2018 SOUTH DAKOTA 9/28 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    NOTE: NO PROJECTED SCORES UNTIL OCTOBER


Friday, September 28th

ALL NATIONS
St. Francis Indian (St. Francis, SD) 19 Crow Creek (Stephan, SD) 14 [forfeit]   

Todd County (Mission, SD) 16 Standing Rock/Selfridge (Fort Yates, ND) 13   


BIG EAST
Elk Point-Jefferson (Elk Point, SD) 30 Beresford (SD) 29   

Bridgewater/Emery/Ethan (Emery, SD) 19 Canton (SD) 16   

Flandreau (SD) 29 Sioux Falls Christian (Sioux Falls, SD) 28   

Sioux Valley (Volga, SD) 20 McCook Central/Montrose (Salem, SD) 16   


BLACK HILLS - CRAZY HORSE
Pine Ridge (SD) 28 Custer (SD) 26   

Red Cloud (Pine Ridge, SD) 39 Bennett County (Martin, SD) 35   


BLACK HILLS - MOUNT RUSHMORE
Spearfish (SD) 11 Hot Springs (SD) 9   

Douglas (Box Elder, SD) 37 More (Rapid City, SD) 34   


DAKOTA 12
Dakota Valley (North Sioux City, SD) 14 Vermillion (SD) 10   

Lennox (SD) 38 Madison (SD) 35   

Dell Rapids (SD) 20 Tea (SD) 16   

Tri-Valley (Colton, SD) 24 West Central (Hartford, SD) 22   


EASTERN SOUTH DAKOTA - AA
Huron (SD) 23 Mitchell (SD) 18   


EASTERN SOUTH DAKOTA - AAA
Brandon Valley (Brandon, SD) 19 Stevens (Rapid City, SD) 16   

Rapid City Central (Rapid City, SD) 16 Aberdeen Central (Aberdeen, SD) 15   


NORTHEAST
Milbank (SD) 15 Groton (SD) 13   

Sisseton (SD) 25 Roncalli (Aberdeen, SD) 20   


NON-LEAGUE
Little Wound (Kyle, SD) 20 Belle Fourche (SD) 19   

Lead-Deadwood (Lead, SD) 10 McLaughlin (SD) 9   

Mobridge-Pollock (Mobridge, SD) 35 Cheyenne-Eagle Butte (Eagle Butte, SD) 31   

O'Gorman (Sioux Falls, SD) 30 Roosevelt (Sioux Falls, SD) 26   

Wagner (SD) 20 Redfield/Doland (Redfield, SD) 19   

Sturgis Brown (Sturgis, SD) 32 Riggs (Pierre, SD) 29   

Woonsocket/Wessington Springs/Sanborn Central (Woonsocket, SD) 38 Stanley County (Fort Pierre, SD) 35   

Washington (Sioux Falls, SD) 17 Brookings (SD) 14   

Harrisburg (SD) 13 Watertown (SD) 12   

Winner (SD) 33 Chamberlain (SD) 30   

Yankton (SD) 21 Lincoln (Sioux Falls, SD) 19   


DAKOTA VALLEY (9 MAN)
Arlington/Lake Preston (Arlington, SD) 42 Castlewood (SD) 39
Colman-Egan (Colman, SD) 39 Oldham-Ramona/Rutland (Ramona, SD) 36
Deubrook (White, SD) 30 St. Mary (Dell Rapids, SD) 25
DeSmet (SD) 41 Elkton/Lake Benton MN (Elkton, SD) 38

EASTERN COTEAU (9 MAN)
Florence/Henry (Florence, SD) 18 Britton-Hecla (Britton, SD) 14
Webster (SD) 22 Clark/Willow Lake (Clark, SD) 17
Hamlin (Hayti, SD) 22 Waverly/South Shore (Waverly, SD) 20
Great Plains Lutheran (Watertown, SD) 25 Wilmot/Waubay/Summit (Wilmot, SD) 23

GREAT PLAINS (9 MAN)
Gayville-Volin (Gayville, SD) 33 Alcester-Hudson (Alcester, SD) 31
Colome (SD) 10 Scotland (SD) 5
Corsica/Stickney (Corsica, SD) 39 Centerville (SD) 37
South Central co-op (Bonesteel, SD) 35 Avon (SD) 33

GREAT WESTERN (9 MAN)
Rapid City Christian (Rapid City, SD) 19 Kadoka (SD) 18
New Underwood (SD) 21 Lyman (Presho, SD) 19
Philip (SD) 35 Hill City (SD) 33
Wall (SD) 32 Jones County/White River (Murdo, SD) 31

LAKE REGION (9 MAN)
Iroquois (SD) 24 Faulkton (SD) 21
Langford (SD) 38 Hitchcock-Tulare (Hitchcock, SD) 35

LITTLE MOREAU (9 MAN)
Bison (SD) 31 Faith (SD) 26
Dupree (SD) 29 Harding County (Buffalo, SD) 26
Newell (SD) 28 Lemmon/McIntosh (Lemmon, SD) 24

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Warner (SD) 15 Bon Homme (Tyndall, SD) 12
Baltic (SD) 35 Canistota/Freeman (Canistota, SD) 33
Crazy Horse (Wanblee, SD) 28 Edgemont (SD) 26
Chester (SD) 37 Garretson (SD) 33
Platte/Geddes (Platte, SD) 16 Gregory (SD) 12
Kimball/White Lake (Kimball, SD) 33 Ipswich/Edmunds Central (Ipswich, SD) 30
Miller/Highmore/Harrold (Miller, SD) 30 Tiospa Zina (Agency Village, SD) 27
North Border (Eureka, SD) 10 Sully Buttes (Onida, SD) 5
Sunshine Bible Academy (Miller, SD) 33 Northwestern Area (Mellette, SD) 31
Potter County co-op (Gettysburg, SD) 23 Timber Lake (SD) 22
Parkston (SD) 24 Wolsey-Wessington (Wolsey, SD) 22

6/8/9 MAN INTERSTATE
Strasburg/Zeeland (Strasburg, ND) 14 Herreid/Selby (Herreid, SD) 11