2018 MASSACHUSETTS DECEMBER SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    hide projections


Thursday, November 15th

VOCATIONAL LARGE PLAYOFFS
Greater Lawrence Tech (Andover, MA) 19 Greater Lowell Tech (Tyngsborough, MA) 7   
[projection: Greater Lawrence Tech (Andover, MA) 35-20]



Friday, November 16th

3 PLAYOFFS
Duxbury (MA) vs. Tewksbury Memorial (Tewksbury, MA) at Cawley Field (Lowell, MA), 7:00pm   
[projection: Duxbury (MA) 24-17]

4 PLAYOFFS
Gloucester (MA) vs. Nashoba Regional (Bolton, MA) at Woburn Memorial (Woburn, MA), 7:00pm   
[projection: Gloucester (MA) 28-19]

5 PLAYOFFS
Scituate (MA) vs. Swampscott (MA) at Westwood (MA), 7:00pm   
[projection: Scituate (MA) 34-17]

7 PLAYOFFS
Cohasset (MA) vs. St. Mary's (Lynn, MA) at Hormel Stadium (Medford, MA), 7:00pm   
[projection: Cohasset (MA) 31-21]



Saturday, November 17th

NON-LEAGUE
Martha's Vineyard Regional (Oak Bluffs, MA) at Nantucket (MA), 1:30pm   
[projection: Nantucket (MA) 38-3]

3 PLAYOFFS
Central (Springfield, MA) vs. St. John's (Shrewsbury, MA) at Westfield State Coll. (Westfield, MA), 2:00pm   
[projection: Central (Springfield, MA) 42-28]

5 PLAYOFFS
Longmeadow (MA) vs. Nipmuc Regional (Upton, MA) at Foley Field (Worcester, MA), 11:00am   
[projection: Longmeadow (MA) 20-14]

6 PLAYOFFS
Stoneham (MA) vs. Littleton (MA) at Foley Field (Worcester, MA), 5:00pm   
[projection: Stoneham (MA) 35-19]

7 PLAYOFFS
Wahconah Regional (Dalton, MA) vs. Blackstone Valley RVT (Upton, MA) at Westfield State Coll. (Westfield, MA), 11:00am   
[projection: Wahconah Regional (Dalton, MA) 28-24]

8 PLAYOFFS
Pope John XXIII (Everett, MA) vs. West Bridgewater (MA) at Holbrook/Avon (Holbrook, MA), 12:00pm   
[projection: Pope John XXIII (Everett, MA) 35-21]
St. Bernard's Central Catholic (Fitchburg, MA) vs. Hoosac Valley (Cheshire, MA) at Foley Field (Worcester, MA), 2:00pm   
[projection: St. Bernard's Central Catholic (Fitchburg, MA) 34-10]

VOCATIONAL LARGE PLAYOFFS
Assabet Valley RVT (Marlborough, MA) at Northeast Metro RVT (Wakefield, MA), 10:30am   
[projection: Northeast Metro RVT (Wakefield, MA) 28-21]

VOCATIONAL SMALL PLAYOFFS
Upper Cape Cod RVT (Bourne, MA) at Nashoba Regional (Bolton, MA), 5:00pm   
[projection: Nashoba Regional (Bolton, MA) 48-0]



Wednesday, November 21st

CATHOLIC
St. John's Prep (Danvers, MA) at Xaverian Brothers (Westwood, MA), 5:00pm

CATHOLIC CENTRAL - LARGE
Archbishop Williams (Braintree, MA) at Cardinal Spellman (Brockton, MA), 6:00pm

COMMONWEALTH - SMALL
KIPP Academy (Lynn, MA) vs. Lynn Vo-Tech (Lynn, MA) at Manning Bowl (Lynn, MA), 6:00pm

INTER-HIGH
South Community/University Park/Claremont Academy (Worcester, MA) vs. North (Worcester, MA) at Foley Field (Worcester, MA), 7:00pm

VOCATIONAL
Foster (Worcester, MA) at Worcester Tech (Worcester, MA), 3:00pm

NON-LEAGUE
Cambridge Rindge & Latin (Cambridge, MA) vs. Somerville (MA) at Dilboy Field (Somerville, MA), 6:00pm
Frontier Regional (South Deerfield, MA) at Mohawk Trail Regional (Buckland, MA), 6:00pm
Lowell Catholic (Lowell, MA) vs. Greater Lowell Tech (Tyngsborough, MA) at Chelmsford (North Chelmsford, MA), 6:00pm
Lunenburg (MA) at Quabbin Regional (Barre, MA), 6:00pm
Montachusett RVT (Fitchburg, MA) at Nashoba Valley Tech (Westford, MA), 6:00pm
St. Bernard's Central Catholic (Fitchburg, MA) at North Middlesex Regional (Townsend, MA), 6:00pm
Tri-County RVT (Franklin, MA) at Old Colony RVT (Rochester, MA), 6:00pm
Ware (MA) at Quaboag Regional (Warren, MA), 6:30pm
West Boylston/Tahanto (West Boylston, MA) at Assabet Valley RVT (Marlborough, MA), 7:00pm



Thursday, November 22nd

BAY STATE - CAREY
Brookline (MA) at Newton North (Newtonville, MA), 10:00am
Framingham (MA) vs. Natick (MA) at Bowditch Field (Framingham, MA), 10:00am
Milton (MA) at Braintree (MA), 10:00am
Walpole (MA) at Weymouth (South Weymouth, MA), 10:00am
Wellesley (MA) at Needham (MA), 10:00am

BIG THREE
Durfee (Fall River, MA) at New Bedford (MA), 10:30am

BOSTON - NORTH
O'Bryant (Roxbury, MA) vs. Boston Latin Academy (Dorchester, MA) at Boston English (Boston, MA), 10:00am

CAPE ANN - LARGE
Triton Regional (Byfield, MA) at Pentucket Regional (West Newbury, MA), 10:00am

CAPE ANN - SMALL
Ipswich (MA) at Hamilton-Wenham Regional (South Hamilton, MA), 10:00am

CATHOLIC
Catholic Memorial (West Roxbury, MA) at Boston College (Boston, MA), 10:30am

CATHOLIC CENTRAL - LARGE
St. Mary's (Lynn, MA) at Bishop Fenwick (Peabody, MA), 10:00am

COMMONWEALTH - LARGE
Northeast Metro RVT (Wakefield, MA) at Essex Tech (Danvers, MA), 10:00am
Whittier RVT (Haverhill, MA) at Greater Lawrence Tech (Andover, MA), 10:00am

COMMONWEALTH - SMALL
Mystic Valley Regional (Malden, MA) at Minuteman Regional (Lexington, MA), 10:00am

DUAL COUNTY - LARGE
Westford Academy (Westford, MA) at Acton-Boxborough (Acton, MA), 10:00am

DUAL COUNTY - SMALL
Concord-Carlisle (Concord, MA) at Bedford (MA), 10:00am

FREELANCE
Randolph (MA) at Atlantis (Fall River, MA), 10:30am

INTER-HIGH
Burncoat (Worcester, MA) vs. Doherty Memorial (Worcester, MA) at Foley Field (Worcester, MA), 10:00am

MERRIMACK VALLEY - DIVISION 1
Lawrence (MA) vs. Central Catholic (Lawrence, MA) at Lawrence Veterans Memorial Stadium (Lawrence, MA), 10:00am
Lowell (MA) vs. Haverhill (MA) at Cawley Field (Lowell, MA), 10:00am

MERRIMACK VALLEY - DIVISION 2
Billerica Memorial (Billerica, MA) at Chelmsford (North Chelmsford, MA), 10:00am

MIDDLESEX - FREEDOM
Melrose (MA) at Wakefield Memorial (Wakefield, MA), 10:15am

MIDDLESEX - LIBERTY
Winchester (MA) at Woburn Memorial (Woburn, MA), 10:30am

MIDLAND WACHUSETT - A
Shrewsbury (MA) at Wachusett Regional (Holden, MA), 10:00am

MIDLAND WACHUSETT - D
Narragansett Regional (Baldwinville, MA) at Murdock (Winchendon, MA), 10:00am

SOUTHERN WORCESTER COUNTY - B
Southbridge (MA) at Bartlett (Webster, MA), 10:15am

SOUTHERN WORCESTER COUNTY - C
Prouty (Spencer, MA) vs. Leicester (MA) at Community Field (Leicester, MA), 10:15am

NON-LEAGUE
Abington (MA) at Whitman-Hanson Regional (Whitman, MA), 10:00am
Agawam (MA) at West Springfield (MA), 10:00am
Algonquin Regional (Northborough, MA) at Westborough (MA), 10:00am
Arlington Catholic (Arlington, MA) at Arlington (MA), 10:00am
Bay Path RVT (Charlton, MA) at Oxford (MA), 10:00am
Bishop Stang (North Dartmouth, MA) at Bishop Feehan (Attleboro, MA), 10:00am
Blackstone-Millville/Hopedale (Blackstone, MA) at Sutton/Douglas (Sutton, MA), 10:00am
Blue Hills RVT (Canton, MA) at Bristol-Plymouth RVT (Taunton, MA), 10:00am
Boston Latin (Boston, MA) vs. Boston English/New Mission (Boston, MA) at Harvard U. (Cambridge, MA), 10:00am
Bourne (MA) at Wareham (MA), 10:00am
Bridgewater-Raynham (Bridgewater, MA) at Brockton (MA), 10:00am
Brighton/Green Academy/Lyon Pilot (Brighton, MA) at Chelsea (MA), 10:00am
Burke/Community Academy of Science & Health/Dorchester Academy (Dorchester, MA) at West Roxbury/Urban Science Academy (West Roxbury, MA), 10:00am
Burlington (MA) at Lexington (MA), 10:15am
Cape Cod RVT (Harwich, MA) at Upper Cape Cod RVT (Bourne, MA), 10:00am
Case (Swansea, MA) at Somerset Berkley Regional (Somerset, MA), 10:00am
Cathedral/Cristo Rey (Boston, MA) vs. Tech Boston Academy/Boston International/Henderson Inclusion (Dorchester, MA) at Roberts Field (Dorchester, MA), 10:00am
Clinton (MA) at Nashoba Regional (Bolton, MA), 10:00am
Coyle-Cassidy (Taunton, MA) at Taunton (MA), 10:00am
Dedham (MA) at Norwood (MA), 10:00am
Dennis-Yarmouth Regional (South Yarmouth, MA) at Nauset Regional (North Eastham, MA), 10:00am
Dracut (MA) at Methuen (MA), 10:00am
East Bridgewater (MA) at Rockland (MA), 10:00am
Easthampton/Hampshire (Easthampton, MA) vs. Northampton/Hopkins Academy (Northampton, MA) at White Brook MS (Easthampton, MA), 10:00am
Everett (MA) at Masconomet Regional (Boxford, MA), 10:00am
Fairhaven (MA) at Dartmouth (South Dartmouth, MA), 10:00am
Falmouth (MA) at Barnstable (Hyannis, MA), 10:00am
Fitchburg (MA) vs. Leominster (MA) at Doyle Field (Leominster, MA), 10:00am
Foxborough (MA) at Mansfield (MA), 10:00am
Georgetown (MA) at Manchester Essex/Rockport (Manchester, MA), 10:00am
Gloucester (MA) at Danvers (MA), 10:00am
Greater New Bedford RVT (New Bedford, MA) at Diman RVT (Fall River, MA), 7:00pm
Hanover (MA) at Norwell (MA), 10:00am
Holliston (MA) at Westwood (MA), 10:00am
Holy Name Central Catholic (Worcester, MA) at Auburn (MA), 10:15am
Hopkinton (MA) vs. Ashland (MA) at Ashland MS (Ashland, MA), 10:00am
Hudson (MA) vs. Marlborough (MA) at Kelleher Field (Marlborough, MA), 10:00am
Hull (MA) at Cohasset (MA), 10:00am
King Philip Regional (Wrentham, MA) at Franklin (MA), 10:00am
Littleton (MA) at Ayer Shirley/Bromfield (Ayer, MA), 10:00am
Longmeadow (MA) at East Longmeadow (MA), 10:00am
Ludlow (MA) at Palmer (MA), 10:00am
Lynn English (Lynn, MA) vs. Lynn Classical (Lynn, MA) at Manning Bowl (Lynn, MA), 10:00am
Lynnfield (MA) vs. North Reading (MA) at Lynnfield MS (Lynnfield, MA), 10:00am
Mahar Regional (Orange, MA) at Athol (MA), 10:00am
Malden (MA) vs. Medford (MA) at MacDonald Stadium (Malden, MA), 10:00am
Malden Catholic (Malden, MA) vs. Waltham (MA) at Leary Field (Waltham, MA), 10:00am
Marshfield (MA) at Duxbury (MA), 10:00am
Matignon/St. Joseph Prep (Cambridge, MA) vs. Pope John XXIII (Everett, MA) at Russell Field (Cambridge, MA), 10:00am
Maynard (MA) at Milford (MA), 10:00am
Medfield (MA) at Dover-Sherborn (Dover, MA), 10:00am
Middleborough (MA) at Carver/Sacred Heart (Carver, MA), 10:00am
Millbury (MA) at Grafton Memorial (Grafton, MA), 10:00am
Millis (MA) at Medway (MA), 10:00am
Minnechaug Regional (Wilbraham, MA) vs. Westfield (MA) at Westfield VT (Westfield, MA), 10:00am
Newburyport (MA) vs. Amesbury (MA) at Landry Stadium (Amesbury, MA), 10:00am
Newton South (Newton, MA) at Lincoln-Sudbury (Sudbury, MA), 10:00am
Nipmuc Regional (Upton, MA) vs. Blackstone Valley RVT (Upton, MA) at Miscoe Hill ES (Mendon, MA), 10:00am
North Andover (MA) at Andover (MA), 10:00am
North Attleborough (MA) at Attleboro (MA), 10:00am
Norton (MA) at Bellingham (MA), 10:00am
Oakmont Regional (Ashburnham, MA) at Gardner (MA), 10:00am
Old Rochester Regional (Mattapoisett, MA) at Apponequet Regional (Lakeville, MA), 10:00am
Pathfinder RVT (Palmer, MA) at Belchertown (MA), 10:00am
Pembroke (MA) at Silver Lake Regional (Kingston, MA), 10:00am
Plymouth South (Plymouth, MA) at Plymouth North (Plymouth, MA), 10:00am
Quincy (MA) at North Quincy (MA), 10:00am
Reading Memorial (Reading, MA) at Stoneham (MA), 10:00am
Salem (MA) vs. Beverly (MA) at Hurd Stadium (Beverly, MA), 10:00am
Sandwich (East Sandwich, MA) at Mashpee (MA), 10:00am
Saugus (MA) at Peabody Veterans Memorial (Peabody, MA), 10:00am
Scituate (MA) at Hingham (MA), 10:00am
Seekonk (MA) at Dighton-Rehoboth Regional (North Dighton, MA), 10:00am
Sharon (MA) at Ames (North Easton, MA), 10:00am
Shawsheen Valley Tech (Billerica, MA) at Austin Prep (Reading, MA), 10:00am
Shepherd Hill Regional (Dudley, MA) at Tantasqua Regional (Fiskdale, MA), 10:15am
Smith Academy/Smith Vo-Tech (Hatfield, MA) at Franklin County Tech (Turners Falls, MA), 10:00am
South Boston (South Boston, MA) vs. East Boston (MA) at East Boston Stadium (East Boston, MA), 9:30am
South Hadley (MA) at Holyoke (MA), 10:00am
South Shore Vo-Tech (Hanover, MA) at Holbrook/Avon (Holbrook, MA), 10:00am
Southeastern RVT (South Easton, MA) at West Bridgewater (MA), 10:00am
St. John Paul II (Hyannis, MA) at Monomoy (Harwich, MA), 10:00am
St. Peter-Marian (Worcester, MA) vs. St. John's (Shrewsbury, MA) at College of the Holy Cross (Worcester, MA), 10:30am
Stoughton (MA) at Canton (MA), 10:00am
Swampscott (MA) vs. Marblehead (MA) at Blocksidge Field (Swampscott, MA), 10:00am
Tewksbury Memorial (Tewksbury, MA) at Wilmington (MA), 10:00am
Turners Falls/Pioneer Valley Regional (Montague, MA) at Greenfield (MA), 10:30am
Tyngsborough (MA) at Groton-Dunstable (Groton, MA), 10:00am
Uxbridge (MA) at Northbridge (Whitinsville, MA), 10:15am
Watertown (MA) at Belmont (MA), 10:15pm
Weston (MA) at Wayland (MA), 10:00am
Winthrop (MA) vs. Revere (MA) at Della Russo Stadium (Revere, MA), 7:00pm



Saturday, December 1st

1 CHAMPIONSHIP
Catholic Memorial (West Roxbury, MA) vs. St. John's Prep (Danvers, MA) at Gillette Stadium (Foxborough, MA)

2 CHAMPIONSHIP
King Philip Regional (Wrentham, MA) vs. North Andover (MA) at TBA