2018 MARYLAND 10/26 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    show projections


Friday, October 26th

ANNE ARUNDEL COUNTY
Arundel (Gambrills, MD) at Old Mill (Millersville, MD), 6:30pm
Broadneck (Annapolis, MD) at Glen Burnie (MD), 6:30pm
Chesapeake (Pasadena, MD) at Southern (Harwood, MD)
Meade (Fort Meade, MD) at Northeast (Pasadena, MD), 6:30pm
North County (Glen Burnie, MD) at South River (Edgewater, MD), 6:30pm
Severna Park (MD) at Annapolis (MD), 6:30pm

BALTIMORE CITY I
City College (Baltimore, MD) at Douglass (Baltimore, MD)
Edmondson-Westside (Baltimore, MD) at Dunbar (Baltimore, MD)
Mergenthaler Vo-Tech (Baltimore, MD) at Digital Harbor (Baltimore, MD), 3:00pm
Patterson (Baltimore, MD) at Poly (Baltimore, MD)

BALTIMORE CITY II
Carver Vo-Tech (Baltimore, MD) at National Academy Foundation (Baltimore, MD)
Lewis (Baltimore, MD) at Southwestern (Baltimore, MD)
New Era Academy (Baltimore, MD) at Lake Clifton/Reach (Baltimore, MD)

BALTIMORE COUNTY I
Owings Mills (MD) at Hereford (Parkton, MD)
Randallstown (MD) at Eastern Tech (Baltimore, MD)

BALTIMORE COUNTY II
Catonsville (Baltimore, MD) at Kenwood (Baltimore, MD)
Dulaney (Timonium, MD) at Franklin (Reisterstown, MD)
Dundalk (Baltimore, MD) at Milford Mill Academy (Baltimore, MD)
Parkville (Baltimore, MD) at Perry Hall (Baltimore, MD)

BAYSIDE 1A
Cambridge-South Dorchester (Cambridge, MD) at Snow Hill (MD)

BAYSIDE 3A/2A
Bennett (Salisbury, MD) at Decatur (Berlin, MD)
Easton (MD) at Wicomico (Salisbury, MD)
North Caroline (Ridgely, MD) at Kent Island (Stevensville, MD)
Parkside (Salisbury, MD) at Queen Anne's County (Centreville, MD)

CARROLL COUNTY
Key (Union Bridge, MD) at Liberty (Sykesville, MD)
Manchester Valley (Manchester, MD) at South Carroll (Sykesville, MD)
Winters Mill (Westminster, MD) at Century (Sykesville, MD)

CENTRAL MARYLAND
Linganore (Frederick, MD) at Tuscarora (Frederick, MD)
Urbana (Ijamsville, MD) at Johnson (Frederick, MD)
Walkersville (MD) at Oakdale (Ijamsville, MD)

FREELANCE
Allegany (Cumberland, MD) at Southern (Oakland, MD)
Maryland Freedom (Forest Hill, MD) at Friends (Baltimore, MD), 4:00pm
Mountain Ridge (Frostburg, MD) at Fort Hill (Cumberland, MD)

HOWARD COUNTY
Atholton (Columbia, MD) at River Hill (Clarksville, MD), 7:00pm
Glenelg (MD) at Mt. Hebron (Ellicott City, MD), 7:00pm
Hammond (Columbia, MD) at Centennial (Ellicott City, MD), 7:00pm
Marriotts Ridge (Marriottsville, MD) at Long Reach (Columbia, MD), 7:00pm
Reservoir (Fulton, MD) at Howard (Ellicott City, MD), 7:00pm

MIAA A
Gilman (Baltimore, MD) at Archbishop Spalding (Severn, MD), 7:00pm
McDonogh (Owings Mills, MD) at Calvert Hall (Baltimore, MD), 7:00pm

MIAA B
Archbishop Curley (Baltimore, MD) at Boys Latin (Baltimore, MD), 3:30pm
St. Mary's (Annapolis, MD) vs. Pallotti (Laurel, MD) at Fairland Regional Park (Laurel, MD), 7:00pm
St. Paul's (Brooklandville, MD) at Severn (Severna Park, MD), 4:00pm

MIAA C
Annapolis Area Christian (Severn, MD) at Our Lady of Mount Carmel (Baltimore, MD), 7:00pm

MONTGOMERY COUNTY 2A/3A
Poolesville (MD) at Magruder (Rockville, MD), 7:00pm
Seneca Valley (Germantown, MD) vs. Damascus (MD) at TBA, 6:30pm

MONTGOMERY COUNTY 4A - EAST
Blair (Silver Spring, MD) at Northwood (Silver Spring, MD), 6:30pm
Einstein (Kensington, MD) at Clarksburg (MD), 6:30pm
Kennedy (Silver Spring, MD) at Wheaton (Silver Spring, MD), 7:00pm
Springbrook (Silver Spring, MD) at Sherwood (Sandy Spring, MD), 6:30pm

MONTGOMERY COUNTY 4A - SOUTH
Wootton (Rockville, MD) at Johnson (Bethesda, MD), 7:00pm

PRINCE GEORGE'S COUNTY 3A/2A/1A
Largo (Upper Marlboro, MD) at Gwynn Park (Brandywine, MD), 6:30pm

PRINCE GEORGE'S COUNTY 4A
DuVal (Lanham, MD) at Bowie (MD), 7:00pm
Parkdale (Riverdale, MD) at High Point (Beltsville, MD), 7:00pm

SOUTHERN MARYLAND - CHESAPEAKE
Chopticon (Morganza, MD) at St. Charles (Waldorf, MD), 7:00pm
Huntingtown (MD) at Northern (Owings, MD)

SOUTHERN MARYLAND - POTOMAC
La Plata (MD) at McDonough (Pomfret, MD), 7:00pm
Lackey (Indian Head, MD) at Patuxent (Lusby, MD), 7:00pm
Stone (Waldorf, MD) at Westlake (Waldorf, MD), 7:00pm

UPPER CHESAPEAKE BAY - CHESAPEAKE
Aberdeen (MD) at Elkton (MD)
Edgewood (MD) at Havre de Grace (MD)
North Harford (Pylesville, MD) at Bel Air (MD)
Wright (Bel Air, MD) at Fallston (MD)

UPPER CHESAPEAKE BAY - SUSQUEHANNA
North East (MD) at Perryville (MD)
Patterson Mill (Bel Air, MD) at Joppatowne (Joppa, MD)

WASHINGTON CATHOLIC - CAPITAL
Bishop McNamara (Forestville, MD) at Our Lady of Good Counsel (Olney, MD), 7:00pm
DeMatha (Hyattsville, MD) vs. St. John's (Washington, DC) at Prince George's Sports & Learning Complex (Landover, MD), 7:00pm

WASHINGTON CATHOLIC - METRO
Paul VI (Fairfax, VA) at St. Mary's Ryken (Leonardtown, MD), 7:00pm

WASHINGTON COUNTY
Boonsboro (MD) at Williamsport (MD)
Clear Spring (MD) at Catoctin (Thurmont, MD)

NON-LEAGUE
Blake (Silver Spring, MD) at Paint Branch (Burtonsville, MD), 6:30pm
Calvert (Prince Frederick, MD) at North Point (Waldorf, MD), 7:00pm
Carroll (Bel Air, MD) at Loyola Blakefield (Towson, MD), 4:00pm
Churchill (Potomac, MD) at Frederick (MD), 6:30pm
Douglass (Upper Marlboro, MD) at Flowers (Springdale, MD)
Forest Park (Baltimore, MD) at Loch Raven (Towson, MD)
Friendly (Fort Washington, MD) at Northwestern (Hyattsville, MD)
Lansdowne (Baltimore, MD) at Pikesville (Baltimore, MD)
Laurel (MD) at Middletown (MD), 7:00pm
Leonardtown (MD) at Great Mills (MD), 6:00pm
Montgomery (Rockville, MD) at Rockville (MD), 6:30pm
Northern (Accident, MD) at Smithsburg (MD)
Patapsco (Baltimore, MD) at Sparrows Point (Baltimore, MD)
Potomac (Oxon Hill, MD) at Wise (Upper Marlboro, MD), 7:00pm
Quince Orchard (Gaithersburg, MD) at Northwest (Germantown, MD), 7:00pm
Watkins Mill (Gaithersburg, MD) at Gaithersburg (MD), 6:30pm

INTERSTATE
Avalon (Gaithersburg, MD) at Benedictine (Richmond, VA), 4:00pm
Brunswick (MD) at Buchanan (Mercersburg, PA), 7:00pm
Capital Christian Academy (Upper Marlboro, MD) at Anacostia (Washington, DC), 6:00pm
Maryland School for the Deaf (Frederick, MD) at Chincoteague (VA), 7:00pm
Mount St. Joseph (Baltimore, MD) at High Point Christian Academy (High Point, NC), 7:00pm
North Hagerstown (Hagerstown, MD) at Spring Mills (Martinsburg, WV), 7:00pm
South Hagerstown (Hagerstown, MD) at Jefferson (Shenandoah Junction, WV), 7:00pm
St. Joseph's (Ottawa, Ontario) vs. St. Frances Academy (Baltimore, MD) at Patterson Park (Baltimore, MD), 7:00pm
Westminster (MD) at Salesianum (Wilmington, DE), 7:30pm



Saturday, October 27th

BALTIMORE COUNTY I
Overlea (Baltimore, MD) at New Town (Owings Mills, MD)
Western Tech & Environmental Science (Baltimore, MD) at Chesapeake (Baltimore, MD)

BALTIMORE COUNTY II
Woodlawn (Baltimore, MD) at Towson (MD)

BAYSIDE 1A
Washington (Princess Anne, MD) at Colonel Richardson (Federalsburg, MD)

HOWARD COUNTY
Oakland Mills (Columbia, MD) at Wilde Lake (Columbia, MD), 1:00pm

INTERSTATE
Bullis (Potomac, MD) at St. Albans (Washington, DC), 1:30pm
Episcopal (Alexandria, VA) at Georgetown Prep (North Bethesda, MD), 4:00pm
St. Stephen's & St. Agnes (Alexandria, VA) at Landon (Bethesda, MD), 1:30pm

MONTGOMERY COUNTY 4A - SOUTH
Bethesda-Chevy Chase (Bethesda, MD) at Whitman (Bethesda, MD), 6:30pm

PRINCE GEORGE'S COUNTY 3A/2A/1A
Fairmont Heights (Capitol Heights, MD) at Crossland (Temple Hills, MD), 2:00pm
Surrattsville (Clinton, MD) at Central (Capitol Heights, MD), 2:00pm

UPPER CHESAPEAKE BAY - SUSQUEHANNA
Harford Tech (Bel Air, MD) at Rising Sun (North East, MD)

WASHINGTON CATHOLIC - METRO
Bishop Ireton (Alexandria, VA) at Archbishop Carroll (Washington, DC), 2:00pm

NON-LEAGUE
Franklin (Baltimore, MD) at Hancock (MD)
Kent County (Worton, MD) at Concordia Prep (Towson, MD), 1:00pm
Roosevelt (Greenbelt, MD) at Oxon Hill (MD), 7:00pm

INTERSTATE
Bishop O'Connell (Arlington, VA) at Fork Union Military Academy (Fork Union, VA), 1:00pm
Maret (Washington, DC) at St. James (Hagerstown, MD), 2:00pm
National Christian Academy (Fort Washington, MD) at St. Christopher's (Richmond, VA), 1:00pm
Valley Forge Military (Wayne, PA) at St. John's Catholic Prep (Buckeystown, MD), 1:00pm