2018 MASSACHUSETTS 10/12 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    show projections


Thursday, October 11th

COMMONWEALTH - SMALL
Chelsea (MA) at Minuteman Regional (Lexington, MA), 7:00pm

SUBURBAN - NORTH
Commerce/Springfield Renaissance (Springfield, MA) vs. Taconic (Pittsfield, MA) at Central (Springfield, MA), 6:00pm



Friday, October 12th

AA
Holyoke (MA) at Agawam (MA), 7:00pm
Longmeadow (MA) at Chicopee Comp (Chicopee, MA), 7:00pm
Westfield (MA) at Central (Springfield, MA), 8:00pm

ATLANTIC COAST
Dennis-Yarmouth Regional (South Yarmouth, MA) at Marshfield (MA), 7:00pm
Nauset Regional (North Eastham, MA) at Sandwich (East Sandwich, MA), 7:00pm

BAY STATE - CAREY
Brookline (MA) vs. Wellesley (MA) at Parsons Field (Brookline, MA), 7:00pm
Framingham (MA) at Weymouth (South Weymouth, MA), 7:00pm
Milton (MA) vs. Needham (MA) at TBA, 7:00pm
Newton North (Newtonville, MA) at Natick (MA), 7:00pm

BIG THREE
Brockton (MA) at Durfee (Fall River, MA), 7:00pm

BOSTON - NORTH
Brighton/Green Academy/Lyon Pilot (Brighton, MA) at West Roxbury/Urban Science Academy (West Roxbury, MA), 5:00pm
East Boston (MA) vs. Tech Boston Academy/Boston International/Henderson Inclusion (Dorchester, MA) at East Boston Stadium (East Boston, MA), 6:00pm

BOSTON - SOUTH
Charlestown (MA) at Madison Park RVT/McKinley RVT/Fenway (Roxbury, MA), 4:00pm
South Boston (South Boston, MA) vs. Burke/Community Academy of Science & Health/Dorchester Academy (Dorchester, MA) at Almont Park (Mattapan, MA), 6:00pm

CAPE ANN - LARGE
North Reading (MA) at Masconomet Regional (Topsfield, MA), 7:00pm

CAPE ANN - SMALL
Hamilton-Wenham Regional (South Hamilton, MA) at Manchester Essex/Rockport (Manchester, MA), 7:00pm
Lynnfield (MA) vs. Ipswich (MA) at Lynnfield MS (Lynnfield, MA), 7:00pm

CATHOLIC CENTRAL - LARGE
Arlington Catholic (Arlington, MA) at Cardinal Spellman (Brockton, MA), 6:30pm

CATHOLIC CENTRAL - SMALL
Austin Prep (Reading, MA) vs. Cathedral/Cristo Rey (Boston, MA) at West Roxbury (MA), 7:00pm
Lowell Catholic (Lowell, MA) vs. Matignon/St. Joseph Prep (Cambridge, MA) at Chelmsford (North Chelmsford, MA), 7:00pm

COMMONWEALTH - LARGE
Northeast Metro RVT (Wakefield, MA) at Shawsheen Valley Tech (Billerica, MA), 5:00pm
Whittier RVT (Haverhill, MA) at Essex Tech (Danvers, MA), 7:00pm

COMMONWEALTH - SMALL
Greater Lowell Tech (Tyngsborough, MA) at Nashoba Valley Tech (Westford, MA), 7:00pm

DUAL COUNTY - LARGE
Lincoln-Sudbury (Sudbury, MA) at Westford Academy (Westford, MA), 7:00pm

DUAL COUNTY - SMALL
Bedford (MA) at Wayland (MA), 7:00pm
Newton South (Newton, MA) at Concord-Carlisle (Concord, MA), 7:00pm

FREELANCE
Martha's Vineyard Regional (Oak Bluffs, MA) at Carver/Sacred Heart (Carver, MA), 7:00pm
Roxbury Prep Charter (Jamaica Plain, MA) at Randolph (MA), 7:00pm
Sutton/Douglas (Sutton, MA) at St. Bernard's Central Catholic (Fitchburg, MA), 7:00pm

HOCKOMOCK - DAVENPORT
Milford (MA) vs. Foxborough (MA) at Ahern MS (Foxborough, MA), 7:00pm
Sharon (MA) at Canton (MA), 7:00pm
Stoughton (MA) vs. North Attleborough (MA) at Community ES (North Attleborough, MA), 7:00pm

HOCKOMOCK - KELLEY/REX
Attleboro (MA) at Mansfield (MA), 7:00pm
Franklin (MA) at Taunton (MA), 7:00pm
King Philip Regional (Wrentham, MA) at Ames (North Easton, MA), 7:00pm

INTER-HIGH
South Community/University Park/Claremont Academy (Worcester, MA) vs. Doherty Memorial (Worcester, MA) at Foley Field (Worcester, MA), 6:00pm

INTERCOUNTY - NORTH
Franklin County Tech (Turners Falls, MA) at Athol (MA), 7:00pm
Mahar Regional (Orange, MA) at Greenfield (MA), 7:00pm
Turners Falls/Pioneer Valley Regional (Montague, MA) at Frontier Regional (South Deerfield, MA), 7:00pm

INTERCOUNTY - SOUTH
Belchertown (MA) at Lee (MA), 7:00pm
Monument Mountain/Mt. Everett (Great Barrington, MA) at Amherst-Pelham Regional (Amherst, MA), 7:00pm
Mt. Greylock Regional (Williamstown, MA) at Ludlow (MA), 7:00pm

MAYFLOWER - COMPREHENSIVE
West Bridgewater (MA) at Monomoy (Harwich, MA), 6:00pm

MAYFLOWER - LARGE
Southeastern RVT (South Easton, MA) at Diman RVT (Fall River, MA), 7:00pm

MERRIMACK VALLEY - DIVISION 1
Andover (MA) at Haverhill (MA), 7:00pm
Central Catholic (Lawrence, MA) at Methuen (MA), 7:00pm
Lowell (MA) vs. Lawrence (MA) at Lawrence Veterans Memorial Stadium (Lawrence, MA), 7:00pm

MERRIMACK VALLEY - DIVISION 2
North Andover (MA) at Dracut (MA), 7:00pm
Tewksbury Memorial (Tewksbury, MA) at Chelmsford (North Chelmsford, MA), 7:00pm

MIDDLESEX - FREEDOM
Watertown (MA) vs. Stoneham (MA) at Victory Field (Watertown, MA), 7:00pm
Wilmington (MA) at Burlington (MA), 7:00pm

MIDDLESEX - LIBERTY
Reading Memorial (Reading, MA) at Arlington (MA), 7:00pm

MIDLAND WACHUSETT - A
Algonquin Regional (Northborough, MA) at Shrewsbury (MA), 7:00pm
Leominster (MA) vs. Wachusett Regional (Holden, MA) at Doyle Field (Leominster, MA), 7:00pm
St. John's (Shrewsbury, MA) at Shepherd Hill Regional (Dudley, MA), 7:00pm

MIDLAND WACHUSETT - B
Fitchburg (MA) at Westborough (MA), 7:00pm
Marlborough (MA) at Groton-Dunstable (Groton, MA), 7:00pm
North Middlesex Regional (Townsend, MA) at Nashoba Regional (Bolton, MA), 7:00pm

MIDLAND WACHUSETT - C
Clinton (MA) vs. Littleton (MA) at Littleton MS (Littleton, MA), 7:00pm
Oakmont Regional (Ashburnham, MA) at Hudson (MA), 7:00pm

MIDLAND WACHUSETT - D
Lunenburg (MA) at Ayer Shirley/Bromfield (Ayer, MA), 7:00pm
West Boylston/Tahanto (West Boylston, MA) at Gardner (MA), 7:00pm

NORTHEASTERN - CENTRAL
Somerville (MA) vs. Lynn Classical (Lynn, MA) at Manning Bowl (Lynn, MA), 7:00pm

NORTHEASTERN - NORTH
Beverly (MA) at Danvers (MA), 7:00pm
Malden (MA) vs. Peabody Veterans Memorial (Peabody, MA) at Georgetown (MA), 7:00pm

NORTHEASTERN - SOUTH
Salem (MA) vs. Lynn English (Lynn, MA) at Bertram Field (Salem, MA), 7:00pm

OLD COLONY
Bridgewater-Raynham (Bridgewater, MA) at Barnstable (Hyannis, MA), 6:00pm

PATRIOT - FISHER
Pembroke (MA) at Scituate (MA), 7:00pm
Plymouth South (Plymouth, MA) at North Quincy (MA), 7:00pm

PATRIOT - KEENAN
Plymouth North (Plymouth, MA) at Hingham (MA), 7:00pm
Quincy (MA) vs. Duxbury (MA) at Veterans Stadium (Quincy, MA), 7:00pm
Whitman-Hanson Regional (Whitman, MA) at Silver Lake Regional (Kingston, MA), 7:00pm

SOUTH COAST - LARGE
Dighton-Rehoboth Regional (North Dighton, MA) at Greater New Bedford RVT (New Bedford, MA), 7:00pm
Somerset Berkley Regional (Somerset, MA) at Apponequet Regional (Lakeville, MA), 6:30pm

SOUTH COAST - SMALL
Bourne (MA) at Seekonk (MA), 7:00pm
Case (Swansea, MA) at Wareham (MA), 7:00pm

SOUTH SHORE - LARGE
Norwell (MA) at Rockland (MA), 7:00pm

SOUTH SHORE - SMALL
Hull (MA) at Mashpee (MA), 7:00pm

SUBURBAN - NORTH
Chicopee (MA) at Hoosac Valley (Cheshire, MA), 7:00pm
Pittsfield (MA) at South Hadley (MA), 7:00pm

SUBURBAN - SOUTH
Minnechaug Regional (Wilbraham, MA) at West Springfield (MA), 7:00pm
Putnam Vo-Tech/Sci-Tech (Springfield, MA) vs. East Longmeadow (MA) at Central (Springfield, MA), 8:00pm

TRI-COUNTY
Smith Academy/Smith Vo-Tech (Hatfield, MA) at Palmer (MA), 7:00pm

TRI-VALLEY - LARGE
Medfield (MA) at Hopkinton (MA), 7:00pm
Westwood (MA) vs. Ashland (MA) at Ashland MS (Ashland, MA), 7:00pm

TRI-VALLEY - SMALL
Dedham (MA) at Millis (MA), 7:00pm
Dover-Sherborn (Dover, MA) at Bellingham (MA), 7:00pm
Medway (MA) at Norton (MA), 7:00pm

VOCATIONAL
Blackstone Valley RVT (Upton, MA) at Bay Path RVT (Charlton, MA), 7:00pm
Foster (Worcester, MA) at Montachusett RVT (Fitchburg, MA), 7:00pm
Worcester Tech (Worcester, MA) vs. Assabet Valley RVT (Marlborough, MA) at Foley Field (Worcester, MA), 7:00pm

NON-LEAGUE
Amesbury (MA) at Triton Regional (Byfield, MA), 7:00pm
Billerica Memorial (Billerica, MA) vs. Catholic Memorial (West Roxbury, MA) at Marshall MS (Billerica, MA), 7:00pm
Bishop Fenwick (Peabody, MA) at Malden Catholic (Malden, MA), 7:00pm
Boston Latin Academy (Dorchester, MA) at Weston (MA), 7:00pm
Cambridge Rindge & Latin (Cambridge, MA) vs. East Bridgewater (MA) at Russell Field (Cambridge, MA), 7:00pm
Cohasset (MA) at Bishop Stang (North Dartmouth, MA), 7:00pm
Easthampton/Hampshire (Easthampton, MA) vs. Ware (MA) at White Brook MS (Easthampton, MA), 7:00pm
Fairhaven (MA) at Old Rochester Regional (Mattapoisett, MA), 7:00pm
Hanover (MA) at Falmouth (MA), 6:00pm
Leicester (MA) at Millbury (MA), 7:00pm
Lynn Vo-Tech (Lynn, MA) at Georgetown (MA), 7:00pm
Marblehead (MA) at Gloucester (MA), 7:00pm
Maynard (MA) at Murdock (Winchendon, MA), 7:00pm
Medford (MA) at Everett (MA), 7:00pm
Middleborough (MA) at Abington (MA), 7:00pm
Mystic Valley Regional (Malden, MA) at Greater Lawrence Tech (Andover, MA), 7:00pm
New Bedford (MA) at Dartmouth (South Dartmouth, MA), 7:00pm
Quaboag Regional (Warren, MA) at Bartlett (Webster, MA), 7:00pm
Tantasqua Regional (Fiskdale, MA) at Southbridge (MA), 7:00pm
Winchester (MA) vs. Melrose (MA) at McCall MS (Winchester, MA), 7:00pm
Woburn Memorial (Woburn, MA) at Wakefield Memorial (Wakefield, MA), 7:00pm



Saturday, October 13th

BAY STATE - CAREY
Walpole (MA) at Braintree (MA), 2:00pm

CAPE ANN - LARGE
Newburyport (MA) at Pentucket Regional (West Newbury, MA), 1:00pm

CATHOLIC
Boston College (Boston, MA) at St. John's Prep (Danvers, MA), 1:30pm

CATHOLIC CENTRAL - LARGE
Archbishop Williams (Braintree, MA) vs. St. Mary's (Lynn, MA) at Manning Bowl (Lynn, MA), 7:00pm

DUAL COUNTY - LARGE
Waltham (MA) vs. Acton-Boxborough (Acton, MA) at Leary Field (Waltham, MA), 1:00pm

EASTERN
Coyle-Cassidy (Taunton, MA) at Bishop Feehan (Attleboro, MA), 1:00pm

FREELANCE
Nipmuc Regional (Upton, MA) at Blackstone-Millville/Hopedale (Blackstone, MA), 12:00pm

MAYFLOWER - VOCATIONAL SMALL
Blue Hills RVT (Canton, MA) at Upper Cape Cod RVT (Bourne, MA), 11:00am
Cape Cod RVT (Harwich, MA) at South Shore Vo-Tech (Hanover, MA), 11:00am

MIDDLESEX - LIBERTY
Belmont (MA) at Lexington (MA), 2:00pm

MIDLAND WACHUSETT - C
Quabbin Regional (Barre, MA) at Tyngsborough (MA), 6:00pm

NORTHEASTERN - SOUTH
Winthrop (MA) vs. Saugus (MA) at Stackpole Field (Saugus, MA), 1:00pm

SOUTHERN WORCESTER COUNTY - A
Auburn (MA) at Northbridge (Whitinsville, MA), 3:30pm

SOUTHERN WORCESTER COUNTY - C
Prouty (Spencer, MA) at Oxford (MA), 4:15pm

SUBURBAN - SOUTH
Northampton/Hopkins Academy (Northampton, MA) at Wahconah Regional (Dalton, MA), 6:00pm

TRI-COUNTY
Mohawk Trail Regional (Buckland, MA) at McCann Tech (North Adams, MA), 1:00pm

TRI-VALLEY - LARGE
Holliston (MA) at Norwood (MA), 1:00pm

NON-LEAGUE
Boston Latin (Boston, MA) vs. Nantucket (MA) at White Stadium (Dorchester, MA), 2:00pm
Bristol-Plymouth RVT (Taunton, MA) at Old Colony RVT (Rochester, MA), 1:00pm
Burncoat (Worcester, MA) at St. Peter-Marian (Worcester, MA), 12:00pm
Grafton Memorial (Grafton, MA) at Uxbridge (MA), 2:30pm
Holbrook/Avon (Holbrook, MA) at Tri-County RVT (Franklin, MA), 1:00pm
North (Worcester, MA) vs. Holy Name Central Catholic (Worcester, MA) at Foley Field (Worcester, MA), 12:00pm
Pope John XXIII (Everett, MA) vs. St. John Paul II (Hyannis, MA) at Massachusetts Maritime Academy (Buzzards Bay, MA), 6:00pm
Revere (MA) vs. Swampscott (MA) at Blocksidge Field (Swampscott, MA), 12:00pm