2018 VIRGINIA 10/5 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    show projections


Tuesday, October 2nd

PENINSULA
Phoebus (Hampton, VA) at Woodside (Newport News, VA), 7:00pm



Thursday, October 4th

BAY RIVERS
Smithfield (VA) at Warhill (Williamsburg, VA), 7:00pm

PENINSULA
Menchville (Newport News, VA) at Hampton (VA), 7:00pm

VISAA VIRGINIA PREP
Norfolk Academy (Norfolk, VA) at Trinity Episcopal (Richmond, VA), 3:30pm

VIRGINIA FOOTBALL (8 MAN)
St. Anne's-Belfield (Charlottesville, VA) at Greenbrier Christian Academy (Chesapeake, VA), 7:00pm



Friday, October 5th

BATTLEFIELD
Caroline (Milford, VA) at Spotsylvania (VA), 7:00pm
Eastern View (Culpeper, VA) at Chancellor (Fredericksburg, VA), 7:00pm
King George (VA) at Courtland (Spotsylvania, VA), 7:00pm

BAY RIVERS
Grafton (Yorktown, VA) at New Kent (VA), 7:00pm
Jamestown (Williamsburg, VA) at Bruton (Williamsburg, VA), 7:00pm
Poquoson (VA) at Tabb (Yorktown, VA), 7:00pm
York (Yorktown, VA) at Lafayette (Williamsburg, VA), 7:00pm

BEACH
First Colonial (Virginia Beach, VA) at Bayside (Virginia Beach, VA), 7:00pm
Kellam (Virginia Beach, VA) at Cox (Virginia Beach, VA), 7:00pm
Kempsville (Virginia Beach, VA) at Princess Anne (Virginia Beach, VA), 7:00pm
Ocean Lakes (Virginia Beach, VA) at Green Run (Virginia Beach, VA), 7:00pm
Salem (Virginia Beach, VA) at Landstown (Virginia Beach, VA), 7:00pm

BLACK DIAMOND
Grundy (VA) at Hurley (VA), 7:00pm

BLUE RIDGE
Northside (Roanoke, VA) at Fleming (Roanoke, VA), 7:00pm

BULL RUN
Clarke County (Berryville, VA) at Central (Woodstock, VA), 7:30pm
Madison County (Madison, VA) at Nelson County (Lovingston, VA), 7:30pm
Mason (Falls Church, VA) at Strasburg (VA)

CAPITAL
Hanover (Mechanicsville, VA) vs. Highland Springs (VA) at TBA, 7:00pm
Henrico (Richmond, VA) at Atlee (Mechanicsville, VA), 7:00pm
Henry (Ashland, VA) at Varina (Richmond, VA), 7:00pm
Lee-Davis (Mechanicsville, VA) at Armstrong/Kennedy (Richmond, VA), 7:00pm

CENTRAL
Dale (Chester, VA) at Meadowbrook (Richmond, VA), 7:00pm
Hopewell (VA) at Colonial Heights (VA), 7:00pm
Matoaca (Chesterfield, VA) at Dinwiddie (VA), 7:00pm
Petersburg (VA) at Prince George (VA), 7:00pm

COLONIAL
Deep Run (Glen Allen, VA) at Freeman (Richmond, VA), 7:00pm
Jefferson (Richmond, VA) at Glen Allen (VA), 4:00pm
Marshall (Richmond, VA) at Godwin (Richmond, VA), 7:00pm
Tucker (Henrico, VA) at Hermitage (Richmond, VA), 7:00pm

COMMONWEALTH
Massaponax (Spotsylvania, VA) at Colonial Forge (Stafford, VA), 7:00pm
Mountain View (Stafford, VA) at Brooke Point (Stafford, VA), 7:00pm
Stafford (Falmouth, VA) at Riverbend (Fredericksburg, VA), 7:00pm

CUMBERLAND
Castlewood (VA) at Twin Springs (Nickelsville, VA), 7:00pm
Rye Cove (Clinchport, VA) at Eastside (Coeburn, VA), 7:00pm

DISTRICT 1
Oakton (Vienna, VA) at Centreville (Clifton, VA), 7:00pm
Westfield (Chantilly, VA) at Madison (Vienna, VA), 7:00pm

DISTRICT 2
Herndon (VA) at Washington-Lee (Arlington, VA), 7:00pm
McLean (VA) at Yorktown (Arlington, VA), 7:00pm
South Lakes (Reston, VA) at Langley (McLean, VA), 7:00pm

DISTRICT 3
Hayfield (Alexandria, VA) at Mount Vernon (Alexandria, VA), 7:00pm
Williams (Alexandria, VA) at West Potomac (Alexandria, VA), 7:00pm

DISTRICT 4
Robinson (Fairfax, VA) at Lake Braddock (Burke, VA), 7:00pm
South County (Lorton, VA) at Woodson (Fairfax, VA), 7:00pm
West Springfield (Springfield, VA) at Fairfax (VA), 7:00pm

DISTRICT 5
Edison (Alexandria, VA) at Justice (Falls Church, VA), 7:00pm
Lee (Springfield, VA) at Falls Church (VA), 7:00pm

DOGWOOD
Altavista Combined School (Altavista, VA) at Dan River (Ringgold, VA), 7:00pm
Appomattox County (Appomattox, VA) at Chatham (VA), 7:00pm
Campbell (Naruna, VA) at Gretna (VA), 7:00pm

DOMINION
Clover Hill (Midlothian, VA) at Bird (Chesterfield, VA), 7:00pm
Manchester (Midlothian, VA) at Huguenot (Richmond, VA), 7:00pm
Monacan (Richmond, VA) at James River (Midlothian, VA), 7:00pm
Wythe (Richmond, VA) at Midlothian (VA), 7:00pm

DULLES
Loudoun Valley (Purcellville, VA) at Loudoun County (Leesburg, VA), 7:00pm
Woodgrove (Purcellville, VA) at Riverside (Ashburn, VA), 7:00pm

EASTERN
Colgan (Manassas, VA) at Hylton (Woodbridge, VA), 7:00pm
Freedom (Woodbridge, VA) at Forest Park (Woodbridge, VA), 7:00pm
Granby (Norfolk, VA) at Lake Taylor (Norfolk, VA), 7:00pm
Maury (Norfolk, VA) at Churchland (Portsmouth, VA), 7:00pm
Norcom (Portsmouth, VA) at Norview (Norfolk, VA), 7:00pm
Potomac (Dumfries, VA) at Woodbridge (VA), 7:00pm

HOGOHEEGEE
Henry (Glade Spring, VA) at Holston (Damascus, VA), 7:00pm

JAMES RIVER
Amelia County (Amelia Court House, VA) at Prince Edward County (Farmville, VA), 7:00pm
Goochland (VA) at Cumberland (VA), 7:00pm
Nottoway (VA) at Bluestone (Skipwith, VA), 7:00pm
Randolph-Henry (Charlotte Court House, VA) at Lunenburg Central (Victoria, VA), 7:00pm

JEFFERSON
Charlottesville (VA) at Fluvanna County (Palmyra, VA), 7:00pm
Louisa County (Mineral, VA) at Powhatan (VA), 7:30pm
Monticello (Charlottesville, VA) at Western Albemarle (Crozet, VA), 7:00pm
Orange County (Orange, VA) at Albemarle (Charlottesville, VA), 7:00pm

MOUNTAIN
Central (Norton, VA) at Battle (Bristol, VA), 7:00pm
Lee (Jonesville, VA) at Union (Appalachia, VA), 7:00pm

MOUNTAIN EMPIRE
Auburn (Riner, VA) at Grayson County (Independence, VA), 7:00pm
Galax (VA) at Fort Chiswell (Max Meadows, VA), 7:00pm
Rural Retreat (VA) at Bland-Rocky Gap (Bland, VA), 7:00pm

NORTHERN NECK
Essex (Tappahannock, VA) at Northumberland (Heathsville, VA), 7:00pm
Rappahannock (Warsaw, VA) at Colonial Beach (VA), 7:00pm

NORTHWESTERN
Brentsville District (Nokesville, VA) at Warren County (Front Royal, VA), 7:00pm
Culpeper County (Culpeper, VA) at Skyline (Front Royal, VA), 7:00pm
Fauquier (Warrenton, VA) at Kettle Run (Nokesville, VA), 7:00pm
Wood (Winchester, VA) at Liberty (Bealeton, VA), 7:00pm

PENINSULA
Phoebus (Hampton, VA) at Bethel (Hampton, VA), 7:00pm

PIEDMONT
Bassett (VA) at Magna Vista (Ridgeway, VA), 7:00pm
Halifax County (South Boston, VA) at Martinsville (VA), 7:00pm
Tunstall (Dry Fork, VA) at Washington (Danville, VA), 7:00pm

PIONEER
Craig County (New Castle, VA) at McCluer (Buena Vista, VA), 7:00pm
Eastern Montgomery (Elliston, VA) at Bath County (Hot Springs, VA), 7:00pm
Narrows (VA) at Covington (VA), 7:00pm

POTOMAC
Briar Woods (Ashburn, VA) vs. Stone Bridge (Ashburn, VA) at TBA, 7:00pm
Champe (Aldie, VA) at Potomac Falls (Sterling, VA), 7:00pm
Freedom (South Riding, VA) at Rock Ridge (Ashburn, VA), 7:00pm

RIVER RIDGE
Blacksburg (VA) at Cave Spring (Roanoke, VA), 7:00pm
Henry (Roanoke, VA) at Salem (VA), 7:00pm
Pulaski County (Dublin, VA) at Christiansburg (VA), 7:00pm

SEMINOLE
Amherst County (Amherst, VA) at Jefferson Forest (Forest, VA), 7:00pm
Brookville (Lynchburg, VA) at Heritage (Lynchburg, VA), 7:00pm
Glass (Lynchburg, VA) at Rustburg (VA), 7:00pm
Liberty Christian (Lynchburg, VA) at Liberty (Bedford, VA), 7:00pm

SHENANDOAH
Buffalo Gap (Swoope, VA) at Stuarts Draft (VA), 7:00pm
Jackson (Quicksburg, VA) at Page County (Shenandoah, VA), 7:00pm
Luray (VA) at Lee (Staunton, VA), 7:00pm
Wilson Memorial (Fishersville, VA) at Riverheads (Staunton, VA), 7:00pm

SOUTHEASTERN
Deep Creek (Chesapeake, VA) at Lakeland (Suffolk, VA), 7:00pm
Grassfield (Chesapeake, VA) at Western Branch (Chesapeake, VA), 7:00pm
Great Bridge (Chesapeake, VA) at King's Fork (Suffolk, VA), 7:00pm
Indian River (Chesapeake, VA) at Hickory (Chesapeake, VA), 7:00pm
Smith (Chesapeake, VA) at Nansemond River (Suffolk, VA), 7:00pm

SOUTHWEST
Lebanon (VA) at Graham (Bluefield, VA), 7:00pm
Tazewell (VA) at Richlands (VA), 7:00pm

THREE RIVERS
Alleghany (Covington, VA) at Glenvar (Salem, VA), 7:00pm
Floyd County (Floyd, VA) at Radford (VA), 7:00pm
James River (Buchanan, VA) at Giles (Pearisburg, VA), 7:00pm

TIDEWATER
Mathews (VA) at King & Queen Central (King & Queen Court House, VA), 7:00pm
West Point (VA) at Middlesex (Saluda, VA), 7:00pm

TRI-RIVERS
Franklin (VA) at Brunswick (Lawrenceville, VA), 7:00pm
Park View (South Hill, VA) at Sussex Central (Sussex, VA), 7:00pm
Southampton (Courtland, VA) at Greensville County (Emporia, VA), 7:00pm
Windsor (VA) at Surry County (Dendron, VA), 7:00pm

VISAA VIRGINIA INDEPENDENT
Hargrave Military Academy (Chatham, VA) at Randolph-Macon Academy (Front Royal, VA), 4:00pm

VISAA VIRGINIA PREP
Collegiate (Richmond, VA) at Woodberry Forest (VA), 4:00pm

VALLEY
Ashby (Bridgewater, VA) at Fort Defiance (VA), 7:00pm
Harrisonburg (VA) at Rockbridge County (Lexington, VA), 7:00pm
Spotswood (Penn Laird, VA) at Waynesboro (VA), 7:00pm

WESTERN
Osbourn (Manassas, VA) at Battlefield (Haymarket, VA), 7:00pm
Patriot (Nokesville, VA) at Jackson (Manassas, VA), 7:00pm

NON-LEAGUE
Abingdon (VA) at Virginia (Bristol, VA), 7:00pm
Annandale (VA) at Marshall (Falls Church, VA), 7:00pm
Atlantic Shores Christian (Chesapeake, VA) at Northampton (Eastville, VA), 7:00pm
Burton (Norton, VA) at Honaker (VA), 7:30pm
Fishburne Military (Waynesboro, VA) at Rappahannock County (Washington, VA), 5:00pm
Franklin County (Rocky Mount, VA) at Staunton River (Moneta, VA), 7:00pm
Fuqua (Farmville, VA) vs. Roanoke Catholic (Roanoke, VA) at Vinyard Park (Vinton, VA), 7:00pm
Gate City (VA) at Marion (VA), 7:00pm
Jefferson (Alexandria, VA) at St. John Paul the Great (Dumfries, VA), 7:00pm
Osbourn Park (Manassas, VA) at Gar-Field (Woodbridge, VA), 7:00pm
Portsmouth Christian (Portsmouth, VA) at Chincoteague (VA), 7:00pm
Washington (Norfolk, VA) at Broad Run (Ashburn, VA), 6:00pm

INTERSTATE
Delmar (DE) at Arcadia (Oak Hall, VA), 7:00pm
East Ridge (Lick Creek, KY) at Twin Valley (Pilgrims Knob, VA)
Maret (Washington, DC) at Coolidge (Washington, DC), 6:00pm
Nandua (Onley, VA) at Snow Hill (MD), 7:00pm
National Collegiate Prep (Washington, DC) at Wakefield (Arlington, VA)
Sherando (Stephens City, VA) at Martinsburg (WV), 7:00pm
St. Stephen's & St. Agnes (Alexandria, VA) at Episcopal (Alexandria, VA), 7:30pm
Walker (Ewing, VA) at Hancock County (Sneedville, TN), 7:30pm

VIRGINIA FOOTBALL (8 MAN)
Virginia Episcopal (Lynchburg, VA) at Brunswick Academy (Lawrenceville, VA), 7:00pm



Saturday, October 6th

EASTERN CHRISTIAN
Virginia Spartans (Rocky Mount, VA) at St. Michael (Fredericksburg, VA), 2:00pm

FREELANCE
Roanoke HomeSchool (Troutville, VA) vs. Northern Virginia Kings (Manassas, VA) at Western Albemarle (Crozet, VA), 2:00pm

NORTHERN NECK
Lancaster (VA) at Washington & Lee (Montross, VA), 4:00pm

NORTHWESTERN
Millbrook (Winchester, VA) at Handley (Winchester, VA), 7:00pm

PENINSULA
Gloucester (VA) at Warwick (Newport News, VA), 1:00pm
Heritage (Newport News, VA) at Kecoughtan (Hampton, VA), 1:00pm
Woodside (Newport News, VA) at Denbigh (Newport News, VA), 7:00pm

VISAA VIRGINIA COMMONWEALTH
Isle of Wight Academy (Isle of Wight, VA) at Broadwater Academy (Exmore, VA), 2:00pm

VISAA VIRGINIA PREP
Fork Union Military Academy (Fork Union, VA) at St. Christopher's (Richmond, VA), 1:00pm

NON-LEAGUE
Flint Hill (Oakton, VA) at Sidwell Friends (Washington, DC), 1:00pm
Norfolk Christian (Norfolk, VA) at Blue Ridge (St. George, VA), 2:30pm
Potomac School (McLean, VA) at St. James (Hagerstown, MD), 3:00pm

INTERSTATE
Central Maryland Christian Crusaders (Sykesville, MD) at Capital Christian Academy (Upper Marlboro, MD), 2:00pm
Georgetown Prep (North Bethesda, MD) at Benedictine (Richmond, VA), 1:00pm
Hancock (MD) vs. Grace Christian (Staunton, VA) at Wilson Memorial (Fishersville, VA), 6:30pm
Life Christian Academy (Chester, VA) at More (Oakdale, CT), 3:00pm

VIRGINIA FOOTBALL (8 MAN)
Kenston Forest (Blackstone, VA) at Covenant (Charlottesville, VA), 1:00pm