2018 VIRGINIA 10/26 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    show projections


Monday, October 22nd

INTERSTATE
Virginia Spartans (Rocky Mount, VA) at NC Stars (Chapel Hill, NC)



Tuesday, October 23rd

BAY RIVERS
Warhill (Williamsburg, VA) at Lafayette (Williamsburg, VA), 7:30pm

NON-LEAGUE
Northumberland (Heathsville, VA) at Mathews (VA), 7:00pm   




Thursday, October 25th

PENINSULA
Menchville (Newport News, VA) at Woodside (Newport News, VA), 7:00pm



Friday, October 26th

BATTLEFIELD
Caroline (Milford, VA) at Courtland (Spotsylvania, VA), 7:00pm
Monroe (Fredericksburg, VA) at Eastern View (Culpeper, VA), 7:00pm
Spotsylvania (VA) at Chancellor (Fredericksburg, VA), 7:00pm

BAY RIVERS
Jamestown (Williamsburg, VA) at Warhill (Williamsburg, VA), 7:00pm
Smithfield (VA) at Grafton (Yorktown, VA), 7:00pm
York (Yorktown, VA) at New Kent (VA), 7:00pm

BEACH
Bayside (Virginia Beach, VA) at Kellam (Virginia Beach, VA), 7:00pm
Cox (Virginia Beach, VA) at Salem (Virginia Beach, VA), 7:00pm
Green Run (Virginia Beach, VA) at First Colonial (Virginia Beach, VA), 7:00pm
Landstown (Virginia Beach, VA) at Tallwood (Virginia Beach, VA), 7:00pm
Princess Anne (Virginia Beach, VA) at Ocean Lakes (Virginia Beach, VA), 7:00pm

BLUE RIDGE
Byrd (Vinton, VA) at Lord Botetourt (Daleville, VA), 7:00pm
Fleming (Roanoke, VA) at Staunton River (Moneta, VA), 7:00pm

BULL RUN
Clarke County (Berryville, VA) at Mason (Falls Church, VA)
Madison County (Madison, VA) at Strasburg (VA), 7:30pm

CAPITAL
Armstrong/Kennedy (Richmond, VA) at Hanover (Mechanicsville, VA), 7:00pm
Atlee (Mechanicsville, VA) at Varina (Richmond, VA), 7:00pm
Henrico (Richmond, VA) at Lee-Davis (Mechanicsville, VA), 7:00pm
Henry (Ashland, VA) at Highland Springs (VA), 7:00pm

CENTRAL
Hopewell (VA) at Dinwiddie (VA), 7:00pm
Petersburg (VA) at Meadowbrook (Richmond, VA), 7:00pm
Prince George (VA) at Matoaca (Chesterfield, VA), 7:00pm

COLONIAL
Deep Run (Glen Allen, VA) at Glen Allen (VA), 7:00pm
Freeman (Richmond, VA) at Godwin (Richmond, VA), 7:00pm

COMMONWEALTH
Brooke Point (Stafford, VA) at Stafford (Falmouth, VA), 7:00pm
Mountain View (Stafford, VA) at Colonial Forge (Stafford, VA), 7:00pm
North Stafford (Stafford, VA) at Riverbend (Fredericksburg, VA), 7:00pm

CUMBERLAND
Rye Cove (Clinchport, VA) at Burton (Norton, VA), 7:30pm
Walker (Ewing, VA) at Twin Springs (Nickelsville, VA), 7:00pm

DISTRICT 1
Chantilly (VA) at Centreville (Clifton, VA), 7:00pm
Madison (Vienna, VA) at Oakton (Vienna, VA), 7:00pm

DISTRICT 2
Langley (McLean, VA) vs. Herndon (VA) at TBA, 7:00pm
McLean (VA) at Washington-Lee (Arlington, VA), 7:00pm
Yorktown (Arlington, VA) at South Lakes (Reston, VA), 7:00pm

DISTRICT 3
Annandale (VA) at Hayfield (Alexandria, VA), 7:00pm

DISTRICT 4
Lake Braddock (Burke, VA) at West Springfield (Springfield, VA), 7:00pm
Robinson (Fairfax, VA) at Woodson (Fairfax, VA), 7:00pm
South County (Lorton, VA) at Fairfax (VA), 7:00pm

DISTRICT 5
Justice (Falls Church, VA) at Wakefield (Arlington, VA), 7:00pm
Marshall (Falls Church, VA) at Edison (Alexandria, VA), 7:00pm

DOGWOOD
Chatham (VA) at Altavista Combined School (Altavista, VA), 7:00pm

DOMINION
Huguenot (Richmond, VA) at Clover Hill (Midlothian, VA), 7:00pm
James River (Midlothian, VA) at Cosby (Midlothian, VA), 7:30pm
Midlothian (VA) at Monacan (Richmond, VA), 7:30pm
Wythe (Richmond, VA) at Bird (Chesterfield, VA), 7:00pm

DULLES
Dominion (Sterling, VA) at Loudoun Valley (Purcellville, VA), 7:00pm
Woodgrove (Purcellville, VA) vs. Loudoun County (Leesburg, VA) at TBA, 7:00pm

EASTERN
Forest Park (Woodbridge, VA) at Potomac (Dumfries, VA), 7:00pm
Freedom (Woodbridge, VA) at Gar-Field (Woodbridge, VA), 7:00pm
Lake Taylor (Norfolk, VA) at Churchland (Portsmouth, VA), 7:00pm
Wilson (Portsmouth, VA) at Norview (Norfolk, VA), 7:00pm
Woodbridge (VA) at Hylton (Woodbridge, VA), 7:00pm

EASTERN SHORE
Northampton (Eastville, VA) at Nandua (Onley, VA), 7:00pm

HOGOHEEGEE
Henry (Glade Spring, VA) at Chilhowie (VA), 7:00pm

JAMES RIVER
Amelia County (Amelia Court House, VA) at Nottoway (VA), 7:00pm
Bluestone (Skipwith, VA) at Cumberland (VA), 7:00pm
Prince Edward County (Farmville, VA) at Goochland (VA), 7:00pm
Randolph-Henry (Charlotte Court House, VA) at Buckingham (VA), 7:00pm

JEFFERSON
Louisa County (Mineral, VA) at Charlottesville (VA), 7:00pm
Monticello (Charlottesville, VA) at Orange County (Orange, VA), 7:00pm
Powhatan (VA) at Albemarle (Charlottesville, VA), 7:00pm
Western Albemarle (Crozet, VA) at Fluvanna County (Palmyra, VA), 7:00pm

MOUNTAIN
Abingdon (VA) at Union (Appalachia, VA), 7:00pm
Gate City (VA) at Central (Norton, VA), 7:00pm
Lee (Jonesville, VA) at Battle (Bristol, VA), 7:00pm

MOUNTAIN EMPIRE
Auburn (Riner, VA) at Rural Retreat (VA), 7:00pm
Bland-Rocky Gap (Bland, VA) at Galax (VA), 7:00pm
Grayson County (Independence, VA) at Wythe (Wytheville, VA), 7:00pm

NORTHERN NECK
Essex (Tappahannock, VA) at Washington & Lee (Montross, VA), 7:00pm
Lancaster (VA) at Colonial Beach (VA), 7:00pm

NORTHWESTERN
Brentsville District (Nokesville, VA) at Skyline (Front Royal, VA), 7:00pm
Fauquier (Warrenton, VA) at Sherando (Stephens City, VA), 7:00pm
Liberty (Bealeton, VA) at Millbrook (Winchester, VA), 7:00pm
Warren County (Front Royal, VA) at Monroe (Stanardsville, VA), 7:00pm

PENINSULA
Denbigh (Newport News, VA) at Warwick (Newport News, VA), 7:00pm
Hampton (VA) at Gloucester (VA), 7:00pm
Kecoughtan (Hampton, VA) at Phoebus (Hampton, VA), 7:00pm

PIEDMONT
Bassett (VA) at Washington (Danville, VA), 7:00pm
Magna Vista (Ridgeway, VA) at Halifax County (South Boston, VA), 7:00pm
Patrick County (Stuart, VA) at Tunstall (Dry Fork, VA), 7:00pm

PIONEER
Covington (VA) at Craig County (New Castle, VA), 7:00pm
Eastern Montgomery (Elliston, VA) at McCluer (Buena Vista, VA), 7:00pm
Narrows (VA) at Bath County (Hot Springs, VA), 7:00pm

POTOMAC
Broad Run (Ashburn, VA) at Briar Woods (Ashburn, VA), 7:00pm
Champe (Aldie, VA) at Tuscarora (Leesburg, VA), 7:00pm
Freedom (South Riding, VA) at Stone Bridge (Ashburn, VA), 7:00pm
Potomac Falls (Sterling, VA) at Rock Ridge (Ashburn, VA), 7:00pm

RIVER RIDGE
Cave Spring (Roanoke, VA) at Christiansburg (VA), 7:00pm
Henry (Roanoke, VA) at Pulaski County (Dublin, VA), 7:00pm
Salem (VA) at Hidden Valley (Roanoke, VA), 7:00pm

SEMINOLE
Heritage (Lynchburg, VA) at Amherst County (Amherst, VA), 7:00pm
Jefferson Forest (Forest, VA) at Rustburg (VA), 7:00pm
Liberty (Bedford, VA) at Brookville (Lynchburg, VA), 7:00pm
Liberty Christian (Lynchburg, VA) at Glass (Lynchburg, VA), 7:00pm

SHENANDOAH
Buffalo Gap (Swoope, VA) at Jackson (Quicksburg, VA), 7:00pm
East Rockingham (Elkton, VA) at Wilson Memorial (Fishersville, VA), 7:00pm
Page County (Shenandoah, VA) at Lee (Staunton, VA), 7:00pm
Stuarts Draft (VA) at Luray (VA), 7:00pm

SOUTHEASTERN
Deep Creek (Chesapeake, VA) at King's Fork (Suffolk, VA), 7:00pm
Grassfield (Chesapeake, VA) at Indian River (Chesapeake, VA), 7:00pm
Great Bridge (Chesapeake, VA) at Nansemond River (Suffolk, VA), 7:00pm
Lakeland (Suffolk, VA) at Hickory (Chesapeake, VA), 7:00pm
Smith (Chesapeake, VA) at Western Branch (Chesapeake, VA), 7:00pm

SOUTHWEST
Lebanon (VA) at Richlands (VA), 7:00pm
Virginia (Bristol, VA) at Marion (VA), 7:00pm

THREE RIVERS
Floyd County (Floyd, VA) at James River (Buchanan, VA), 7:00pm
Giles (Pearisburg, VA) at Alleghany (Covington, VA), 7:00pm
Radford (VA) at Carroll County (Hillsville, VA), 7:00pm

TIDEWATER
Middlesex (Saluda, VA) at King & Queen Central (King & Queen Court House, VA), 7:00pm
West Point (VA) at King William (VA), 7:00pm

TRI-RIVERS
Brunswick (Lawrenceville, VA) at Surry County (Dendron, VA), 7:00pm
Southampton (Courtland, VA) at Park View (South Hill, VA), 7:00pm
Sussex Central (Sussex, VA) at Greensville County (Emporia, VA), 7:00pm
Windsor (VA) at Franklin (VA), 7:00pm

VISAA VIRGINIA COMMONWEALTH
Fuqua (Farmville, VA) at Isle of Wight Academy (Isle of Wight, VA), 7:00pm

VISAA VIRGINIA INDEPENDENT
Blue Ridge (St. George, VA) at Fishburne Military (Waynesboro, VA), 4:00pm

VISAA VIRGINIA PREP
Collegiate (Richmond, VA) at Norfolk Academy (Norfolk, VA), 6:30pm

VALLEY
Broadway (VA) at Ashby (Bridgewater, VA), 7:00pm
Fort Defiance (VA) at Waynesboro (VA), 7:00pm
Spotswood (Penn Laird, VA) at Harrisonburg (VA), 7:00pm

WESTERN
Jackson (Manassas, VA) at Battlefield (Haymarket, VA), 7:00pm
Patriot (Nokesville, VA) at Osbourn Park (Manassas, VA), 7:00pm

NON-LEAGUE
Central (Woodstock, VA) at Riverheads (Staunton, VA), 7:00pm
Colonial Heights (VA) at Appomattox County (Appomattox, VA), 7:00pm
Dale (Chester, VA) at Granby (Norfolk, VA), 7:30pm
Eastside (Coeburn, VA) at Holston (Damascus, VA), 7:00pm
Fort Chiswell (Max Meadows, VA) at Graham (Bluefield, VA), 7:00pm
Grace Christian (Staunton, VA) at Rappahannock County (Washington, VA), 7:00pm
Hargrave Military Academy (Chatham, VA) at Massanutten Military Academy (Woodstock, VA), 2:00pm
Honaker (VA) at Northwood (Saltville, VA), 7:30pm
Life Christian Academy (Chester, VA) at Bishop Sullivan Catholic (Virginia Beach, VA), 7:00pm
Manchester (Midlothian, VA) at Hermitage (Richmond, VA), 7:00pm
Martinsville (VA) at Dan River (Ringgold, VA), 7:00pm
Northern Virginia Kings (Manassas, VA) at Jefferson (Alexandria, VA), 7:00pm
Osbourn (Manassas, VA) at Colgan (Manassas, VA), 7:00pm
Portsmouth Christian (Portsmouth, VA) at Quantico (VA), 6:00pm
Roanoke Catholic (Roanoke, VA) at Blessed Sacrament-Huguenot (Powhatan, VA), 7:00pm
Tazewell (VA) at Grundy (VA), 7:00pm
West Potomac (Alexandria, VA) at Westfield (Chantilly, VA), 7:00pm

INTERSTATE
Avalon (Gaithersburg, MD) at Benedictine (Richmond, VA), 4:00pm
Central Virginia Disciples HomeSchool (Richmond, VA) at Southern (Durham, NC), 7:00pm
Maryland School for the Deaf (Frederick, MD) at Chincoteague (VA), 7:00pm
Model School for the Deaf (Washington, DC) vs. Tidewater Educators for Christian HomeSchooling (Virginia Beach, VA) at Gallaudet U. (Washington, DC), 7:00pm
Ridgeview (Clintwood, VA) at Pike County Central (Pikeville, KY)

VIRGINIA FOOTBALL (8 MAN)
Covenant (Charlottesville, VA) at Greenbrier Christian Academy (Chesapeake, VA), 6:00pm
Hampton Roads Academy (Newport News, VA) at Virginia Episcopal (Lynchburg, VA), 4:00pm
Kenston Forest (Blackstone, VA) at St. Anne's-Belfield (Charlottesville, VA), 6:00pm



Saturday, October 27th

BAY RIVERS
Poquoson (VA) at Lafayette (Williamsburg, VA), 1:00pm

COLONIAL
Tucker (Henrico, VA) at Marshall (Richmond, VA), 4:00pm

DISTRICT 3
Mount Vernon (Alexandria, VA) at Williams (Alexandria, VA)

MID-ATLANTIC [MAC]
Maret (Washington, DC) at St. James (Hagerstown, MD), 2:00pm

PENINSULA
Bethel (Hampton, VA) at Heritage (Newport News, VA), 2:00pm

VISAA FREELANCE
Flint Hill (Oakton, VA) at Potomac School (McLean, VA), 12:00pm

VISAA VIRGINIA PREP
Woodberry Forest (VA) at Trinity Episcopal (Richmond, VA), 1:00pm

NON-LEAGUE
Atlantic Shores Christian (Chesapeake, VA) at Broadwater Academy (Exmore, VA), 2:00pm
Campbell (Naruna, VA) at Jefferson (Richmond, VA), 12:00pm
Christchurch School (Christchurch, VA) at Norfolk Christian (Norfolk, VA), 1:00pm
Nansemond-Suffolk Academy (Suffolk, VA) at Fredericksburg Christian (Fredericksburg, VA), 2:00pm
Richmond Christian (Chesterfield, VA) at North Cross (Roanoke, VA), 2:00pm
St. John Paul the Great (Dumfries, VA) at Sidwell Friends (Washington, DC), 2:00pm

INTERSTATE
Bishop O'Connell (Arlington, VA) at Fork Union Military Academy (Fork Union, VA), 1:00pm
National Christian Academy (Fort Washington, MD) at St. Christopher's (Richmond, VA), 1:00pm
St. Stephen's & St. Agnes (Alexandria, VA) at Landon (Bethesda, MD), 1:30pm



Sunday, October 28th

BAY RIVERS
Tabb (Yorktown, VA) at Bruton (Williamsburg, VA), 7:00pm

NORTHERN NECK
Northumberland (Heathsville, VA) at Rappahannock (Warsaw, VA), 7:00pm

NORTHWESTERN
Handley (Winchester, VA) at Wood (Winchester, VA), 7:00pm