2018 MISSISSIPPI 9/28 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    NOTE: NO PROJECTED SCORES UNTIL OCTOBER


Tuesday, September 25th

INTERSTATE
Central (Phenix City, AL) at Noxubee County (Macon, MS), 7:00pm



Thursday, September 27th

NON-LEAGUE
Philadelphia (MS) at Calhoun City (MS), 6:30pm



Friday, September 28th

1A REGION 1
Ashland (MS) at Falkner (MS), 7:00pm
Biggersville (Corinth, MS) at Thrasher (Booneville, MS), 7:00pm
Byers (Holly Springs, MS) at Tupelo Christian Prep (Belden, MS), 7:00pm
Hickory Flat (MS) at Myrtle (MS), 7:00pm
Smithville (MS) at Okolona (MS), 7:00pm

1A REGION 2
Shaw (MS) at Simmons (Hollandale, MS), 7:00pm

1A REGION 3
French Camp Academy (French Camp, MS) at West Lowndes (Columbus, MS), 7:00pm
Hamilton (MS) at Ethel (MS), 7:00pm
Leake County (Walnut Grove, MS) at Nanih Waiya (Louisville, MS), 7:00pm
Sebastopol (MS) at Noxapater (MS), 7:00pm

1A REGION 4
East Marion (Columbia, MS) at Lumberton (MS), 7:00pm
Resurrection Catholic (Pascagoula, MS) at Stringer (MS), 7:00pm
Salem (Tylertown, MS) at Mount Olive (MS), 7:00pm

2A REGION 1
Bruce (MS) at East Union (Blue Springs, MS)
Strayhorn (Sarah, MS) at Baldwyn (MS), 7:00pm

2A REGION 2
Eupora (MS) at East Webster (Maben, MS), 7:00pm

2A REGION 3
Coahoma County (Clarksdale, MS) at O'Bannon (Greenville, MS)
Riverside (Avon, MS) at South Delta (Rolling Fork, MS), 7:00pm
West Bolivar (Rosedale, MS) at West Tallahatchie (Webb, MS)

2A REGION 4
Newton (MS) at Scott Central (Forest, MS), 7:00pm
Union (MS) at Lake (MS), 7:00pm

2A REGION 5
Enterprise (MS) at Clarkdale (Meridian, MS), 7:00pm
Taylorsville (MS) at Bay Springs (MS), 7:00pm

2A REGION 6
Pelahatchie (MS) at St. Joseph Catholic (Madison, MS), 7:00pm
Puckett (MS) at Pisgah (Sandhill, MS), 7:00pm

2A REGION 7
Loyd Star (Brookhaven, MS) at Bogue Chitto (MS), 7:00pm
West Lincoln (Brookhaven, MS) at Amite County (Liberty, MS), 7:00pm

2A REGION 8
Perry Central (New Augusta, MS) at Richton (MS), 7:00pm
St. Patrick (Biloxi, MS) at North Forrest (Hattiesburg, MS), 7:00pm

3A REGION 1
Alcorn Central (Glen, MS) at Mantachie (MS), 7:00pm
Belmont (MS) at North Pontotoc (Ecru, MS), 7:00pm
Kossuth (MS) at Booneville (MS), 7:00pm

3A REGION 2
Holly Springs (MS) at Water Valley (MS), 7:00pm
North Panola (Sardis, MS) at Independence (MS), 7:00pm
Palmer (Marks, MS) at Coahoma Agricultural (Clarksdale, MS)

3A REGION 3
Charleston (MS) at Elzy (Greenwood, MS), 7:00pm
George (North Carrollton, MS) at Ruleville Central (Ruleville, MS), 7:00pm
Humphreys County (Belzoni, MS) at Yazoo County (Yazoo City, MS), 7:00pm

3A REGION 4
Hatley (Amory, MS) at South Pontotoc (Pontotoc, MS), 7:00pm
Houston (MS) at Choctaw County (Ackerman, MS), 7:00pm
Nettleton (MS) at Aberdeen (MS), 7:00pm

3A REGION 5
Choctaw Central (Philadelphia, MS) at Forest (MS), 7:00pm
Kemper County (DeKalb, MS) at Morton (MS), 7:00pm
Southeast Lauderdale (Meridian, MS) at Winona (MS), 7:00pm

3A REGION 6
Crystal Springs (MS) at Raleigh (MS), 7:00pm
Magee (MS) at Jackson (Camden, MS), 7:00pm
St. Andrew's Episcopal (Ridgeland, MS) at McLaurin (Florence, MS), 7:00pm

3A REGION 7
Franklin County (Meadville, MS) at Wilkinson County (Woodville, MS)
Port Gibson (MS) at Jefferson County (Fayette, MS), 7:00pm

3A REGION 8
Columbia (MS) at Wesson (MS), 7:00pm
Davis County (Bassfield, MS) at Tylertown (MS), 7:00pm
Seminary (MS) at West Marion (Foxworth, MS), 7:00pm

4A REGION 1
Byhalia (MS) at Corinth (MS)
Senatobia (MS) at New Albany (MS), 7:00pm
Tishomingo County (Iuka, MS) at Ripley (MS)

4A REGION 2
Amory (MS) at Itawamba Agricultural (Fulton, MS), 7:00pm
Mooreville (MS) at Pontotoc (MS), 7:00pm
Shannon (MS) at Caledonia (MS), 7:00pm

4A REGION 3
Clarksdale (MS) at Yazoo City (MS), 7:00pm
Greenwood (MS) at Gentry (Indianola, MS), 7:00pm

4A REGION 4
Leake Central (Carthage, MS) vs. Kosciusko (MS) at TBA, 7:00pm
New Hope (Columbus, MS) at Louisville (MS), 7:00pm

4A REGION 5
Mendenhall (MS) at Newton County (Decatur, MS), 7:00pm
Northeast Lauderdale (Meridian, MS) at Northeast Jones (Laurel, MS), 7:00pm
Quitman (MS) at West Lauderdale (Collinsville, MS), 7:00pm

4A REGION 6
Raymond (MS) at Lanier (Jackson, MS), 7:00pm
Richland (MS) at Florence (MS), 7:00pm
South Pike (Magnolia, MS) at McComb (MS), 7:00pm

4A REGION 7
Forrest County Agricultural (Brooklyn, MS) at Lawrence County (Monticello, MS), 7:00pm
Poplarville (MS) at Greene County (Leakesville, MS), 7:00pm
Purvis (MS) at Sumrall (MS), 7:00pm

4A REGION 8
East Central (Moss Point, MS) at Moss Point (MS), 7:00pm
Pass Christian (MS) at Bay (Bay St. Louis, MS), 7:00pm
St. Stanislaus (Bay St. Louis, MS) at Vancleave (MS), 7:00pm

5A REGION 1
Lake Cormorant (MS) at Grenada (MS), 7:00pm
Olive Branch (MS) at Lewisburg (Olive Branch, MS), 7:00pm
Saltillo (MS) at Lafayette (Oxford, MS), 7:00pm
West Point (MS) at Center Hill (Olive Branch, MS), 7:00pm

5A REGION 2
Callaway (Jackson, MS) at Germantown (Madison, MS), 7:00pm
Canton (MS) at Holmes County Central (Lexington, MS), 7:00pm
Ridgeland (MS) at Cleveland Central (Cleveland, MS), 7:00pm
Vicksburg (MS) at Neshoba Central (Philadelphia, MS), 7:00pm

5A REGION 3
Laurel (MS) at Brookhaven (MS), 7:00pm
Natchez (MS) at West Jones (Laurel, MS), 7:00pm
North Pike (Summit, MS) at Wingfield (Jackson, MS), 7:00pm
South Jones (Ellisville, MS) at Forest Hill (Jackson, MS), 7:00pm

5A REGION 4
Gautier (MS) at Long Beach (MS), 7:00pm
Pearl River Central (Carriere, MS) at Wayne County (Waynesboro, MS), 7:00pm
Stone (Wiggins, MS) at Hattiesburg (MS), 7:00pm
West Harrison (Gulfport, MS) at Picayune (MS), 7:00pm

6A REGION 1
Columbus (MS) at Tupelo (MS), 7:00pm
DeSoto Central (Southaven, MS) at Horn Lake (MS), 7:00pm
South Panola (Batesville, MS) at Oxford (MS), 7:00pm
Southaven (MS) at Hernando (MS), 7:00pm

6A REGION 2
Greenville (MS) at Warren Central (Vicksburg, MS), 7:00pm
Murrah (Jackson, MS) at Madison Central (Madison, MS), 7:00pm
Northwest Rankin (Brandon, MS) at Starkville (MS), 7:00pm
Provine (Jackson, MS) at Clinton (MS), 7:00pm

6A REGION 3
Brandon (MS) at George County (Lucedale, MS), 7:00pm
Oak Grove (Hattiesburg, MS) at Petal (MS), 7:00pm
Pearl (MS) at Meridian (MS), 7:00pm
Terry (MS) at Hill (Jackson, MS), 7:00pm

6A REGION 4
D'Iberville (MS) at Ocean Springs (MS), 7:00pm
Gulfport (MS) at Pascagoula (MS), 7:00pm
Hancock (Kiln, MS) at St. Martin (Ocean Springs, MS), 7:00pm
Harrison Central (Gulfport, MS) at Biloxi (MS), 7:00pm

MAIS AA DISTRICT 2
Greenville Christian (Greenville, MS) at Tri-County Academy (Flora, MS)

MAIS AA DISTRICT 4
Centreville Academy (Centreville, MS) at Brookhaven Academy (Brookhaven, MS), 7:00pm

MAIS AAA DISTRICT 1
Kirk Academy (Grenada, MS) at North Delta (Batesville, MS)

MAIS AAA DISTRICT 2
Leake Academy (Madden, MS) at Heritage Academy (Columbus, MS), 7:00pm
Winston Academy (Louisville, MS) at Canton Academy (Canton, MS)

MAIS AAA DISTRICT 3
Park Place Christian Academy (Pearl, MS) at Riverfield Academy (Rayville, LA)

MAIS AAA DISTRICT 5
Adams County Christian (Natchez, MS) at Silliman Institute (Clinton, LA)

MAIS AAAA DISTRICT 1
Jackson Academy (Jackson, MS) at Jackson Prep (Jackson, MS)
Parklane Academy (McComb, MS) at Madison-Ridgeland Academy (Madison, MS)
Presbyterian Christian (Hattiesburg, MS) at Oak Forest Academy (Amite, LA)

MAIS AAAA DISTRICT 3
Hartfield Academy (Flowood, MS) at Copiah Academy (Gallman, MS)
Lamar (Meridian, MS) at East Rankin Academy (Pelahatchie, MS)

NON-LEAGUE
Amite (Liberty, MS) vs. Sylva Bay Academy (Bay Springs, MS) at TBA, 7:00pm
Bayou Academy (Cleveland, MS) at Winona Christian (Winona, MS)
Benton Academy (Benton, MS) at Deer Creek (Arcola, MS)
Bowling Green (Franklinton, LA) at Central Private (Baker, LA)
Brooks (Benoit, MS) at Leland (MS), 7:00pm
Carroll Academy (Carrollton, MS) at Tunica Academy (Tunica, MS), 7:00pm
Cathedral (Natchez, MS) vs. Central Hinds Academy (Raymond, MS) at TBA, 7:00pm
Glenbrook (Minden, LA) at Union Christian Academy (Farmerville, LA)
Heidelberg (MS) at Collins (MS), 7:00pm
Hillcrest Christian (Jackson, MS) vs. Clinton Christian Academy (Clinton, MS) at TBA, 7:00pm
Indianola Academy (Indianola, MS) at Washington (Greenville, MS)
Marshall Academy (Holly Springs, MS) at Magnolia Heights (Senatobia, MS)
McAdams (MS) at St. Joseph (Greenville, MS)
Mize (MS) at Enterprise (Brookhaven, MS)
New Site (Booneville, MS) at Potts Camp (MS), 7:00pm
Oak Hill Academy (West Point, MS) at Columbus Christian Academy (Steens, MS)
Porter's Chapel Academy (Vicksburg, MS) at River Oaks (Monroe, LA), 7:00pm
Simpson Academy (Mendenhall, MS) at Columbia Academy (Columbia, MS)
St. Aloysius (Vicksburg, MS) at Central Holmes Christian (Lexington, MS), 7:00pm
Starkville Academy (Starkville, MS) at Pillow Academy (Greenwood, MS)
Wayne Academy (Waynesboro, MS) at Ben's Ford Christian (Bogalusa, LA)
West Memphis Christian (West Memphis, AR) at Coldwater (MS)

INTERSTATE
Lee Academy (Clarksdale, MS) at Macon Road Baptist (Memphis, TN)
Noxubee County (Macon, MS) at Glenwood (Phenix City, AL), 7:00pm
Tuscaloosa Academy (Tuscaloosa, AL) at Newton County Academy (Decatur, MS), 7:00pm

MAIS 8-MAN DISTRICT 1 (8 MAN)
Delta Academy (Marks, MS) at Humphreys Academy (Belzoni, MS)
Delta Streets Academy (Greenwood, MS) at Hebron Christian (Pheba, MS), 6:00pm
Kemper Academy (DeKalb, MS) at North Sunflower Academy (Drew, MS)
Marvell Academy (Marvell, AR) at DeSoto (West Helena, AR)
Sharkey Issaquena Academy (Rolling Fork, MS) at Manchester Academy (Yazoo City, MS)

MAIS 8-MAN DISTRICT 2 (8 MAN)
Claiborne Academy (Haynesville, LA) at Tensas Academy (St. Joseph, LA)
Prairie View Academy (Bastrop, LA) at Christian Collegiate Academy (Gulfport, MS)
Riverdale Academy (Coushatta, LA) at Franklin Academy (Winnsboro, LA)
Tallulah Academy (Tallulah, LA) at Rebul Academy (Learned, MS)
Wilkinson County Christian (Woodville, MS) at Prentiss Christian (Prentiss, MS)