2018 MONTANA 10/5 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    hide projections


Friday, October 5th

A - CENTRAL/EAST
Billings Central Catholic (Billings, MT) at Havre (MT), 7:00pm
Dawson/Terry (Glendive, MT) at Custer County (Miles City, MT), 6:00pm
Fergus (Lewistown, MT) at Belgrade (MT), 7:00pm
Park (Livingston, MT) at Hardin (MT), 7:00pm
Sidney (MT) at Laurel (MT), 7:00pm

A - NORTHWEST
Browning (MT) at Libby (MT), 7:00pm
Ronan (MT) at Columbia Falls (MT), 7:00pm
Whitefish (MT) at Polson (MT), 7:00pm

A - SOUTHWEST
Beaverhead County (Dillon, MT) at Frenchtown (MT), 7:00pm
Butte Central Catholic (Butte, MT) at Hamilton (MT), 7:00pm
Corvallis (MT) at Stevensville (MT), 7:00pm

AA
Big Sky (Missoula, MT) vs. Flathead (Kalispell, MT) at Legends Stadium (Kalispell, MT), 7:00pm
Butte (MT) at Billings (MT), 4:00pm
Capital (Helena, MT) vs. Billings West (Billings, MT) at Helena MS (Helena, MT), 7:00pm
Glacier (Kalispell, MT) at Great Falls (MT), 7:00pm
Helena (MT) at Bozeman (MT), 7:00pm
Hellgate (Missoula, MT) vs. Sentinel (Missoula, MT) at Big Sky (Missoula, MT), 7:00pm
Skyview (Billings, MT) vs. Russell (Great Falls, MT) at Billings (MT), 7:00pm

B - EASTERN
Colstrip (MT) at Red Lodge/Roberts (Red Lodge, MT), 7:00pm
Shepherd (MT) at Baker/Plevna (Baker, MT), 7:00pm

B - NORTHERN
Glasgow/Hinsdale/Nashua (Glasgow, MT) at Wolf Point/Frazer (Wolf Point, MT), 7:00pm
Harlem/Turner (Harlem, MT) at Fairfield/Augusta (Fairfield, MT), 7:00pm
Malta/Whitewater/Saco (Malta, MT) at Cut Bank (MT), 7:00pm

B - SOUTHERN
Manhattan/Manhattan Christian (Manhattan, MT) at Columbus (MT), 7:00pm
Three Forks/Willow Creek (Three Forks, MT) at Sweet Grass County (Big Timber, MT), 7:00pm
Whitehall/Harrison (Whitehall, MT) at Jefferson (Boulder, MT), 7:00pm

B - WESTERN
Anaconda (MT) at Loyola-Sacred Heart (Missoula, MT), 7:00pm
Florence-Carlton (Florence, MT) at Lincoln County (Eureka, MT), 7:00pm
Thompson Falls (MT) at Powell County (Deer Lodge, MT), 7:00pm

NON-LEAGUE
Bigfork (MT) at Broadwater (Townsend, MT), 7:00pm
Roundup/Melstone (Roundup, MT) at Conrad (MT), 6:00pm

C - EASTERN (6 MAN)
MonDak (Westby, MT) at Garfield County (Jordan, MT), 7:00pm
Wibaux (MT) at Carter County (Ekalaka, MT), 7:00pm

C - EASTERN (8 MAN)
Fairview (MT) at Plentywood (MT), 7:00pm
Scobey/Opheim (Scobey, MT) at Forsyth (MT), 7:00pm
St. Labre Indian Catholic (Ashland, MT) at Powder River County (Broadus, MT), 7:00pm

C - NORTHERN (6 MAN)
North Star (Rudyard, MT) at Valier (MT), 7:00pm
North Toole County (Sunburst, MT) vs. Geraldine/Highwood (Geraldine, MT) at Highwood (MT), 7:00pm

C - NORTHERN - A (8 MAN)
Belt (MT) at Choteau (MT), 7:00pm
Box Elder (MT) at Chester-Joplin-Inverness (Chester, MT), 7:00pm

C - NORTHERN - B (8 MAN)
Fort Benton (MT) at Rocky Boy (Box Elder, MT), 7:00pm
Shelby (MT) at Simms (MT), 7:00pm

C - SOUTHERN (6 MAN)
Bridger (MT) at Northern Cheyenne Tribal (Busby, MT), 7:00pm
Plenty Coups (Pryor, MT) at Broadview/Lavina (Lavina, MT), 1:00pm

C - SOUTHERN (8 MAN)
Joliet (MT) at Harlowton/Ryegate (Harlowton, MT), 7:00pm
Lone Peak (Gallatin Gateway, MT) at Ennis (MT), 7:00pm
Park City (MT) at Twin Bridges (MT), 7:00pm
Tri-City co-op (Hobson, MT) at Absarokee (MT), 7:00pm

C - WESTERN (6 MAN)
Lincoln (MT) at Hot Springs (MT), 7:00pm
West Yellowstone (Yellowstone, MT) at Sheridan (MT), 7:00pm

C - WESTERN (8 MAN)
Arlee (MT) at St. Ignatius (MT), 7:00pm
Darby (MT) at Flint Creek co-op (Drummond, MT), 7:00pm
Seeley-Swan (Seeley Lake, MT) at Clark Fork co-op (Superior, MT), 7:00pm
Troy (MT) at Charlo (MT), 7:00pm

6/8/9 MAN INTERSTATE
Mandaree (ND) at Savage (MT), 7:00pm



Saturday, October 6th

C - EASTERN (6 MAN)
Lambert/Richey (Lambert, MT) at Bainville (MT), 1:00pm

C - EASTERN (8 MAN)
Culbertson (MT) at Lame Deer (MT), 2:00pm
Lodge Grass (MT) at Circle (MT), 1:00pm

C - NORTHERN (6 MAN)
Big Sandy (MT) at Stanford/Geyser/Denton (Stanford, MT), 1:00pm

C - NORTHERN - B (8 MAN)
Cascade (MT) at Centerville (Sand Coulee, MT), 1:00pm

C - SOUTHERN (6 MAN)
Fromberg (MT) at Grass Range/Winnett (Grass Range, MT), 1:00pm
Reed Point/Rapelje (Reed Point, MT) at Roy/Winifred (Winifred, MT), 1:00pm

C - WESTERN (6 MAN)
Lima (MT) at Gardiner (MT), 1:00pm
Valley Christian (Missoula, MT) at White Sulphur Springs (MT), 1:00pm

C - WESTERN (8 MAN)
Plains (MT) at Victor (MT), 1:00pm

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Chinook (MT) at Great Falls Central/Montana School for the Deaf & Blind (Great Falls, MT), 7:00pm

6/8/9 MAN INTERSTATE
Alexander (ND) at Froid/Medicine Lake (Medicine Lake, MT), 1:00pm