2018 SOUTH CAROLINA 10/5 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    show projections


Thursday, October 4th

AAA REGION 2
Carolina Academy (Greenville, SC) at Chapman (Inman, SC), 7:30pm

AAA REGION 4
Chester (SC) at Keenan (Columbia, SC), 7:30pm



Friday, October 5th

A REGION 1
Dixie (Due West, SC) at Whitmire (SC), 7:30pm
McCormick (SC) at Calhoun Falls (SC), 7:30pm

A REGION 3
Blackville-Hilda (Blackville, SC) at Ridge Spring-Monetta (Monetta, SC), 7:30pm
Denmark-Olar (Denmark, SC) at Estill (SC), 7:30pm
Hunter-Kinard-Tyler (Neeses, SC) at Williston-Elko (Williston, SC), 7:30pm
North (SC) at Wagener-Salley (Wagener, SC), 7:30pm

A REGION 5
Branchville (SC) at Cross (SC), 7:30pm
Scott's Branch (Summerton, SC) at Bethune-Bowman (Orangeburg, SC), 6:30pm

AA REGION 1
Christ Church Episcopal (Greenville, SC) at Southside Christian (Simpsonville, SC), 7:30pm
St. Joseph's Catholic (Greenville, SC) at Landrum (SC), 7:30pm

AA REGION 2
Abbeville (SC) at Fox Creek (North Augusta, SC), 7:30pm
Batesburg-Leesville (Batesburg, SC) at Silver Bluff (Aiken, SC), 7:30pm
Saluda (SC) at Ninety Six (SC), 7:30pm

AA REGION 3
Calhoun County (St. Matthews, SC) at Johnson (Columbia, SC), 7:30pm
Columbia (SC) at Gray Collegiate Academy (West Columbia, SC), 7:30pm

AA REGION 4
Buford (Lancaster, SC) at Central (Pageland, SC), 7:30pm
Lee Central (Bishopville, SC) at Lewisville (Richburg, SC), 7:30pm
North Central (Kershaw, SC) at Chesterfield (SC), 7:30pm

AA REGION 5
Allendale-Fairfax (Fairfax, SC) at Bamberg-Ehrhardt (Bamberg, SC), 7:30pm
Whale Branch (Beaufort, SC) at Barnwell (SC), 7:30pm

AA REGION 6
Burke (Charleston, SC) at Oceanside Collegiate Academy (Mt. Pleasant, SC), 7:30pm
North Charleston (SC) at Simmons (Charleston, SC), 7:30pm
Timberland (St. Stephen, SC) at Garrett Academy Tech (North Charleston, SC), 7:30pm

AA REGION 7
East Clarendon (Turbeville, SC) at Latta (SC), 7:30pm
Hannah-Pamplico (Pamplico, SC) at Carvers Bay (Hemingway, SC), 7:30pm
Kingstree (SC) at Andrews (SC), 7:30pm
Mullins (SC) at Johnsonville (SC), 7:30pm

AAA REGION 1
Crescent (Iva, SC) at Liberty (SC), 7:30pm
Powdersville (Greenville, SC) at Pendleton (SC), 7:30pm
West-Oak (Westminster, SC) at Seneca (SC), 7:30pm

AAA REGION 2
Broome (Spartanburg, SC) at Chesnee (SC), 7:30pm

AAA REGION 3
Mid-Carolina (Prosperity, SC) at Clinton (SC), 7:30pm
Newberry (SC) at Emerald (Greenwood, SC), 7:30pm
Union County (Union, SC) at Woodruff (SC), 7:30pm

AAA REGION 4
Fairfield Central (Winnsboro, SC) vs. Camden (SC) at TBA

AAA REGION 5
Edisto (Cordova, SC) at Pelion (SC), 7:30pm
Thurmond (Johnston, SC) at Swansea (SC), 7:30pm

AAA REGION 6
Aynor (SC) at Marion (SC), 7:30pm
Dillon (SC) at Loris (SC), 7:30pm
Lake City (SC) at Cheraw (SC), 7:30pm

AAA REGION 7
Battery Creek (Beaufort, SC) at Lake Marion (Santee, SC), 7:30pm
May River (Bluffton, SC) at Ridgeland/Hardeeville (Ridgeland, SC), 7:30pm

AAA REGION 8
Georgetown (SC) at Manning (SC), 7:30pm
Hanahan (SC) at Academic Magnet (North Charleston, SC), 7:30pm
Waccamaw (Pawley's Island, SC) at Bishop England (Charleston, SC), 7:30pm

AAAA REGION 1
Belton-Honea Path (Honea Path, SC) at Palmetto (Williamston, SC), 7:30pm
Pickens (SC) at Walhalla (SC), 7:30pm
Wren (Piedmont, SC) at Daniel (Central, SC), 7:30pm

AAAA REGION 2
Eastside (Taylors, SC) at Berea (Greenville, SC), 7:30pm
Greenville (SC) at Blue Ridge (Greer, SC), 7:30pm
Greer (SC) at Travelers Rest (SC), 7:30pm

AAAA REGION 3
Ridge View (Columbia, SC) at Richland Northeast (Columbia, SC), 7:30pm
South Pointe (Rock Hill, SC) at Lancaster (SC), 7:30pm
York (SC) at Westwood (Blythewood, SC), 7:30pm

AAAA REGION 4
Crestwood (Sumter, SC) at Lower Richland (Hopkins, SC), 7:30pm
Dreher (Columbia, SC) at Orangeburg-Wilkinson (Orangeburg, SC), 7:30pm
Lakewood (Sumter, SC) at Flora (Columbia, SC), 7:30pm

AAAA REGION 5
Aiken (SC) at Midland Valley (Graniteville, SC), 7:30pm
Brookland-Cayce (Cayce, SC) at South Aiken (Aiken, SC), 7:30pm
North Augusta (SC) at Airport (West Columbia, SC), 7:30pm

AAAA REGION 6
Hartsville (SC) at Marlboro County (Bennettsville, SC), 7:30pm
Myrtle Beach (SC) at Darlington (SC), 7:30pm
North Myrtle Beach (Little River, SC) at Wilson (Florence, SC), 7:30pm

AAAA REGION 7
Beaufort (SC) at Bluffton (SC), 7:30pm

AAAAA REGION 1
Greenwood (SC) at Hampton (Greenville, SC), 7:30pm
Hanna (Anderson, SC) at Easley (SC), 7:30pm
Mann (Greenville, SC) at Westside (Anderson, SC), 7:30pm
Woodmont (Piedmont, SC) at Laurens (SC), 7:30pm

AAAAA REGION 2
Boiling Springs (Spartanburg, SC) at Spartanburg (SC), 7:30pm
Dorman (Roebuck, SC) at Gaffney (SC), 7:30pm
Mauldin (SC) at Byrnes (Duncan, SC), 7:30pm
Riverside (Greer, SC) at Hillcrest (Simpsonville, SC), 7:30pm

AAAAA REGION 3
Fort Mill (SC) at Nation Ford (Fort Mill, SC), 7:30pm
Northwestern (Rock Hill, SC) at Clover (SC), 7:30pm

AAAAA REGION 4
Irmo (Columbia, SC) at Blythewood (SC), 7:30pm
Spring Valley (Columbia, SC) at Lugoff-Elgin (Lugoff, SC), 7:30pm

AAAAA REGION 5
Dutch Fork (Irmo, SC) at River Bluff (Lexington, SC), 7:30pm
White Knoll (Lexington, SC) at Chapin (SC), 7:30pm

AAAAA REGION 6
Socastee (Myrtle Beach, SC) at Conway (SC), 7:30pm
South Florence (Florence, SC) at Carolina Forest (Myrtle Beach, SC), 7:30pm
West Florence (Florence, SC) at St. James (Murrells Inlet, SC), 7:30pm

AAAAA REGION 7
Cane Bay (Summerville, SC) at James Island (Charleston, SC), 7:30pm
Goose Creek (SC) at Berkeley (Moncks Corner, SC), 7:30pm
Stratford (Goose Creek, SC) at Wando (Mt. Pleasant, SC), 7:30pm

AAAAA REGION 8
Ashley Ridge (Summerville, SC) at West Ashley (Charleston, SC), 7:30pm
Stall (Charleston, SC) at Summerville (SC), 7:30pm

SCISA A REGION I
Dillon Christian (Dillon, SC) at Christian Academy (Myrtle Beach, SC)
King's Academy (Florence, SC) at Carolina Academy (Lake City, SC)
Pee Dee Academy (Mullins, SC) at Sumter Academy (Dalzell, SC)

SCISA A REGION II
Colleton Prep Academy (Walterboro, SC) at Dorchester Academy (St. George, SC)
Spartanburg Christian Academy (Spartanburg, SC) at Heyward Academy (Ridgeland, SC)

SCISA AA REGION I
Lee Academy (Bishopville, SC) at Florence Christian (Florence, SC)
Williamsburg Academy (Kingstree, SC) at Trinity-Byrnes (Darlington, SC)

SCISA AA REGION II
Northwood Academy (Charleston, SC) at John Paul II (Ridgeland, SC)
Orangeburg Prep (Orangeburg, SC) at Hilton Head Christian Academy (Hilton Head Island, SC)

SCISA AAA
Augusta Christian (Martinez, GA) at Wilson Hall (Sumter, SC)
Ben Lippen (Columbia, SC) at Heathwood Hall Episcopal (Columbia, SC)
First Baptist (Charleston, SC) at Pinewood Prep (Summerville, SC)
Hammond (Columbia, SC) at Porter-Gaud (Charleston, SC)
Manning Academy (Manning, SC) at Cardinal Newman (Columbia, SC)

NON-LEAGUE
James Island (Charleston, SC) at Ashley Ridge (Summerville, SC), 7:30pm   

Blacksburg (SC) at McBee (SC), 7:30pm
Fort Dorchester (North Charleston, SC) at Berkeley (Moncks Corner, SC), 7:30pm   

Green Sea Floyds (Green Sea, SC) at Timmonsville (SC), 7:30pm
Hilton Head Prep (Hilton Head Island, SC) at Bethesda Academy (Savannah, GA)
Northside Christian Academy (Lexington, SC) at Oakbrook Prep (Spartanburg, SC)
Cane Bay (Summerville, SC) at Summerville (SC), 7:30pm   

Wando (Mt. Pleasant, SC) at West Ashley (Charleston, SC), 7:30pm   


INTERSTATE
Colleton County (Walterboro, SC) at Camden County (Kingsland, GA)

SCISA 8-MAN REGION I (8 MAN)
Beaufort Academy (Beaufort, SC) at Jackson Academy (Ehrhardt, SC)
Cathedral Academy (North Charleston, SC) at Henry Academy (Estill, SC)
Faith Christian/Ridge Christian Academy (Summerville, SC) at St. John's Christian Academy (Moncks Corner, SC)
Holly Hill Academy (Holly Hill, SC) at Palmetto Christian Academy (Mt. Pleasant, SC)

SCISA 8-MAN REGION II (8 MAN)
Calhoun Academy (St. Matthews, SC) at King Academy (Batesburg, SC)
Clarendon Hall (Summerton, SC) at Newberry Academy/Cambridge Academy/Palmetto Christian Academy (Newberry, SC)
Davis Academy (Blackville, SC) at Wardlaw Academy (Johnston, SC)
Winn Academy (Winnsboro, SC) at Laurens Academy (Laurens, SC)

6/8/9 MAN INTERSTATE
Fountain Inn Christian (Fountain Inn, SC) at Coastal HomeSchool (Pembroke, GA), 7:30pm



Saturday, October 6th

MASON-DIXON (8 MAN)
Mississippi School for the Deaf (Jackson, MS) at Louisiana School for the Deaf (Baton Rouge, LA), 6:00pm