2018 PREP SCHOOLS 10/19 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    hide projections


Friday, October 19th

INTERSTATE
Clarkson Football North (Mississauga, Ontario) at Cheshire Academy (Cheshire, CT), 7:00pm
Hamden Hall Country Day (Hamden, CT) at Marshfield (MA), 6:30pm
Linsly (Wheeling, WV) at Meadowbrook (Byesville, OH), 7:00pm
St. Frances Academy (Baltimore, MD) vs. More (Oakdale, CT) at Trinity College (Hartford, CT), 6:00pm



Saturday, October 20th

CENTRAL NEW ENGLAND
Choate Rosemary Hall (Wallingford, CT) at Worcester Academy (Worcester, MA), 3:30pm
Deerfield Academy (Deerfield, MA) at Phillips Exeter Academy (Exeter, NH), 5:00pm
Phillips Academy (Andover, MA) at Suffield Academy (Suffield, CT), 2:30pm

ERICKSON
Avon Old Farms (Avon, CT) at Taft (Watertown, CT), 3:00pm
Salisbury School (Salisbury, CT) vs. Brunswick (Greenwich, CT) at Brunswick School middle/lower campus (Greenwich, CT), 4:00pm
Trinity-Pawling (Pawling, NY) at Hotchkiss (Lakeville, CT), 3:00pm

EVERGREEN - BONNEFOND
Kingswood Oxford (West Hartford, CT) at Dexter (Brookline, MA), 4:00pm
Pingree (South Hamilton, MA) at Kents Hill School (Kents Hill, ME), 3:00pm
Portsmouth Abbey (Portsmouth, RI) at Hyde (Bath, ME), 2:00pm

EVERGREEN - CLEMENTS
Canterbury (New Milford, CT) at Berkshire (Sheffield, MA), 2:00pm
Proctor Academy (Andover, NH) at Wilbraham & Monson Academy (Wilbraham, MA), 3:30pm
Tilton School (Tilton, NH) at Albany Academy for Boys (Albany, NY), 12:00pm

HUDSON VALLEY
Dwight-Englewood (Englewood, NJ) at Harvey (Katonah, NY), 1:00pm
Mann (Riverdale, NY) vs. Dalton (New York, NY) at TBA, 2:30pm

INDEPENDENT SCHOOL ISL-7
Buckingham Browne & Nichols (Cambridge, MA) at Milton Academy (Milton, MA), 2:00pm
St. Sebastian's (Needham, MA) at Lawrence Academy (Groton, MA), 2:00pm
Tabor Academy (Marion, MA) at Governor's Academy (Byfield, MA), 2:00pm

INDEPENDENT SCHOOL ISL-9
Brooks (North Andover, MA) at Middlesex (Concord, MA), 2:30pm
Rivers (Weston, MA) at Groton School (Groton, MA), 2:15pm
St. George's (Middletown, RI) at St. Mark's (Southborough, MA), 3:00pm
Thayer Academy (Braintree, MA) at Roxbury Latin (West Roxbury, MA), 2:30pm

INTERSTATE PREP
Kiski (Saltsburg, PA) at Western Reserve Academy (Hudson, OH), 2:00pm

METROPOLITAN INDEPENDENT FOOTBALL - NEW JERSEY
Morristown-Beard (Morristown, NJ) at Montclair Kimberley Academy (Montclair, NJ), 1:30pm

MID-ATLANTIC PREP
Hill (Pottstown, PA) at Blair Academy (Blairstown, NJ), 4:30pm
Lawrenceville School (Lawrenceville, NJ) at Hun (Princeton, NJ), 7:00pm
Mercersburg Academy (Mercersburg, PA) at Peddie (Hightstown, NJ), 2:00pm

NON-LEAGUE
Belmont Hill (Belmont, MA) at Noble & Greenough (Dedham, MA), 2:00pm
Cushing Academy (Ashburnham, MA) at St. Paul's (Concord, NH), 2:30pm
Hackley (Tarrytown, NY) at Riverdale Country (Bronx, NY), 2:30pm
Hebron Academy (Hebron, ME) at New Hampton School (New Hampton, NH), 1:00pm
Pingry (Martinsville, NJ) at Fieldston (Bronx, NY), 3:00pm
Poly Prep Country Day (Brooklyn, NY) at Hopkins (New Haven, CT), 2:00pm
Rye Country Day (Rye, NY) at King (Stamford, CT), 3:30pm
Williston Northampton (Easthampton, MA) at Loomis Chaffee (Windsor, CT), 3:30pm

INTERSTATE
Academy of the New Church (Bryn Athyn, PA) at Pennington (NJ), 2:30pm
Amistad (New Haven, CT) at Long Island Lutheran (Brookville, NY), 1:00pm
Capital Prep Harbor (Bridgeport, CT) at Woodstock Academy (Woodstock, CT), 2:00pm

NEPSAC 8-MAN (8 MAN)
Holderness (Plymouth, NH) at Pomfret School (Pomfret, CT), 3:00pm

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Millbrook School (Millbrook, NY) at Forman (Litchfield, CT), 2:30pm
Perkiomen (Pennsburg, PA) at Gunnery (Washington, CT), 2:30pm