2018 PREP SCHOOLS 10/5 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    show projections


Friday, October 5th

EVERGREEN - BONNEFOND
Hyde (Bath, ME) at Dexter (Brookline, MA), 2:00pm
Portsmouth Abbey (Portsmouth, RI) at Kents Hill School (Kents Hill, ME), 5:30pm

HUDSON VALLEY
Dwight-Englewood (Englewood, NJ) at Newark Academy (Livingston, NJ), 7:00pm

INDEPENDENT SCHOOL ISL-7
Buckingham Browne & Nichols (Cambridge, MA) at St. Sebastian's (Needham, MA), 7:00pm

METROPOLITAN INDEPENDENT FOOTBALL - FAIRCHESTER
Hopkins (New Haven, CT) at Rye Country Day (Rye, NY), 3:00pm

MID-ATLANTIC PREP
Hill (Pottstown, PA) at Peddie (Hightstown, NJ), 3:00pm

NEPSAC FREELANCE
Capital Prep Harbor (Bridgeport, CT) at Hamden Hall Country Day (Hamden, CT), 6:30pm

NON-LEAGUE
Milton Academy (Milton, MA) vs. Roxbury Latin (West Roxbury, MA) at Catholic Memorial (West Roxbury, MA), 7:30pm

INTERSTATE
Royal Imperial Collegiate (St. Catharines, Ontario) at Kiski (Saltsburg, PA), 7:00pm

NEPSAC 8-MAN (8 MAN)
Holderness (Plymouth, NH) at Gunnery (Washington, CT), 4:00pm



Saturday, October 6th

CENTRAL NEW ENGLAND
Loomis Chaffee (Windsor, CT) at Phillips Exeter Academy (Exeter, NH), 5:30pm
Phillips Academy (Andover, MA) at Choate Rosemary Hall (Wallingford, CT), 6:45pm
Worcester Academy (Worcester, MA) at Deerfield Academy (Deerfield, MA), 3:30pm

ERICKSON
Avon Old Farms (Avon, CT) at Williston Northampton (Easthampton, MA), 3:45pm
Brunswick (Greenwich, CT) at Kent School (Kent, CT), 2:30pm
Salisbury School (Salisbury, CT) at Hotchkiss (Lakeville, CT), 6:30pm
Trinity-Pawling (Pawling, NY) at Taft (Watertown, CT), 4:00pm

EVERGREEN - BONNEFOND
Cushing Academy (Ashburnham, MA) at Pingree (South Hamilton, MA), 6:00pm
Kingswood Oxford (West Hartford, CT) at Hebron Academy (Hebron, ME), 2:00pm

EVERGREEN - CLEMENTS
Albany Academy for Boys (Albany, NY) vs. Proctor Academy (Andover, NH) at La Salle Institute (Troy, NY), 6:00pm
Canterbury (New Milford, CT) at New Hampton School (New Hampton, NH), 3:00pm
Tilton School (Tilton, NH) at Berkshire (Sheffield, MA), 6:00pm
Wilbraham & Monson Academy (Wilbraham, MA) at St. Paul's (Concord, NH), 5:30pm

HUDSON VALLEY
Harvey (Katonah, NY) at Mann (Riverdale, NY), 3:00pm

INDEPENDENT SCHOOL ISL-7
Governor's Academy (Byfield, MA) at Lawrence Academy (Groton, MA), 3:30pm
Tabor Academy (Marion, MA) at Belmont Hill (Belmont, MA), 3:00pm

INDEPENDENT SCHOOL ISL-9
Middlesex (Concord, MA) at St. Mark's (Southborough, MA), 3:30pm
Noble & Greenough (Dedham, MA) at Groton School (Groton, MA), 3:00pm
Rivers (Weston, MA) at Thayer Academy (Braintree, MA), 3:30pm
St. George's (Middletown, RI) at Brooks (North Andover, MA), 5:30pm

INTERSTATE PREP
Western Reserve Academy (Hudson, OH) at Linsly (Wheeling, WV), 1:30pm

METROPOLITAN INDEPENDENT FOOTBALL - CITY
Riverdale Country (Bronx, NY) at Fieldston (Bronx, NY), 3:00pm

MID-ATLANTIC PREP
Blair Academy (Blairstown, NJ) at Hun (Princeton, NJ), 4:15pm

NON-LEAGUE
Hackley (Tarrytown, NY) at Montclair Kimberley Academy (Montclair, NJ), 2:30pm
King (Stamford, CT) at Pennington (NJ), 7:00pm
Pingry (Martinsville, NJ) at Poly Prep Country Day (Brooklyn, NY), 7:00pm
Suffield Academy (Suffield, CT) at Cheshire Academy (Cheshire, CT), 7:00pm

INTERSTATE
Life Christian Academy (Chester, VA) at More (Oakdale, CT), 3:00pm
St. Luke's (New Canaan, CT) at Wyoming Seminary College Prep (Kingston, PA), 7:00pm
Tenafly (NJ) at Long Island Lutheran (Brookville, NY), 2:30pm

NEPSAC 8-MAN (8 MAN)
Perkiomen (Pennsburg, PA) at Forman (Litchfield, CT), 3:30pm
Pomfret School (Pomfret, CT) at Millbrook School (Millbrook, NY), 4:30pm



Sunday, October 7th

MID-ATLANTIC PREP
Lawrenceville School (Lawrenceville, NJ) at Mercersburg Academy (Mercersburg, PA), 2:00pm