2018 SOUTH CAROLINA 10/19 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    hide projections


Thursday, October 18th

SCISA 8-MAN REGION II (8 MAN)
Laurens Academy (Laurens, SC) at Wardlaw Academy (Johnston, SC)

6/8/9 MAN INTERSTATE
Tennessee School for the Deaf (Knoxville, TN) at Tennessee Heat (Nashville, TN), 7:00pm



Friday, October 19th

A REGION 1
Ware Shoals (SC) at Calhoun Falls (SC), 7:30pm

A REGION 2
Great Falls (SC) at Lamar (SC), 7:30pm
Timmonsville (SC) at McBee (SC), 7:30pm

A REGION 3
Blackville-Hilda (Blackville, SC) at Williston-Elko (Williston, SC), 7:30pm
Denmark-Olar (Denmark, SC) at Wagener-Salley (Wagener, SC), 7:30pm
North (SC) at Hunter-Kinard-Tyler (Neeses, SC), 7:30pm
Ridge Spring-Monetta (Monetta, SC) at Estill (SC), 7:30pm

A REGION 4
Military Magnet Academy (North Charleston, SC) at Baptist Hill (Hollywood, SC), 7:30pm
St. John's (John's Island, SC) at Charleston Math & Science (Charleston, SC), 7:30pm

A REGION 5
Cross (SC) at Scott's Branch (Summerton, SC), 7:30pm
Murray (Greeleyville, SC) at Bethune-Bowman (Orangeburg, SC), 6:30pm

A REGION 6
Creek Bridge (Marion, SC) at Lake View (SC), 7:30pm
Green Sea Floyds (Green Sea, SC) at Hemingway (SC), 7:30pm

AA REGION 1
Blacksburg (SC) at Landrum (SC), 7:30pm
Christ Church Episcopal (Greenville, SC) at St. Joseph's Catholic (Greenville, SC), 7:30pm

AA REGION 2
Abbeville (SC) at Saluda (SC), 7:30pm
Batesburg-Leesville (Batesburg, SC) at Fox Creek (North Augusta, SC), 7:30pm
Silver Bluff (Aiken, SC) at Ninety Six (SC), 7:30pm

AA REGION 3
Calhoun County (St. Matthews, SC) at Columbia (SC), 7:30pm
Eau Claire (Columbia, SC) at Gray Collegiate Academy (West Columbia, SC), 7:30pm

AA REGION 4
Buford (Lancaster, SC) at Lee Central (Bishopville, SC), 7:00pm
Jackson (Kershaw, SC) at Central (Pageland, SC), 7:30pm
North Central (Kershaw, SC) at Lewisville (Richburg, SC), 7:30pm

AA REGION 5
Bamberg-Ehrhardt (Bamberg, SC) at Whale Branch (Beaufort, SC), 7:30pm
Barnwell (SC) at Woodland (Dorchester, SC), 7:30pm

AA REGION 6
Garrett Academy Tech (North Charleston, SC) at Simmons (Charleston, SC), 7:30pm
North Charleston (SC) at Burke (Charleston, SC), 7:00pm
Oceanside Collegiate Academy (Mt. Pleasant, SC) at Timberland (St. Stephen, SC), 7:30pm

AA REGION 7
Andrews (SC) at Mullins (SC), 6:00pm
East Clarendon (Turbeville, SC) at Carvers Bay (Hemingway, SC), 7:30pm
Johnsonville (SC) at Kingstree (SC), 7:30pm
Latta (SC) at Hannah-Pamplico (Pamplico, SC), 7:30pm

AAA REGION 1
Crescent (Iva, SC) at Seneca (SC), 7:30pm
Pendleton (SC) at Liberty (SC), 7:30pm
Powdersville (Greenville, SC) at West-Oak (Westminster, SC), 7:30pm

AAA REGION 2
Carolina Academy (Greenville, SC) at Broome (Spartanburg, SC), 7:30pm
Chapman (Inman, SC) at Southside (Greenville, SC), 7:30pm

AAA REGION 3
Emerald (Greenwood, SC) at Clinton (SC), 7:30pm
Mid-Carolina (Prosperity, SC) at Woodruff (SC), 7:30pm
Union County (Union, SC) at Newberry (SC), 7:30pm

AAA REGION 4
Chester (SC) at Fairfield Central (Winnsboro, SC), 7:30pm
Indian Land (Fort Mill, SC) at Camden (SC), 7:30pm

AAA REGION 5
Edisto (Cordova, SC) at Gilbert (SC), 7:30pm
Pelion (SC) at Thurmond (Johnston, SC), 7:30pm

AAA REGION 6
Cheraw (SC) at Marion (SC), 7:30pm
Lake City (SC) at Dillon (SC), 7:30pm
Loris (SC) at Aynor (SC), 7:30pm

AAA REGION 7
Battery Creek (Beaufort, SC) at May River (Bluffton, SC), 7:30pm
Hampton (Hampton, SC) at Ridgeland/Hardeeville (Ridgeland, SC), 7:30pm

AAA REGION 8
Academic Magnet (North Charleston, SC) at Waccamaw (Pawley's Island, SC), 7:30pm
Bishop England (Charleston, SC) at Georgetown (SC), 7:30pm
Manning (SC) at Hanahan (SC), 7:30pm

AAAA REGION 1
Daniel (Central, SC) at Pickens (SC), 7:30pm
Palmetto (Williamston, SC) at Walhalla (SC), 7:30pm
Wren (Piedmont, SC) at Belton-Honea Path (Honea Path, SC), 7:30pm

AAAA REGION 2
Berea (Greenville, SC) at Greenville (SC), 7:30pm
Greer (SC) at Eastside (Taylors, SC), 7:30pm
Travelers Rest (SC) at Blue Ridge (Greer, SC), 7:30pm

AAAA REGION 3
Ridge View (Columbia, SC) at South Pointe (Rock Hill, SC), 7:30pm
Westwood (Blythewood, SC) at Lancaster (SC), 7:30pm
York (SC) at Richland Northeast (Columbia, SC), 7:30pm

AAAA REGION 4
Flora (Columbia, SC) at Lower Richland (Hopkins, SC), 7:30pm
Lakewood (Sumter, SC) at Dreher (Columbia, SC), 7:30pm
Orangeburg-Wilkinson (Orangeburg, SC) at Crestwood (Sumter, SC), 7:30pm

AAAA REGION 5
Brookland-Cayce (Cayce, SC) at Aiken (SC), 7:30pm
Midland Valley (Graniteville, SC) at North Augusta (SC), 7:30pm
South Aiken (Aiken, SC) at Airport (West Columbia, SC), 7:30pm

AAAA REGION 6
Darlington (SC) at Marlboro County (Bennettsville, SC), 7:30pm
Hartsville (SC) at North Myrtle Beach (Little River, SC), 7:30pm
Wilson (Florence, SC) at Myrtle Beach (SC), 7:30pm

AAAA REGION 7
Bluffton (SC) at Colleton County (Walterboro, SC), 7:30pm
Hilton Head (Hilton Head Island, SC) at Beaufort (SC), 7:30pm

AAAAA REGION 1
Laurens (SC) at Hanna (Anderson, SC), 7:30pm
Mann (Greenville, SC) at Hampton (Greenville, SC), 7:30pm
Westside (Anderson, SC) at Greenwood (SC), 7:30pm
Woodmont (Piedmont, SC) at Easley (SC), 7:30pm

AAAAA REGION 2
Byrnes (Duncan, SC) at Hillcrest (Simpsonville, SC), 7:30pm
Gaffney (SC) at Boiling Springs (Spartanburg, SC), 7:30pm
Mauldin (SC) at Dorman (Roebuck, SC), 7:30pm
Riverside (Greer, SC) at Spartanburg (SC), 7:30pm

AAAAA REGION 3
Nation Ford (Fort Mill, SC) at Rock Hill (SC), 7:30pm
Northwestern (Rock Hill, SC) at Fort Mill (SC), 7:30pm

AAAAA REGION 4
Lugoff-Elgin (Lugoff, SC) at Blythewood (SC), 7:30pm
Spring Valley (Columbia, SC) at Sumter (SC), 7:30pm

AAAAA REGION 5
Lexington (SC) at Chapin (SC), 7:30pm
River Bluff (Lexington, SC) at White Knoll (Lexington, SC), 7:30pm

AAAAA REGION 6
Carolina Forest (Myrtle Beach, SC) at West Florence (Florence, SC), 7:30pm
South Florence (Florence, SC) at Socastee (Myrtle Beach, SC), 7:30pm
St. James (Murrells Inlet, SC) at Conway (SC), 7:30pm

AAAAA REGION 7
James Island (Charleston, SC) vs. Goose Creek (SC) at TBA
Stratford (Goose Creek, SC) at Berkeley (Moncks Corner, SC), 7:30pm
Wando (Mt. Pleasant, SC) at Cane Bay (Summerville, SC), 7:30pm

AAAAA REGION 8
Fort Dorchester (North Charleston, SC) at Ashley Ridge (Summerville, SC), 7:30pm
West Ashley (Charleston, SC) at Stall (Charleston, SC), 7:30pm

SCISA A REGION I
Carolina Academy (Lake City, SC) at Dillon Christian (Dillon, SC)
Christian Academy (Myrtle Beach, SC) at Pee Dee Academy (Mullins, SC)

SCISA A REGION II
Heyward Academy (Ridgeland, SC) at Dorchester Academy (St. George, SC)
Northside Christian Academy (Lexington, SC) at Colleton Prep Academy (Walterboro, SC)

SCISA AA REGION I
Florence Christian (Florence, SC) at Trinity-Byrnes (Darlington, SC)
Lee Academy (Bishopville, SC) at Greenwood Christian (Greenwood, SC)

SCISA AA REGION II
Hilton Head Prep (Hilton Head Island, SC) at Northwood Academy (Charleston, SC)
John Paul II (Ridgeland, SC) at Hilton Head Christian Academy (Hilton Head Island, SC)

SCISA AAA
Augusta Christian (Martinez, GA) at First Baptist (Charleston, SC)
Ben Lippen (Columbia, SC) at Porter-Gaud (Charleston, SC)
Cardinal Newman (Columbia, SC) at Hammond (Columbia, SC)
Manning Academy (Manning, SC) at Pinewood Prep (Summerville, SC)

NON-LEAGUE
King's Academy (Florence, SC) at Williamsburg Academy (Kingstree, SC)
Orangeburg Prep (Orangeburg, SC) at Oakbrook Prep (Spartanburg, SC)
Sumter Academy (Dalzell, SC) at Wilson Hall (Sumter, SC)

INTERSTATE
Carolina Pride (Charlotte, NC) at Chesterfield (SC), 7:30pm

SCISA 8-MAN REGION I (8 MAN)
Cathedral Academy (North Charleston, SC) at Jackson Academy (Ehrhardt, SC)
Henry Academy (Estill, SC) at St. John's Christian Academy (Moncks Corner, SC)
Holly Hill Academy (Holly Hill, SC) at Faith Christian/Ridge Christian Academy (Summerville, SC)
Palmetto Christian Academy (Mt. Pleasant, SC) at Beaufort Academy (Beaufort, SC)

SCISA 8-MAN REGION II (8 MAN)
Clarendon Hall (Summerton, SC) at Davis Academy (Blackville, SC)
Newberry Academy/Cambridge Academy/Palmetto Christian Academy (Newberry, SC) at Calhoun Academy (St. Matthews, SC)
Winn Academy (Winnsboro, SC) at King Academy (Batesburg, SC)



Saturday, October 20th

6/8/9 MAN INTERSTATE
Mississippi School for the Deaf (Jackson, MS) at Maryland School for the Deaf (Frederick, MD), 7:00pm