2018 SOUTH CAROLINA 11/2 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    hide projections


Monday, October 29th

AAA REGION 1
Seneca (SC) 19 Pendleton (SC) 16   
[projection: Pendleton (SC) 34-24]

AAAA REGION 3
York (SC) 13 South Pointe (Rock Hill, SC) 12   
[projection: South Pointe (Rock Hill, SC) 35-20]

AAAAA REGION 8
Summerville (SC) 29 Fort Dorchester (North Charleston, SC) 28   
[projection: Fort Dorchester (North Charleston, SC) 28-21]

SCISA 8-MAN REGION II (8 MAN)
Newberry Academy/Cambridge Academy/Palmetto Christian Academy (Newberry, SC) 39 Laurens Academy (Laurens, SC) 37



Tuesday, October 30th

SCISA A REGION I
King's Academy (Florence, SC) 26 Christian Academy (Myrtle Beach, SC) 21   
[projection: King's Academy (Florence, SC) 28-24]



Wednesday, October 31st

MASON-DIXON (8 MAN)
Louisiana School for the Deaf (Baton Rouge, LA) 14 Mississippi School for the Deaf (Jackson, MS) 10



Thursday, November 1st

AA REGION 4
Central (Pageland, SC) 26 Lee Central (Bishopville, SC) 24   
[projection: Central (Pageland, SC) 27-14]

AA REGION 7
Mullins (SC) 19 Carvers Bay (Hemingway, SC) 16
East Clarendon (Turbeville, SC) 36 Andrews (SC) 33
Latta (SC) 32 Kingstree (SC) 27   
[projection: Latta (SC) 27-21]

AAA REGION 6
Marion (SC) 18 Dillon (SC) 14

AAAA REGION 6
Hartsville (SC) 14 Myrtle Beach (SC) 11

AAAAA REGION 6
Socastee (Myrtle Beach, SC) 21 Carolina Forest (Myrtle Beach, SC) 20

AAAAA REGION 7
Berkeley (Moncks Corner, SC) 25 Goose Creek (SC) 22
Wando (Mt. Pleasant, SC) 36 Stratford (Goose Creek, SC) 33

AAAAA REGION 8
West Ashley (Charleston, SC) 35 Ashley Ridge (Summerville, SC) 30

NON-LEAGUE
Richland Northeast (Columbia, SC) 27 Flora (Columbia, SC) 25   
[projection: Flora [A. C.] (Columbia, SC) 35-12]
Johnson (Columbia, SC) 22 Pelion (SC) 21   
[projection: Pelion (SC) 35-7]



Friday, November 2nd

A REGION 3
Denmark-Olar (Denmark, SC) 23 Blackville-Hilda (Blackville, SC) 18   
[projection: Blackville-Hilda (Blackville, SC) 31-7]
Hunter-Kinard-Tyler (Neeses, SC) 29 Wagener-Salley (Wagener, SC) 27   
[projection: Wagener-Salley (Wagener, SC) 35-3]
Estill (SC) 40 Williston-Elko (Williston, SC) 35   
[projection: Williston-Elko (Williston, SC) 41-26]

A REGION 6
Hemingway (SC) 33 Creek Bridge (Marion, SC) 29   
[projection: Hemingway (SC) 46-3]

AA REGION 7
Johnsonville (SC) 13 Hannah-Pamplico (Pamplico, SC) 9   
[projection: Hannah-Pamplico (Pamplico, SC) 38-12]

AAA REGION 6
Cheraw (SC) 27 Aynor (SC) 26
Lake City (SC) 24 Loris (SC) 22   
[projection: Loris (SC) 27-24]

AAA REGION 8
Waccamaw (Pawley's Island, SC) 16 Georgetown (SC) 15   
[projection: Georgetown (SC) 31-19]

AAAA REGION 6
North Myrtle Beach (Little River, SC) 33 Marlboro County (Bennettsville, SC) 32

AAAAA REGION 6
Conway (SC) 13 West Florence (Florence, SC) 10   
[projection: West Florence (Florence, SC) 40-26]

AAAAA REGION 7
Cane Bay (Summerville, SC) 27 James Island (Charleston, SC) 23

AAAAA REGION 8
Stall (Charleston, SC) 19 Summerville (SC) 15

NON-LEAGUE
Crestwood (Sumter, SC) 23 Darlington (SC) 22   
[projection: Crestwood (Sumter, SC) 34-22]
Eau Claire (Columbia, SC) 19 McCormick (SC) 15   
[projection: Eau Claire (Columbia, SC) 28-14]
Columbia (SC) 21 Fox Creek (North Augusta, SC) 19   
[projection: Fox Creek (North Augusta, SC) 28-20]
Green Sea Floyds (Green Sea, SC) 10 McBee (SC) 6   
[projection: Green Sea Floyds (Green Sea, SC) 40-14]
Lexington (SC) 21 Batesburg-Leesville (Batesburg, SC) 16   
[projection: Lexington (SC) 28-14]
Colleton County (Walterboro, SC) 40 May River (Bluffton, SC) 35   
[projection: May River (Bluffton, SC) 40-13]
Lake Marion (Santee, SC) 10 Murray (Greeleyville, SC) 9   
[projection: Murray [C. E.] (Greeleyville, SC) 34-14]
Oceanside Collegiate Academy (Mt. Pleasant, SC) 19 St. John's (John's Island, SC) 16   
[projection: Oceanside Collegiate Academy (Mt. Pleasant, SC) 35-22]
Hilton Head (Hilton Head Island, SC) 21 Ridgeland/Hardeeville (Ridgeland, SC) 16   
[projection: Hilton Head (Hilton Head Island, SC) 31-17]
Military Magnet Academy (North Charleston, SC) 36 Scott's Branch (Summerton, SC) 35   
[projection: Scott's Branch (Summerton, SC) 41-14]
Chapin (SC) 36 Spring Valley (Columbia, SC) 35   
[projection: Spring Valley (Columbia, SC) 28-14]
Swansea (SC) 17 Calhoun County (St. Matthews, SC) 14   
[projection: Swansea (SC) 35-26]
South Aiken (Aiken, SC) 24 Westwood (Blythewood, SC) 19   
[projection: Westwood (Blythewood, SC) 35-14]

INTERSTATE
Carolina Christian Cavaliers (Rock Hill, SC) 19 Statesville Christian (Statesville, NC) 18   
[projection: Carolina Christian Cavaliers (Rock Hill, SC) 21-13]
Swain County (Bryson City, NC) 32 Carolina Gladiators (Asheville, NC) 29   
[projection: Swain County (Bryson City, NC) 58-0]

6/8/9 MAN INTERSTATE
Augusta Eagles (Martinez, GA) 13 Providence HomeSchool (Columbia, SC) 10

SCISA 8 MAN PLAYOFFS
Beaufort Academy (Beaufort, SC) 66 Winn Academy (Winnsboro, SC) 34
St. John's Christian Academy (Moncks Corner, SC) 41 Clarendon Hall (Summerton, SC) 40
Palmetto Christian Academy (Mt. Pleasant, SC) 41 Davis Academy (Blackville, SC) 36
Jackson Academy (Ehrhardt, SC) 37 Wardlaw Academy (Johnston, SC) 36

SCISA A PLAYOFFS
Bethesda Academy (Savannah, GA) 22 Dillon Christian (Dillon, SC) 11   
[projection: Bethesda Academy (Savannah, GA) 35-13]
Carolina Academy (Lake City, SC) 25 Colleton Prep Academy (Walterboro, SC) 22   
[projection: Carolina Academy (Lake City, SC) 28-7]
Heyward Academy (Ridgeland, SC) 13 Sumter Academy (Dalzell, SC) 12   
[projection: Heyward Academy [Thomas] (Ridgeland, SC) 48-0]
Spartanburg Christian Academy (Spartanburg, SC) 21 Pee Dee Academy (Mullins, SC) 18   
[projection: Pee Dee Academy (Mullins, SC) 38-14]

SCISA AA PLAYOFFS
Florence Christian (Florence, SC) 49 Hilton Head Christian Academy (Hilton Head Island, SC) 19   
[projection: Hilton Head Christian Academy (Hilton Head Island, SC) 34-31]
John Paul II (Ridgeland, SC) 35 Greenwood Christian (Greenwood, SC) 31   
[projection: John Paul II (Ridgeland, SC) 35-28]
Hilton Head Prep (Hilton Head Island, SC) 29 Lee Academy (Bishopville, SC) 27   
[projection: Lee Academy [Robert E.] (Bishopville, SC) 38-20]
Orangeburg Prep (Orangeburg, SC) 15 Trinity-Byrnes (Darlington, SC) 14   
[projection: Trinity-Byrnes (Darlington, SC) 35-19]

SCISA AAA PLAYOFFS
Cardinal Newman (Columbia, SC) 40 Manning Academy (Manning, SC) 14   
[projection: Manning Academy [Laurence] (Manning, SC) 31-20]
Wilson Hall (Sumter, SC) 30 Hammond (Columbia, SC) 27   
[projection: Hammond (Columbia, SC) 42-7]
Heathwood Hall Episcopal (Columbia, SC) 40 Porter-Gaud (Charleston, SC) 36   
[projection: Porter-Gaud (Charleston, SC) 27-8]



Saturday, November 3rd

PIONEER
Anderson Cavaliers (Anderson, SC) 13 Cabarrus Stallions (Kannapolis, NC) 11

MASON-DIXON (8 MAN)
Georgia School for the Deaf (Cave Spring, GA) 15 North Carolina School for the Deaf (Morganton, NC) 14

SCISA AAA PLAYOFFS
First Baptist (Charleston, SC) 38 Ben Lippen (Columbia, SC) 7   
[projection: First Baptist (Charleston, SC) 44-14]