2018 NEBRASKA 10/19 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    show projections


Friday, October 19th

A DISTRICT 1
Lincoln Northeast (Lincoln, NE) at Lincoln Southeast (Lincoln, NE)
Omaha North (Omaha, NE) at Bellevue East (Bellevue, NE)

A DISTRICT 2
Bellevue West (Bellevue, NE) at Omaha Central (Omaha, NE)
Omaha South (Omaha, NE) at Pius X (Lincoln, NE)

A DISTRICT 3
Lincoln (NE) at Lincoln Southwest (Lincoln, NE)
North Platte (NE) at Kearney (NE)

A DISTRICT 4
Lincoln East (Lincoln, NE) at Grand Island (NE)
North Star (Lincoln, NE) at Millard West (Omaha, NE)

A DISTRICT 5
Creighton Prep (Omaha, NE) at Elkhorn South (Omaha, NE)
Omaha Northwest (Omaha, NE) at Columbus (NE)
Omaha Westside (Omaha, NE) at Millard South (Omaha, NE)

A DISTRICT 6
Elkhorn (NE) at Fremont (NE)
Millard North (Omaha, NE) at Gretna (NE)
Papillion-LaVista (Papillion, NE) at Burke (Omaha, NE)

B DISTRICT 1
Blair (NE) at Roncalli Catholic (Omaha, NE)
Mount Michael Benedictine (Elkhorn, NE) at Bennington (NE)
Schuyler (NE) at South Sioux City (NE)

B DISTRICT 2
Gross Catholic (Omaha, NE) at Plattsmouth (NE)
Skutt Catholic (Omaha, NE) at Norris (Firth, NE)
Waverly (NE) at Ralston (NE)

B DISTRICT 3
Beatrice (NE) at Seward (NE)
Crete (NE) at York (NE)
Hastings (NE) at Grand Island Northwest (Grand Island, NE)

B DISTRICT 4
Alliance (NE) at Lexington (NE)
McCook (NE) at Scottsbluff (NE)

C1 DISTRICT 1
Auburn (NE) at Falls City (NE)
Lincoln Lutheran (Lincoln, NE) at Ashland-Greenwood (Ashland, NE)
Nebraska City (NE) at Lincoln Christian (Lincoln, NE)

C1 DISTRICT 2
Concordia (Omaha, NE) at Boys Town (NE)
Douglas County West (Valley, NE) at Arlington (NE)
Platteview (Springfield, NE) at Fort Calhoun (NE)

C1 DISTRICT 3
Boone Central/Newman Grove (Albion, NE) at Pierce (NE)
West Point-Beemer (West Point, NE) at Logan View/Scribner-Snyder (Hooper, NE)

C1 DISTRICT 4
Raymond Central (Raymond, NE) at Lakeview (Columbus, NE)
Wahoo (NE) at Scotus (Columbus, NE)

C1 DISTRICT 5
Aurora (NE) at Central City (NE)
Fillmore Central (Geneva, NE) at Fairbury (NE)

C1 DISTRICT 6
Adams Central (Hastings, NE) at Cozad (NE)
Holdrege (NE) at Kearney Catholic (Kearney, NE)

C1 DISTRICT 7
Gothenburg (NE) at Ord (NE)
O'Neill (NE) at Valentine (NE)

C1 DISTRICT 8
Ogallala (NE) at Chase County (Imperial, NE)
Sidney (NE) at Mitchell (NE)

C2 DISTRICT 1
Conestoga (Murray, NE) at Freeman (Adams, NE)
Malcolm (NE) at Wilber-Clatonia (Wilber, NE)
Syracuse (NE) at Johnson County Central (Tecumseh, NE)

C2 DISTRICT 2
Archbishop Bergan (Fremont, NE) at Tekamah-Herman (Tekamah, NE)
Bancroft-Rosalie/Lyons-Decatur Northeast (Bancroft, NE) at Oakland-Craig (Oakland, NE)
Louisville (NE) at Yutan (NE)

C2 DISTRICT 3
Battle Creek (NE) at Crofton (NE)
Norfolk Catholic (Norfolk, NE) at Ponca (NE)
Stanton (NE) at Cedar Catholic (Hartington, NE)

C2 DISTRICT 4
Aquinas (David City, NE) at Shelby-Rising City (Shelby, NE)
Centennial (Utica, NE) at Twin River (Genoa, NE)
David City (NE) at North Bend Central (North Bend, NE)

C2 DISTRICT 5
Sandy Creek (Fairfield, NE) at Superior (NE)
Sutton (NE) at St. Cecilia (Hastings, NE)

C2 DISTRICT 6
Grand Island Central Catholic (Grand Island, NE) at St. Paul (NE)
Wood River (NE) at Gibbon (NE)

C2 DISTRICT 7
Bridgeport (NE) at Hershey (NE)
St. Patrick's (North Platte, NE) at Gordon-Rushville (Gordon, NE)

NON-LEAGUE
Benson (Omaha, NE) at Norfolk (NE)
Bishop Neumann (Wahoo, NE) at Wayne (NE)
Centura (Cairo, NE) at Broken Bow (NE)
Chadron (NE) at Gering (NE)
Doniphan-Trumbull (Doniphan, NE) at Milford (NE)
Minden (NE) at Southern Valley (Oxford, NE)
Papillion-LaVista South (Papillion, NE) at Bryan (Omaha, NE)

D1 DISTRICT 1 (8 MAN)
Humboldt-Table Rock-Steinauer (Humboldt, NE) at Southern (Wymore, NE)
Thayer Central (Hebron, NE) at Bruning-Davenport/Shickley (Bruning, NE)

D1 DISTRICT 2 (8 MAN)
Elmwood-Murdock (Murdock, NE) at Palmyra (NE)
Lourdes Central Catholic (Nebraska City, NE) at Weeping Water (NE)

D1 DISTRICT 3 (8 MAN)
Exeter-Milligan/Friend (Exeter, NE) at Cross County (Stromsburg, NE)
Osceola/High Plains (Osceola, NE) at Nebraska Lutheran (Waco, NE)

D1 DISTRICT 4 (8 MAN)
Guardian Angels Central Catholic (West Point, NE) at Winnebago (NE)
Homer (NE) at Omaha Nation (Macy, NE)
Wisner-Pilger (Wisner, NE) at Wakefield (NE)

D1 DISTRICT 5 (8 MAN)
Elkhorn Valley (Tilden, NE) at Laurel-Concord-Coleridge (Laurel, NE)
Howells-Dodge (Howells, NE) at Madison (NE)
Lutheran-Northeast (Norfolk, NE) at Neligh-Oakdale (Neligh, NE)

D1 DISTRICT 6 (8 MAN)
Fullerton (NE) at Shelton (NE)
Heartland (Henderson, NE) at Ravenna (NE)
Palmer (NE) at Nebraska Christian (Central City, NE)

D1 DISTRICT 7 (8 MAN)
Creighton (NE) at Boyd County (Spencer, NE)
North Central (Bassett, NE) at Ainsworth (NE)
West Holt (Atkinson, NE) at Niobrara/Verdigre (Niobrara, NE)

D1 DISTRICT 8 (8 MAN)
Amherst (NE) at South Loup co-op (Arnold, NE)
Burwell (NE) at Ansley/Litchfield (Ansley, NE)
Elm Creek (NE) at Arcadia/Loup City (Arcadia, NE)

D1 DISTRICT 9 (8 MAN)
Arapahoe (NE) at Alma (NE)
Cambridge (NE) at Hitchcock County (Trenton, NE)
Southwest (Bartley, NE) at Dundy County-Stratton (Benkelman, NE)

D1 DISTRICT 10 (8 MAN)
Kimball (NE) at Bayard (NE)
Morrill (NE) at Sutherland (NE)
Perkins County (Grant, NE) at Hemingford (NE)

D2 DISTRICT 1 (8 MAN)
Diller-Odell (Odell, NE) at Meridian (Daykin, NE)
Parkview Christian (Lincoln, NE) at Pawnee City (NE)
Sacred Heart (Falls City, NE) at Johnson-Brock (Johnson, NE)

D2 DISTRICT 2 (8 MAN)
Cedar Bluffs (NE) at Mead (NE)
Clarkson/Leigh (Clarkson, NE) at Emerson-Hubbard (Emerson, NE)
Omaha Christian Academy (Omaha, NE) at Pender (NE)

D2 DISTRICT 3 (8 MAN)
Allen (NE) at Wynot (NE)
Bloomfield (NE) at Hartington-Newcastle (Hartington, NE)
Randolph (NE) at Wausa (NE)

D2 DISTRICT 4 (8 MAN)
Riverside (Cedar Rapids, NE) at Osmond (NE)
St. Francis (Humphrey, NE) at Plainview (NE)
Winside (NE) at Elgin/Pope John (Elgin, NE)

D2 DISTRICT 5 (8 MAN)
Chambers/Wheeler Central/Ewing (Chambers, NE) at Clearwater/Orchard (Clearwater, NE)
St. Mary's (O'Neill, NE) at Twin Loup (Sargent, NE)
Stuart (NE) at Greeley-Wolbach/North Loup-Scotia (Greeley, NE)

D2 DISTRICT 6 (8 MAN)
Axtell (NE) at Blue Hill (NE)
Kenesaw (NE) at Giltner (NE)
Lawrence-Nelson (Nelson, NE) at Franklin (NE)

D2 DISTRICT 7 (8 MAN)
Anselmo-Merna (Merna, NE) at Loomis (NE)
Elwood (NE) at Overton (NE)
Pleasanton (NE) at Bertrand (NE)

D2 DISTRICT 8 (8 MAN)
Maxwell (NE) at Brady (NE)
Medicine Valley (Curtis, NE) at Sandhills/Thedford (Dunning, NE)

D2 DISTRICT 9 (8 MAN)
Wallace (NE) at Garden County (Oshkosh, NE)
Wauneta-Palisade (Wauneta, NE) at Leyton/Banner County (Dalton, NE)

D6 DISTRICT 1 (6 MAN)
Humphrey/Holy Family (Humphrey, NE) at Santee (NE)
Spalding Academy (Spalding, NE) at Elba (NE)
St. Edward (NE) at Walthill (NE)

D6 DISTRICT 2 (6 MAN)
Dorchester (NE) at Sterling (NE)
Lewiston (NE) at Deshler (NE)

D6 DISTRICT 3 (6 MAN)
Harvard (NE) at Hampton (NE)
Silver Lake (Roseland, NE) at Heartland Lutheran (Grand Island, NE)

D6 DISTRICT 4 (6 MAN)
Eustis-Farnam (Eustis, NE) at Sumner-Eddyville-Miller (Sumner, NE)
Stapleton/McPherson County (Stapleton, NE) at Wilcox-Hildreth (Wilcox, NE)

D6 DISTRICT 5 (6 MAN)
Creek Valley (Chappell, NE) at Minatare (NE)
Potter-Dix (Potter, NE) at Arthur County (Arthur, NE)

D6 DISTRICT 6 (6 MAN)
Crawford (NE) at Hyannis (NE)
Sioux County (Harrison, NE) at Hay Springs (NE)

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
East Butler (Brainard, NE) at Brownell Talbot (Omaha, NE)
Paxton (NE) at Mullen (NE)
Red Cloud (NE) at Maywood/Hayes Center (Maywood, NE)
South Platte (Big Springs, NE) at Cody-Kilgore (Cody, NE)