (Stafford, VA) at Brooke Point (Stafford, VA), 7:00pm
Riverbend (Fredericksburg, VA) at Mountain View (Stafford, VA), 7:00pm
Stafford (Falmouth, VA) at Massaponax (Spotsylvania, VA), 7:00pm

CUMBERLAND
Burton (Norton, VA) at Castlewood (VA), 7:00pm

DISTRICT 1
Centreville (Clifton, VA) at Westfield (Chantilly, VA), 7:00pm
Chantilly (VA) at Oakton (Vienna, VA), 7:00pm

DISTRICT 2
Langley (McLean, VA) at Washington-Lee (Arlington, VA), 7:00pm
South Lakes (Reston, VA) at McLean (VA), 7:00pm
Yorktown (Arlington, VA) at Herndon (VA), 7:00pm

DISTRICT 3
Hayfield (Alexandria, VA) at West Potomac (Alexandria, VA), 7:00pm
Mount Vernon (Alexandria, VA) at Annandale (VA), 7:00pm

DISTRICT 4
Fairfax (VA) at Lake Braddock (Burke, VA), 7:00pm
South County (Lorton, VA) at Robinson (Fairfax, VA), 7:00pm
Woodson (Fairfax, VA) at West Springfield (Springfield, VA), 7:00pm

DISTRICT 5
Falls Church (VA) at Wakefield (Arlington, VA), 7:00pm
Justice (Falls Church, VA) at Jefferson (Alexandria, VA), 7:00pm
Lee (Springfield, VA) at Marshall (Falls Church, VA), 7:00pm

DOGWOOD
Dan River (Ringgold, VA) at Campbell (Naruna, VA), 7:00pm
Gretna (VA) at Appomattox County (Appomattox, VA), 7:00pm

DOMINION
Clover Hill (Midlothian, VA) at Manchester (Midlothian, VA), 7:00pm
Cosby (Midlothian, VA) at Midlothian (VA), 7:00pm
Huguenot (Richmond, VA) at Wythe (Richmond, VA), 7:00pm
Monacan (Richmond, VA) at Bird (Chesterfield, VA), 7:00pm

DULLES
Heritage (Leesburg, VA) at Woodgrove (Purcellville, VA), 7:00pm
Loudoun County (Leesburg, VA) at Dominion (Sterling, VA), 7:00pm
Riverside (Ashburn, VA) at Loudoun Valley (Purcellville, VA), 7:00pm

EASTERN
Churchland (Portsmouth, VA) at Granby (Norfolk, VA), 7:00pm
Colgan (Manassas, VA) at Woodbridge (VA), 7:00pm
Gar-Field (Woodbridge, VA) at Forest Park (Woodbridge, VA), 7:00pm
Norview (Norfolk, VA) at Washington (Norfolk, VA), 7:00pm
Potomac (Dumfries, VA) at Freedom (Woodbridge, VA), 7:00pm
Wilson (Portsmouth, VA) at Lake Taylor (Norfolk, VA), 7:00pm

EASTERN SHORE
Nandua (Onley, VA) at Arcadia (Oak Hall, VA), 7:00pm

JAMES RIVER
Buckingham (VA) at Bluestone (Skipwith, VA), 7:00pm
Goochland (VA) at Randolph-Henry (Charlotte Court House, VA), 7:00pm
Lunenburg Central (Victoria, VA) at Amelia County (Amelia Court House, VA), 7:00pm
Nottoway (VA) at Prince Edward County (Farmville, VA), 7:00pm

JEFFERSON
Fluvanna County (Palmyra, VA) at Albemarle (Charlottesville, VA), 7:00pm
Monticello (Charlottesville, VA) at Powhatan (VA), 7:00pm
Orange County (Orange, VA) at Louisa County (Mineral, VA), 7:30pm

MOUNTAIN
Battle (Bristol, VA) at Gate City (VA), 7:00pm
Central (Norton, VA) at Lee (Jonesville, VA), 7:00pm
Ridgeview (Clintwood, VA) at Abingdon (VA), 7:00pm

MOUNTAIN EMPIRE
Galax (VA) at Auburn (Riner, VA), 7:00pm
Grayson County (Independence, VA) at Fort Chiswell (Max Meadows, VA), 7:00pm
Wythe (Wytheville, VA) at Bland-Rocky Gap (Bland, VA), 7:00pm

NORTHERN NECK
Colonial Beach (VA) at Northumberland (Heathsville, VA), 7:00pm
Lancaster (VA) at Essex (Tappahannock, VA), 7:00pm
Rappahannock (Warsaw, VA) at Washington & Lee (Montross, VA), 7:00pm

NORTHWESTERN
Culpeper County (Culpeper, VA) at Brentsville District (Nokesville, VA), 7:00pm
Fauquier (Warrenton, VA) at Wood (Winchester, VA), 7:00pm
Handley (Winchester, VA) at Sherando (Stephens City, VA), 7:00pm
Kettle Run (Nokesville, VA) at Liberty (Bealeton, VA), 7:00pm
Skyline (Front Royal, VA) at Monroe (Stanardsville, VA), 7:00pm

PENINSULA
Heritage (Newport News, VA) at Menchville (Newport News, VA), 7:00pm
Phoebus (Hampton, VA) at Gloucester (VA), 7:00pm
Woodside (Newport News, VA) at Hampton (VA), 7:00pm

PIEDMONT
Martinsville (VA) at Bassett (VA), 7:00pm
Patrick County (Stuart, VA) at Halifax County (South Boston, VA), 7:00pm
Tunstall (Dry Fork, VA) at Magna Vista (Ridgeway, VA), 7:00pm
Washington (Danville, VA) at Franklin County (Rocky Mount, VA), 7:00pm

PIONEER
Craig County (New Castle, VA) at Narrows (VA), 7:00pm
Eastern Montgomery (Elliston, VA) at Covington (VA), 7:00pm
McCluer (Buena Vista, VA) at Bath County (Hot Springs, VA), 7:00pm

POTOMAC
Briar Woods (Ashburn, VA) at Potomac Falls (Sterling, VA), 7:00pm
Broad Run (Ashburn, VA) at Freedom (South Riding, VA), 7:00pm
Rock Ridge (Ashburn, VA) at Champe (Aldie, VA), 7:00pm
Tuscarora (Leesburg, VA) at Stone Bridge (Ashburn, VA), 7:00pm

RIVER RIDGE
Christiansburg (VA) at Henry (Roanoke, VA), 7:00pm
Hidden Valley (Roanoke, VA) at Blacksburg (VA), 7:00pm
Salem (VA) at Cave Spring (Roanoke, VA), 7:00pm

SEMINOLE
Amherst County (Amherst, VA) vs. Liberty Christian (Lynchburg, VA) at Liberty U. (Lynchburg, VA), 7:30pm
Brookville (Lynchburg, VA) at Jefferson Forest (Forest, VA), 7:00pm
Glass (Lynchburg, VA) at Liberty (Bedford, VA), 7:00pm
Rustburg (VA) at Heritage (Lynchburg, VA), 7:00pm

SHENANDOAH
Jackson (Quicksburg, VA) at East Rockingham (Elkton, VA), 7:00pm
Lee (Staunton, VA) at Riverheads (Staunton, VA), 7:00pm
Luray (VA) at Page County (Shenandoah, VA), 7:00pm
Wilson Memorial (Fishersville, VA) at Stuarts Draft (VA), 7:00pm

SOUTHEASTERN
Deep Creek (Chesapeake, VA) at Nansemond River (Suffolk, VA), 7:00pm
Grassfield (Chesapeake, VA) at Hickory (Chesapeake, VA), 7:00pm
King's Fork (Suffolk, VA) at Lakeland (Suffolk, VA), 7:00pm
Western Branch (Chesapeake, VA) at Great Bridge (Chesapeake, VA), 7:00pm

SOUTHWEST
Richlands (VA) at Graham (Bluefield, VA), 7:00pm
Tazewell (VA) vs. Marion (VA) at TBA, 7:00pm
Virginia (Bristol, VA) at Lebanon (VA), 7:00pm

THREE RIVERS
Carroll County (Hillsville, VA) at Alleghany (Covington, VA), 7:00pm
Glenvar (Salem, VA) at Giles (Pearisburg, VA), 7:00pm
James River (Buchanan, VA) at Radford (VA), 7:00pm

TIDEWATER
King William (VA) at Middlesex (Saluda, VA), 7:00pm
Mathews (VA) at West Point (VA), 6:00pm

TRI-RIVERS
Brunswick (Lawrenceville, VA) at Sussex Central (Sussex, VA), 7:00pm
Franklin (VA) at Greensville County (Emporia, VA), 7:00pm
Surry County (Dendron, VA) at Park View (South Hill, VA), 7:00pm
Windsor (VA) at Southampton (Courtland, VA), 7:00pm

VISAA TIDEWATER
Norfolk Christian (Norfolk, VA) at Nansemond-Suffolk Academy (Suffolk, VA), 7:00pm

VISAA VIRGINIA COMMONWEALTH
Quantico (VA) at Blessed Sacrament-Huguenot (Powhatan, VA), 7:00pm

VISAA VIRGINIA INDEPENDENT
Fishburne Military (Waynesboro, VA) at Hargrave Military Academy (Chatham, VA), 6:00pm
North Cross (Roanoke, VA) vs. Roanoke Catholic (Roanoke, VA) at Vinyard Park (Vinton, VA), 7:00pm

VISAA VIRGINIA PREP
Fork Union Military Academy (Fork Union, VA) at Collegiate (Richmond, VA), 4:00pm

VALLEY
Broadway (VA) at Waynesboro (VA), 7:00pm
Harrisonburg (VA) at Fort Defiance (VA), 7:00pm
Rockbridge County (Lexington, VA) at Spotswood (Penn Laird, VA), 7:00pm

WESTERN
Osbourn Park (Manassas, VA) at Jackson (Manassas, VA), 7:30pm
Patriot (Nokesville, VA) at Osbourn (Manassas, VA), 7:00pm

NON-LEAGUE
Battlefield (Haymarket, VA) at Hylton (Woodbridge, VA), 7:00pm
Benedictine (Richmond, VA) at Woodberry Forest (VA), 4:00pm
Broadwater Academy (Exmore, VA) at Portsmouth Christian (Portsmouth, VA), 7:00pm
Central Maryland Christian Crusaders (Sykesville, MD) at Central Virginia Disciples HomeSchool (Richmond, VA), 7:00pm
Chatham (VA) at Cumberland (VA), 7:00pm
Chilhowie (VA) at Eastside (Coeburn, VA), 7:00pm
Christchurch School (Christchurch, VA) at Isle of Wight Academy (Isle of Wight, VA), 7:00pm
Henry (Glade Spring, VA) at Honaker (VA), 7:00pm
Norfolk Academy (Norfolk, VA) at St. John Paul the Great (Dumfries, VA), 6:00pm
Northumberland (Heathsville, VA) at Northampton (Eastville, VA), 5:00pm
Randolph-Macon Academy (Front Royal, VA) at Fuqua (Farmville, VA), 7:00pm
Rural Retreat (VA) at Northwood (Saltville, VA), 7:00pm
Rye Cove (Clinchport, VA) at Twin Valley (Pilgrims Knob, VA), 7:00pm
St. Michael (Fredericksburg, VA) at Life Christian Academy (Chester, VA)
Williams (Alexandria, VA) at Edison (Alexandria, VA), 7:00pm

INTERSTATE
Colonel Richardson (Federalsburg, MD) at Northampton (Eastville, VA), 7:00pm
Hurley (VA) at Tug Valley (Williamson, WV), 7:30pm
North Greene (Greeneville, TN) at Twin Springs (Nickelsville, VA)
Pikeville (KY) at Grundy (VA), 7:00pm

VIRGINIA FOOTBALL (8 MAN)
Brunswick Academy (Lawrenceville, VA) at Hampton Roads Academy (Newport News, VA), 7:00pm
Kenston Forest (Blackstone, VA) at Greenbrier Christian Academy (Chesapeake, VA), 7:00pm
St. Anne's-Belfield (Charlottesville, VA) at Covenant (Charlottesville, VA), 4:00pm



Saturday, October 20th

BEACH
Salem (Virginia Beach, VA) at Bayside (Virginia Beach, VA), 7:00pm

EASTERN CHRISTIAN
FCA Bucks (Georgetown, DE) at Virginia Spartans (Rocky Mount, VA), 2:00pm

MID-ATLANTIC [MAC]
Maret (Washington, DC) at Sidwell Friends (Washington, DC), 1:30pm

PENINSULA
Denbigh (Newport News, VA) at Bethel (Hampton, VA), 2:00pm

SOUTHEASTERN
Indian River (Chesapeake, VA) at Smith (Chesapeake, VA), 1:00pm

NON-LEAGUE
Atlantic Shores Christian (Chesapeake, VA) at Fredericksburg Christian (Fredericksburg, VA), 2:00pm
Grace Christian (Staunton, VA) vs. Northern Virginia HomeSchool (Manassas, VA) at Wilson Memorial (Fishersville, VA), 6:30pm
Northern Virginia Kings (Manassas, VA) at Hampton Roads Generals (Chesapeake, VA), 2:00pm
Richmond Christian (Chesterfield, VA) at Chincoteague (VA), 11:00am
St. James (Hagerstown, MD) at Flint Hill (Oakton, VA), 2:00pm
Trinity Episcopal (Richmond, VA) at Potomac School (McLean, VA), 2:00pm

INTERSTATE
Canada Prep Football Academy (St. Catharines, Ontario) at Bishop Sullivan Catholic (Virginia Beach, VA), 2:00pm
Hancock (MD) at Massanutten Military Academy (Woodstock, VA), 2:00pm
St. Stephen's & St. Agnes (Alexandria, VA) at St. Albans (Washington, DC), 2:00pm
Tidewater Educators for Christian HomeSchooling (Virginia Beach, VA) at Rocky Mount HomeSchool (Rocky Mount, VA), 2:00pm