2018 MINNESOTA 10/19 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    show projections


Tuesday, October 16th

DISTRICT 9 WEST - NORTH (9 MAN)
Kittson Central (Hallock, MN) 39 Clearbrook-Gonvick (Clearbrook, MN) 36
Nevis (MN) 23 Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 22



Wednesday, October 17th

BIG SOUTHEAST - BLUE
Mankato East (Mankato, MN) 38 Faribault (MN) 37   

Red Wing (MN) 31 Mankato West (Mankato, MN) 29   

Winona (MN) 37 Austin (MN) 34   


BIG SOUTHEAST - RED
Northfield (MN) 16 Century (Rochester, MN) 11   

Mayo (Rochester, MN) 12 Marshall (Rochester, MN) 9   

Owatonna (MN) 10 New Prague (MN) 6   


EAST CENTRAL - NORTH
Foley (MN) 20 St. Cloud Cathedral (St. Cloud, MN) 16   

Milaca (MN) 16 Little Falls (MN) 14   

Albany (MN) 19 New London-Spicer (New London, MN) 16   


EAST CENTRAL - SOUTH
Holy Family Catholic (Victoria, MN) 32 Annandale (MN) 31   

Delano (MN) 27 Watertown-Mayer (Watertown, MN) 25   

Glencoe-Silver Lake (Glencoe, MN) 37 Litchfield (MN) 35   


METRO - EAST
Roseville (MN) 35 Cretin-Derham Hall (St. Paul, MN) 30   

White Bear Lake (MN) 26 Mounds View (Arden Hills, MN) 22   

Woodbury (MN) 26 Stillwater (MN) 22   


METRO - NORTH
Blaine (MN) 26 Anoka (MN) 25   

Totino-Grace (Fridley, MN) 37 Champlin Park (Champlin, MN) 36   

St. Michael-Albertville (Albertville, MN) 19 Osseo (MN) 14   


METRO - SOUTH
Eastview (Apple Valley, MN) 16 Prior Lake (MN) 15   

Eagan (MN) 31 Lakeville North (Lakeville, MN) 29   

Farmington (MN) 15 Lakeville South (Lakeville, MN) 10   

Rosemount (MN) 38 Shakopee (MN) 36   


METRO - WEST
Eden Prairie (MN) 34 Edina (MN) 32   

Maple Grove (MN) 35 Wayzata (Plymouth, MN) 33   


MID SOUTHEAST - EAST
Rushford-Peterson (Rushford, MN) 38 Blooming Prairie (MN) 37   

Cotter (Winona, MN) 11 Fillmore Central (Harmony, MN) 6   

Goodhue (MN) 28 Southland (Adams, MN) 26   

Kingsland (Spring Valley, MN) 33 Hayfield (MN) 29   


MID SOUTHEAST - WEST
Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 17 Mayer Lutheran (Mayer, MN) 16   

Kenyon-Wanamingo (Kenyon, MN) 24 Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 23   

Bethlehem Academy (Faribault, MN) 42 St. Clair/Loyola (St. Clair, MN) 41   

United South Central (Wells, MN) 18 Medford (MN) 13   


MID STATE - SUB 1
Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 14 Holdingford (MN) 9   

Melrose (MN) 36 Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 31   

Maple Lake (MN) 18 Paynesville (MN) 14   

Rockford (MN) 33 Pierz (MN) 28   


MID STATE - SUB 2
Morris Area/Chokio-Alberta (Morris, MN) 40 B O L D (Olivia, MN) 39   

Montevideo (MN) 26 Osakis (MN) 21   


MID STATE - SUB 3
Royalton (MN) 38 Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Kerkhoven, MN) 34   

Kimball (MN) 16 New York Mills (MN) 15   

Browerville/Eagle Valley (Browerville, MN) 21 Parkers Prairie (MN) 18   

Upsala/Swanville (Upsala, MN) 17 Belgrade-Brooten-Elrosa (Belgrade, MN) 13   


MIDWEST - BLUE
Otter Tail Central co-op (Battle Lake, MN) 35 West Central Area/Ashby (Barrett, MN) 30   

Staples-Motley (Staples, MN) 40 Pillager (MN) 37
Wadena-Deer Creek (Wadena, MN) 39 Long Prairie-Grey Eagle (Long Prairie, MN) 35   


MIDWEST - RED
Detroit Lakes (MN) 12 Thief River Falls (MN) 8   

Dilworth-Glyndon-Felton (Glyndon, MN) 23 Fergus Falls (MN) 22   

East Grand Forks (MN) 36 Pequot Lakes (MN) 35   

Perham (MN) 30 Park Rapids (MN) 27   


MIDWEST - WHITE
Breckenridge (MN) 27 Barnesville (MN) 25   

Pelican Rapids (MN) 28 Hawley (MN) 26   

Roseau (MN) 18 Crookston (MN) 13

NORTH CENTRAL - BLUE
Rogers (MN) 39 Buffalo (MN) 38   

Elk River (MN) 14 Cambridge-Isanti (Cambridge, MN) 9   

Chisago Lakes Area (Lindstrom, MN) 42 Monticello (MN) 39   

Andover (MN) 16 St. Francis (MN) 13   


NORTH CENTRAL - RED
Alexandria (MN) 11 Moorhead (MN) 7   

St. Cloud Tech (St. Cloud, MN) 14 Bemidji (MN) 9   

Brainerd (MN) 20 Sartell-St. Stephen (Sartell, MN) 18   


NORTH CENTRAL - WHITE
Apollo (St. Cloud, MN) 35 Becker (MN) 32   

Big Lake (MN) 11 Princeton (MN) 7
Willmar (MN) 13 Rocori (Cold Spring, MN) 9   


NORTHEAST - BLUE
Crosby-Ironton (Crosby, MN) 31 Pine City (MN) 26   

Aitkin (MN) 28 Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 24   

Mora (MN) 36 Esko (MN) 31   


NORTHEAST - RED
Cloquet (MN) 11 Hermantown (MN) 10   

Grand Rapids (MN) 22 Denfeld (Duluth, MN) 19   

Duluth East (Duluth, MN) 38 Hibbing (MN) 34   

Proctor (MN) 17 North Branch (MN) 16   


NORTHEAST - SILVER
Braham (MN) 22 Mesabi East (Aurora, MN) 18   

Rush City (MN) 24 Deer River (MN) 22   

East Central (Sandstone, MN) 12 Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) 8

NORTHEAST - WHITE
Virginia (MN) 41 International Falls (MN) 37   

Two Harbors (MN) 16 Eveleth-Gilbert (Eveleth, MN) 15   


NORTHWEST - EAST
Blackduck (MN) 19 Red Lake (MN) 16   


NORTHWEST - WEST
Mahnomen/Waubun (Mahnomen, MN) 41 Fertile-Beltrami (Fertile, MN) 36   

Fosston (MN) 33 Polk County West (Climax, MN) 28   

Red Lake County Central/Red Lake Falls (Oklee, MN) 19 Badger/Greenbush-Middle River (Badger, MN) 14   


SOUTH CENTRAL - BLUE
Gibbon-Fairfax-Winthrop (Winthrop, MN) 12 Norwood-Young America (MN) 8   

Le Sueur-Henderson (Le Sueur, MN) 24 Maple River (Mapleton, MN) 22
Lake Crystal-Wellcome Memorial (Lake Crystal, MN) 40 New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 35   

Waterville-Elysian-Morristown (Waterville, MN) 20 Sibley East (Arlington, MN) 19   


SOUTH CENTRAL - RED
Belle Plaine (MN) 27 Albert Lea (MN) 22   

New Ulm (MN) 12 Fairmont (MN) 8   

Marshall (MN) 31 Jordan (MN) 30   

St. Peter (MN) 22 Tri-City United (Montgomery, MN) 20   

Worthington (MN) 21 Waseca (MN) 18   


SOUTH CENTRAL - WHITE
St. James (MN) 24 Blue Earth (MN) 23   

Jackson County Central (Jackson, MN) 38 Pipestone (MN) 33   

Windom (MN) 12 Luverne (MN) 9   

Redwood Valley (Redwood Falls, MN) 18 Martin County West (Sherburn, MN) 15   


SOUTHEAST - RED
Stewartville (MN) 26 Byron (MN) 23   

Kasson-Mantorville (Kasson, MN) 24 Lake City (MN) 19   

Pine Island (MN) 31 Lourdes (Rochester, MN) 27   

Plainview-Elgin-Millville (Elgin, MN) 10 La Crescent (MN) 9   


SOUTHEAST - WHITE
Caledonia (MN) 17 St. Charles (MN) 14   

Dover-Eyota (Eyota, MN) 15 Chatfield (MN) 11   

Cannon Falls (MN) 22 Lewiston-Altura (Lewiston, MN) 18   

Triton (Dodge Center, MN) 28 Zumbrota-Mazeppa (Zumbrota, MN) 24   


SOUTHWEST - EAST
Springfield (MN) 12 New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 11   

Murray County Central (Slayton, MN) 13 Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 10   

Adrian (MN) 13 Wabasso (MN) 11   


SOUTHWEST - WEST
Canby (MN) 19 Yellow Medicine East (Granite Falls, MN) 15   

Dawson-Boyd (Dawson, MN) 12 Ortonville (MN) 11   

Lac qui Parle Valley (Madison, MN) 11 Minneota (MN) 10   


SUBURBAN - BLUE
Hopkins (Minnetonka, MN) 32 Coon Rapids (MN) 27   


SUBURBAN - GOLD
Robbinsdale Cooper (New Hope, MN) 16 Irondale (New Brighton, MN) 15   


SUBURBAN - MAROON
Apple Valley (MN) 25 Sibley (Mendota Heights, MN) 21   


SUBURBAN - RED
Academy of Holy Angels (Richfield, MN) 36 Orono (Long Lake, MN) 35   

DeLaSalle (Minneapolis, MN) 37 St. Louis Park (MN) 34   


SUBURBAN - WHITE
Waconia (MN) 19 Chanhassen (MN) 15   


NON-LEAGUE
Jefferson (Bloomington, MN) 42 Benilde-St. Margaret's (St. Louis Park, MN) 38   

Humboldt (St. Paul, MN) 25 Breck (Minneapolis, MN) 23   

Minnetonka (MN) 25 Burnsville (MN) 21   

Robbinsdale Armstrong (Plymouth, MN) 32 Chaska (MN) 29   

Edison (Minneapolis, MN) 31 Columbia Heights (MN) 28   

Brooklyn Center (MN) 42 Como Park (St. Paul, MN) 41   

Zimmerman (MN) 26 Dassel-Cokato (Cokato, MN) 24   

East Ridge (Woodbury, MN) 34 Centennial (Circle Pines, MN) 30   

Frazee (MN) 36 United North Central co-op (Menahga, MN) 34   

South St. Paul (MN) 41 Hastings (MN) 37   

Academy Force (Woodbury, MN) 36 Highland Park (St. Paul, MN) 31   

Sauk Rapids-Rice (Sauk Rapids, MN) 29 Hutchinson (MN) 26   

Washburn (Minneapolis, MN) 32 Johnson (St. Paul, MN) 31   

Kennedy (Bloomington, MN) 42 Richfield (MN) 41   

Cass Lake-Bena (Cass Lake, MN) 28 Lake Park-Audubon (Lake Park, MN) 25 [forfeit]   

Lakeview (Cottonwood, MN) 10 Sleepy Eye (MN) 9   

Mahtomedi (MN) 22 North (North St. Paul, MN) 21   

St. Agnes (St. Paul, MN) 31 Minneapolis South (Minneapolis, MN) 30   

Mound-Westonka (Mound, MN) 20 St. Paul Central (St. Paul, MN) 17   

Park (Cottage Grove, MN) 36 Simley (Inver Grove Heights, MN) 33   

Fridley (MN) 29 Providence Academy (Plymouth, MN) 26   

Harding (St. Paul, MN) 14 Roosevelt (Minneapolis, MN) 12   

Forest Lake (MN) 23 Spring Lake Park (MN) 21   

Spectrum (Elk River, MN) 41 St. Anthony Village (Minneapolis, MN) 40   

St. Croix Lutheran (West St. Paul, MN) 22 Henry (Minneapolis, MN) 18   

St. Paul Academy/Minnehaha Academy/Blake (Minneapolis, MN) 19 Minneapolis Southwest (Minneapolis, MN) 15   

St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) 40 Hill-Murray (Maplewood, MN) 37   

Park Center (Brooklyn Park, MN) 26 Tartan (Oakdale, MN) 25   

Wabasha-Kellogg (Wabasha, MN) 19 Janesville-Waldorf-Pemberton (Janesville, MN) 14   


INTERSTATE
North (Minneapolis, MN) 17 Concordia Academy (Roseville, MN) 12   


DISTRICT 9 NORTH - BLUE (9 MAN)
Ely (MN) 41 North Woods (Cook, MN) 40
South Ridge (Culver, MN) 17 Cook County (Grand Marais, MN) 12

DISTRICT 9 NORTH - RED (9 MAN)
Lake of the Woods/Indus/Rainy River (Baudette, MN) 40 Floodwood (MN) 37
Hill City/Northland (Hill City, MN) 40 Kelliher/Northome (Northome, MN) 35
Bigfork (MN) 41 Littlefork-Big Falls (Littlefork, MN) 37

DISTRICT 9 NORTH - WHITE (9 MAN)
Onamia (MN) 16 Carlton (MN) 11
Wrenshall (MN) 17 Cromwell (MN) 12 [forfeit]
McGregor (MN) 13 Isle (MN) 11

DISTRICT 9 SOUTH - CENTRAL (9 MAN)
Granada-Huntley-East Chain/Truman (Granada, MN) 34 Alden-Conger/Glenville-Emmons (Alden, MN) 32
St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 28 Cleveland/Immanuel Lutheran (Cleveland, MN) 26
Buffalo Lake-Hector-Stewart (Hector, MN) 30 Nicollet (MN) 25

DISTRICT 9 SOUTH - EAST (9 MAN)
Randolph (MN) 12 Grand Meadow (MN) 9
Lyle/Pacelli (Lyle, MN) 24 Houston (MN) 20
Lanesboro (MN) 17 Mabel-Canton (Mabel, MN) 12
Spring Grove (MN) 39 LeRoy-Ostrander (LeRoy, MN) 35

DISTRICT 9 SOUTH - WEST (9 MAN)
MACCRAY (Clara City, MN) 16 Edgerton/Ellsworth (Edgerton, MN) 15
Hills-Beaver Creek (Hills, MN) 28 Russell-Tyler-Ruthton (Tyler, MN) 26
Southwest Star Concept/Fulda (Okabena, MN) 23 Mountain Lake/Mountain Lake Christian (Mountain Lake, MN) 19
Renville County West (Renville, MN) 16 Red Rock Central (Lamberton, MN) 12
Westbrook-Walnut Grove (Westbrook, MN) 18 Cedar Mountain/Comfrey (Morgan, MN) 13

DISTRICT 9 WEST - NORTH (9 MAN)
Laporte (MN) 16 Warren-Alvarado-Oslo (Warren, MN) 13
Northern Freeze co-op (Newfolden, MN) 15 Win-E-Mac (Erskine, MN) 14

DISTRICT 9 WEST - SOUTH (9 MAN)
Bertha-Hewitt (Bertha, MN) 41 Rothsay (MN) 39
Hancock (MN) 34 Brandon/Evansville (Brandon, MN) 32
Hillcrest Lutheran Academy (Fergus Falls, MN) 11 Clinton-Graceville-Beardsley (Graceville, MN) 10
Underwood (MN) 24 Park Christian (Moorhead, MN) 23
Verndale (MN) 10 Wheaton/Herman-Norcross (Wheaton, MN) 7

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Chisholm (MN) 14 Kelley (Silver Bay, MN) 10
Mountain Iron-Buhl (Mountain Iron, MN) 17 Ogilvie (MN) 15

AA PLAYOFFS
Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 21 Sauk Centre (MN) 14
Benson (MN) 23 Minnewaska Area (Glenwood, MN) 22



Thursday, October 18th

DISTRICT 9 WEST - NORTH (9 MAN)
Norman County East/Ulen-Hitterdal (Twin Valley, MN) 37 Goodridge/Grygla-Gatzke (Goodridge, MN) 32