2018 TENNESSEE 10/5 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    show projections


Thursday, October 4th

1A REGION 8
Memphis Academy of Science and Engineering (Memphis, TN) at KIPP Collegiate (Memphis, TN), 7:00pm
Middle College (Memphis, TN) at Hillcrest (Memphis, TN), 7:00pm

2A REGION 8
Manassas (Memphis, TN) at Fairley (Memphis, TN), 7:00pm

3A REGION 8
King Prep (Memphis, TN) at Wooddale (Memphis, TN), 7:00pm
Sheffield (Memphis, TN) at Trezevant (Memphis, TN), 7:00pm

5A REGION 7
Kenwood (Clarksville, TN) at Clarksville (TN), 7:00pm
Northeast (Clarksville, TN) at Northwest (Clarksville, TN), 7:00pm

6A REGION 2
Cleveland (TN) at Maryville (TN), 7:00pm

DIVISION II-A WEST
Davidson Academy (Nashville, TN) at Fayette Academy (Somerville, TN), 7:00pm

NON-LEAGUE
Clay County (Celina, TN) at Sale Creek (TN), 8:00pm
Hillwood (Nashville, TN) at Pope John Paul II (Hendersonville, TN), 7:00pm
Soddy Daisy (TN) at Bradley Central (Cleveland, TN), 7:30pm



Friday, October 5th

1A REGION 2
Coalfield (TN) at Greenback (TN), 7:30pm
Midway (Kingston, TN) at Harriman (TN), 7:30pm
Sunbright (TN) at Oliver Springs (TN), 7:30pm

1A REGION 4
Byrns (Cedar Hill, TN) at RePublic (Nashville, TN), 7:00pm
Pickett County (Byrdstown, TN) at Gordonsville (TN), 7:00pm

1A REGION 5
Cornersville (TN) at Richland (Lynnville, TN), 7:00pm
Grace Christian Academy (Franklin, TN) at Huntland (TN)

1A REGION 6
McEwen (TN) at Collinwood (TN), 7:00pm
Perry County (Linden, TN) vs. Hollow Rock-Bruceton Central (Bruceton, TN) at TBA, 7:00pm
Wayne County (Waynesboro, TN) vs. Huntingdon (TN) at TBA, 7:00pm

1A REGION 7
Gleason (TN) at Humboldt (TN), 7:00pm
South Fulton (TN) at Lake County (Tiptonville, TN), 7:00pm

1A REGION 8
Freedom Prep Academy (Memphis, TN) at Washington (Memphis, TN)

2A REGION 5
Forrest (Chapel Hill, TN) at Loretto (TN), 7:00pm
Lewis County (Hohenwald, TN) at Community (Unionville, TN), 7:00pm

2A REGION 6
Houston County (Erin, TN) at Waverly Central (Waverly, TN)
Riverside (Decaturville, TN) at Hickman County (Centerville, TN), 7:00pm

2A REGION 7
Adamsville (TN) at McKenzie (TN), 7:30pm
Halls (TN) at Trinity Christian Academy (Jackson, TN), 7:00pm
Union City (TN) vs. Gibson County (Dyer, TN) at TBA, 7:00pm

3A REGION 2
Gatlinburg-Pittman (Gatlinburg, TN) at Austin-East (Knoxville, TN), 7:30pm
Northview Academy (Kodak, TN) at Pigeon Forge (TN), 7:30pm
Roane County (Kingston, TN) at Scott (Huntsville, TN), 7:30pm

3A REGION 6
Harpeth (Kingston Springs, TN) at Fairview (TN), 7:30pm

3A REGION 8
Melrose (Memphis, TN) at Raleigh-Egypt (Memphis, TN)

4A REGION 1
Greeneville (TN) at Sullivan South (Kingsport, TN), 7:30pm
Sullivan East (Bluff City, TN) at Sullivan Central (Blountville, TN), 7:30pm
Union County (Maynardville, TN) at Elizabethton (TN)

4A REGION 2
East Hamilton (Ooltewah, TN) at Hixson (TN), 7:30pm
East Ridge (Chattanooga, TN) at Chattanooga Central (Harrison, TN), 7:30pm
Sequoyah (Madisonville, TN) at Howard Tech (Chattanooga, TN)

4A REGION 4
Lawrence County (Lawrenceburg, TN) vs. Tullahoma (TN) at TBA, 7:00pm

4A REGION 5
Montgomery Central (Cunningham, TN) at Springfield (TN), 7:00pm
White House-Heritage (White House, TN) at White House (TN), 7:30pm

4A REGION 6
Jackson North Side (Jackson, TN) at Chester County (Henderson, TN), 7:00pm
Jackson South Side (Jackson, TN) at Liberty Tech Magnet (Jackson, TN)

4A REGION 7
Crockett County (Alamo, TN) at Haywood (Brownsville, TN), 7:00pm

4A REGION 8
Craigmont (Memphis, TN) at Millington Central (Millington, TN), 7:00pm
Fayette Ware (Somerville, TN) at Memphis East (Memphis, TN), 7:00pm

5A REGION 1
Boone (Gray, TN) at Volunteer (Church Hill, TN), 7:30pm
Cherokee (Rogersville, TN) at Crockett (Jonesborough, TN), 7:30pm
Tennessee (Bristol, TN) at Cocke County (Newport, TN), 7:30pm

5A REGION 2
Knoxville Central (Knoxville, TN) at Carter (Strawberry Plains, TN), 7:30pm
Seymour (TN) at Gibbs (Corryton, TN), 7:30pm
South-Doyle (Knoxville, TN) at Halls (Knoxville, TN)

5A REGION 3
Clinton (TN) at Fulton (Knoxville, TN), 7:30pm
Karns (Knoxville, TN) vs. Campbell County (Jacksboro, TN) at TBA, 7:30pm
Powell (TN) at West (Knoxville, TN), 7:30pm

5A REGION 5
Columbia Central (Columbia, TN) at Franklin County (Winchester, TN), 7:00pm
Shelbyville Central (Shelbyville, TN) at Summit (Spring Hill, TN), 7:00pm
White County (Sparta, TN) at Page (Franklin, TN), 7:00pm

5A REGION 7
West Creek (Clarksville, TN) at Henry County (Paris, TN), 7:00pm

5A REGION 8
Bolton (Arlington, TN) at Overton (Memphis, TN), 7:00pm
Brighton (TN) at Ridgeway (Memphis, TN), 7:00pm
Kingsbury (Memphis, TN) at Munford (TN), 7:00pm
Kirby (Memphis, TN) at Southwind (Memphis, TN)

6A REGION 1
Dobyns-Bennett (Kingsport, TN) at Farragut (Knoxville, TN), 7:30pm
Jefferson County (Dandridge, TN) at Morristown-Hamblen West (Morristown, TN), 7:30pm
Science Hill (Johnson City, TN) at Hardin Valley Academy (Knoxville, TN), 7:30pm

6A REGION 2
Ooltewah (TN) at McMinn County (Athens, TN), 7:30pm

6A REGION 5
Antioch (TN) at Cane Ridge (Nashville, TN), 7:00pm

6A REGION 8
White Station (Memphis, TN) at Germantown (TN), 7:00pm
Whitehaven (Memphis, TN) at Memphis Central (Memphis, TN), 7:00pm

DIVISION II-A EAST
King's Academy (Seymour, TN) at Grace Baptist Academy (Chattanooga, TN), 7:30pm

DIVISION II-A WEST
Clarksville Academy (Clarksville, TN) at Tipton-Rosemark Academy (Millington, TN), 7:00pm

DIVISION II-AA EAST
Boyd-Buchanan (Chattanooga, TN) at Webb (Knoxville, TN), 7:00pm
Grace Christian Academy (Knoxville, TN) at Christian Academy of Knoxville (Knoxville, TN), 7:30pm
Silverdale Academy (Chattanooga, TN) at Notre Dame (Chattanooga, TN), 7:30pm

DIVISION II-AA WEST
Harding Academy (Memphis, TN) at First Assembly Christian (Cordova, TN), 7:00pm
Northpoint Christian (Southaven, MS) at University School of Jackson (Jackson, TN), 7:00pm

DIVISION II-AAA EAST/MIDDLE
Bell Academy (Nashville, TN) at Ensworth (Nashville, TN), 7:00pm
McCallie (Chattanooga, TN) at Brentwood Academy (Brentwood, TN), 7:00pm

TENNESSEE STATE CHRISTIAN
Macon Road Baptist (Memphis, TN) at Memphis Nighthawks (Arlington, TN), 7:00pm

NON-LEAGUE
Arlington (TN) at Evangelical Christian (Cordova, TN), 7:00pm
Beech (Hendersonville, TN) at Station Camp (Gallatin, TN), 7:00pm
Bledsoe County (Pikeville, TN) at McMinn Central (Englewood, TN), 8:00pm
Cheatham County Central (Ashland City, TN) at Greenbrier (TN), 7:30pm
Chuckey-Doak (Afton, TN) at Grainger (Rutledge, TN), 7:30pm
Coffee County Central (Manchester, TN) at Lebanon (TN), 7:00pm
Columbia Academy (Columbia, TN) at Franklin Road Academy (Nashville, TN), 7:00pm
Covington (TN) at Ripley (TN), 7:00pm
Creek Wood (Charlotte, TN) at Sycamore (Pleasant View, TN), 7:00pm
Cumberland County (Crossville, TN) vs. Sequatchie County (Dunlap, TN) at TBA, 7:00pm
DeKalb County (Smithville, TN) vs. Smith County (Carthage, TN) at TBA, 7:00pm
Donelson Christian Academy (Nashville, TN) at Jackson Christian (Jackson, TN), 7:00pm
Dyersburg (TN) at Bolivar Central (Bolivar, TN), 7:00pm
Father Ryan (Nashville, TN) at Brentwood (TN), 7:00pm
Fayetteville (TN) at Warren County (McMinnville, TN), 7:00pm
Franklin (TN) at Oakland (Murfreesboro, TN), 7:00pm
Gallatin (TN) at Hendersonville (TN), 7:00pm
Giles County (Pulaski, TN) vs. Marshall County (Lewisburg, TN) at TBA, 7:00pm
Glencliff (Nashville, TN) at Battle Ground Academy (Franklin, TN), 7:00pm
Grundy County (Coalmont, TN) vs. Cascade (Wartrace, TN) at TBA, 7:00pm
Hampton (TN) at Cloudland (Roan Mountain, TN), 7:30pm
Happy Valley (Elizabethton, TN) vs. Johnson County (Mountain City, TN) at TBA, 7:30pm
Hardin County (Savannah, TN) at Scotts Hill (Reagan, TN), 7:00pm
Independence (Thompson's Station, TN) at Christ Presbyterian Academy (Nashville, TN)
Jellico (TN) at Cumberland Gap (TN), 7:30pm
Knoxville Catholic (Knoxville, TN) at West Greene (Mosheim, TN), 7:30pm
LaVergne (TN) at Wilson Central (Lebanon, TN), 7:00pm
Lincoln County (Fayetteville, TN) at Nolensville (TN), 7:00pm
Lipscomb Academy (Nashville, TN) at East Nashville (Nashville, TN), 7:00pm
Livingston Academy (Livingston, TN) at Westmoreland (TN), 7:00pm
Lookout Valley (Chattanooga, TN) at Oakdale (TN), 7:30pm
Maplewood (Nashville, TN) at Overton (Nashville, TN)
Marion County (Jasper, TN) at Rhea County (Evensville, TN), 7:00pm
McGavock (Nashville, TN) at Mount Juliet (Mt. Juliet, TN), 7:00pm
Memphis Academy of Health Sciences (Memphis, TN) at Bartlett (TN), 7:00pm
Oakhaven (Memphis, TN) at Houston (Germantown, TN), 7:00pm
Obion County (Troy, TN) at Dresden (TN), 7:00pm
Polk County (Benton, TN) at Sweetwater (TN), 7:30pm
Portland (TN) at Macon County (Lafayette, TN), 7:00pm
Red Bank (Chattanooga, TN) at Walker Valley (Cleveland, TN), 7:30pm
Rossview (Clarksville, TN) at Stratford (Nashville, TN), 7:00pm
South Greene (Greeneville, TN) at North Greene (Greeneville, TN), 7:30pm
Stewart County (Dover, TN) at East Hickman County (Lyles, TN), 7:30pm
Stone Memorial (Crossville, TN) at Lenoir City (TN), 7:30pm
Summertown (TN) at Mt. Pleasant (TN), 7:00pm
Trousdale County (Hartsville, TN) vs. Whitwell (TN) at TBA, 7:00pm
Unicoi County (Erwin, TN) at Unaka (Elizabethton, TN), 7:30pm
Wartburg Central (Wartburg, TN) at York Institute (Jamestown, TN), 6:30pm
Westview (Martin, TN) at Camden Central (Camden, TN), 7:30pm
Westwood (Memphis, TN) at St. Benedict at Auburndale (Cordova, TN), 7:00pm
Whites Creek (TN) at Hunters Lane (Nashville, TN), 7:00pm

INTERSTATE
Middleton (TN) at Myrtle (MS)
North Georgia (Canton, GA) at South Pittsburg (TN), 7:00pm
Ravenwood (Brentwood, TN) at South Warren (Bowling Green, KY), 7:00pm
Walker (Ewing, VA) at Hancock County (Sneedville, TN), 7:30pm
West Carroll (Atwood, TN) at Fulton City (Fulton, KY), 7:00pm

MIDDLE TENNESSEE - SOUTH (8 MAN)
Franklin Christian Academy (Franklin, TN) at Webb (Bell Buckle, TN), 7:00pm

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Tennessee Heat (Nashville, TN) at Riverside Christian Academy (Fayetteville, TN), 7:00pm

6/8/9 MAN INTERSTATE
Freedom Academy (Huntsville, AL) at Christian Community (White House, TN), 7:00pm



Saturday, October 6th

2A REGION 8
Hamilton (Memphis, TN) at Douglass (Memphis, TN)

NON-LEAGUE
Centennial (Franklin, TN) at Hillsboro (Nashville, TN), 7:00pm
Pearl-Cohn (Nashville, TN) at Cordova (TN), 5:00pm

MIDDLE TENNESSEE - SOUTH (8 MAN)
Franklin Classical (Franklin, TN) at St. Andrews-Sewanee (Sewanee, TN), 1:00pm