2018 VIRGINIA 10/12 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    hide projections


Monday, October 8th

EASTERN CHRISTIAN
Northern Virginia HomeSchool (Manassas, VA) at Central Maryland Christian Crusaders (Sykesville, MD), 7:00pm



Tuesday, October 9th

BAY RIVERS
New Kent (VA) at Bruton (Williamsburg, VA), 7:30pm



Thursday, October 11th

BAY RIVERS
Bruton (Williamsburg, VA) at Grafton (Yorktown, VA), 7:00pm

SOUTHWEST
Graham (Bluefield, VA) at Virginia (Bristol, VA), 7:00pm

NON-LEAGUE
Central Virginia Disciples HomeSchool (Richmond, VA) at St. James (Hagerstown, MD), 2:00pm
Rappahannock County (Washington, VA) at Richmond Christian (Chesterfield, VA), 3:00pm



Friday, October 12th

BATTLEFIELD
Caroline (Milford, VA) at Eastern View (Culpeper, VA), 7:00pm
Chancellor (Fredericksburg, VA) at King George (VA), 7:00pm
Spotsylvania (VA) at Monroe (Fredericksburg, VA), 7:00pm

BAY RIVERS
Jamestown (Williamsburg, VA) at York (Yorktown, VA), 7:00pm
Lafayette (Williamsburg, VA) at New Kent (VA), 7:00pm
Poquoson (VA) at Smithfield (VA), 7:00pm
Tabb (Yorktown, VA) at Warhill (Williamsburg, VA), 7:00pm

BEACH
Bayside (Virginia Beach, VA) at Ocean Lakes (Virginia Beach, VA), 7:00pm
Cox (Virginia Beach, VA) at First Colonial (Virginia Beach, VA), 7:00pm
Green Run (Virginia Beach, VA) at Kempsville (Virginia Beach, VA), 7:00pm
Landstown (Virginia Beach, VA) at Kellam (Virginia Beach, VA), 7:00pm
Tallwood (Virginia Beach, VA) at Salem (Virginia Beach, VA), 7:00pm

BLACK DIAMOND
Honaker (VA) at Hurley (VA), 7:30pm

BLUE RIDGE
Byrd (Vinton, VA) at Fleming (Roanoke, VA), 7:00pm
Staunton River (Moneta, VA) at Northside (Roanoke, VA), 7:00pm

BULL RUN
Central (Woodstock, VA) at Madison County (Madison, VA), 7:30pm
Strasburg (VA) at Clarke County (Berryville, VA), 7:30pm

CAPITAL
Atlee (Mechanicsville, VA) at Lee-Davis (Mechanicsville, VA), 7:00pm
Henry (Ashland, VA) at Hanover (Mechanicsville, VA), 7:00pm
Varina (Richmond, VA) at Henrico (Richmond, VA), 7:00pm

CENTRAL
Colonial Heights (VA) at Matoaca (Chesterfield, VA), 7:00pm
Meadowbrook (Richmond, VA) at Dinwiddie (VA), 7:00pm
Petersburg (VA) at Dale (Chester, VA), 7:00pm
Prince George (VA) at Hopewell (VA), 7:00pm

COLONIAL
Freeman (Richmond, VA) at Tucker (Henrico, VA), 7:00pm
Glen Allen (VA) at Marshall (Richmond, VA), 4:00pm
Hermitage (Richmond, VA) at Godwin (Richmond, VA), 7:00pm
Jefferson (Richmond, VA) at Deep Run (Glen Allen, VA), 7:00pm

COMMONWEALTH
Brooke Point (Stafford, VA) at Massaponax (Spotsylvania, VA), 7:00pm
Colonial Forge (Stafford, VA) at Stafford (Falmouth, VA), 7:00pm
North Stafford (Stafford, VA) at Mountain View (Stafford, VA), 7:00pm

CUMBERLAND
Twin Springs (Nickelsville, VA) at Eastside (Coeburn, VA), 7:00pm

DISTRICT 1
Madison (Vienna, VA) at Chantilly (VA), 7:00pm
Oakton (Vienna, VA) at Westfield (Chantilly, VA), 7:00pm

DISTRICT 2
Langley (McLean, VA) at Yorktown (Arlington, VA), 7:00pm
McLean (VA) vs. Herndon (VA) at TBA, 7:00pm
Washington-Lee (Arlington, VA) at South Lakes (Reston, VA), 7:00pm

DISTRICT 3
West Potomac (Alexandria, VA) at Annandale (VA), 7:00pm
Williams (Alexandria, VA) at Hayfield (Alexandria, VA), 7:00pm

DISTRICT 4
Fairfax (VA) at Robinson (Fairfax, VA), 7:00pm
Lake Braddock (Burke, VA) at Woodson (Fairfax, VA), 7:00pm
West Springfield (Springfield, VA) at South County (Lorton, VA), 7:00pm

DISTRICT 5
Edison (Alexandria, VA) at Falls Church (VA), 7:00pm
Wakefield (Arlington, VA) at Lee (Springfield, VA), 7:00pm

DOGWOOD
Altavista Combined School (Altavista, VA) at Gretna (VA), 7:00pm
Appomattox County (Appomattox, VA) at Campbell (Naruna, VA), 7:00pm
Dan River (Ringgold, VA) at Chatham (VA), 7:00pm

DOMINION
Bird (Chesterfield, VA) at Manchester (Midlothian, VA), 7:00pm
Cosby (Midlothian, VA) at Monacan (Richmond, VA), 7:30pm
Midlothian (VA) at Clover Hill (Midlothian, VA), 7:00pm
Wythe (Richmond, VA) at James River (Midlothian, VA), 7:00pm

DULLES
Heritage (Leesburg, VA) at Riverside (Ashburn, VA), 7:00pm
Woodgrove (Purcellville, VA) at Dominion (Sterling, VA), 7:00pm

EASTERN
Churchland (Portsmouth, VA) at Wilson (Portsmouth, VA), 7:00pm
Freedom (Woodbridge, VA) at Woodbridge (VA), 7:00pm
Gar-Field (Woodbridge, VA) at Colgan (Manassas, VA), 7:00pm
Granby (Norfolk, VA) at Washington (Norfolk, VA), 7:00pm
Hylton (Woodbridge, VA) at Potomac (Dumfries, VA), 7:00pm
Lake Taylor (Norfolk, VA) at Norcom (Portsmouth, VA), 6:30pm
Maury (Norfolk, VA) at Norview (Norfolk, VA), 7:00pm

HOGOHEEGEE
Holston (Damascus, VA) at Northwood (Saltville, VA), 7:00pm

JAMES RIVER
Bluestone (Skipwith, VA) at Goochland (VA), 7:00pm
Cumberland (VA) at Buckingham (VA), 7:00pm
Prince Edward County (Farmville, VA) at Lunenburg Central (Victoria, VA), 7:00pm
Randolph-Henry (Charlotte Court House, VA) at Nottoway (VA), 7:00pm

JEFFERSON
Albemarle (Charlottesville, VA) at Charlottesville (VA), 7:00pm
Louisa County (Mineral, VA) at Monticello (Charlottesville, VA), 7:00pm
Powhatan (VA) at Fluvanna County (Palmyra, VA), 7:00pm
Western Albemarle (Crozet, VA) at Orange County (Orange, VA), 7:00pm

MOUNTAIN
Battle (Bristol, VA) at Ridgeview (Clintwood, VA), 7:00pm
Central (Norton, VA) at Union (Appalachia, VA), 7:00pm
Gate City (VA) at Lee (Jonesville, VA), 7:00pm

MOUNTAIN EMPIRE
Bland-Rocky Gap (Bland, VA) at Auburn (Riner, VA), 7:00pm
Wythe (Wytheville, VA) at Galax (VA), 7:00pm

NORTHERN NECK
Colonial Beach (VA) at Essex (Tappahannock, VA), 7:00pm
Rappahannock (Warsaw, VA) at Lancaster (VA), 7:00pm
Washington & Lee (Montross, VA) at Northumberland (Heathsville, VA), 7:00pm

NORTHWESTERN
Monroe (Stanardsville, VA) at Brentsville District (Nokesville, VA), 7:00pm
Sherando (Stephens City, VA) at Kettle Run (Nokesville, VA), 7:00pm
Warren County (Front Royal, VA) at Culpeper County (Culpeper, VA), 7:00pm
Wood (Winchester, VA) at Millbrook (Winchester, VA), 7:00pm

PENINSULA
Denbigh (Newport News, VA) at Kecoughtan (Hampton, VA), 7:00pm
Warwick (Newport News, VA) at Heritage (Newport News, VA), 7:00pm

PIEDMONT
Bassett (VA) at Tunstall (Dry Fork, VA), 7:00pm
Franklin County (Rocky Mount, VA) at Halifax County (South Boston, VA), 7:00pm
Martinsville (VA) at Patrick County (Stuart, VA), 7:00pm
Washington (Danville, VA) at Magna Vista (Ridgeway, VA), 7:00pm

PIONEER
Craig County (New Castle, VA) at Bath County (Hot Springs, VA), 7:00pm
McCluer (Buena Vista, VA) at Covington (VA), 7:00pm
Narrows (VA) at Eastern Montgomery (Elliston, VA), 7:00pm

POTOMAC
Champe (Aldie, VA) at Briar Woods (Ashburn, VA), 7:00pm
Stone Bridge (Ashburn, VA) at Rock Ridge (Ashburn, VA), 7:00pm
Tuscarora (Leesburg, VA) at Freedom (South Riding, VA), 7:00pm

RIVER RIDGE
Blacksburg (VA) at Pulaski County (Dublin, VA), 7:00pm
Cave Spring (Roanoke, VA) at Henry (Roanoke, VA), 7:00pm
Christiansburg (VA) at Hidden Valley (Roanoke, VA), 7:00pm

SEMINOLE
Jefferson Forest (Forest, VA) at Glass (Lynchburg, VA), 7:00pm
Liberty (Bedford, VA) at Amherst County (Amherst, VA), 7:00pm
Liberty Christian (Lynchburg, VA) vs. Heritage (Lynchburg, VA) at Liberty U. (Lynchburg, VA), 7:30pm
Rustburg (VA) at Brookville (Lynchburg, VA), 7:00pm

SHENANDOAH
East Rockingham (Elkton, VA) at Buffalo Gap (Swoope, VA), 7:00pm
Page County (Shenandoah, VA) at Wilson Memorial (Fishersville, VA), 7:00pm
Riverheads (Staunton, VA) at Luray (VA), 7:00pm
Stuarts Draft (VA) at Jackson (Quicksburg, VA), 7:00pm

SOUTHEASTERN
Hickory (Chesapeake, VA) at Great Bridge (Chesapeake, VA), 7:00pm
King's Fork (Suffolk, VA) at Indian River (Chesapeake, VA), 7:00pm
Lakeland (Suffolk, VA) at Grassfield (Chesapeake, VA), 7:00pm
Nansemond River (Suffolk, VA) at Western Branch (Chesapeake, VA), 7:00pm
Smith (Chesapeake, VA) at Deep Creek (Chesapeake, VA), 7:00pm

SOUTHWEST
Marion (VA) at Richlands (VA), 7:00pm

THREE RIVERS
Alleghany (Covington, VA) at James River (Buchanan, VA), 7:30pm
Giles (Pearisburg, VA) at Carroll County (Hillsville, VA), 7:00pm
Glenvar (Salem, VA) at Floyd County (Floyd, VA), 7:00pm

TIDEWATER
King & Queen Central (King & Queen Court House, VA) at West Point (VA), 7:00pm
King William (VA) at Mathews (VA), 7:00pm

TRI-RIVERS
Greensville County (Emporia, VA) at Windsor (VA), 7:00pm
Park View (South Hill, VA) at Brunswick (Lawrenceville, VA), 7:00pm
Southampton (Courtland, VA) at Surry County (Dendron, VA), 7:00pm
Sussex Central (Sussex, VA) at Franklin (VA), 7:00pm

VISAA FREELANCE
St. John Paul the Great (Dumfries, VA) at Bishop Sullivan Catholic (Virginia Beach, VA), 6:00pm

VALLEY
Ashby (Bridgewater, VA) at Spotswood (Penn Laird, VA), 7:00pm
Fort Defiance (VA) at Broadway (VA), 7:30pm
Waynesboro (VA) at Rockbridge County (Lexington, VA), 7:00pm

WESTERN
Battlefield (Haymarket, VA) at Osbourn Park (Manassas, VA), 7:00pm
Jackson (Manassas, VA) at Osbourn (Manassas, VA), 7:30pm

NON-LEAGUE
Atlantic Shores Christian (Chesapeake, VA) at North Cross (Roanoke, VA), 3:30pm
Benedictine (Richmond, VA) at Collegiate (Richmond, VA), 4:00pm
Castlewood (VA) at Lebanon (VA), 7:00pm
Chilhowie (VA) at Rural Retreat (VA), 7:00pm
Chincoteague (VA) at Blessed Sacrament-Huguenot (Powhatan, VA), 7:00pm
Courtland (Spotsylvania, VA) at Fauquier (Warrenton, VA), 7:00pm
Forest Park (Woodbridge, VA) at Patriot (Nokesville, VA), 7:00pm
Grace Christian (Staunton, VA) at Fishburne Military (Waynesboro, VA), 4:00pm
Grundy (VA) at Burton (Norton, VA), 7:00pm
Isle of Wight Academy (Isle of Wight, VA) at Hargrave Military Academy (Chatham, VA), 6:00pm
Justice (Falls Church, VA) vs. Mount Vernon (Alexandria, VA) at TBA, 7:00pm
Maret (Washington, DC) vs. Potomac School (McLean, VA) at Duke Ellington Field (Washington, DC), 4:00pm
Marshall (Falls Church, VA) at Mason (Falls Church, VA), 7:00pm
Massanutten Military Academy (Woodstock, VA) at Quantico (VA), 6:00pm
Nansemond-Suffolk Academy (Suffolk, VA) at Norfolk Academy (Norfolk, VA), 6:30pm
Roanoke Catholic (Roanoke, VA) vs. Norfolk Christian (Norfolk, VA) at Vinyard Park (Vinton, VA), 7:00pm
Tazewell (VA) at Fort Chiswell (Max Meadows, VA), 7:00pm
Twin Valley (Pilgrims Knob, VA) at Walker (Ewing, VA), 7:30pm

INTERSTATE
Arcadia (Oak Hall, VA) at Washington (Princess Anne, MD), 7:00pm
Colonel Richardson (Federalsburg, MD) at Nandua (Onley, VA), 6:00pm
Jenkins (KY) at Rye Cove (Clinchport, VA), 7:00pm
Life Christian Academy (Chester, VA) at National Christian Academy (Fort Washington, MD)
Lord Botetourt (Daleville, VA) at Bluefield (WV), 7:00pm
Loudoun Valley (Purcellville, VA) at Jefferson (Shenandoah Junction, WV), 7:00pm
Parkdale (Riverdale, MD) at Broad Run (Ashburn, VA), 7:00pm
Paul International (Washington, DC) at Jefferson (Alexandria, VA), 7:00pm

VIRGINIA FOOTBALL (8 MAN)
Brunswick Academy (Lawrenceville, VA) at St. Anne's-Belfield (Charlottesville, VA), 7:00pm
Greenbrier Christian Academy (Chesapeake, VA) at Hampton Roads Academy (Newport News, VA), 7:00pm



Saturday, October 13th

EASTERN CHRISTIAN
Hampton Roads Generals (Chesapeake, VA) at FCA Bucks (Georgetown, DE), 2:00pm
Northern Virginia HomeSchool (Manassas, VA) at Virginia Spartans (Rocky Mount, VA)

NORTHWESTERN
Liberty (Bealeton, VA) at Handley (Winchester, VA), 1:00pm

PENINSULA
Bethel (Hampton, VA) at Woodside (Newport News, VA), 4:30pm
Gloucester (VA) at Menchville (Newport News, VA), 1:00pm
Hampton (VA) at Phoebus (Hampton, VA), 2:00pm

VISAA VIRGINIA INDEPENDENT
Blue Ridge (St. George, VA) at Randolph-Macon Academy (Front Royal, VA), 2:00pm

VISAA VIRGINIA PREP
Fork Union Military Academy (Fork Union, VA) at Trinity Episcopal (Richmond, VA), 1:00pm

NON-LEAGUE
Broadwater Academy (Exmore, VA) at St. Michael (Fredericksburg, VA), 2:00pm
Fredericksburg Christian (Fredericksburg, VA) at Christchurch School (Christchurch, VA), 1:00pm
St. Christopher's (Richmond, VA) at Flint Hill (Oakton, VA), 1:00pm

INTERSTATE
Georgetown Prep (North Bethesda, MD) at St. Stephen's & St. Agnes (Alexandria, VA), 1:00pm
Paul VI (Fairfax, VA) at Sidwell Friends (Washington, DC), 2:30pm
Tidewater Educators for Christian HomeSchooling (Virginia Beach, VA) at Davie Pride (Advance, NC), 5:00pm

VIRGINIA FOOTBALL (8 MAN)
Covenant (Charlottesville, VA) at Virginia Episcopal (Lynchburg, VA), 2:00pm