2018 SOUTH DAKOTA 10/12 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    show projections


Friday, October 12th

ALL NATIONS
Cheyenne-Eagle Butte (Eagle Butte, SD) 42 Crow Creek (Stephan, SD) 37   

St. Francis Indian (St. Francis, SD) 34 Todd County (Mission, SD) 32   


BIG EAST
Sioux Valley (Volga, SD) 38 Bridgewater/Emery/Ethan (Emery, SD) 34   


BLACK HILLS - CRAZY HORSE
Lead-Deadwood (Lead, SD) 18 Custer (SD) 17   

Little Wound (Kyle, SD) 20 Red Cloud (Pine Ridge, SD) 15   


BLACK HILLS - MOUNT RUSHMORE
Douglas (Box Elder, SD) 33 Hot Springs (SD) 30   

More (Rapid City, SD) 30 Belle Fourche (SD) 28   


DAKOTA 12
Dakota Valley (North Sioux City, SD) 28 Lennox (SD) 24   

Tri-Valley (Colton, SD) 29 Madison (SD) 24   


EASTERN SOUTH DAKOTA - AA
Mitchell (SD) 35 Harrisburg (SD) 30   


EASTERN SOUTH DAKOTA - AAA
Watertown (SD) 28 Aberdeen Central (Aberdeen, SD) 24   


NORTHEAST
Redfield/Doland (Redfield, SD) 25 Groton (SD) 21   

Sisseton (SD) 25 Milbank (SD) 23   


NON-LEAGUE
Mt. Vernon/Plankinton (Mt. Vernon, SD) 35 Beresford (SD) 31   

Yankton (SD) 42 Brandon Valley (Brandon, SD) 38   

Brookings (SD) 40 Lincoln (Sioux Falls, SD) 39   

Wagner (SD) 32 Canton (SD) 27   

Stanley County (Fort Pierre, SD) 38 Chamberlain (SD) 36   

Flandreau (SD) 37 Dell Rapids (SD) 33   

Elk Point-Jefferson (Elk Point, SD) 24 Vermillion (SD) 19   

Huron (SD) 21 Spearfish (SD) 16   

McLaughlin (SD) 41 Mobridge-Pollock (Mobridge, SD) 39   

Stevens (Rapid City, SD) 37 O'Gorman (Sioux Falls, SD) 36   

Roosevelt (Sioux Falls, SD) 15 Riggs (Pierre, SD) 14   

Sturgis Brown (Sturgis, SD) 22 Pine Ridge (SD) 19   

Tea (SD) 25 Sioux Falls Christian (Sioux Falls, SD) 23   

Washington (Sioux Falls, SD) 21 Rapid City Central (Rapid City, SD) 16   

West Central (Hartford, SD) 40 McCook Central/Montrose (Salem, SD) 37   

Winner (SD) 41 Woonsocket/Wessington Springs/Sanborn Central (Woonsocket, SD) 36   


DAKOTA VALLEY (9 MAN)
Arlington/Lake Preston (Arlington, SD) 28 Colman-Egan (Colman, SD) 26
Estelline/Hendricks (Estelline, SD) 11 Deubrook (White, SD) 10
Elkton/Lake Benton MN (Elkton, SD) 37 Castlewood (SD) 36
St. Mary (Dell Rapids, SD) 26 Oldham-Ramona/Rutland (Ramona, SD) 25

EASTERN COTEAU (9 MAN)
Great Plains Lutheran (Watertown, SD) 19 Britton-Hecla (Britton, SD) 14
Deuel (Clear Lake, SD) 19 Waverly/South Shore (Waverly, SD) 18
Florence/Henry (Florence, SD) 21 Tri-State co-op (Rosholt, SD) 20
Clark/Willow Lake (Clark, SD) 27 Hamlin (Hayti, SD) 25
Wilmot/Waubay/Summit (Wilmot, SD) 28 Webster (SD) 24

GREAT PLAINS (9 MAN)
Avon (SD) 20 Colome (SD) 17
Corsica/Stickney (Corsica, SD) 33 Gayville-Volin (Gayville, SD) 31
South Central co-op (Bonesteel, SD) 10 Alcester-Hudson (Alcester, SD) 8
Scotland (SD) 15 Tripp-Delmont/Armour/Andes Central/Dakota Christian (Tripp, SD) 11

GREAT WESTERN (9 MAN)
Jones County/White River (Murdo, SD) 21 Rapid City Christian (Rapid City, SD) 19
Kadoka (SD) 24 Hill City (SD) 20

LAKE REGION (9 MAN)
Northwestern Area (Mellette, SD) 29 Iroquois (SD) 26
Warner (SD) 26 North Border (Eureka, SD) 25

LITTLE MOREAU (9 MAN)
Newell (SD) 38 Dupree (SD) 33

TRI-VALLEY (9 MAN)
Garretson (SD) 25 Canistota/Freeman (Canistota, SD) 23

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Crazy Horse (Wanblee, SD) 39 Bison (SD) 36
Platte/Geddes (Platte, SD) 26 Bon Homme (Tyndall, SD) 25
Miller/Highmore/Harrold (Miller, SD) 24 Gregory (SD) 19
Lemmon/McIntosh (Lemmon, SD) 19 Herreid/Selby (Herreid, SD) 18
Baltic (SD) 39 Irene/Wakonda (Irene, SD) 35
Kimball/White Lake (Kimball, SD) 38 Lyman (Presho, SD) 34
Menno/Marion (Menno, SD) 35 Chester (SD) 32
Parker (SD) 24 Hanson (Alexandria, SD) 23
Parkston (SD) 30 Lower Brule (SD) 28
Potter County co-op (Gettysburg, SD) 26 Sunshine Bible Academy (Miller, SD) 24
Faulkton (SD) 36 Sully Buttes (Onida, SD) 33
Philip (SD) 27 Timber Lake (SD) 25
Standing Rock/Selfridge (Fort Yates, ND) 22 Tiospa Zina (Agency Village, SD) 20
Viborg/Hurley (Viborg, SD) 18 Howard (SD) 17
Edgemont (SD) 21 Wall (SD) 20