2018 MASSACHUSETTS 10/19 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    show projections


Thursday, October 18th

SUBURBAN - NORTH
Taconic (Pittsfield, MA) vs. South Hadley (MA) at Berkshire CC (Pittsfield, MA), 6:00pm



Friday, October 19th

AA
Central (Springfield, MA) at Longmeadow (MA), 7:00pm
Chicopee Comp (Chicopee, MA) at Agawam (MA), 7:00pm
Holyoke (MA) vs. Westfield (MA) at Westfield VT (Westfield, MA), 7:00pm

ATLANTIC COAST
Falmouth (MA) at Nauset Regional (North Eastham, MA), 7:00pm
Sandwich (East Sandwich, MA) at Dennis-Yarmouth Regional (South Yarmouth, MA), 6:00pm

BAY STATE - CAREY
Brookline (MA) at Natick (MA), 7:00pm
Needham (MA) at Walpole (MA), 7:00pm
Weymouth (South Weymouth, MA) at Braintree (MA), 7:00pm

BIG THREE
New Bedford (MA) at Brockton (MA), 7:00pm

BOSTON - NORTH
East Boston (MA) vs. Boston Latin Academy (Dorchester, MA) at White Stadium (Dorchester, MA), 3:30pm
O'Bryant (Roxbury, MA) vs. Brighton/Green Academy/Lyon Pilot (Brighton, MA) at Daly Field (Brighton, MA), 6:30pm
Tech Boston Academy/Boston International/Henderson Inclusion (Dorchester, MA) at West Roxbury/Urban Science Academy (West Roxbury, MA), 5:00pm

BOSTON - SOUTH
Boston English/New Mission (Boston, MA) at Charlestown (MA), 6:00pm
South Boston (South Boston, MA) at Madison Park RVT/McKinley RVT/Fenway (Roxbury, MA), 5:00pm

CAPE ANN - LARGE
Masconomet Regional (Topsfield, MA) at Triton Regional (Byfield, MA), 7:00pm
Newburyport (MA) at North Reading (MA), 7:00pm

CAPE ANN - SMALL
Manchester Essex/Rockport (Manchester, MA) vs. Amesbury (MA) at Landry Stadium (Amesbury, MA), 7:00pm

CATHOLIC
Boston College (Boston, MA) at Xaverian Brothers (Westwood, MA), 7:00pm

CATHOLIC CENTRAL - LARGE
Arlington Catholic (Arlington, MA) vs. Archbishop Williams (Braintree, MA) at Memorial Field (Braintree, MA), 6:00pm
Cardinal Spellman (Brockton, MA) at Bishop Fenwick (Peabody, MA), 7:00pm

CATHOLIC CENTRAL - SMALL
Lowell Catholic (Lowell, MA) at Cathedral/Cristo Rey (Boston, MA), 7:00pm
St. John Paul II (Hyannis, MA) at Austin Prep (Reading, MA), 7:00pm

COMMONWEALTH - LARGE
Shawsheen Valley Tech (Billerica, MA) at Greater Lawrence Tech (Andover, MA), 7:00pm
Whittier RVT (Haverhill, MA) at Northeast Metro RVT (Wakefield, MA), 6:00pm

DUAL COUNTY - LARGE
Cambridge Rindge & Latin (Cambridge, MA) at Acton-Boxborough (Acton, MA), 7:00pm

DUAL COUNTY - SMALL
Boston Latin (Boston, MA) vs. Concord-Carlisle (Concord, MA) at White Stadium (Dorchester, MA), 7:00pm

EASTERN
Bishop Feehan (Attleboro, MA) at Bishop Stang (North Dartmouth, MA), 7:00pm

FREELANCE
Blackstone-Millville/Hopedale (Blackstone, MA) at St. Bernard's Central Catholic (Fitchburg, MA), 7:00pm

HOCKOMOCK - DAVENPORT
Foxborough (MA) at Sharon (MA), 7:00pm
Milford (MA) at Stoughton (MA), 7:00pm
North Attleborough (MA) at Canton (MA), 7:00pm

HOCKOMOCK - KELLEY/REX
Attleboro (MA) at Franklin (MA), 7:00pm
Mansfield (MA) at Ames (North Easton, MA), 7:00pm
Taunton (MA) at King Philip Regional (Wrentham, MA), 7:00pm

INTER-HIGH
North (Worcester, MA) vs. Doherty Memorial (Worcester, MA) at Foley Field (Worcester, MA), 6:00pm

INTERCOUNTY - NORTH
Athol (MA) at Greenfield (MA), 7:00pm
Easthampton/Hampshire (Easthampton, MA) vs. Frontier Regional (South Deerfield, MA) at White Brook MS (Easthampton, MA), 7:00pm
Franklin County Tech (Turners Falls, MA) at Turners Falls/Pioneer Valley Regional (Montague, MA), 7:00pm

INTERCOUNTY - SOUTH
Belchertown (MA) at Ludlow (MA), 7:00pm
Drury (North Adams, MA) at Monument Mountain/Mt. Everett (Great Barrington, MA), 7:00pm
Lee (MA) at Amherst-Pelham Regional (Amherst, MA), 7:00pm

MAYFLOWER - COMPREHENSIVE
Holbrook/Avon (Holbrook, MA) at West Bridgewater (MA), 6:00pm

MAYFLOWER - VOCATIONAL SMALL
South Shore Vo-Tech (Hanover, MA) at Blue Hills RVT (Canton, MA), 6:00pm

MERRIMACK VALLEY - DIVISION 1
Andover (MA) vs. Lowell (MA) at Cawley Field (Lowell, MA), 7:00pm
Central Catholic (Lawrence, MA) at Haverhill (MA), 7:00pm
Lawrence (MA) vs. Methuen (MA) at Lawrence Veterans Memorial Stadium (Lawrence, MA), 7:00pm

MERRIMACK VALLEY - DIVISION 2
Billerica Memorial (Billerica, MA) vs. North Andover (MA) at Marshall MS (Billerica, MA), 7:00pm

MIDDLESEX - FREEDOM
Melrose (MA) at Burlington (MA), 7:00pm
Stoneham (MA) at Wilmington (MA), 7:00pm
Watertown (MA) vs. Wakefield Memorial (Wakefield, MA) at Victory Field (Watertown, MA), 7:00pm

MIDDLESEX - LIBERTY
Arlington (MA) at Belmont (MA), 6:00pm
Winchester (MA) at Reading Memorial (Reading, MA), 7:00pm
Woburn Memorial (Woburn, MA) at Lexington (MA), 6:00pm

MIDLAND WACHUSETT - A
Leominster (MA) vs. Shepherd Hill Regional (Dudley, MA) at Doyle Field (Leominster, MA), 7:00pm
St. John's (Shrewsbury, MA) at Algonquin Regional (Northborough, MA), 7:00pm

MIDLAND WACHUSETT - B
Fitchburg (MA) vs. Groton-Dunstable (Groton, MA) at Crocker Field (Fitchburg, MA), 7:00pm
North Middlesex Regional (Townsend, MA) vs. Marlborough (MA) at Kelleher Field (Marlborough, MA), 7:00pm

MIDLAND WACHUSETT - C
Hudson (MA) at Quabbin Regional (Barre, MA), 7:00pm
Littleton (MA) at Maynard (MA), 7:00pm
Tyngsborough (MA) at Oakmont Regional (Ashburnham, MA), 7:00pm

MIDLAND WACHUSETT - D
Ayer Shirley/Bromfield (Ayer, MA) at Gardner (MA), 7:00pm
Narragansett Regional (Baldwinville, MA) at West Boylston/Tahanto (West Boylston, MA), 7:00pm

NORTHEASTERN - CENTRAL
Medford (MA) vs. Gloucester (MA) at Hormel Stadium (Medford, MA), 6:00pm
Somerville (MA) vs. Revere (MA) at Dilboy Field (Somerville, MA), 7:00pm

NORTHEASTERN - NORTH
Marblehead (MA) at Danvers (MA), 7:00pm

NORTHEASTERN - SOUTH
Lynn English (Lynn, MA) at Winthrop (MA), 7:00pm
Saugus (MA) vs. Swampscott (MA) at Stackpole Field (Saugus, MA), 7:00pm

OLD COLONY
Barnstable (Hyannis, MA) at Dartmouth (South Dartmouth, MA), 7:00pm

PATRIOT - FISHER
Hanover (MA) at North Quincy (MA), 7:00pm
Pembroke (MA) at Plymouth South (Plymouth, MA), 7:00pm

PATRIOT - KEENAN
Silver Lake Regional (Kingston, MA) at Duxbury (MA), 7:00pm
Whitman-Hanson Regional (Whitman, MA) at Plymouth North (Plymouth, MA), 7:00pm

SOUTH SHORE - LARGE
Norwell (MA) at Middleborough (MA), 7:00pm

SOUTH SHORE - SMALL
Abington (MA) at Cohasset (MA), 7:00pm

SOUTHERN WORCESTER COUNTY - A
Auburn (MA) at Grafton Memorial (Grafton, MA), 7:00pm
Northbridge (Whitinsville, MA) at Tantasqua Regional (Fiskdale, MA), 7:00pm

SOUTHERN WORCESTER COUNTY - B
Bartlett (Webster, MA) at Millbury (MA), 7:00pm

SOUTHERN WORCESTER COUNTY - C
Leicester (MA) at Quaboag Regional (Warren, MA), 7:00pm

SUBURBAN - NORTH
Commerce/Springfield Renaissance (Springfield, MA) vs. Chicopee (MA) at Central (Springfield, MA), 7:45pm
Pittsfield (MA) vs. Hoosac Valley (Cheshire, MA) at Berkshire CC (Pittsfield, MA), 7:00pm

SUBURBAN - SOUTH
Northampton/Hopkins Academy (Northampton, MA) at East Longmeadow (MA), 7:00pm
Putnam Vo-Tech/Sci-Tech (Springfield, MA) vs. West Springfield (MA) at Central (Springfield, MA), 5:00pm
Wahconah Regional (Dalton, MA) at Minnechaug Regional (Wilbraham, MA), 7:00pm

TRI-COUNTY
McCann Tech (North Adams, MA) at Smith Academy/Smith Vo-Tech (Hatfield, MA), 7:00pm
Mohawk Trail Regional (Buckland, MA) at Ware (MA), 7:00pm

TRI-VALLEY - LARGE
Ashland (MA) at Holliston (MA), 7:00pm
Hopkinton (MA) at Westwood (MA), 7:00pm
Norwood (MA) at Medfield (MA), 7:00pm

TRI-VALLEY - SMALL
Bellingham (MA) at Medway (MA), 7:00pm
Dover-Sherborn (Dover, MA) at Dedham (MA), 7:00pm
Millis (MA) at Norton (MA), 7:00pm

VOCATIONAL
Blackstone Valley RVT (Upton, MA) at Montachusett RVT (Fitchburg, MA), 7:00pm
Foster (Worcester, MA) at Assabet Valley RVT (Marlborough, MA), 7:00pm
Worcester Tech (Worcester, MA) at Bay Path RVT (Charlton, MA), 7:00pm

NON-LEAGUE
Burke/Community Academy of Science & Health/Dorchester Academy (Dorchester, MA) vs. Randolph (MA) at Almont Park (Mattapan, MA), 6:00pm
Cape Cod RVT (Harwich, MA) at Martha's Vineyard Regional (Oak Bluffs, MA), 6:00pm
Chelmsford (North Chelmsford, MA) at Westford Academy (Westford, MA), 7:00pm
Coyle-Cassidy (Taunton, MA) at Atlantis (Fall River, MA), 6:00pm
Essex Tech (Danvers, MA) at Nashoba Valley Tech (Westford, MA), 7:00pm
Georgetown (MA) at Ipswich (MA), 7:00pm
Hull (MA) at Carver/Sacred Heart (Carver, MA), 7:00pm
Keefe Tech (Framingham, MA) vs. Monomoy (Harwich, MA) at Framingham State College (Framingham, MA), 6:00pm
Mahar Regional (Orange, MA) at Mt. Greylock Regional (Williamstown, MA), 7:00pm
Malden (MA) at Everett (MA), 7:00pm
Malden Catholic (Malden, MA) at Catholic Memorial (West Roxbury, MA), 7:00pm
Nantucket (MA) at Southeastern RVT (South Easton, MA), 7:00pm
Nashoba Regional (Bolton, MA) at Wachusett Regional (Holden, MA), 7:00pm
Salem (MA) vs. Lynn Classical (Lynn, MA) at Bertram Field (Salem, MA), 7:00pm
Scituate (MA) at East Bridgewater (MA), 7:00pm
Southbridge (MA) at Oxford (MA), 7:00pm
St. John's Prep (Danvers, MA) at Bridgewater-Raynham (Bridgewater, MA), 7:00pm
St. Mary's (Lynn, MA) vs. Mashpee (MA) at Manning Bowl (Lynn, MA), 7:00pm
St. Peter-Marian (Worcester, MA) at Clinton (MA), 7:00pm
Uxbridge (MA) at Prouty (Spencer, MA), 7:00pm
Wayland (MA) at Lincoln-Sudbury (Sudbury, MA), 7:00pm
Westborough (MA) at Shrewsbury (MA), 7:00pm

INTERSTATE
Hamden Hall Country Day (Hamden, CT) at Marshfield (MA), 6:30pm



Saturday, October 20th

BAY STATE - CAREY
Framingham (MA) at Wellesley (MA), 1:00pm
Milton (MA) at Newton North (Newtonville, MA), 1:00pm

CAPE ANN - SMALL
Lynnfield (MA) at Hamilton-Wenham Regional (South Hamilton, MA), 1:00pm

CATHOLIC CENTRAL - SMALL
Matignon/St. Joseph Prep (Cambridge, MA) vs. Pope John XXIII (Everett, MA) at Everett (MA), 7:00pm

COMMONWEALTH - SMALL
Chelsea (MA) vs. Lynn Vo-Tech (Lynn, MA) at Manning Bowl (Lynn, MA), 7:00pm
KIPP Academy (Lynn, MA) vs. Minuteman Regional (Lexington, MA) at Manning Bowl (Lynn, MA)
Mystic Valley Regional (Malden, MA) vs. Greater Lowell Tech (Tyngsborough, MA) at Malden Catholic (Malden, MA), 1:00pm

DUAL COUNTY - SMALL
Bedford (MA) at Newton South (Newton, MA), 12:00pm

INTER-HIGH
South Community/University Park/Claremont Academy (Worcester, MA) vs. Burncoat (Worcester, MA) at Foley Field (Worcester, MA), 12:00pm

MAYFLOWER - LARGE
Diman RVT (Fall River, MA) at Tri-County RVT (Franklin, MA), 1:00pm

MAYFLOWER - VOCATIONAL SMALL
Old Colony RVT (Rochester, MA) at Upper Cape Cod RVT (Bourne, MA), 12:00pm

MERRIMACK VALLEY - DIVISION 2
Dracut (MA) at Tewksbury Memorial (Tewksbury, MA), 1:30pm

MIDLAND WACHUSETT - D
Murdock (Winchendon, MA) at Lunenburg (MA), 2:00pm

NORTHEASTERN - NORTH
Beverly (MA) vs. Peabody Veterans Memorial (Peabody, MA) at Hurd Stadium (Beverly, MA), 1:00pm

PATRIOT - KEENAN
Quincy (MA) at Hingham (MA), 3:00pm

NON-LEAGUE
Holy Name Central Catholic (Worcester, MA) vs. Nipmuc Regional (Upton, MA) at Miscoe Hill ES (Mendon, MA), 1:00pm
Rockland (MA) at Pentucket Regional (West Newbury, MA), 12:00pm