2018 MISSISSIPPI 10/19 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    show projections


Thursday, October 18th

2A REGION 1
East Union (Blue Springs, MS) at Baldwyn (MS), 7:00pm

3A REGION 8
West Marion (Foxworth, MS) at Columbia (MS), 7:00pm



Friday, October 19th

1A REGION 1
Ashland (MS) at Potts Camp (MS), 7:00pm
Biggersville (Corinth, MS) at Okolona (MS), 7:00pm
Byers (Holly Springs, MS) at Thrasher (Booneville, MS), 7:00pm
Smithville (MS) at Tupelo Christian Prep (Belden, MS), 7:00pm

1A REGION 2
Coffeeville (MS) at McAdams (MS)

1A REGION 3
Ethel (MS) at Nanih Waiya (Louisville, MS), 7:00pm
Hamilton (MS) at French Camp Academy (French Camp, MS), 7:00pm
Sebastopol (MS) at Vardaman (MS), 7:00pm
West Lowndes (Columbus, MS) at Noxapater (MS), 7:00pm

1A REGION 4
East Marion (Columbia, MS) at Stringer (MS), 7:00pm
Mount Olive (MS) at Sacred Heart (Hattiesburg, MS), 7:00pm
Resurrection Catholic (Pascagoula, MS) at Lumberton (MS), 7:00pm

2A REGION 1
Walnut (MS) at Strayhorn (Sarah, MS), 7:00pm

2A REGION 2
Leflore County (Itta Bena, MS) at Calhoun City (MS), 7:00pm

2A REGION 3
Leland (MS) at Riverside (Avon, MS), 7:00pm
O'Bannon (Greenville, MS) at West Tallahatchie (Webb, MS)
West Bolivar (Rosedale, MS) at Coahoma County (Clarksdale, MS), 7:00pm

2A REGION 4
Newton (MS) at Union (MS), 7:00pm
Philadelphia (MS) at Lake (MS), 7:00pm

2A REGION 5
Enterprise (MS) at Bay Springs (MS), 7:00pm
Heidelberg (MS) at Taylorsville (MS), 7:00pm

2A REGION 6
Mize (MS) at Pisgah (Sandhill, MS), 7:00pm
Puckett (MS) at St. Joseph Catholic (Madison, MS), 7:00pm

2A REGION 7
Bogue Chitto (MS) at West Lincoln (Brookhaven, MS)
Enterprise (Brookhaven, MS) at Amite County (Liberty, MS), 7:00pm

2A REGION 8
North Forrest (Hattiesburg, MS) at Richton (MS), 7:00pm
Perry Central (New Augusta, MS) at Collins (MS), 7:00pm

3A REGION 1
Alcorn Central (Glen, MS) at North Pontotoc (Ecru, MS), 7:00pm
Kossuth (MS) at Belmont (MS), 7:00pm
Mantachie (MS) at Booneville (MS), 7:00pm

3A REGION 2
Holly Springs (MS) at Coahoma Agricultural (Clarksdale, MS), 7:00pm
Palmer (Marks, MS) at North Panola (Sardis, MS), 7:00pm
Water Valley (MS) at Independence (MS), 7:00pm

3A REGION 3
Elzy (Greenwood, MS) at Ruleville Central (Ruleville, MS), 7:00pm
George (North Carrollton, MS) at Yazoo County (Yazoo City, MS), 7:00pm
Humphreys County (Belzoni, MS) at Charleston (MS)

3A REGION 4
Aberdeen (MS) at Houston (MS), 7:00pm
Hatley (Amory, MS) at Nettleton (MS), 7:00pm
South Pontotoc (Pontotoc, MS) at Choctaw County (Ackerman, MS), 7:00pm

3A REGION 5
Kemper County (DeKalb, MS) at Southeast Lauderdale (Meridian, MS), 7:00pm
Morton (MS) at Forest (MS), 7:00pm
Winona (MS) at Choctaw Central (Philadelphia, MS), 7:00pm

3A REGION 6
Crystal Springs (MS) at Magee (MS), 7:00pm
Jackson (Camden, MS) at McLaurin (Florence, MS), 7:00pm
Raleigh (MS) at St. Andrew's Episcopal (Ridgeland, MS), 7:00pm

3A REGION 7
Hazlehurst (MS) at Jefferson County (Fayette, MS)
Port Gibson (MS) at Wilkinson County (Woodville, MS)

3A REGION 8
Seminary (MS) at Davis County (Bassfield, MS), 7:00pm
Wesson (MS) at Tylertown (MS), 7:00pm

4A REGION 1
Corinth (MS) at New Albany (MS), 7:00pm
Ripley (MS) at Byhalia (MS)
Senatobia (MS) at Tishomingo County (Iuka, MS)

4A REGION 2
Amory (MS) at Caledonia (MS), 7:00pm
Itawamba Agricultural (Fulton, MS) at Pontotoc (MS), 7:00pm
Shannon (MS) at Mooreville (MS), 7:00pm

4A REGION 3
Clarksdale (MS) at Rosa Fort (Tunica, MS), 7:00pm
Gentry (Indianola, MS) at Yazoo City (MS), 7:00pm

4A REGION 4
Louisville (MS) at Kosciusko (MS), 7:00pm
Noxubee County (Macon, MS) at Leake Central (Carthage, MS), 7:00pm

4A REGION 5
Mendenhall (MS) at Northeast Jones (Laurel, MS), 7:00pm
Newton County (Decatur, MS) at West Lauderdale (Collinsville, MS), 7:00pm
Northeast Lauderdale (Meridian, MS) at Quitman (MS), 7:00pm

4A REGION 6
Lanier (Jackson, MS) at Richland (MS), 7:00pm
McComb (MS) at Raymond (MS), 7:00pm
South Pike (Magnolia, MS) at Florence (MS), 7:00pm

4A REGION 7
Forrest County Agricultural (Brooklyn, MS) at Sumrall (MS), 7:00pm
Lawrence County (Monticello, MS) at Greene County (Leakesville, MS), 7:00pm
Poplarville (MS) at Purvis (MS), 7:00pm

4A REGION 8
East Central (Moss Point, MS) at Bay (Bay St. Louis, MS), 7:00pm
Moss Point (MS) at St. Stanislaus (Bay St. Louis, MS), 7:00pm
Pass Christian (MS) at Vancleave (MS), 7:00pm

5A REGION 1
Lafayette (Oxford, MS) at Center Hill (Olive Branch, MS), 7:00pm
Lake Cormorant (MS) at Olive Branch (MS), 7:00pm
Saltillo (MS) at Lewisburg (Olive Branch, MS), 7:00pm
West Point (MS) at Grenada (MS), 7:00pm

5A REGION 2
Callaway (Jackson, MS) at Holmes County Central (Lexington, MS), 7:00pm
Germantown (Madison, MS) at Cleveland Central (Cleveland, MS), 7:00pm
Ridgeland (MS) at Neshoba Central (Philadelphia, MS), 7:00pm
Vicksburg (MS) at Canton (MS), 7:00pm

5A REGION 3
Brookhaven (MS) at Wingfield (Jackson, MS), 7:00pm
Laurel (MS) at Forest Hill (Jackson, MS), 7:00pm
North Pike (Summit, MS) at Natchez (MS)
South Jones (Ellisville, MS) at West Jones (Laurel, MS), 7:00pm

5A REGION 4
Gautier (MS) at Pearl River Central (Carriere, MS), 7:00pm
Hattiesburg (MS) at Picayune (MS), 7:00pm
Long Beach (MS) at West Harrison (Gulfport, MS), 7:00pm
Stone (Wiggins, MS) at Wayne County (Waynesboro, MS), 7:00pm

6A REGION 1
Columbus (MS) at Oxford (MS), 7:00pm
DeSoto Central (Southaven, MS) at Tupelo (MS), 7:00pm
Horn Lake (MS) at Hernando (MS), 7:00pm
Southaven (MS) at South Panola (Batesville, MS), 7:00pm

6A REGION 2
Greenville (MS) at Northwest Rankin (Brandon, MS), 7:00pm
Madison Central (Madison, MS) at Provine (Jackson, MS), 7:00pm
Murrah (Jackson, MS) at Starkville (MS), 7:00pm
Warren Central (Vicksburg, MS) at Clinton (MS), 7:00pm

6A REGION 3
Brandon (MS) at Oak Grove (Hattiesburg, MS), 7:00pm
Pearl (MS) at Hill (Jackson, MS), 7:00pm
Petal (MS) at Meridian (MS), 7:00pm
Terry (MS) at George County (Lucedale, MS), 7:00pm

6A REGION 4
Biloxi (MS) at Pascagoula (MS), 7:00pm
D'Iberville (MS) at Gulfport (MS), 7:00pm
Harrison Central (Gulfport, MS) at Hancock (Kiln, MS), 7:00pm
Ocean Springs (MS) at St. Martin (Ocean Springs, MS), 7:00pm

MAIS A DISTRICT 2
Deer Creek (Arcola, MS) at Columbus Christian Academy (Steens, MS)

MAIS AA DISTRICT 1
Central Holmes Christian (Lexington, MS) at Carroll Academy (Carrollton, MS)
Marshall Academy (Holly Springs, MS) at Oak Hill Academy (West Point, MS)

MAIS AA DISTRICT 3
Benton Academy (Benton, MS) at Sylva Bay Academy (Bay Springs, MS)

MAIS AA DISTRICT 4
Amite (Liberty, MS) vs. Brookhaven Academy (Brookhaven, MS) at TBA, 7:00pm
Clinton Christian Academy (Clinton, MS) vs. Centreville Academy (Centreville, MS) at TBA, 7:00pm

MAIS AA DISTRICT 5
River Oaks (Monroe, LA) at Glenbrook (Minden, LA)

MAIS AAA DISTRICT 1
Lee Academy (Clarksdale, MS) at Indianola Academy (Indianola, MS)
North Delta (Batesville, MS) at Bayou Academy (Cleveland, MS)

MAIS AAA DISTRICT 2
Canton Academy (Canton, MS) at Heritage Academy (Columbus, MS)
Starkville Academy (Starkville, MS) at Leake Academy (Madden, MS), 7:00pm

MAIS AAA DISTRICT 3
Porter's Chapel Academy (Vicksburg, MS) at Park Place Christian Academy (Pearl, MS), 7:00pm
Riverfield Academy (Rayville, LA) at St. Aloysius (Vicksburg, MS)

MAIS AAA DISTRICT 4
Bowling Green (Franklinton, LA) at Columbia Academy (Columbia, MS)

MAIS AAA DISTRICT 5
Cathedral (Natchez, MS) vs. Silliman Institute (Clinton, LA) at TBA, 7:00pm
Central Private (Baker, LA) at Adams County Christian (Natchez, MS)

MAIS AAAA DISTRICT 1
Oak Forest Academy (Amite, LA) vs. Madison-Ridgeland Academy (Madison, MS) at TBA, 7:00pm
Parklane Academy (McComb, MS) at Jackson Academy (Jackson, MS)

MAIS AAAA DISTRICT 2
Pillow Academy (Greenwood, MS) at Magnolia Heights (Senatobia, MS)

MAIS AAAA DISTRICT 3
Simpson Academy (Mendenhall, MS) at Lamar (Meridian, MS)

NON-LEAGUE
Bruce (MS) at Falkner (MS), 7:00pm
Central Hinds Academy (Raymond, MS) at Washington (Greenville, MS), 7:00pm
Eupora (MS) at Brooks (Benoit, MS)
Hartfield Academy (Flowood, MS) at Tri-County Academy (Flora, MS)
Hillcrest Christian (Jackson, MS) at Copiah Academy (Gallman, MS)
New Hope (Columbus, MS) at Jackson Prep (Jackson, MS)
Newton County Academy (Decatur, MS) at Wayne Academy (Waynesboro, MS)
Pelahatchie (MS) at Scott Central (Forest, MS), 7:00pm
Presbyterian Christian (Hattiesburg, MS) at East Rankin Academy (Pelahatchie, MS)
Shaw (MS) at East Webster (Maben, MS), 7:00pm
Simmons (Hollandale, MS) at South Delta (Rolling Fork, MS), 7:00pm
St. Patrick (Biloxi, MS) at Clarkdale (Meridian, MS), 7:00pm
Tunica Academy (Tunica, MS) at Coldwater (MS)
Union Christian Academy (Farmerville, LA) at Lee Academy (Marianna, AR)
West Memphis Christian (West Memphis, AR) at Greenville Christian (Greenville, MS)
Winston Academy (Louisville, MS) at Winona Christian (Winona, MS)

INTERSTATE
Macon Road Baptist (Memphis, TN) at Kirk Academy (Grenada, MS)

MAIS 8-MAN DISTRICT 1 (8 MAN)
Delta Academy (Marks, MS) at Calhoun Academy (Calhoun City, MS)
Delta Streets Academy (Greenwood, MS) at DeSoto (West Helena, AR)
Humphreys Academy (Belzoni, MS) at North Sunflower Academy (Drew, MS)
Kemper Academy (DeKalb, MS) at Marvell Academy (Marvell, AR)
Manchester Academy (Yazoo City, MS) at Hebron Christian (Pheba, MS), 6:00pm

MAIS 8-MAN DISTRICT 2 (8 MAN)
Briarfield Academy (Lake Providence, LA) at Prairie View Academy (Bastrop, LA)
Prentiss Christian (Prentiss, MS) at Franklin Academy (Winnsboro, LA)
Rebul Academy (Learned, MS) at Claiborne Academy (Haynesville, LA)
Tensas Academy (St. Joseph, LA) at Riverdale Academy (Coushatta, LA)
Wilkinson County Christian (Woodville, MS) at Tallulah Academy (Tallulah, LA)