2018 MARYLAND DECEMBER SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    show projections


Friday, November 16th

INTERSTATE
St. Frances Academy (Baltimore, MD) 14 West Toronto (Toronto, Ontario) 11

1A PLAYOFFS
Douglass (Upper Marlboro, MD) 20 Fairmont Heights (Capitol Heights, MD) 12   

Dunbar (Baltimore, MD) 27 Lewis (Baltimore, MD) 24   

Perryville (MD) 38 Havre de Grace (MD) 36   


2A PLAYOFFS
Elkton (MD) 24 North Caroline (Ridgely, MD) 13   

Glenelg (MD) 33 River Hill (Clarksville, MD) 29   

Eastern Tech (Baltimore, MD) 24 New Town (Owings Mills, MD) 22   

Damascus (MD) 22 Oakdale (Ijamsville, MD) 17   


3A PLAYOFFS
Franklin (Reisterstown, MD) 42 Dundalk (Baltimore, MD) 7   

Northern (Owings, MD) 35 Huntingtown (MD) 30   

Linganore (Frederick, MD) 16 Westminster (MD) 12   


4A PLAYOFFS
Mergenthaler Vo-Tech (Baltimore, MD) 21 Paint Branch (Burtonsville, MD) 20   

North Point (Waldorf, MD) 36 South River (Edgewater, MD) 31   

Quince Orchard (Gaithersburg, MD) 38 Northwest (Germantown, MD) 33   

Flowers (Springdale, MD) 42 Wise (Upper Marlboro, MD) 40   




Saturday, November 17th

FREELANCE
Riverdale Baptist (Upper Marlboro, MD) 12 Avalon (Wheaton, MD) 8   


MIAA A
Calvert Hall (Baltimore, MD) 36 Archbishop Spalding (Severn, MD) 34   

Capital Christian Academy (Upper Marlboro, MD) 17
PLAYOFFS
Mount St. Joseph (Baltimore, MD) 14   


1A PLAYOFFS
Fort Hill (Cumberland, MD) 55 Catoctin (Thurmont, MD) 6   


3A PLAYOFFS
Chesapeake (Pasadena, MD) 36 Bennett (Salisbury, MD) 21   




Sunday, November 18th

WCAC CAPITAL CHAMPIONSHIP
Gonzaga (Washington, DC) 46 DeMatha (Hyattsville, MD) 43   


WCAC METRO CHAMPIONSHIP
St. Mary's Ryken (Leonardtown, MD) 43 Bishop O'Connell (Arlington, VA) 6   




Thursday, November 22nd

FREELANCE
Capital Christian Academy (Upper Marlboro, MD) 32 National Christian Academy (Fort Washington, MD) 30

NON-LEAGUE
Loyola Blakefield (Towson, MD) 15 Calvert Hall (Baltimore, MD) 13   




Friday, November 23rd

2A PLAYOFFS
Glenelg (MD) 35 New Town (Owings Mills, MD) 0   

Oakdale (Ijamsville, MD) 22 Elkton (MD) 17   


3A PLAYOFFS
Franklin (Reisterstown, MD) 21 Huntingtown (MD) 10   

Linganore (Frederick, MD) 24 Chesapeake (Pasadena, MD) 20   


4A PLAYOFFS
North Point (Waldorf, MD) 23 Mergenthaler Vo-Tech (Baltimore, MD) 13   

Wise (Upper Marlboro, MD) 39 Quince Orchard (Gaithersburg, MD) 34   




Saturday, November 24th

1A PLAYOFFS
Douglass (Upper Marlboro, MD) 20 Dunbar (Baltimore, MD) 6
Fort Hill (Cumberland, MD) 31 Havre de Grace (MD) 29   




Thursday, November 29th

3A CHAMPIONSHIP
Franklin (Reisterstown, MD) 17 Linganore (Frederick, MD) 14   




Friday, November 30th

4A CHAMPIONSHIP
Quince Orchard (Gaithersburg, MD) 40 North Point (Waldorf, MD) 33   




Saturday, December 1st

1A CHAMPIONSHIP
Fort Hill (Cumberland, MD) 20 Douglass (Upper Marlboro, MD) 8   


2A CHAMPIONSHIP
Oakdale (Ijamsville, MD) 35 Glenelg (MD) 7   




Saturday, December 22nd

PLAYOFFS
St. Frances Academy (Baltimore, MD) 43 Lee County (Leesburg, GA) 14