2018 NEBRASKA 10/12 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    hide projections


Friday, October 12th

A DISTRICT 1
Bellevue East (Bellevue, NE) at Lincoln Northeast (Lincoln, NE)
Lincoln Southeast (Lincoln, NE) at Papillion-LaVista South (Papillion, NE)

A DISTRICT 2
Omaha Central (Omaha, NE) at Omaha South (Omaha, NE)
Pius X (Lincoln, NE) at Norfolk (NE)

A DISTRICT 3
Benson (Omaha, NE) at North Platte (NE)
Kearney (NE) at Lincoln (NE)

A DISTRICT 4
Bryan (Omaha, NE) at North Star (Lincoln, NE)
Millard West (Omaha, NE) at Lincoln East (Lincoln, NE)

A DISTRICT 5
Columbus (NE) at Omaha Westside (Omaha, NE)
Millard South (Omaha, NE) at Creighton Prep (Omaha, NE)
Omaha Northwest (Omaha, NE) at Elkhorn South (Omaha, NE)

A DISTRICT 6
Burke (Omaha, NE) at Millard North (Omaha, NE)
Gretna (NE) at Fremont (NE)
Papillion-LaVista (Papillion, NE) at Elkhorn (NE)

B DISTRICT 1
Bennington (NE) at Blair (NE)
Schuyler (NE) at Roncalli Catholic (Omaha, NE)
South Sioux City (NE) at Mount Michael Benedictine (Elkhorn, NE)

B DISTRICT 2
Norris (Firth, NE) at Ralston (NE)
Plattsmouth (NE) at Waverly (NE)
Skutt Catholic (Omaha, NE) at Gross Catholic (Omaha, NE)

B DISTRICT 3
Grand Island Northwest (Grand Island, NE) at Crete (NE)
Hastings (NE) at Beatrice (NE)
York (NE) at Seward (NE)

B DISTRICT 4
Gering (NE) at McCook (NE)
Scottsbluff (NE) at Alliance (NE)

C1 DISTRICT 1
Ashland-Greenwood (Ashland, NE) at Nebraska City (NE)
Falls City (NE) at Lincoln Lutheran (Lincoln, NE)
Lincoln Christian (Lincoln, NE) at Auburn (NE)

C1 DISTRICT 2
Arlington (NE) at Platteview (Springfield, NE)
Boys Town (NE) at Douglas County West (Valley, NE)
Fort Calhoun (NE) at Concordia (Omaha, NE)

C1 DISTRICT 3
Pierce (NE) at West Point-Beemer (West Point, NE)
Wayne (NE) at Boone Central/Newman Grove (Albion, NE)

C1 DISTRICT 4
Bishop Neumann (Wahoo, NE) at Raymond Central (Raymond, NE)
Lakeview (Columbus, NE) at Wahoo (NE)

C1 DISTRICT 5
Central City (NE) at Fillmore Central (Geneva, NE)
Milford (NE) at Aurora (NE)

C1 DISTRICT 6
Kearney Catholic (Kearney, NE) at Adams Central (Hastings, NE)
Minden (NE) at Holdrege (NE)

C1 DISTRICT 7
Broken Bow (NE) at O'Neill (NE)
Valentine (NE) at Ord (NE)

C1 DISTRICT 8
Chase County (Imperial, NE) at Sidney (NE)
Mitchell (NE) at Chadron (NE)

C2 DISTRICT 1
Freeman (Adams, NE) at Syracuse (NE)
Malcolm (NE) at Johnson County Central (Tecumseh, NE)
Wilber-Clatonia (Wilber, NE) at Conestoga (Murray, NE)

C2 DISTRICT 2
Archbishop Bergan (Fremont, NE) at Bancroft-Rosalie/Lyons-Decatur Northeast (Bancroft, NE)
Tekamah-Herman (Tekamah, NE) at Louisville (NE)
Yutan (NE) at Oakland-Craig (Oakland, NE)

C2 DISTRICT 3
Cedar Catholic (Hartington, NE) at Battle Creek (NE)
Crofton (NE) at Ponca (NE)
Norfolk Catholic (Norfolk, NE) at Stanton (NE)

C2 DISTRICT 4
Centennial (Utica, NE) at David City (NE)
North Bend Central (North Bend, NE) at Shelby-Rising City (Shelby, NE)
Twin River (Genoa, NE) at Aquinas (David City, NE)

C2 DISTRICT 5
St. Cecilia (Hastings, NE) at Doniphan-Trumbull (Doniphan, NE)
Superior (NE) at Sutton (NE)

C2 DISTRICT 6
Gibbon (NE) at Grand Island Central Catholic (Grand Island, NE)
St. Paul (NE) at Centura (Cairo, NE)

C2 DISTRICT 7
Bridgeport (NE) at Gordon-Rushville (Gordon, NE)
Southern Valley (Oxford, NE) at St. Patrick's (North Platte, NE)

NON-LEAGUE
Bellevue West (Bellevue, NE) at Omaha North (Omaha, NE)
Fairbury (NE) at Sandy Creek (Fairfield, NE)
Hershey (NE) at Wood River (NE)
Lexington (NE) at Cozad (NE)
Lincoln Southwest (Lincoln, NE) at Grand Island (NE)
Logan View/Scribner-Snyder (Hooper, NE) at Scotus (Columbus, NE)
Ogallala (NE) at Gothenburg (NE)

D1 DISTRICT 1 (8 MAN)
Humboldt-Table Rock-Steinauer (Humboldt, NE) at Thayer Central (Hebron, NE)
Southern (Wymore, NE) at Tri County (DeWitt, NE)

D1 DISTRICT 2 (8 MAN)
Brownell Talbot (Omaha, NE) at Elmwood-Murdock (Murdock, NE)
Weeping Water (NE) at Palmyra (NE)

D1 DISTRICT 3 (8 MAN)
East Butler (Brainard, NE) at Osceola/High Plains (Osceola, NE)
Nebraska Lutheran (Waco, NE) at Exeter-Milligan/Friend (Exeter, NE)

D1 DISTRICT 4 (8 MAN)
Homer (NE) at Guardian Angels Central Catholic (West Point, NE)
Omaha Nation (Macy, NE) at Wisner-Pilger (Wisner, NE)
Winnebago (NE) at Wakefield (NE)

D1 DISTRICT 5 (8 MAN)
Laurel-Concord-Coleridge (Laurel, NE) at Howells-Dodge (Howells, NE)
Madison (NE) at Lutheran-Northeast (Norfolk, NE)
Neligh-Oakdale (Neligh, NE) at Elkhorn Valley (Tilden, NE)

D1 DISTRICT 6 (8 MAN)
Heartland (Henderson, NE) at Fullerton (NE)
Nebraska Christian (Central City, NE) at Ravenna (NE)
Palmer (NE) at Shelton (NE)

D1 DISTRICT 7 (8 MAN)
Boyd County (Spencer, NE) at Ainsworth (NE)
Creighton (NE) at West Holt (Atkinson, NE)
Niobrara/Verdigre (Niobrara, NE) at North Central (Bassett, NE)

D1 DISTRICT 8 (8 MAN)
Ansley/Litchfield (Ansley, NE) at Elm Creek (NE)
Arcadia/Loup City (Arcadia, NE) at Amherst (NE)
South Loup co-op (Arnold, NE) at Burwell (NE)

D1 DISTRICT 9 (8 MAN)
Alma (NE) at Southwest (Bartley, NE)
Dundy County-Stratton (Benkelman, NE) at Cambridge (NE)
Hitchcock County (Trenton, NE) at Arapahoe (NE)

D1 DISTRICT 10 (8 MAN)
Bayard (NE) at Perkins County (Grant, NE)
Hemingford (NE) at Morrill (NE)
Sutherland (NE) at Kimball (NE)

D2 DISTRICT 1 (8 MAN)
Diller-Odell (Odell, NE) at Parkview Christian (Lincoln, NE)
Johnson-Brock (Johnson, NE) at Meridian (Daykin, NE)
Pawnee City (NE) at Sacred Heart (Falls City, NE)

D2 DISTRICT 2 (8 MAN)
Emerson-Hubbard (Emerson, NE) at Pender (NE)
Mead (NE) at Clarkson/Leigh (Clarkson, NE)
Omaha Christian Academy (Omaha, NE) at Cedar Bluffs (NE)

D2 DISTRICT 3 (8 MAN)
Allen (NE) at Randolph (NE)
Wausa (NE) at Hartington-Newcastle (Hartington, NE)
Wynot (NE) at Bloomfield (NE)

D2 DISTRICT 4 (8 MAN)
Osmond (NE) at Elgin/Pope John (Elgin, NE)
Plainview (NE) at Winside (NE)
Riverside (Cedar Rapids, NE) at St. Francis (Humphrey, NE)

D2 DISTRICT 5 (8 MAN)
Chambers/Wheeler Central/Ewing (Chambers, NE) at Greeley-Wolbach/North Loup-Scotia (Greeley, NE)
Clearwater/Orchard (Clearwater, NE) at St. Mary's (O'Neill, NE)
Twin Loup (Sargent, NE) at Stuart (NE)

D2 DISTRICT 6 (8 MAN)
Axtell (NE) at Lawrence-Nelson (Nelson, NE)
Franklin (NE) at Giltner (NE)
Kenesaw (NE) at Blue Hill (NE)

D2 DISTRICT 7 (8 MAN)
Loomis (NE) at Elwood (NE)
Overton (NE) at Bertrand (NE)
Pleasanton (NE) at Anselmo-Merna (Merna, NE)

D2 DISTRICT 8 (8 MAN)
Brady (NE) at Sandhills/Thedford (Dunning, NE)
Mullen (NE) at Maxwell (NE)

D2 DISTRICT 9 (8 MAN)
Leyton/Banner County (Dalton, NE) at Paxton (NE)
Wallace (NE) at Wauneta-Palisade (Wauneta, NE)

D6 DISTRICT 1 (6 MAN)
Humphrey/Holy Family (Humphrey, NE) at St. Edward (NE)
Santee (NE) at Spalding Academy (Spalding, NE)
Walthill (NE) at Elba (NE)

D6 DISTRICT 2 (6 MAN)
Dorchester (NE) at McCool Junction (NE)
Lewiston (NE) at Sterling (NE)

D6 DISTRICT 3 (6 MAN)
Heartland Lutheran (Grand Island, NE) at Red Cloud (NE)
Silver Lake (Roseland, NE) at Harvard (NE)

D6 DISTRICT 4 (6 MAN)
Wilcox-Hildreth (Wilcox, NE) at Sumner-Eddyville-Miller (Sumner, NE)

D6 DISTRICT 5 (6 MAN)
Minatare (NE) at Potter-Dix (Potter, NE)
South Platte (Big Springs, NE) at Creek Valley (Chappell, NE)

D6 DISTRICT 6 (6 MAN)
Cody-Kilgore (Cody, NE) at Sioux County (Harrison, NE)
Hay Springs (NE) at Hyannis (NE)

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Arthur County (Arthur, NE) at Crawford (NE)
Cross County (Stromsburg, NE) at Bruning-Davenport/Shickley (Bruning, NE)
Deshler (NE) at Hampton (NE)
Garden County (Oshkosh, NE) at Medicine Valley (Curtis, NE)



Saturday, October 13th

D6 DISTRICT 4 (6 MAN)
Maywood/Hayes Center (Maywood, NE) at Stapleton/McPherson County (Stapleton, NE)