2018 LOUISIANA 10/5 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    hide projections


Thursday, October 4th

1A DISTRICT 2
Cedar Creek (Ruston, LA) at Ouachita Christian (Monroe, LA), 7:00pm

1A DISTRICT 4
Basile (LA) at South Cameron (Creole, LA), 7:00pm

1A DISTRICT 6
Southern Lab (Baton Rouge, LA) at St. John (Plaquemine, LA), 7:00pm

2A DISTRICT 4
Vinton (LA) at Rosepine (LA), 7:00pm

3A DISTRICT 4
Lake Charles College Prep (Lake Charles, LA) at South Beauregard (Longville, LA), 7:00pm

3A DISTRICT 5
Mamou (LA) at Pine Prairie (LA), 7:00pm

3A DISTRICT 7
Archbishop Hannan (Covington, LA) at Sumner (Kentwood, LA), 7:00pm

4A DISTRICT 3
Buckeye (LA) at Leesville (LA), 7:00pm

4A DISTRICT 7
South Terrebonne (Bourg, LA) at Morgan City (LA)

4A DISTRICT 9
Belle Chasse (LA) at Easton (New Orleans, LA), 7:30pm

5A DISTRICT 1
Parkway (Bossier City, LA) at Captain Shreve (Shreveport, LA), 7:00pm

5A DISTRICT 6
Fontainebleau (Mandeville, LA) at Hammond (LA), 7:00pm
Northshore (Slidell, LA) at Mandeville (LA), 7:00pm
Slidell (LA) at Ponchatoula (LA), 7:00pm
St. Paul's (Covington, LA) at Covington (LA), 7:00pm

5A DISTRICT 8
East Jefferson (Metairie, LA) at King (Metairie, LA), 6:30pm
Ehret (Marrero, LA) at Bonnabel (Kenner, LA), 6:30pm

NON-LEAGUE
DeRidder (LA) at West Ouachita (West Monroe, LA), 7:00pm
Kennedy (New Orleans, LA) at Lakeshore (Mandeville, LA), 7:00pm



Friday, October 5th

1A DISTRICT 1
Arcadia (LA) at Ringgold (LA), 7:00pm
Jonesboro-Hodge (Jonesboro, LA) at Plain Dealing (LA), 7:00pm
Lincoln Prep (Grambling, LA) at Homer (LA), 7:00pm

1A DISTRICT 2
Sicily Island (LA) at St. Frederick (Monroe, LA), 7:00pm
Tensas (St. Joseph, LA) at Oak Grove (LA), 7:00pm

1A DISTRICT 3
Block (Jonesville, LA) at Northwood (Lena, LA), 7:00pm
LaSalle (Olla, LA) at University Academy of Central Louisiana (Alexandria, LA), 7:00pm
St. Mary (Natchitoches, LA) at Montgomery (LA), 7:00pm

1A DISTRICT 4
Hamilton Christian (Lake Charles, LA) at Oberlin (LA), 7:00pm
Merryville (LA) at Grand Lake (Lake Charles, LA), 7:00pm
St. Edmund (Eunice, LA) at Elton (LA), 7:00pm

1A DISTRICT 5
North Central (Lebeau, LA) at Slaughter Community Charter (Slaughter, LA), 7:00pm
Opelousas Catholic (Opelousas, LA) at Sacred Heart (Ville Platte, LA), 7:00pm

1A DISTRICT 6
East Iberville (St. Gabriel, LA) at Ascension Catholic (Donaldsonville, LA), 7:00pm
White Castle (LA) at Kentwood (LA), 7:00pm

1A DISTRICT 7
Centerville (LA) at Gueydan (LA), 7:00pm
Highland Baptist Christian (New Iberia, LA) at Central Catholic (Morgan City, LA), 7:00pm

1A DISTRICT 8
Varnado (Angie, LA) at Covenant Christian Academy (Houma, LA), 7:00pm
West St. John (Edgard, LA) at Houma Christian (Houma, LA), 7:00pm

2A DISTRICT 1
D'Arbonne Woods (Farmerville, LA) at Mansfield (LA), 7:00pm
Lakeside (Sibley, LA) at North Caddo (Vivian, LA), 7:00pm

2A DISTRICT 2
Delhi Charter (Delhi, LA) at Beekman (Bastrop, LA), 7:00pm
Rayville (LA) at Mangham (LA), 7:00pm
Vidalia (LA) at General Trass (Lake Providence, LA), 7:00pm

2A DISTRICT 3
Bunkie (LA) at Many (LA), 7:00pm
Holy Savior Menard (Alexandria, LA) at Lakeview (Campti, LA), 7:00pm
Red River (Coushatta, LA) at Winnfield (LA), 7:00pm

2A DISTRICT 4
DeQuincy (LA) at Pickering (Leesville, LA), 7:00pm
East Beauregard (DeRidder, LA) at Oakdale (LA), 7:00pm

2A DISTRICT 5
Kinder (LA) at Notre Dame (Crowley, LA), 7:00pm
Lake Arthur (LA) at Ville Platte (LA), 7:00pm

2A DISTRICT 6
Catholic (New Iberia, LA) at West St. Mary (Baldwin, LA), 7:00pm
Franklin (LA) at Delcambre (LA), 7:00pm
Jeanerette (LA) at Ascension Episcopal (Lafayette, LA), 7:00pm

2A DISTRICT 7
Capitol (Baton Rouge, LA) at Northeast (Pride, LA), 7:00pm
East Feliciana (Jackson, LA) at Dunham (Baton Rouge, LA), 7:00pm
Episcopal (Baton Rouge, LA) at Church Academy (Baton Rouge, LA), 7:00pm

2A DISTRICT 8
Amite (LA) at Pine (Franklinton, LA), 7:00pm
Independence (LA) at Northlake Christian (Covington, LA), 7:00pm
Pope John Paul II (Slidell, LA) at Springfield (LA), 7:00pm
St. Helena College & Career Academy (Greensburg, LA) at Aquinas (Hammond, LA), 7:00pm

2A DISTRICT 9
Metairie Park Country Day (Metairie, LA) at Newman (New Orleans, LA), 7:00pm
South Plaquemines (Buras, LA) at Riverside Academy (Reserve, LA), 7:00pm

3A DISTRICT 2
Madison (Tallulah, LA) at Wossman (Monroe, LA), 7:00pm
Richwood (Monroe, LA) at Union Parish (Farmerville, LA), 7:00pm
Sterlington (LA) at Carroll (Monroe, LA), 7:00pm

3A DISTRICT 3
Caldwell Parish (Columbia, LA) at Peabody (Alexandria, LA), 7:00pm
Jena (LA) at Avoyelles (Moreauville, LA), 7:00pm
Marksville (LA) at Bolton (Alexandria, LA), 7:00pm

3A DISTRICT 4
Iowa (LA) at St. Louis Catholic (Lake Charles, LA), 7:00pm
Washington-Marion (Lake Charles, LA) at Westlake (LA), 7:00pm

3A DISTRICT 5
Eunice (LA) at Port Barre (LA), 7:00pm
Iota (LA) at Crowley (LA), 7:00pm
Northwest (Opelousas, LA) at Church Point (LA), 7:00pm

3A DISTRICT 6
Brusly (LA) at University Lab (Baton Rouge, LA), 7:00pm
Glen Oaks (Baton Rouge, LA) at West Feliciana (St. Francisville, LA), 7:00pm
Mentorship Academy (Baton Rouge, LA) at Baker (LA), 7:00pm

3A DISTRICT 7
Albany (LA) at Bogalusa (LA), 7:00pm

3A DISTRICT 8
Erath (LA) at Berwick (LA), 7:00pm
Kaplan (LA) at Abbeville (LA), 7:00pm
Patterson (LA) at North Vermilion (Maurice, LA), 7:00pm

3A DISTRICT 9
Sci Academy (New Orleans, LA) at Wright (New Orleans, LA), 7:00pm

3A DISTRICT 10
De La Salle (New Orleans, LA) at Haynes Academy (Metairie, LA), 7:00pm
Donaldsonville (LA) at St. James (LA), 7:00pm
Lusher (New Orleans, LA) at St. Charles Catholic (LaPlace, LA), 7:00pm

4A DISTRICT 1
Huntington (Shreveport, LA) at Washington (Shreveport, LA), 7:00pm
Minden (LA) at Benton (LA), 7:00pm
North DeSoto (Stonewall, LA) at Bossier (Bossier City, LA), 7:00pm
Northwood (Shreveport, LA) at Woodlawn (Shreveport, LA), 7:00pm

4A DISTRICT 3
Grant (Dry Prong, LA) at Tioga (LA), 7:00pm

4A DISTRICT 4
Carencro (Lafayette, LA) at Northside (Lafayette, LA), 6:00pm
More (Lafayette, LA) at Westgate (New Iberia, LA), 7:00pm
Rayne (LA) at Teurlings Catholic (Lafayette, LA), 7:00pm

4A DISTRICT 5
Beau Chene (Arnaudville, LA) at Breaux Bridge (LA), 7:00pm
Opelousas (LA) at Cecilia (LA), 7:00pm
St. Martinville (LA) at Livonia (LA), 7:00pm

4A DISTRICT 6
Lutcher (LA) at Parkview Baptist (Baton Rouge, LA), 7:00pm
Plaquemine (LA) at Tara (Baton Rouge, LA), 7:00pm
Woodlawn (Baton Rouge, LA) at St. Michael (Baton Rouge, LA), 7:00pm

4A DISTRICT 7
South Lafourche (Galliano, LA) at Assumption (Napoleonville, LA), 7:00pm
Vandebilt Catholic (Houma, LA) at Ellender (Houma, LA), 7:00pm

4A DISTRICT 8
Salmen (Slidell, LA) at Franklinton (LA), 7:00pm

5A DISTRICT 1
Airline (Bossier City, LA) at Evangel Christian Academy (Shreveport, LA), 7:00pm
Southwood (Shreveport, LA) at Byrd (Shreveport, LA), 7:00pm

5A DISTRICT 2
Natchitoches Central (Natchitoches, LA) at Alexandria (LA), 7:00pm
Pineville (LA) at Ouachita Parish (Monroe, LA), 7:00pm
West Monroe (LA) at Ruston (LA), 7:00pm

5A DISTRICT 3
Barbe (Lake Charles, LA) at Sulphur (LA), 7:00pm
Comeaux (Lafayette, LA) at Acadiana (Lafayette, LA), 7:00pm
LaGrange (Lake Charles, LA) at Houston (Lake Charles, LA), 7:00pm
Lafayette (LA) at New Iberia (LA), 7:00pm

5A DISTRICT 4
Belaire (Baton Rouge, LA) at Scotlandville (Baton Rouge, LA), 7:00pm
Central (Baton Rouge, LA) at Live Oak (Watson, LA), 7:00pm
Walker (LA) at Zachary (LA), 7:00pm

5A DISTRICT 5
Broadmoor (Baton Rouge, LA) at McKinley (Baton Rouge, LA), 7:00pm
Dutchtown (Geismar, LA) at East Ascension (Gonzales, LA), 7:00pm
St. Amant (LA) at Catholic (Baton Rouge, LA), 7:00pm

5A DISTRICT 7
Central Lafourche (Raceland, LA) at Bourgeois (Gray, LA), 7:00pm
Destrehan (LA) at East St. John (Reserve, LA), 7:00pm
Terrebonne (Houma, LA) at Thibodaux (LA), 7:00pm

5A DISTRICT 8
Landry-Walker (New Orleans, LA) at Higgins (Marrero, LA), 7:00pm
West Jefferson (Harvey, LA) at Chalmette (LA), 7:00pm

5A DISTRICT 9
Curtis (River Ridge, LA) at Jesuit (New Orleans, LA), 7:00pm
St. Augustine (New Orleans, LA) at Archbishop Shaw (Marrero, LA), 3:30pm

NON-LEAGUE
Bastrop (LA) at Brother Martin (New Orleans, LA), 7:00pm
Catholic of Pointe Coupee (New Roads, LA) at Loreauville (LA), 7:00pm
Cohen (New Orleans, LA) at Franklin (New Orleans, LA), 4:00pm
Ferriday (LA) at Denham Springs (LA), 7:00pm
Green Oaks (Shreveport, LA) at Haynesville (LA), 7:00pm
Haughton (LA) at Franklin Parish (Winnsboro, LA), 7:00pm
Logansport (LA) at North Webster (Springhill, LA), 7:00pm
Loranger (LA) at Port Allen (LA), 7:00pm
Loyola College Prep (Shreveport, LA) at Calvary Baptist Academy (Shreveport, LA), 7:00pm
Pearl River (LA) at Hahnville (Boutte, LA), 7:00pm
Riverdale (Jefferson, LA) at Fisher (Lafitte, LA), 7:00pm
St. Martin's Episcopal (Metairie, LA) at Ascension Christian (Gonzales, LA), 7:00pm
Vermilion Catholic (Abbeville, LA) at White (Thibodaux, LA), 7:00pm
Welsh (LA) at Jennings (LA), 7:00pm
Westminster Academy (Opelousas, LA) at Ridgewood (Metairie, LA), 7:00pm

INTERSTATE
Acadiana Christian (Lafayette, LA) at Union Christian Academy (Farmerville, LA)



Saturday, October 6th

3A DISTRICT 9
KIPP Renaissance (New Orleans, LA) at Jefferson Academy (Gretna, LA), 7:00pm

5A DISTRICT 9
Holy Cross (New Orleans, LA) at Archbishop Rummel (Metairie, LA), 7:00pm