2018 MINNESOTA 8/31 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    NOTE: NO PROJECTED SCORES UNTIL OCTOBER


Thursday, August 30th

METRO - SOUTH
Lakeville North (Lakeville, MN) 18 Burnsville (MN) 14   

Shakopee (MN) 35 Prior Lake (MN) 31   


MID SOUTHEAST - WEST
Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 16 Mayer Lutheran (Mayer, MN) 13   


NORTHWEST - WEST
Red Lake County Central/Red Lake Falls (Oklee, MN) 32 Fosston (MN) 27

SOUTH CENTRAL - RED
Belle Plaine (MN) 40 Tri-City United (Montgomery, MN) 35   

New Ulm (MN) 22 Waseca (MN) 20   


SUBURBAN - GOLD
Spring Lake Park (MN) 10 Irondale (New Brighton, MN) 8   


SUBURBAN - GREY
Simley (Inver Grove Heights, MN) 25 Mahtomedi (MN) 24   

Tartan (Oakdale, MN) 24 South St. Paul (MN) 22   


SUBURBAN - MAROON
Hastings (MN) 12 Sibley (Mendota Heights, MN) 10   


TWIN CITY - BLUE
Humboldt (St. Paul, MN) 38 Spectrum (Elk River, MN) 37

TWIN CITY - RED
Como Park (St. Paul, MN) 36 Harding (St. Paul, MN) 32

NON-LEAGUE
Ada-Borup/Norman County West (Ada, MN) 15 Braham (MN) 13
Aitkin (MN) 10 Barnum (MN) 9   

Andover (MN) 10 Alexandria (MN) 9   

Rogers (MN) 20 Bemidji (MN) 17   

Duluth East (Duluth, MN) 27 Big Lake (MN) 26   

Stillwater (MN) 41 Blaine (MN) 36   

East Ridge (Woodbury, MN) 14 Champlin Park (Champlin, MN) 9   

Chanhassen (MN) 12 Robbinsdale Armstrong (Plymouth, MN) 7   

Coon Rapids (MN) 39 Chaska (MN) 34   

Totino-Grace (Fridley, MN) 17 Cretin-Derham Hall (St. Paul, MN) 15   

Adrian (MN) 21 Dawson-Boyd (Dawson, MN) 16
Two Harbors (MN) 18 Denfeld (Duluth, MN) 17
Rocori (Cold Spring, MN) 23 Detroit Lakes (MN) 19   

Eden Prairie (MN) 21 Eastview (Apple Valley, MN) 18
Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 28 Kimball (MN) 26   

Lakeville South (Lakeville, MN) 13 Edina (MN) 9   

Fairmont (MN) 35 Blue Earth (MN) 34   

Forest Lake (MN) 37 Park (Cottage Grove, MN) 36   

Fridley (MN) 39 Minneapolis Southwest (Minneapolis, MN) 37   

Hermantown (MN) 11 Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 7   

Eveleth-Gilbert (Eveleth, MN) 40 Hibbing (MN) 39
Holy Family Catholic (Victoria, MN) 31 New London-Spicer (New London, MN) 28   

Apple Valley (MN) 19 Hopkins (Minnetonka, MN) 14   

Hutchinson (MN) 10 Monticello (MN) 8   

Jackson County Central (Jackson, MN) 39 Lake Crystal-Wellcome Memorial (Lake Crystal, MN) 36   

New York Mills (MN) 16 Long Prairie-Grey Eagle (Long Prairie, MN) 11   

Lourdes (Rochester, MN) 22 Triton (Dodge Center, MN) 21   

Mahnomen/Waubun (Mahnomen, MN) 14 Hawley (MN) 13   

Osseo (MN) 28 Maple Grove (MN) 27   

Minnewaska Area (Glenwood, MN) 28 Maple Lake (MN) 26   

Luverne (MN) 17 Maple River (Mapleton, MN) 14   

Sleepy Eye (MN) 42 Minneota (MN) 38   

Minnetonka (MN) 33 Eagan (MN) 30   

Highland Park (St. Paul, MN) 16 Mound-Westonka (Mound, MN) 14   

St. Michael-Albertville (Albertville, MN) 20 Mounds View (Arden Hills, MN) 15   

Browerville/Eagle Valley (Browerville, MN) 41 Osakis (MN) 36   

Otter Tail Central co-op (Battle Lake, MN) 22 Thief River Falls (MN) 18   

Owatonna (MN) 17 Faribault (MN) 15   

Staples-Motley (Staples, MN) 29 Pequot Lakes (MN) 27   

Milaca (MN) 37 Pierz (MN) 35   

Rush City (MN) 32 Pine City (MN) 27   

International Falls (MN) 32 Proctor (MN) 30   

Roseau (MN) 17 Warroad (MN) 13   

Roseville (MN) 15 Anoka (MN) 14   

Sauk Centre (MN) 34 Royalton (MN) 29   

Norwood-Young America (MN) 27 St. James (MN) 26
Kennedy (Bloomington, MN) 19 St. Louis Park (MN) 17   

St. Paul Central (St. Paul, MN) 27 Johnson (St. Paul, MN) 22   

Sibley East (Arlington, MN) 16 St. Peter (MN) 11   

North (North St. Paul, MN) 15 St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) 11   

Yellow Medicine East (Granite Falls, MN) 20 Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 15   

Waconia (MN) 33 Benilde-St. Margaret's (St. Louis Park, MN) 30   

Wayzata (Plymouth, MN) 33 Rosemount (MN) 29   

Centennial (Circle Pines, MN) 27 White Bear Lake (MN) 26   

Zimmerman (MN) 28 Delano (MN) 27   

Zumbrota-Mazeppa (Zumbrota, MN) 22 Kasson-Mantorville (Kasson, MN) 21   


INTERSTATE
North (Minneapolis, MN) 27 Minneapolis South (Minneapolis, MN) 25   


DISTRICT 9 SOUTH - WEST (9 MAN)
Edgerton/Ellsworth (Edgerton, MN) 15 Red Rock Central (Lamberton, MN) 11
Southwest Star Concept/Fulda (Okabena, MN) 42 Westbrook-Walnut Grove (Westbrook, MN) 38

DISTRICT 9 WEST - NORTH (9 MAN)
Clearbrook-Gonvick (Clearbrook, MN) 30 Goodridge/Grygla-Gatzke (Goodridge, MN) 25
Warren-Alvarado-Oslo (Warren, MN) 35 Norman County East/Ulen-Hitterdal (Twin Valley, MN) 32
Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 15 Win-E-Mac (Erskine, MN) 14

DISTRICT 9 WEST - SOUTH (9 MAN)
Hancock (MN) 32 Park Christian (Moorhead, MN) 29
Rothsay (MN) 12 Hillcrest Lutheran Academy (Fergus Falls, MN) 9
Underwood (MN) 35 Clinton-Graceville-Beardsley (Graceville, MN) 31

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
North Woods (Cook, MN) 22 Cromwell (MN) 20
Wrenshall (MN) 25 Hill City/Northland (Hill City, MN) 20
Alden-Conger/Glenville-Emmons (Alden, MN) 18 Houston (MN) 17
Bigfork (MN) 19 Kelley (Silver Bay, MN) 17
Ely (MN) 13 Ogilvie (MN) 11



Friday, August 31st

MID SOUTHEAST - EAST
Blooming Prairie (MN) 37 Southland (Adams, MN) 35
Fillmore Central (Harmony, MN) 10 Hayfield (MN) 7   

Wabasha-Kellogg (Wabasha, MN) 26 Goodhue (MN) 22   

Kingsland (Spring Valley, MN) 38 Rushford-Peterson (Rushford, MN) 35

MID SOUTHEAST - WEST
Kenyon-Wanamingo (Kenyon, MN) 18 Janesville-Waldorf-Pemberton (Janesville, MN) 16   

St. Clair/Loyola (St. Clair, MN) 11 Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 8   

Bethlehem Academy (Faribault, MN) 19 United South Central (Wells, MN) 16   


SOUTH CENTRAL - RED
Worthington (MN) 12 Jordan (MN) 10   

Albert Lea (MN) 16 Marshall (MN) 13   


SUBURBAN - GOLD
Park Center (Brooklyn Park, MN) 20 Robbinsdale Cooper (New Hope, MN) 17   


SUBURBAN - RED
DeLaSalle (Minneapolis, MN) 17 Richfield (MN) 15   


TWIN CITY - BLUE
Concordia Academy (Roseville, MN) 21 Roosevelt (Minneapolis, MN) 17   

Edison (Minneapolis, MN) 35 Brooklyn Center (MN) 33

TWIN CITY - RED
Breck (Minneapolis, MN) 28 Columbia Heights (MN) 23   


NON-LEAGUE
Hill-Murray (Maplewood, MN) 23 Academy of Holy Angels (Richfield, MN) 20   

Albany (MN) 41 Annandale (MN) 40
Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 14 Belgrade-Brooten-Elrosa (Belgrade, MN) 10   

B O L D (Olivia, MN) 20 Paynesville (MN) 18   

Badger/Greenbush-Middle River (Badger, MN) 30 Red Lake (MN) 26 [forfeit]
Bagley (MN) 11 Lake Park-Audubon (Lake Park, MN) 7
Dilworth-Glyndon-Felton (Glyndon, MN) 23 Barnesville (MN) 18   

West Central Area/Ashby (Barrett, MN) 12 Breckenridge (MN) 10   

Buffalo (MN) 30 Brainerd (MN) 27   

Plainview-Elgin-Millville (Elgin, MN) 21 Caledonia (MN) 16   

Sartell-St. Stephen (Sartell, MN) 40 Cambridge-Isanti (Cambridge, MN) 35   

Chatfield (MN) 31 Pine Island (MN) 26   

Chisago Lakes Area (Lindstrom, MN) 42 Becker (MN) 40
Esko (MN) 17 Cloquet (MN) 15   

Little Falls (MN) 20 Dassel-Cokato (Cokato, MN) 19   

Byron (MN) 24 Dover-Eyota (Eyota, MN) 22
Crookston (MN) 17 East Grand Forks (MN) 14   

Elk River (MN) 13 Moorhead (MN) 12   

Fertile-Beltrami (Fertile, MN) 40 Walker-Hackensack-Akeley (Walker, MN) 39
Windom (MN) 41 Gibbon-Fairfax-Winthrop (Winthrop, MN) 40   

Foley (MN) 16 Glencoe-Silver Lake (Glencoe, MN) 12   

Jefferson (Bloomington, MN) 21 Orono (Long Lake, MN) 19   

Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Kerkhoven, MN) 29 Benson (MN) 26   

Lakeview (Cottonwood, MN) 32 New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 30   

Martin County West (Sherburn, MN) 32 Le Sueur-Henderson (Le Sueur, MN) 28
Lewiston-Altura (Lewiston, MN) 40 Lake City (MN) 37   

St. Cloud Cathedral (St. Cloud, MN) 37 Litchfield (MN) 32   

Mankato East (Mankato, MN) 15 Northfield (MN) 12   

Century (Rochester, MN) 31 Mankato West (Mankato, MN) 29   

Mayo (Rochester, MN) 12 Austin (MN) 7   

Cotter (Winona, MN) 10 Medford (MN) 8   

Montevideo (MN) 21 Melrose (MN) 18
Mora (MN) 20 Grand Rapids (MN) 15   

Morris Area/Chokio-Alberta (Morris, MN) 39 Holdingford (MN) 37
Murray County Central (Slayton, MN) 22 Canby (MN) 17   

New Prague (MN) 40 Red Wing (MN) 37
North Branch (MN) 27 Princeton (MN) 23   

Springfield (MN) 25 Ortonville (MN) 23   

United North Central co-op (Menahga, MN) 12 Park Rapids (MN) 9   

Parkers Prairie (MN) 35 Wadena-Deer Creek (Wadena, MN) 33   

Frazee (MN) 30 Perham (MN) 28   

Pillager (MN) 13 Pelican Rapids (MN) 8   

Pipestone (MN) 20 New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 16   

Blackduck (MN) 32 Polk County West (Climax, MN) 27
Providence Academy (Plymouth, MN) 24 St. Croix Lutheran (West St. Paul, MN) 20   

Redwood Valley (Redwood Falls, MN) 25 Waterville-Elysian-Morristown (Waterville, MN) 22   

Watertown-Mayer (Watertown, MN) 37 Rockford (MN) 33   

Sauk Rapids-Rice (Sauk Rapids, MN) 32 St. Francis (MN) 31   

St. Anthony Village (Minneapolis, MN) 25 St. Agnes (St. Paul, MN) 22   

St. Charles (MN) 18 La Crescent (MN) 13   

St. Cloud Tech (St. Cloud, MN) 20 Apollo (St. Cloud, MN) 18   

Academy Force (Woodbury, MN) 35 St. Paul Academy/Minnehaha Academy/Blake (Minneapolis, MN) 31
Stewartville (MN) 18 Cannon Falls (MN) 17   

Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 36 Upsala/Swanville (Upsala, MN) 31   

Lac qui Parle Valley (Madison, MN) 36 Wabasso (MN) 31   

Washburn (Minneapolis, MN) 20 Henry (Minneapolis, MN) 18   

Willmar (MN) 42 Fergus Falls (MN) 39   

Marshall (Rochester, MN) 41 Winona (MN) 39   

Farmington (MN) 29 Woodbury (MN) 25   


DISTRICT 9 SOUTH - WEST (9 MAN)
Cedar Mountain/Comfrey (Morgan, MN) 37 Hills-Beaver Creek (Hills, MN) 35
MACCRAY (Clara City, MN) 19 Mountain Lake/Mountain Lake Christian (Mountain Lake, MN) 14
Russell-Tyler-Ruthton (Tyler, MN) 31 Renville County West (Renville, MN) 28

DISTRICT 9 WEST - NORTH (9 MAN)
Kittson Central (Hallock, MN) 15 Nevis (MN) 11
Northern Freeze co-op (Newfolden, MN) 26 Laporte (MN) 25

DISTRICT 9 WEST - SOUTH (9 MAN)
Brandon/Evansville (Brandon, MN) 26 Verndale (MN) 24
Wheaton/Herman-Norcross (Wheaton, MN) 31 Bertha-Hewitt (Bertha, MN) 29

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Littlefork-Big Falls (Littlefork, MN) 19 Carlton (MN) 14
Cook County (Grand Marais, MN) 31 Onamia (MN) 27
Grand Meadow (MN) 31 Nicollet (MN) 28
McGregor (MN) 14 Lake of the Woods/Indus/Rainy River (Baudette, MN) 9
Madelia (MN) 12 Lanesboro (MN) 8
Granada-Huntley-East Chain/Truman (Granada, MN) 17 Mabel-Canton (Mabel, MN) 16
Mountain Iron-Buhl (Mountain Iron, MN) 18 Floodwood (MN) 15
Buffalo Lake-Hector-Stewart (Hector, MN) 14 Randolph (MN) 12
Spring Grove (MN) 26 Cleveland/Immanuel Lutheran (Cleveland, MN) 24
St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 38 Lyle/Pacelli (Lyle, MN) 35



Saturday, September 1st

NON-LEAGUE
Crosby-Ironton (Crosby, MN) 41 East Central (Sandstone, MN) 36   

Deer River (MN) 10 Greenway/Nashwauk-Keewatin (Coleraine, MN) 9   

Mesabi East (Aurora, MN) 17 Virginia (MN) 16   


6/8/9 MAN NON-LEAGUE
South Ridge (Culver, MN) 10 Isle (MN) 9