2018 MINNESOTA 9/21 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    NOTE: NO PROJECTED SCORES UNTIL OCTOBER


Thursday, September 20th

MID STATE - SUB 3
Royalton (MN) 25 New York Mills (MN) 21   




Friday, September 21st

BIG SOUTHEAST - BLUE
Austin (MN) 12 Faribault (MN) 10   

Mankato East (Mankato, MN) 12 Red Wing (MN) 11   

Winona (MN) 40 Mankato West (Mankato, MN) 37   


BIG SOUTHEAST - RED
Mayo (Rochester, MN) 15 Century (Rochester, MN) 11   

New Prague (MN) 33 Northfield (MN) 28   

Owatonna (MN) 21 Marshall (Rochester, MN) 18   


EAST CENTRAL - NORTH
Little Falls (MN) 24 St. Cloud Cathedral (St. Cloud, MN) 19   

New London-Spicer (New London, MN) 16 Foley (MN) 15   

Milaca (MN) 26 Zimmerman (MN) 23   


EAST CENTRAL - SOUTH
Litchfield (MN) 37 Annandale (MN) 36   

Watertown-Mayer (Watertown, MN) 26 Dassel-Cokato (Cokato, MN) 25   

Delano (MN) 22 Holy Family Catholic (Victoria, MN) 17   


METRO - EAST
Roseville (MN) 26 East Ridge (Woodbury, MN) 22   

Stillwater (MN) 40 White Bear Lake (MN) 38   

Mounds View (Arden Hills, MN) 14 Woodbury (MN) 11   


METRO - NORTH
Champlin Park (Champlin, MN) 30 Osseo (MN) 29   

Centennial (Circle Pines, MN) 20 St. Michael-Albertville (Albertville, MN) 16   

Totino-Grace (Fridley, MN) 13 Anoka (MN) 10   


METRO - SOUTH
Lakeville North (Lakeville, MN) 29 Lakeville South (Lakeville, MN) 28   

Rosemount (MN) 30 Farmington (MN) 26   

Shakopee (MN) 16 Eagan (MN) 12   


METRO - WEST
Eden Prairie (MN) 16 Wayzata (Plymouth, MN) 14   


MID SOUTHEAST - EAST
Cotter (Winona, MN) 28 Blooming Prairie (MN) 27   

Kingsland (Spring Valley, MN) 17 Fillmore Central (Harmony, MN) 15   

Hayfield (MN) 27 Goodhue (MN) 22   

Rushford-Peterson (Rushford, MN) 35 Wabasha-Kellogg (Wabasha, MN) 31   


MID SOUTHEAST - WEST
Bethlehem Academy (Faribault, MN) 32 Kenyon-Wanamingo (Kenyon, MN) 28   

Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 10 Janesville-Waldorf-Pemberton (Janesville, MN) 8   

Medford (MN) 15 Mayer Lutheran (Mayer, MN) 11   

St. Clair/Loyola (St. Clair, MN) 33 United South Central (Wells, MN) 29   


MID STATE - SUB 1
Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 12 Maple Lake (MN) 8   

Holdingford (MN) 29 Paynesville (MN) 25   

Pierz (MN) 26 Melrose (MN) 24   

Rockford (MN) 38 Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 35   


MID STATE - SUB 2
B O L D (Olivia, MN) 26 Minnewaska Area (Glenwood, MN) 21   

Montevideo (MN) 42 Sauk Centre (MN) 39   

Benson (MN) 12 Morris Area/Chokio-Alberta (Morris, MN) 8   

Osakis (MN) 22 Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 18   


MID STATE - SUB 3
Belgrade-Brooten-Elrosa (Belgrade, MN) 21 Browerville/Eagle Valley (Browerville, MN) 19   

Kimball (MN) 26 Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Kerkhoven, MN) 21   

Upsala/Swanville (Upsala, MN) 42 Parkers Prairie (MN) 38   


MIDWEST - BLUE
Otter Tail Central co-op (Battle Lake, MN) 37 Staples-Motley (Staples, MN) 34   

United North Central co-op (Menahga, MN) 15 Pillager (MN) 10   

Wadena-Deer Creek (Wadena, MN) 33 West Central Area/Ashby (Barrett, MN) 28   


MIDWEST - RED
Park Rapids (MN) 36 Detroit Lakes (MN) 32   

Dilworth-Glyndon-Felton (Glyndon, MN) 42 Pequot Lakes (MN) 41   

East Grand Forks (MN) 28 Fergus Falls (MN) 24   

Perham (MN) 26 Thief River Falls (MN) 21   


MIDWEST - WHITE
Pelican Rapids (MN) 32 Barnesville (MN) 29   

Crookston (MN) 36 Breckenridge (MN) 34   

Roseau (MN) 41 Frazee (MN) 39   


NORTH CENTRAL - BLUE
Buffalo (MN) 20 Andover (MN) 19   

Cambridge-Isanti (Cambridge, MN) 21 Monticello (MN) 17   

Chisago Lakes Area (Lindstrom, MN) 35 Elk River (MN) 32   

St. Francis (MN) 18 Rogers (MN) 17   


NORTH CENTRAL - RED
Moorhead (MN) 11 Bemidji (MN) 6   

Sauk Rapids-Rice (Sauk Rapids, MN) 18 Brainerd (MN) 17   

Sartell-St. Stephen (Sartell, MN) 25 St. Cloud Tech (St. Cloud, MN) 21   


NORTH CENTRAL - WHITE
Princeton (MN) 38 Apollo (St. Cloud, MN) 34   

Becker (MN) 15 Hutchinson (MN) 12   

Willmar (MN) 38 Big Lake (MN) 37   


NORTHEAST - BLUE
Aitkin (MN) 23 Pine City (MN) 18   

Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 13 Esko (MN) 11   

Crosby-Ironton (Crosby, MN) 36 Mora (MN) 32   


NORTHEAST - RED
Denfeld (Duluth, MN) 37 Duluth East (Duluth, MN) 34   

Hermantown (MN) 15 Grand Rapids (MN) 12   

Hibbing (MN) 12 Proctor (MN) 7   

North Branch (MN) 36 Cloquet (MN) 31   


NORTHEAST - SILVER
Mesabi East (Aurora, MN) 34 Barnum (MN) 33   

Rush City (MN) 35 Braham (MN) 30   

Deer River (MN) 37 Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) 35   


NORTHEAST - WHITE
Greenway/Nashwauk-Keewatin (Coleraine, MN) 42 International Falls (MN) 38   

Virginia (MN) 17 Two Harbors (MN) 15   


NORTHWEST - EAST
Pine River-Backus (Pine River, MN) 23 Blackduck (MN) 19 [forfeit]
Walker-Hackensack-Akeley (Walker, MN) 31 Bagley (MN) 28   


NORTHWEST - WEST
Ada-Borup/Norman County West (Ada, MN) 16 Badger/Greenbush-Middle River (Badger, MN) 15   

Lake Park-Audubon (Lake Park, MN) 37 Fosston (MN) 32   

Polk County West (Climax, MN) 21 Mahnomen/Waubun (Mahnomen, MN) 18   


SOUTH CENTRAL - BLUE
Le Sueur-Henderson (Le Sueur, MN) 17 Sibley East (Arlington, MN) 13   

Lake Crystal-Wellcome Memorial (Lake Crystal, MN) 19 Maple River (Mapleton, MN) 17   

New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 29 Gibbon-Fairfax-Winthrop (Winthrop, MN) 24   

Waterville-Elysian-Morristown (Waterville, MN) 12 Norwood-Young America (MN) 9   


SOUTH CENTRAL - RED
Tri-City United (Montgomery, MN) 22 Fairmont (MN) 20   

Belle Plaine (MN) 16 Jordan (MN) 13   

New Ulm (MN) 28 Marshall (MN) 23   

St. Peter (MN) 26 Worthington (MN) 21   

Albert Lea (MN) 15 Waseca (MN) 10   


SOUTH CENTRAL - WHITE
Martin County West (Sherburn, MN) 18 Blue Earth (MN) 17   

Windom (MN) 29 Jackson County Central (Jackson, MN) 26   

Luverne (MN) 30 Pipestone (MN) 26   

Redwood Valley (Redwood Falls, MN) 12 St. James (MN) 8   


SOUTHEAST - RED
La Crescent (MN) 15 Byron (MN) 11   

Lourdes (Rochester, MN) 32 Lake City (MN) 27   

Kasson-Mantorville (Kasson, MN) 21 Plainview-Elgin-Millville (Elgin, MN) 18   

Stewartville (MN) 36 Pine Island (MN) 34   


SOUTHEAST - WHITE
Lewiston-Altura (Lewiston, MN) 31 Caledonia (MN) 28   

Zumbrota-Mazeppa (Zumbrota, MN) 27 Chatfield (MN) 23   

Dover-Eyota (Eyota, MN) 28 Cannon Falls (MN) 23   

Triton (Dodge Center, MN) 22 St. Charles (MN) 18   


SOUTHWEST - EAST
Adrian (MN) 36 Sleepy Eye (MN) 31   

Murray County Central (Slayton, MN) 11 New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 8   

Wabasso (MN) 36 Springfield (MN) 35   


SOUTHWEST - WEST
Canby (MN) 34 Lakeview (Cottonwood, MN) 31   

Dawson-Boyd (Dawson, MN) 21 Lac qui Parle Valley (Madison, MN) 17   

Minneota (MN) 31 Yellow Medicine East (Granite Falls, MN) 27   


SUBURBAN - BLUE
Forest Lake (MN) 18 Robbinsdale Armstrong (Plymouth, MN) 16   


SUBURBAN - GOLD
North (North St. Paul, MN) 35 Park Center (Brooklyn Park, MN) 34   


SUBURBAN - GREY
Tartan (Oakdale, MN) 24 Hill-Murray (Maplewood, MN) 21   


SUBURBAN - MAROON
Apple Valley (MN) 17 Park (Cottage Grove, MN) 13   


SUBURBAN - RED
DeLaSalle (Minneapolis, MN) 33 Academy of Holy Angels (Richfield, MN) 31   

Richfield (MN) 19 St. Louis Park (MN) 16   


SUBURBAN - WHITE
Waconia (MN) 18 Jefferson (Bloomington, MN) 14   


TWIN CITY - BLUE
Brooklyn Center (MN) 14 Concordia Academy (Roseville, MN) 13   

Edison (Minneapolis, MN) 22 Spectrum (Elk River, MN) 21   

St. Agnes (St. Paul, MN) 37 Humboldt (St. Paul, MN) 35   


TWIN CITY - GOLD
Minneapolis Southwest (Minneapolis, MN) 24 Johnson (St. Paul, MN) 21   

Mound-Westonka (Mound, MN) 22 Academy Force (Woodbury, MN) 18   

Providence Academy (Plymouth, MN) 42 Henry (Minneapolis, MN) 41   


TWIN CITY - MAROON
St. Croix Lutheran (West St. Paul, MN) 23 Fridley (MN) 22   

St. Paul Academy/Minnehaha Academy/Blake (Minneapolis, MN) 40 Washburn (Minneapolis, MN) 37   

Highland Park (St. Paul, MN) 33 St. Paul Central (St. Paul, MN) 31   


TWIN CITY - RED
St. Anthony Village (Minneapolis, MN) 10 Como Park (St. Paul, MN) 5   


NON-LEAGUE
Glencoe-Silver Lake (Glencoe, MN) 37 Albany (MN) 33   

Rocori (Cold Spring, MN) 36 Alexandria (MN) 32   

Blaine (MN) 25 Cretin-Derham Hall (St. Paul, MN) 24   

Burnsville (MN) 18 Maple Grove (MN) 15   

Benilde-St. Margaret's (St. Louis Park, MN) 39 Chanhassen (MN) 35   

Columbia Heights (MN) 36 Roosevelt (Minneapolis, MN) 34   

Eastview (Apple Valley, MN) 42 Edina (MN) 38   

Fertile-Beltrami (Fertile, MN) 14 Warroad (MN) 12   

Hastings (MN) 10 Simley (Inver Grove Heights, MN) 5   

Long Prairie-Grey Eagle (Long Prairie, MN) 26 Hawley (MN) 25   

Hopkins (Minnetonka, MN) 42 Spring Lake Park (MN) 37   

Coon Rapids (MN) 29 Irondale (New Brighton, MN) 28   

Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 28 Southland (Adams, MN) 25   

Minnetonka (MN) 18 Prior Lake (MN) 14   

Chaska (MN) 32 Orono (Long Lake, MN) 28   

Red Lake (MN) 42 Red Lake County Central/Red Lake Falls (Oklee, MN) 38   

Robbinsdale Cooper (New Hope, MN) 24 Kennedy (Bloomington, MN) 22   

South St. Paul (MN) 18 Sibley (Mendota Heights, MN) 13   

Mahtomedi (MN) 29 St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) 28   

Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 25 Ortonville (MN) 21   


INTERSTATE
North (Minneapolis, MN) 42 Breck (Minneapolis, MN) 39   


DISTRICT 9 NORTH - BLUE (9 MAN)
North Woods (Cook, MN) 33 Cook County (Grand Marais, MN) 31
Kelley (Silver Bay, MN) 26 Mountain Iron-Buhl (Mountain Iron, MN) 23
South Ridge (Culver, MN) 19 Ely (MN) 16

DISTRICT 9 NORTH - RED (9 MAN)
Floodwood (MN) 21 Bigfork (MN) 17
Lake of the Woods/Indus/Rainy River (Baudette, MN) 36 Littlefork-Big Falls (Littlefork, MN) 31

DISTRICT 9 NORTH - WHITE (9 MAN)
McGregor (MN) 42 Cromwell (MN) 38
Isle (MN) 24 Wrenshall (MN) 21
Carlton (MN) 15 Ogilvie (MN) 11

DISTRICT 9 SOUTH - CENTRAL (9 MAN)
Alden-Conger/Glenville-Emmons (Alden, MN) 41 Cleveland/Immanuel Lutheran (Cleveland, MN) 37
Buffalo Lake-Hector-Stewart (Hector, MN) 16 Granada-Huntley-East Chain/Truman (Granada, MN) 11
Madelia (MN) 29 Nicollet (MN) 27

DISTRICT 9 SOUTH - EAST (9 MAN)
Grand Meadow (MN) 42 Lyle/Pacelli (Lyle, MN) 41
Houston (MN) 42 Mabel-Canton (Mabel, MN) 40
LeRoy-Ostrander (LeRoy, MN) 27 Lanesboro (MN) 22
Randolph (MN) 33 Spring Grove (MN) 31

DISTRICT 9 SOUTH - WEST (9 MAN)
Edgerton/Ellsworth (Edgerton, MN) 15 Cedar Mountain/Comfrey (Morgan, MN) 13
Russell-Tyler-Ruthton (Tyler, MN) 40 Mountain Lake/Mountain Lake Christian (Mountain Lake, MN) 39
Red Rock Central (Lamberton, MN) 37 MACCRAY (Clara City, MN) 36
Renville County West (Renville, MN) 20 Southwest Star Concept/Fulda (Okabena, MN) 19

DISTRICT 9 WEST - NORTH (9 MAN)
Warren-Alvarado-Oslo (Warren, MN) 18 Goodridge/Grygla-Gatzke (Goodridge, MN) 14
Norman County East/Ulen-Hitterdal (Twin Valley, MN) 35 Laporte (MN) 30
Nevis (MN) 28 Northern Freeze co-op (Newfolden, MN) 23
Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 16 Kittson Central (Hallock, MN) 11
Win-E-Mac (Erskine, MN) 21 Clearbrook-Gonvick (Clearbrook, MN) 16

DISTRICT 9 WEST - SOUTH (9 MAN)
Brandon/Evansville (Brandon, MN) 26 Bertha-Hewitt (Bertha, MN) 24
Hillcrest Lutheran Academy (Fergus Falls, MN) 35 Park Christian (Moorhead, MN) 33
Hancock (MN) 35 Underwood (MN) 33
Clinton-Graceville-Beardsley (Graceville, MN) 29 Verndale (MN) 24
Wheaton/Herman-Norcross (Wheaton, MN) 41 Rothsay (MN) 38

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Onamia (MN) 42 Kelliher/Northome (Northome, MN) 38
St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 23 Hill City/Northland (Hill City, MN) 20



Saturday, September 22nd

TWIN CITY - RED
Minneapolis South (Minneapolis, MN) 26 Harding (St. Paul, MN) 24   


DISTRICT 9 SOUTH - WEST (9 MAN)
Westbrook-Walnut Grove (Westbrook, MN) 33 Hills-Beaver Creek (Hills, MN) 29