2018 TENNESSEE 10/19 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    show projections


Thursday, October 18th

1A REGION 8
Memphis Academy of Science and Engineering (Memphis, TN) at Freedom Prep Academy (Memphis, TN), 7:00pm
Washington (Memphis, TN) at KIPP Collegiate (Memphis, TN)

5A REGION 3
Fulton (Knoxville, TN) at West (Knoxville, TN), 7:07pm

NON-LEAGUE
Hamilton (Memphis, TN) at Melrose (Memphis, TN)
King Prep (Memphis, TN) at Fairley (Memphis, TN), 7:00pm
Manassas (Memphis, TN) at Sheffield (Memphis, TN), 7:00pm

MIDDLE TENNESSEE - NORTH (8 MAN)
Lighthouse Christian (Antioch, TN) at Christian Community (White House, TN), 7:00pm

6/8/9 MAN INTERSTATE
Tennessee School for the Deaf (Knoxville, TN) at Tennessee Heat (Nashville, TN), 7:00pm



Friday, October 19th

1A REGION 2
Greenback (TN) at Midway (Kingston, TN), 7:30pm
Harriman (TN) at Oakdale (TN), 7:30pm
Oliver Springs (TN) at Coalfield (TN), 7:30pm

1A REGION 4
Byrns (Cedar Hill, TN) at Red Boiling Springs (TN), 7:00pm
Monterey (TN) at RePublic (Nashville, TN), 7:00pm
Pickett County (Byrdstown, TN) vs. Clay County (Celina, TN) at TBA, 7:00pm

1A REGION 5
Huntland (TN) at Cornersville (TN)
Mt. Pleasant (TN) at Grace Christian Academy (Franklin, TN), 7:00pm
Richland (Lynnville, TN) at Moore County (Lynchburg, TN), 7:00pm

1A REGION 6
Hollow Rock-Bruceton Central (Bruceton, TN) at Collinwood (TN), 7:00pm
Huntingdon (TN) at Middleton (TN), 7:00pm
Perry County (Linden, TN) vs. Wayne County (Waynesboro, TN) at TBA, 7:00pm

1A REGION 7
Gleason (TN) at Dresden (TN), 7:00pm
Greenfield (TN) at Lake County (Tiptonville, TN), 7:00pm
South Fulton (TN) at West Carroll (Atwood, TN), 7:00pm

1A REGION 8
Oakhaven (Memphis, TN) at Hillcrest (Memphis, TN), 7:00pm
Westwood (Memphis, TN) at Middle College (Memphis, TN), 7:00pm

2A REGION 5
Community (Unionville, TN) at Summertown (TN), 7:00pm
Lewis County (Hohenwald, TN) at Columbia Academy (Columbia, TN), 7:00pm
Loretto (TN) at Eagleville (TN), 7:00pm

2A REGION 6
East Hickman County (Lyles, TN) at Houston County (Erin, TN), 7:00pm
Scotts Hill (Reagan, TN) at Waverly Central (Waverly, TN), 7:00pm

2A REGION 7
Halls (TN) at Adamsville (TN), 7:00pm
Peabody (Trenton, TN) at Trinity Christian Academy (Jackson, TN), 7:00pm
Union City (TN) at McKenzie (TN), 7:30pm

3A REGION 2
Alcoa (TN) at Gatlinburg-Pittman (Gatlinburg, TN), 7:30pm
Northview Academy (Kodak, TN) at Austin-East (Knoxville, TN), 7:30pm
Roane County (Kingston, TN) at Pigeon Forge (TN), 7:30pm

3A REGION 4
Grundy County (Coalmont, TN) at Sequatchie County (Dunlap, TN), 7:00pm

3A REGION 6
Stewart County (Dover, TN) vs. Cheatham County Central (Ashland City, TN) at TBA, 7:30pm
Sycamore (Pleasant View, TN) at Camden Central (Camden, TN), 7:30pm

3A REGION 7
Westview (Martin, TN) at Bolivar Central (Bolivar, TN), 7:00pm

4A REGION 1
Elizabethton (TN) at Sullivan South (Kingsport, TN), 7:30pm
Greeneville (TN) at Grainger (Rutledge, TN), 7:30pm
Union County (Maynardville, TN) at Sullivan Central (Blountville, TN), 7:30pm

4A REGION 2
Chattanooga Central (Harrison, TN) at Hixson (TN), 7:30pm
East Hamilton (Ooltewah, TN) at Anderson County (Clinton, TN), 7:30pm
East Ridge (Chattanooga, TN) at Howard Tech (Chattanooga, TN), 7:30pm

4A REGION 3
Stone Memorial (Crossville, TN) at Cumberland County (Crossville, TN), 7:00pm

4A REGION 5
Portland (TN) at Creek Wood (Charlotte, TN), 7:30pm
Springfield (TN) at Greenbrier (TN), 7:00pm
White House (TN) at Montgomery Central (Cunningham, TN), 7:00pm

5A REGION 1
Boone (Gray, TN) at Crockett (Jonesborough, TN), 7:30pm
Morristown-Hamblen East (Morristown, TN) at Cocke County (Newport, TN), 7:30pm
Tennessee (Bristol, TN) at Cherokee (Rogersville, TN), 7:30pm

5A REGION 2
Gibbs (Corryton, TN) at Carter (Strawberry Plains, TN), 7:30pm
Sevier County (Sevierville, TN) vs. Halls (Knoxville, TN) at TBA, 7:30pm
South-Doyle (Knoxville, TN) at Knoxville Central (Knoxville, TN), 7:30pm

5A REGION 3
Clinton (TN) vs. Campbell County (Jacksboro, TN) at TBA, 7:30pm
Powell (TN) at Oak Ridge (TN), 7:30pm

5A REGION 5
Columbia Central (Columbia, TN) at White County (Sparta, TN), 7:00pm
Lincoln County (Fayetteville, TN) vs. Franklin County (Winchester, TN) at TBA, 7:00pm
Shelbyville Central (Shelbyville, TN) at Page (Franklin, TN), 7:00pm

5A REGION 6
Beech (Hendersonville, TN) at Gallatin (TN), 7:00pm

5A REGION 7
Henry County (Paris, TN) at Northeast (Clarksville, TN), 7:00pm
Northwest (Clarksville, TN) at Clarksville (TN), 7:00pm
West Creek (Clarksville, TN) at Dyer County (Newbern, TN), 7:00pm

5A REGION 8
Brighton (TN) at Southwind (Memphis, TN), 7:00pm
Munford (TN) at Kirby (Memphis, TN)
Overton (Memphis, TN) at Kingsbury (Memphis, TN), 7:00pm
Ridgeway (Memphis, TN) at Bolton (Arlington, TN), 7:00pm

6A REGION 1
Bearden (Knoxville, TN) at Hardin Valley Academy (Knoxville, TN), 7:30pm
Dobyns-Bennett (Kingsport, TN) at Morristown-Hamblen West (Morristown, TN), 7:30pm
Jefferson County (Dandridge, TN) vs. Science Hill (Johnson City, TN) at TBA, 7:30pm

6A REGION 2
Bradley Central (Cleveland, TN) at Blount (Maryville, TN), 7:30pm
Cleveland (TN) at Ooltewah (TN), 7:30pm
Maryville (TN) at Heritage (Maryville, TN), 7:30pm

6A REGION 3
Coffee County Central (Manchester, TN) at Siegel (Murfreesboro, TN), 7:00pm
Cookeville (TN) at Oakland (Murfreesboro, TN), 7:00pm
Warren County (McMinnville, TN) at Riverdale (Murfreesboro, TN), 7:00pm

6A REGION 4
Hendersonville (TN) at Rossview (Clarksville, TN), 7:00pm
Mount Juliet (Mt. Juliet, TN) at Station Camp (Gallatin, TN), 7:00pm
Wilson Central (Lebanon, TN) at Lebanon (TN), 7:00pm

6A REGION 5
Overton (Nashville, TN) at LaVergne (TN)
Smyrna (TN) at Antioch (TN), 7:00pm

6A REGION 7
Arlington (TN) at Cordova (TN), 7:00pm
Collierville (TN) at Houston (Germantown, TN), 7:00pm

6A REGION 8
Memphis Central (Memphis, TN) at Germantown (TN), 7:00pm
White Station (Memphis, TN) at Whitehaven (Memphis, TN), 7:00pm

DIVISION II-A EAST
Friendship Christian (Lebanon, TN) at Middle Tennessee Christian (Murfreesboro, TN)
Grace Baptist Academy (Chattanooga, TN) at Mount Juliet Christian Academy (Mt. Juliet, TN), 7:00pm
King's Academy (Seymour, TN) at Donelson Christian Academy (Nashville, TN), 7:00pm

DIVISION II-A WEST
Davidson Academy (Nashville, TN) at Zion Christian Academy (Columbia, TN), 7:00pm
Jackson Christian (Jackson, TN) at Tipton-Rosemark Academy (Millington, TN), 7:00pm
Nashville Christian (Nashville, TN) at Clarksville Academy (Clarksville, TN), 7:00pm
Rossville Christian Academy (Rossville, TN) at Fayette Academy (Somerville, TN), 7:00pm

DIVISION II-AA EAST
Christian Academy of Knoxville (Knoxville, TN) at Webb (Knoxville, TN), 7:00pm
Notre Dame (Chattanooga, TN) at Chattanooga Christian (Chattanooga, TN), 7:00pm
Silverdale Academy (Chattanooga, TN) at Grace Christian Academy (Knoxville, TN), 7:30pm

DIVISION II-AA WEST
Harding Academy (Memphis, TN) at Evangelical Christian (Cordova, TN), 7:00pm
Lausanne Collegiate (Memphis, TN) at University School of Jackson (Jackson, TN), 7:00pm
St. George's (Collierville, TN) at First Assembly Christian (Cordova, TN), 7:00pm

DIVISION II-AAA EAST/MIDDLE
Bell Academy (Nashville, TN) at Brentwood Academy (Brentwood, TN), 7:00pm
Ensworth (Nashville, TN) at Pope John Paul II (Hendersonville, TN), 7:00pm
Father Ryan (Nashville, TN) at Baylor (Chattanooga, TN), 8:00pm

NON-LEAGUE
Bledsoe County (Pikeville, TN) at Oneida (TN), 8:00pm
Brainerd (Chattanooga, TN) at Tyner Academy (Chattanooga, TN), 7:30pm
Briarcrest Christian (Eads, TN) at Jackson North Side (Jackson, TN), 7:00pm
Cannon County (Woodbury, TN) at Whitwell (TN), 7:00pm
Cascade (Wartrace, TN) at Forrest (Chapel Hill, TN), 7:00pm
Chester County (Henderson, TN) at Dyersburg (TN), 7:00pm
Cosby (TN) at Jellico (TN), 7:30pm
Covington (TN) at Crockett County (Alamo, TN), 7:00pm
Craigmont (Memphis, TN) at South Gibson (Medina, TN), 7:00pm
Cumberland Gap (TN) at Claiborne (New Tazewell, TN), 7:30pm
Douglass (Memphis, TN) at Memphis University (Memphis, TN), 7:00pm
East Robertson (Cross Plains, TN) at White House-Heritage (White House, TN), 7:00pm
Fayette Ware (Somerville, TN) at McNairy Central (Selmer, TN), 7:00pm
Fayetteville (TN) at Harpeth (Kingston Springs, TN), 7:30pm
Giles County (Pulaski, TN) at Tullahoma (TN), 7:00pm
Goodpasture Christian (Madison, TN) at South Pittsburg (TN), 7:00pm
Gordonsville (TN) at Jackson County (Gainesboro, TN), 7:00pm
Hampton (TN) at Unaka (Elizabethton, TN), 7:30pm
Hancock County (Sneedville, TN) at Rockwood (TN), 7:30pm
Haywood (Brownsville, TN) at Liberty Tech Magnet (Jackson, TN), 7:00pm
Hickman County (Centerville, TN) at Franklin Road Academy (Nashville, TN), 7:00pm
Independence (Thompson's Station, TN) at Memphis East (Memphis, TN)
Jackson South Side (Jackson, TN) at Humboldt (TN)
Johnson County (Mountain City, TN) at Cloudland (Roan Mountain, TN), 7:30pm
Lawrence County (Lawrenceburg, TN) vs. Dickson County (Dickson, TN) at TBA, 7:00pm
Lenoir City (TN) at Red Bank (Chattanooga, TN), 7:30pm
Lipscomb Academy (Nashville, TN) at Kenwood (Clarksville, TN), 7:00pm
Livingston Academy (Livingston, TN) at York Institute (Jamestown, TN), 7:00pm
Loudon (TN) at Marion County (Jasper, TN), 7:00pm
Macon County (Lafayette, TN) vs. Upperman (Baxter, TN) at TBA, 7:00pm
Marshall County (Lewisburg, TN) vs. Brentwood (TN) at TBA, 7:00pm
Milan (TN) at Lexington (TN), 7:00pm
Millington Central (Millington, TN) at Bartlett (TN), 7:00pm
Northpoint Christian (Southaven, MS) vs. Memphis Academy of Health Sciences (Memphis, TN) at TBA, 7:00pm
Polk County (Benton, TN) vs. Meigs County (Decatur, TN) at TBA, 7:30pm
Raleigh-Egypt (Memphis, TN) at Mitchell (Memphis, TN), 7:00pm
Ripley (TN) at Riverside (Decaturville, TN), 7:00pm
Sale Creek (TN) at Wartburg Central (Wartburg, TN), 7:30pm
Seymour (TN) at Karns (Knoxville, TN), 7:30pm
Signal Mountain (TN) at Soddy Daisy (TN), 7:30pm
Smith County (Carthage, TN) at Watertown (TN), 7:00pm
Spring Hill (Columbia, TN) at Franklin (TN), 7:00pm
St. Benedict at Auburndale (Cordova, TN) at Ezell-Harding Christian (Antioch, TN), 7:00pm
Stewarts Creek (Smyrna, TN) at Blackman (Murfreesboro, TN), 7:00pm
Sullivan East (Bluff City, TN) at Sullivan North (Kingsport, TN), 7:30pm
Sunbright (TN) at Lookout Valley (Chattanooga, TN), 7:00pm
Tellico Plains (TN) at Sweetwater (TN), 7:30pm
Walker Valley (Cleveland, TN) at McMinn County (Athens, TN), 7:30pm
West Greene (Mosheim, TN) at Happy Valley (Elizabethton, TN), 7:30pm
Wooddale (Memphis, TN) at Christian Brothers (Memphis, TN), 7:00pm

INTERSTATE
Macon Road Baptist (Memphis, TN) at Kirk Academy (Grenada, MS)
North Georgia (Canton, GA) at Copper Basin (Copperhill, TN)
North Greene (Greeneville, TN) at Twin Springs (Nickelsville, VA)
Steelville (MO) at Memphis Nighthawks (Arlington, TN)

MIDDLE TENNESSEE - SOUTH (8 MAN)
St. Andrews-Sewanee (Sewanee, TN) at Webb (Bell Buckle, TN), 7:00pm

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Riverside Christian Academy (Fayetteville, TN) at Bowling Green Christian Academy (Bowling Green, KY), 7:00pm
Sacred Heart of Jesus (Jackson, TN) at Lancaster Christian Academy (Smyrna, TN), 7:00pm
South Haven Christian (Springfield, TN) at Franklin Christian Academy (Franklin, TN), 7:00pm