2018 NEBRASKA 10/5 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    show projections


Friday, October 5th

A DISTRICT 1
Lincoln Northeast (Lincoln, NE) at Omaha North (Omaha, NE)
Papillion-LaVista South (Papillion, NE) at Bellevue East (Bellevue, NE)

A DISTRICT 2
Norfolk (NE) at Omaha Central (Omaha, NE)
Omaha South (Omaha, NE) at Bellevue West (Bellevue, NE)

A DISTRICT 3
Kearney (NE) at Lincoln Southwest (Lincoln, NE)
Lincoln (NE) at Benson (Omaha, NE)

A DISTRICT 4
Bryan (Omaha, NE) at Lincoln East (Lincoln, NE)
Grand Island (NE) at Millard West (Omaha, NE)

A DISTRICT 5
Creighton Prep (Omaha, NE) at Omaha Northwest (Omaha, NE)
Elkhorn South (Omaha, NE) at Omaha Westside (Omaha, NE)
Millard South (Omaha, NE) at Columbus (NE)

A DISTRICT 6
Elkhorn (NE) at Gretna (NE)
Fremont (NE) at Burke (Omaha, NE)
Millard North (Omaha, NE) at Papillion-LaVista (Papillion, NE)

B DISTRICT 1
Bennington (NE) at Schuyler (NE)
Mount Michael Benedictine (Elkhorn, NE) at Blair (NE)
Roncalli Catholic (Omaha, NE) at South Sioux City (NE)

B DISTRICT 2
Norris (Firth, NE) at Gross Catholic (Omaha, NE)
Ralston (NE) at Plattsmouth (NE)
Waverly (NE) at Skutt Catholic (Omaha, NE)

B DISTRICT 3
Crete (NE) at Beatrice (NE)
Seward (NE) at Hastings (NE)
York (NE) at Grand Island Northwest (Grand Island, NE)

B DISTRICT 4
Alliance (NE) at Gering (NE)
Scottsbluff (NE) at Lexington (NE)

C1 DISTRICT 1
Ashland-Greenwood (Ashland, NE) at Lincoln Christian (Lincoln, NE)
Lincoln Lutheran (Lincoln, NE) at Auburn (NE)
Nebraska City (NE) at Falls City (NE)

C1 DISTRICT 2
Boys Town (NE) at Arlington (NE)
Concordia (Omaha, NE) at Platteview (Springfield, NE)
Fort Calhoun (NE) at Douglas County West (Valley, NE)

C1 DISTRICT 3
Logan View/Scribner-Snyder (Hooper, NE) at Pierce (NE)
West Point-Beemer (West Point, NE) at Wayne (NE)

C1 DISTRICT 4
Scotus (Columbus, NE) at Lakeview (Columbus, NE)
Wahoo (NE) at Bishop Neumann (Wahoo, NE)

C1 DISTRICT 5
Fairbury (NE) at Central City (NE)
Fillmore Central (Geneva, NE) at Milford (NE)

C1 DISTRICT 6
Adams Central (Hastings, NE) at Minden (NE)
Cozad (NE) at Kearney Catholic (Kearney, NE)

C1 DISTRICT 7
Gothenburg (NE) at Valentine (NE)
Ord (NE) at Broken Bow (NE)

C1 DISTRICT 8
Chadron (NE) at Chase County (Imperial, NE)
Sidney (NE) at Ogallala (NE)

C2 DISTRICT 1
Conestoga (Murray, NE) at Malcolm (NE)
Johnson County Central (Tecumseh, NE) at Freeman (Adams, NE)
Syracuse (NE) at Wilber-Clatonia (Wilber, NE)

C2 DISTRICT 2
Louisville (NE) at Bancroft-Rosalie/Lyons-Decatur Northeast (Bancroft, NE)
Oakland-Craig (Oakland, NE) at Archbishop Bergan (Fremont, NE)
Tekamah-Herman (Tekamah, NE) at Yutan (NE)

C2 DISTRICT 3
Battle Creek (NE) at Norfolk Catholic (Norfolk, NE)
Crofton (NE) at Cedar Catholic (Hartington, NE)
Ponca (NE) at Stanton (NE)

C2 DISTRICT 4
David City (NE) at Twin River (Genoa, NE)
North Bend Central (North Bend, NE) at Aquinas (David City, NE)
Shelby-Rising City (Shelby, NE) at Centennial (Utica, NE)

C2 DISTRICT 5
Doniphan-Trumbull (Doniphan, NE) at Superior (NE)
Sutton (NE) at Sandy Creek (Fairfield, NE)

C2 DISTRICT 6
Centura (Cairo, NE) at Gibbon (NE)
Wood River (NE) at Grand Island Central Catholic (Grand Island, NE)

C2 DISTRICT 7
Gordon-Rushville (Gordon, NE) at Hershey (NE)
Southern Valley (Oxford, NE) at Bridgeport (NE)

NON-LEAGUE
Aurora (NE) at Boone Central/Newman Grove (Albion, NE)
McCook (NE) at Holdrege (NE)
Mitchell (NE) at St. Patrick's (North Platte, NE)
North Star (Lincoln, NE) at North Platte (NE)
O'Neill (NE) at St. Paul (NE)
Pius X (Lincoln, NE) at Lincoln Southeast (Lincoln, NE)
St. Cecilia (Hastings, NE) at Raymond Central (Raymond, NE)

D1 DISTRICT 1 (8 MAN)
Bruning-Davenport/Shickley (Bruning, NE) at Humboldt-Table Rock-Steinauer (Humboldt, NE)
Tri County (DeWitt, NE) at Thayer Central (Hebron, NE)

D1 DISTRICT 2 (8 MAN)
Brownell Talbot (Omaha, NE) at Weeping Water (NE)
Palmyra (NE) at Lourdes Central Catholic (Nebraska City, NE)

D1 DISTRICT 3 (8 MAN)
Cross County (Stromsburg, NE) at Nebraska Lutheran (Waco, NE)
Exeter-Milligan/Friend (Exeter, NE) at East Butler (Brainard, NE)

D1 DISTRICT 4 (8 MAN)
Omaha Nation (Macy, NE) at Winnebago (NE)
Wakefield (NE) at Guardian Angels Central Catholic (West Point, NE)
Wisner-Pilger (Wisner, NE) at Homer (NE)

D1 DISTRICT 5 (8 MAN)
Howells-Dodge (Howells, NE) at Elkhorn Valley (Tilden, NE)
Lutheran-Northeast (Norfolk, NE) at Laurel-Concord-Coleridge (Laurel, NE)
Madison (NE) at Neligh-Oakdale (Neligh, NE)

D1 DISTRICT 6 (8 MAN)
Fullerton (NE) at Nebraska Christian (Central City, NE)
Ravenna (NE) at Palmer (NE)
Shelton (NE) at Heartland (Henderson, NE)

D1 DISTRICT 7 (8 MAN)
Ainsworth (NE) at Niobrara/Verdigre (Niobrara, NE)
Boyd County (Spencer, NE) at West Holt (Atkinson, NE)
North Central (Bassett, NE) at Creighton (NE)

D1 DISTRICT 8 (8 MAN)
Ansley/Litchfield (Ansley, NE) at South Loup co-op (Arnold, NE)
Burwell (NE) at Arcadia/Loup City (Arcadia, NE)
Elm Creek (NE) at Amherst (NE)

D1 DISTRICT 9 (8 MAN)
Alma (NE) at Cambridge (NE)
Dundy County-Stratton (Benkelman, NE) at Hitchcock County (Trenton, NE)
Southwest (Bartley, NE) at Arapahoe (NE)

D1 DISTRICT 10 (8 MAN)
Bayard (NE) at Hemingford (NE)
Kimball (NE) at Morrill (NE)
Perkins County (Grant, NE) at Sutherland (NE)

D2 DISTRICT 1 (8 MAN)
Johnson-Brock (Johnson, NE) at Pawnee City (NE)
Meridian (Daykin, NE) at Parkview Christian (Lincoln, NE)
Sacred Heart (Falls City, NE) at Diller-Odell (Odell, NE)

D2 DISTRICT 2 (8 MAN)
Cedar Bluffs (NE) at Clarkson/Leigh (Clarkson, NE)
Emerson-Hubbard (Emerson, NE) at Omaha Christian Academy (Omaha, NE)
Pender (NE) at Mead (NE)

D2 DISTRICT 3 (8 MAN)
Bloomfield (NE) at Randolph (NE)
Hartington-Newcastle (Hartington, NE) at Wynot (NE)
Wausa (NE) at Allen (NE)

D2 DISTRICT 4 (8 MAN)
Elgin/Pope John (Elgin, NE) at St. Francis (Humphrey, NE)
Plainview (NE) at Riverside (Cedar Rapids, NE)
Winside (NE) at Osmond (NE)

D2 DISTRICT 5 (8 MAN)
Greeley-Wolbach/North Loup-Scotia (Greeley, NE) at St. Mary's (O'Neill, NE)
Stuart (NE) at Chambers/Wheeler Central/Ewing (Chambers, NE)
Twin Loup (Sargent, NE) at Clearwater/Orchard (Clearwater, NE)

D2 DISTRICT 6 (8 MAN)
Blue Hill (NE) at Lawrence-Nelson (Nelson, NE)
Franklin (NE) at Kenesaw (NE)
Giltner (NE) at Axtell (NE)

D2 DISTRICT 7 (8 MAN)
Anselmo-Merna (Merna, NE) at Overton (NE)
Bertrand (NE) at Elwood (NE)
Loomis (NE) at Pleasanton (NE)

D2 DISTRICT 8 (8 MAN)
Medicine Valley (Curtis, NE) at Brady (NE)
Sandhills/Thedford (Dunning, NE) at Mullen (NE)

D2 DISTRICT 9 (8 MAN)
Garden County (Oshkosh, NE) at Wauneta-Palisade (Wauneta, NE)
Paxton (NE) at Wallace (NE)

D6 DISTRICT 1 (6 MAN)
Elba (NE) at Humphrey/Holy Family (Humphrey, NE)
Spalding Academy (Spalding, NE) at Walthill (NE)
St. Edward (NE) at Santee (NE)

D6 DISTRICT 2 (6 MAN)
McCool Junction (NE) at Lewiston (NE)
Sterling (NE) at Deshler (NE)

D6 DISTRICT 3 (6 MAN)
Hampton (NE) at Silver Lake (Roseland, NE)
Red Cloud (NE) at Harvard (NE)

D6 DISTRICT 4 (6 MAN)
Sumner-Eddyville-Miller (Sumner, NE) at Maywood/Hayes Center (Maywood, NE)
Wilcox-Hildreth (Wilcox, NE) at Eustis-Farnam (Eustis, NE)

D6 DISTRICT 5 (6 MAN)
Arthur County (Arthur, NE) at Minatare (NE)
Potter-Dix (Potter, NE) at South Platte (Big Springs, NE)

D6 DISTRICT 6 (6 MAN)
Crawford (NE) at Hay Springs (NE)
Hyannis (NE) at Cody-Kilgore (Cody, NE)

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Elmwood-Murdock (Murdock, NE) at Southern (Wymore, NE)
Heartland Lutheran (Grand Island, NE) at Dorchester (NE)
Maxwell (NE) at Leyton/Banner County (Dalton, NE)
Sioux County (Harrison, NE) at Stapleton/McPherson County (Stapleton, NE)