2018 MONTANA 10/12 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    show projections


Friday, October 12th

A - CENTRAL/EAST
Belgrade (MT) at Dawson/Terry (Glendive, MT), 6:00pm
Custer County (Miles City, MT) at Sidney (MT), 7:00pm
Fergus (Lewistown, MT) vs. Billings Central Catholic (Billings, MT) at Rocky Mountain College (Billings, MT), 7:00pm
Havre (MT) at Park (Livingston, MT), 7:00pm
Laurel (MT) at Hardin (MT), 7:00pm

A - NORTHWEST
Columbia Falls (MT) at Whitefish (MT), 7:00pm
Libby (MT) at Ronan (MT), 7:00pm
Polson (MT) at Browning (MT), 7:00pm

A - SOUTHWEST
Corvallis (MT) at Beaverhead County (Dillon, MT), 7:00pm
Hamilton (MT) at Frenchtown (MT), 7:00pm
Stevensville (MT) vs. Butte Central Catholic (Butte, MT) at Montana Tech (Butte, MT), 7:00pm

AA
Bozeman (MT) at Big Sky (Missoula, MT), 7:30pm
Capital (Helena, MT) vs. Glacier (Kalispell, MT) at Legends Stadium (Kalispell, MT), 7:00pm
Great Falls (MT) at Butte (MT), 7:00pm
Hellgate (Missoula, MT) at Billings (MT), 7:00pm
Russell (Great Falls, MT) vs. Flathead (Kalispell, MT) at Great Falls (MT), 7:00pm
Sentinel (Missoula, MT) vs. Billings West (Billings, MT) at Big Sky (Missoula, MT), 4:00pm
Skyview (Billings, MT) vs. Helena (MT) at Helena MS (Helena, MT), 7:00pm

B - EASTERN
Huntley Project (Worden, MT) at Shepherd (MT), 7:00pm
Red Lodge/Roberts (Red Lodge, MT) at Roundup/Melstone (Roundup, MT), 7:00pm

B - NORTHERN
Cut Bank (MT) at Wolf Point/Frazer (Wolf Point, MT), 7:00pm
Fairfield/Augusta (Fairfield, MT) at Conrad (MT), 7:00pm
Malta/Whitewater/Saco (Malta, MT) at Harlem/Turner (Harlem, MT), 7:00pm

B - SOUTHERN
Columbus (MT) at Whitehall/Harrison (Whitehall, MT), 7:00pm
Manhattan/Manhattan Christian (Manhattan, MT) at Three Forks/Willow Creek (Three Forks, MT), 7:00pm

B - WESTERN
Florence-Carlton (Florence, MT) at Thompson Falls (MT), 7:00pm
Loyola-Sacred Heart (Missoula, MT) at Bigfork (MT), 7:00pm
Powell County (Deer Lodge, MT) at Lincoln County (Eureka, MT), 6:00pm

NON-LEAGUE
Baker/Plevna (Baker, MT) at Glasgow/Hinsdale/Nashua (Glasgow, MT), 7:00pm
Sweet Grass County (Big Timber, MT) at Colstrip (MT), 7:00pm

C - EASTERN (6 MAN)
Garfield County (Jordan, MT) at Savage (MT), 7:00pm
MonDak (Westby, MT) vs. Froid/Medicine Lake (Medicine Lake, MT) at Grenora (ND), 7:00pm
Wibaux (MT) at Lambert/Richey (Lambert, MT), 7:00pm

C - EASTERN (8 MAN)
Forsyth (MT) at Fairview (MT), 7:00pm
Powder River County (Broadus, MT) at Lodge Grass (MT), 7:00pm
St. Labre Indian Catholic (Ashland, MT) at Scobey/Opheim (Scobey, MT), 6:00pm

C - NORTHERN (6 MAN)
Power/Dutton-Brady (Power, MT) at Big Sandy (MT), 7:00pm

C - SOUTHERN (6 MAN)
Roy/Winifred (Winifred, MT) at Bridger (MT), 7:00pm

C - SOUTHERN (8 MAN)
Absarokee (MT) at Lone Peak (Gallatin Gateway, MT), 7:00pm
Ennis (MT) at Twin Bridges (MT), 7:00pm
Joliet (MT) at Park City (MT), 7:00pm

C - WESTERN (6 MAN)
Sheridan (MT) at Lima (MT), 2:00pm
Valley Christian (Missoula, MT) vs. Hot Springs (MT) at Alberton (MT), 7:00pm
West Yellowstone (Yellowstone, MT) at Noxon (MT), 7:00pm

C - WESTERN (8 MAN)
Charlo (MT) at Darby (MT), 7:00pm
Clark Fork co-op (Superior, MT) at Plains (MT), 7:00pm
Seeley-Swan (Seeley Lake, MT) at Troy (MT), 7:00pm
St. Ignatius (MT) vs. Flint Creek co-op (Drummond, MT) at Granite (Philipsburg, MT), 7:00pm
Victor (MT) at Arlee (MT), 7:00pm

6/8/9 MAN INTERSTATE
Center-Stanton (Center, ND) at Carter County (Ekalaka, MT), 7:00pm



Saturday, October 13th

C - EASTERN (8 MAN)
Circle (MT) at Culbertson (MT), 7:00pm
Lame Deer (MT) at Plentywood (MT), 2:00pm

C - NORTHERN (6 MAN)
Stanford/Geyser/Denton (Stanford, MT) at Geraldine/Highwood (Geraldine, MT), 1:00pm
Valier (MT) at Heart Butte (MT), 1:00pm

C - SOUTHERN (6 MAN)
Grass Range/Winnett (Grass Range, MT) at Broadview/Lavina (Lavina, MT), 1:00pm
Northern Cheyenne Tribal (Busby, MT) at Plenty Coups (Pryor, MT)
Shields Valley (Clyde Park, MT) at Fromberg (MT), 1:00pm

C - SOUTHERN (8 MAN)
Harlowton/Ryegate (Harlowton, MT) vs. Tri-City co-op (Hobson, MT) at Moore (MT), 1:00pm

C - WESTERN (6 MAN)
Gardiner (MT) at White Sulphur Springs (MT), 1:00pm

6/8/9 MAN INTERSTATE
Alexander (ND) at Bainville (MT), 1:00pm
Charyk (Hanna, Alberta) at North Star (Rudyard, MT), 1:00pm