2018 NEW YORK 10/26 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    show projections


Wednesday, October 24th

CONSOLATION PLAYOFFS
Caledonia-Mumford/Byron-Bergen (Caledonia, NY) 22 Le Roy (NY) 7   

Columbia (East Greenbush, NY) 16 Bethlehem Central (Delmar, NY) 7   

East Aurora/Holland (East Aurora, NY) 14 Griffith Institute (Springville, NY) 7   

Iroquois (Elma, NY) 42 Kennedy (Cheektowaga, NY) 36   

Lewiston-Porter (Youngstown, NY) 35 Lackawanna (NY) 16
Middletown (NY) 34 Wallkill (NY) 10   

Mohonasen (Schenectady, NY) 47 Albany (NY) 14   

Rensselaer (NY) 44 Corinth (NY) 14   

Spring Valley (NY) 42 Our Lady of Lourdes (Poughkeepsie, NY) 21   




Thursday, October 25th

SECTION 3 DEVELOPMENTAL
Birdlebough (Phoenix, NY) 36 Oswego (NY) 22

CONSOLATION PLAYOFFS
Amsterdam (NY) 61 Broadalbin-Perth (Broadalbin, NY) 41   

Baker (Baldwinsville, NY) 41 Henninger (Syracuse, NY) 19   

Beacon (NY) 18 Greeley (Chappaqua, NY) 12   

Bolivar-Richburg (Bolivar, NY) 20 Cuba-Rushford (Cuba, NY) 0   

Brighton (Rochester, NY) 17 Gates Chili (Rochester, NY) 13   

Brockport (NY) 27 Webster Thomas (Webster, NY) 21   

Churchville-Chili (Churchville, NY) 48 Palmyra-Macedon (Palmyra, NY) 26   

Clarence (NY) 46 Hutchinson-Central Tech/Emerson Vo-Tech/City Honors/School of the Arts (Buffalo, NY) 31   

Colonie Central (Albany, NY) 41 Scotia-Glenville (Scotia, NY) 12   

Crane (Valatie, NY) 20 Taconic Hills (Craryville, NY) 6   

Depew (NY) 51 Alden (NY) 34   

East Syracuse-Minoa (East Syracuse, NY) 47 Nottingham (Syracuse, NY) 35   

Franklinville/Ellicottville/West Valley Central (Franklinville, NY) 27 Portville (NY) 14   

Green Tech (Albany, NY) 14 Granville (NY) 0   

Haverling (Bath, NY) 22 Avon (NY) 6   

Hudson (Montrose, NY) 12 Yorktown (Yorktown Heights, NY) 7   

Jamestown (NY) 24 Williamsville South (Williamsville, NY) 20   

Ketcham (Wappingers Falls, NY) 14 Ossining (NY) 7   

Kingston (NY) 43 Saugerties (NY) 28   

Mt. Vernon (NY) 35 Ramapo (Spring Valley, NY) 14   

Niagara-Wheatfield (Sanborn, NY) 22 Williamsville East (East Amherst, NY) 8   

Niskayuna (NY) 21 Ballston Spa (NY) 20   

Oriskany (NY) 70 West Canada Valley (Newport, NY) 18
Ravena-Coeymans-Selkirk (Ravena, NY) 38 Gloversville (NY) 6   

Roosevelt (Hyde Park, NY) 14 Red Hook (NY) 0   

South Glens Falls (NY) 21 Hudson (NY) 14   

Stillwater (NY) 54 Helderberg Valley (Berne, NY) 13   

Tamarac (Troy, NY) 8 Greenwich (NY) 7   

Valley Central (Montgomery, NY) 20 Warwick (NY) 19   




Friday, October 26th

CATHOLIC A
Kennedy Catholic (Somers, NY) 21 Cardinal Spellman (Bronx, NY) 7   


CATHOLIC AA - WEST
Kellenberg Memorial (Uniondale, NY) 41 Fordham Prep (Bronx, NY) 0   

St. Peter's (Staten Island, NY) 42 Mt. St. Michael Academy (Bronx, NY) 18   

Xavier (New York, NY) 40 St. Francis Prep (Fresh Meadows, NY) 0   


CATHOLIC AAA
St. Anthony's (Melville, NY) 38 Monsignor Farrell (Staten Island, NY) 16   


PSAL BOWL
Bayside (NY) 35 Springfield Gardens (NY) 6   

Roosevelt (Brooklyn, NY) 16 Beach Channel (Rockaway Park, NY) 8   

Tilden (Brooklyn, NY) 28 Macchiarola (Brooklyn, NY) 0   


PSAL CITY
Lincoln (Brooklyn, NY) 52 Truman (Bronx, NY) 0   


PSAL CUP
KIPP NYC College Prep (New York, NY) 30 Grady (Brooklyn, NY) 12   

Petrides (Staten Island, NY) 40 Smith (Bronx, NY) 14   


SECTION 11 DIVISION I
Melville (East Setauket, NY) 43 Commack (NY) 7   

Sachem East (Farmingville, NY) 27 Central Islip (NY) 13   

Whitman (Huntington Station, NY) 21 Patchogue-Medford (Medford, NY) 18   


SECTION 11 DIVISION II
Copiague (Copiague, NY) 20 Deer Park (NY) 14   

Half Hollow Hills East (Dix Hills, NY) 37 Riverhead (NY) 29   


SECTION 11 DIVISION III
Comsewogue (Port Jefferson Station, NY) 49 Hauppauge (NY) 6   

East Islip (Islip Terrace, NY) 51 Harborfields (Greenlawn, NY) 0   

Half Hollow Hills West (Dix Hills, NY) 26 Eastport-South Manor (Manorville, NY) 21   

Islip (NY) 46 Amityville Memorial (Amityville, NY) 12   

Miller Place (NY) 34 Rocky Point (NY) 12   

Sayville (NY) 41 Kings Park (NY) 21   

Westhampton Beach (NY) 54 West Babylon (NY) 14   


SECTION 11 DIVISION IV
Babylon (NY) 15 Center Moriches (NY) 0
Elwood-Glenn (Elwood, NY) 37 Hampton Bays (NY) 0   

Mount Sinai (NY) 48 Wyandanch (NY) 30   

Shoreham-Wading River (Shoreham, NY) 51 Bayport-Blue Point (Bayport, NY) 21   

Vandermeulen (Port Jefferson, NY) 52 Greenport-Southold-Mattituck (Greenport, NY) 42   


SECTION 8 CONFERENCE I
Baldwin (NY) 34 Syosset (NY) 16   

East Meadow (NY) 41 Kennedy (Plainview, NY) 6   

Farmingdale (NY) 33 Schreiber (Port Washington, NY) 7   

Freeport (NY) 41 Uniondale (NY) 7   

Hempstead (NY) 12 Westbury (Old Westbury, NY) 0   


SECTION 8 CONFERENCE II
Calhoun (Merrick, NY) 40 Sewanhaka (Floral Park, NY) 7   

Carey (Franklin Square, NY) 35 Mepham (North Bellmore, NY) 6   

Elmont Memorial (Elmont, NY) 30 Manhasset (NY) 7   

Garden City (NY) 40 MacArthur (Levittown, NY) 7   

Herricks (New Hyde Park, NY) 14 Valley Stream Central (Valley Stream, NY) 6   

Kennedy (Bellmore, NY) 52 New Hyde Park Memorial (New Hyde Park, NY) 24   


SECTION 8 CONFERENCE III
Floral Park Memorial (Floral Park, NY) 20 South (Valley Stream, NY) 0   

Hewlett (Hewlett, NY) 26 Division (Levittown, NY) 21   

Lynbrook (NY) 28 North Shore (Glen Head, NY) 13   

Plainedge (Massapequa, NY) 49 Lawrence (Cedarhurst, NY) 41   

Valley Stream North (Franklin Square, NY) 33 Glen Cove (NY) 20   

Wantagh (NY) 42 South Side (Rockville Centre, NY) 7   


SECTION 8 CONFERENCE IV
Carle Place (NY) 28 Great Neck North/Great Neck South (Great Neck, NY) 6   

Clarke (Westbury, NY) 34 Cold Spring Harbor (NY) 21   

East Rockaway (NY) 32 Oyster Bay/Jericho (Oyster Bay, NY) 13   

Island Trees (Levittown, NY) 27 Friends Academy (Locust Valley, NY) 18   

Malverne (NY) 28 Seaford (NY) 14   

Mineola (New Hyde Park, NY) 14 West Hempstead (NY) 13   


PLAYOFFS
Altmar-Parish-Williamstown (Parish, NY) 28 Bishop Grimes (East Syracuse, NY) 18
South Jefferson (Adams, NY) 38 Fowler (Syracuse, NY) 8   

Weedsport (NY) 76 South Lewis (Turin, NY) 46

CONSOLATION PLAYOFFS
Chester (NY) 38 Highland (NY) 14   

Christian Brothers Academy (Albany, NY) 21 La Salle Institute (Troy, NY) 14   

Eldred (NY) 54 Sullivan West (Lake Huntington, NY) 14
Fallsburg (NY) 34 Dover (Dover Plains, NY) 26
Fonda-Fultonville (Fonda, NY) 23 Coxsackie-Athens (Coxsackie, NY) 0   

Lake George/Hadley Luzerne (Lake George, NY) 26 Mechanicville (NY) 7   

Rondout Valley (Accord, NY) 27 Spackenkill (Poughkeepsie, NY) 14   

Voorheesville (NY) 31 Cairo-Durham (Cairo, NY) 12   


NON-LEAGUE
St. Francis (Athol Springs, NY) 44 Bishop Timon-St. Jude (Buffalo, NY) 8   


A PLAYOFFS
Burnt Hills-Ballston Lake (Burnt Hills, NY) 35 Troy (NY) 12   

Carthage (NY) 31 Whitesboro (Marcy, NY) 19   

Cornwall Central (New Windsor, NY) 41 Minisink Valley (Slate Hill, NY) 0   

Indian River (Philadelphia, NY) 45 Auburn (NY) 14   

Irondequoit (Rochester, NY) 39 East (Rochester, NY) 8   

Jay (Cross River, NY) 29 Somers (Lincolndale, NY) 7   

Queensbury (NY) 52 Averill Park (NY) 18   

Rye (NY) 28 Clarkstown South (West Nyack, NY) 21   

Victor (NY) 27 Canandaigua Academy (Canandaigua, NY) 7   

West Seneca East (West Seneca, NY) 30 Grand Island (NY) 13   

West Seneca West (West Seneca, NY) 50 Starpoint (Lockport, NY) 49   


AA PLAYOFFS
Bennett/Olmsted/Middle Early College/East (Buffalo, NY) 51 Orchard Park (NY) 27   

Cicero-North Syracuse (Cicero, NY) 46 Fayetteville-Manlius (Manlius, NY) 7   

Lancaster (NY) 21 Williamsville North (Williamsville, NY) 20   

Saratoga Springs (NY) 34 Shenendehowa (Clifton Park, NY) 26   

Shaker (Latham, NY) 27 Guilderland (Guilderland Center, NY) 15   

West Genesee (Camillus, NY) 17 Liverpool (NY) 14   


B PLAYOFFS
Cazenovia (NY) 40 Oneida (NY) 0   

Cheektowaga (NY) 28 Albion (NY) 6   

Cobleskill-Richmondville (Cobleskill, NY) 36 Schuylerville (NY) 30   

Pioneer (Yorkshire, NY) 28 Fredonia/Brocton (Fredonia, NY) 0   

Putnam Valley (NY) 36 Pleasantville (NY) 26   

Skaneateles (NY) 47 Vernon-Verona-Sherrill (Verona, NY) 13   


C PLAYOFFS
General Brown (Dexter, NY) 57 Notre Dame (Utica, NY) 28   

Holland Patent (NY) 49 Lowville (NY) 28   

Southwestern (Jamestown, NY) 45 Wilson (NY) 44 (ot)   


D PLAYOFFS
Herkimer (NY) 57 Beaver River (Beaver Falls, NY) 34   

Maple Grove (Bemus Point, NY) 38 Salamanca (NY) 7   

Moriah (Port Henry, NY) 36 Ticonderoga (NY) 14   

Onondaga (Nedrow, NY) 26 Cato-Meridian (Cato, NY) 0   




Saturday, October 27th

PSAL BOWL
Far Rockaway (NY) 49 Columbus (Bronx, NY) 0   

Madison (Brooklyn, NY) 24 Douglass Academy (New York, NY) 0   


SECTION 11 DIVISION I
Floyd (Mastic Beach, NY) 41 Connetquot (Bohemia, NY) 7   


SECTION 11 DIVISION II
Lindenhurst (NY) 21 Bellport (Brookhaven, NY) 6   


SECTION 11 DIVISION IV
Southampton/Pierson (Southampton, NY) 2 East Hampton/Ross (East Hampton, NY) 0 [forfeit]   


PLAYOFFS
Oakfield-Alabama/Elba (Oakfield, NY) 55 Finney/Northstar Christian Academy (Penfield, NY) 2
Williams (Canton, NY) 48 Massena (NY) 34   


CONSOLATION PLAYOFFS
Bainbridge-Guilford (Bainbridge, NY) 29 Edison (Elmira Heights, NY) 12   

Chenango Valley (Binghamton, NY) 33 Dryden (NY) 12   

Harpursville/Afton (Harpursville, NY) 39 Moravia (NY) 6   

Newfane (NY) 15 Medina/Webber/Barker (Medina, NY) 6   

Oneonta (NY) 49 Deposit/Hancock (Deposit, NY) 40   

Unatego/Franklin (Otego, NY) 22 Groton (NY) 8   

Windsor Central (Windsor, NY) 23 Spencer-Van Etten/Candor (Spencer, NY) 19   


NON-LEAGUE
Canisius (Buffalo, NY) 42 Cardinal O'Hara (Tonawanda, NY) 14   

St. Joseph's Collegiate Institute (Buffalo, NY) 27 St. Mary's (Lancaster, NY) 6   


SECTION 4 8-MAN (8 MAN)
Lansing (NY) 34 Newfield (NY) 8
Notre Dame (Elmira, NY) 54 Oxford Academy/Gilbertsville-Mt. Upton (Oxford, NY) 28

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Tupper Lake (NY) 27 Unadilla Valley (New Berlin, NY) 22

A PLAYOFFS
New Paltz (NY) 17 Goshen Central (Goshen, NY) 13   


AA PLAYOFFS
Aquinas Institute (Rochester, NY) 27 Mendon/Sutherland (Pittsford, NY) 3   

Elmira/Southside (Elmira, NY) 59 Corning-Painted Post (Corning, NY) 6   

Horseheads (NY) 40 Binghamton (NY) 26   

Jay (Hopewell Junction, NY) 28 Arlington (LaGrangeville, NY) 0   

McQuaid Jesuit (Rochester, NY) 40 Hilton (NY) 0   

New Rochelle (NY) 54 Carmel (NY) 34   


B PLAYOFFS
Ardsley (NY) 28 Westlake (Thornwood, NY) 6   

Batavia (NY) 29 Honeoye Falls-Lima (Honeoye Falls, NY) 0   

Beekmantown (Plattsburgh, NY) 14 Peru (NY) 6   

Chenango Forks (Binghamton, NY) 32 Norwich (NY) 6   

Glens Falls (NY) 34 Hudson Falls (NY) 0   

Maine-Endwell (Endwell, NY) 40 Owego Free Academy (Owego, NY) 26   

Potsdam (NY) 2 Franklin Academy (Malone, NY) 0 [forfeit]   

Wayne (Ontario Center, NY) 24 Livonia (NY) 21   


C PLAYOFFS
Attica (NY) 21 East Rochester-Gananda (East Rochester, NY) 14   

Cambridge/Salem (Cambridge, NY) 35 Hoosick Falls (NY) 14   

Cleveland Hill (Cheektowaga, NY) 42 Randolph/Frewsburg (Randolph, NY) 0   

Ogdensburg Free Academy (Ogdensburg, NY) 28 Gouverneur (NY) 0   

Saranac (NY) 21 AuSable Valley (Clintonville, NY) 8   

Susquehanna Valley (Conklin, NY) 56 Watkins Glen/Odessa-Montour (Watkins Glen, NY) 6   

Warsaw/Letchworth (Warsaw, NY) 28 Penn Yan Academy (Penn Yan, NY) 0   

Waverly (NY) 20 Newark Valley (NY) 5   


D PLAYOFFS
Alexander (NY) 45 Perry/Mount Morris (Perry, NY) 8   

Clymer Central/Sherman/Panama (Clymer, NY) 27 Cattaraugus-Little Valley (Cattaraugus, NY) 0   

Greene (NY) 24 Sidney (NY) 23   

Hoosic Valley (Schaghticoke, NY) 22 Whitehall (NY) 7   

Tioga (Tioga Center, NY) 35 Walton (NY) 0   

Warrensburg (NY) 60 Fort Edward (NY) 8   

York/Pavilion (Retsof, NY) 12 Canisteo-Greenwood (Canisteo, NY) 7   




Sunday, October 28th

CATHOLIC AA - WEST
Moore Catholic (Staten Island, NY) 63 St. Joseph-by-the-Sea (Staten Island, NY) 22   

Xaverian (Brooklyn, NY) 12 St. John the Baptist (West Islip, NY) 10   


CATHOLIC AAA
Archbishop Stepinac (White Plains, NY) 23 Cardinal Hayes (Bronx, NY) 20   

Iona Prep (New Rochelle, NY) 47 Chaminade (Mineola, NY) 14   


PSAL BOWL
Eagle Academy II (Brooklyn, NY) 28 McKee Vo-Tech/Staten Island Tech (Staten Island, NY) 22   

Eagle Academy III (Queens, NY) 40 Jefferson (Brooklyn, NY) 0   

East Harlem (New York, NY) 30 Adams (Ozone Park, NY) 8   

Lafayette (Brooklyn, NY) 22 Jamaica (NY) 0   

Lane (Brooklyn, NY) 32 Grand Street Campus (Brooklyn, NY) 29   


PSAL CITY
Campus Magnet (Cambria Heights, NY) 26 New Utrecht (Brooklyn, NY) 14   

Curtis (Staten Island, NY) 23 Wagner (Staten Island, NY) 20   

Erasmus Hall (Brooklyn, NY) 39 Canarsie (Brooklyn, NY) 0   

Fort Hamilton (Brooklyn, NY) 40 Flushing (NY) 0   

Lehman (Bronx, NY) 42 Boys & Girls (Brooklyn, NY) 26   

Midwood (Brooklyn, NY) 46 Kennedy (Bronx, NY) 8   

New Dorp (Staten Island, NY) 38 Clinton (Bronx, NY) 22
South Shore (Brooklyn, NY) 33 Brooklyn Tech (Brooklyn, NY) 0   

Tottenville (Staten Island, NY) 30 Port Richmond (Staten Island, NY) 16

PSAL CUP
Cardozo (Bayside, NY) 44 Randolph Campus (New York, NY) 14   

Childs (Bronx, NY) 32 Washington (New York, NY) 14   

Information Tech (Long Island City, NY) 36 Bryant (Queens, NY) 0   

Long Island City (NY) 60 Mott Haven (Bronx, NY) 20   

Stevenson (Bronx, NY) 34 Martin (Jamaica, NY) 8   

Stuyvesant (New York, NY) 40 Automotive (Brooklyn, NY) 18   


SECTION 11 DIVISION I
Brentwood (NY) 51 Sachem North (Lake Ronkonkoma, NY) 24   

Longwood (Middle Island, NY) 46 Bay Shore (NY) 13   


SECTION 11 DIVISION II
Centereach (NY) 33 Smithtown West (Smithtown, NY) 14   

Northport (NY) 35 Newfield (Selden, NY) 20
Smithtown East (Smithtown, NY) 19 North Babylon (NY) 18   

West Islip (NY) 37 Huntington (NY) 35   


SECTION 8 CONFERENCE I
Long Beach (NY) 22 Hicksville (NY) 10   

Massapequa (NY) 31 Oceanside (NY) 15   


SECTION 8 CONFERENCE III
Roosevelt (NY) 30 Bethpage (NY) 27   


PLAYOFFS
Stissing Mountain/Rhinebeck (Pine Plains, NY) 40 Pawling (NY) 38 (ot)
Tri-Valley (Grahamsville, NY) 72 Roscoe Central/Livingston Manor/Downsville Central (Downsville, NY) 30

CONSOLATION PLAYOFFS
Clarkstown North (New City, NY) 27 Byram Hills (Armonk, NY) 21   

Eastchester (NY) 20 Suffern (NY) 18   

Fox Lane (Bedford, NY) 42 Nyack (Upper Nyack, NY) 30   

Harrison (NY) 33 Brewster (NY) 20   

Liberty (NY) 46 Millbrook (NY) 20   

Magnus (Bardonia, NY) 42 Lakeland (Shrub Oak, NY) 21   

Mahopac (NY) 42 Scarsdale (NY) 7   

North Rockland (Thiells, NY) 21 Yonkers Brave (Yonkers, NY) 13   

Pearl River (NY) 28 Tappan Zee (Orangeburg, NY) 7   

White Plains (NY) 49 Port Chester (NY) 28   


NON-LEAGUE
Holy Trinity (Hicksville, NY) 49 St. Dominic (Oyster Bay, NY) 0   


INTERSTATE
Long Island Lutheran (Brookville, NY) 21 Blind Brook (Rye Brook, NY) 14

AA PLAYOFFS
Monroe-Woodbury (Central Valley, NY) 58 Pine Bush (NY) 33   

Newburgh Free Academy (Newburgh, NY) 49 Washingtonville (NY) 15   


B PLAYOFFS
Marlboro Central (Marlboro, NY) 27 Burke Catholic (Goshen, NY) 0   

O'Neill (Highland Falls, NY) 49 Port Jervis (NY) 19   


C PLAYOFFS
Chatham (NY) 28 Holy Trinity (Troy, NY) 18   

Woodlands (Hartsdale, NY) 38 Valhalla (NY) 22