2018 LOUISIANA 9/28 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    NOTE: NO PROJECTED SCORES UNTIL OCTOBER


Thursday, September 27th

1A DISTRICT 4
Elton (LA) at Hamilton Christian (Lake Charles, LA), 7:00pm

2A DISTRICT 6
Catholic (New Iberia, LA) at Jeanerette (LA), 7:00pm
West St. Mary (Baldwin, LA) at Delcambre (LA), 7:00pm

3A DISTRICT 6
Madison Prep Academy (Baton Rouge, LA) at Mentorship Academy (Baton Rouge, LA), 7:00pm

5A DISTRICT 1
Byrd (Shreveport, LA) at Captain Shreve (Shreveport, LA), 7:00pm

5A DISTRICT 8
Chalmette (LA) at Ehret (Marrero, LA), 6:30pm

NON-LEAGUE
Curtis (River Ridge, LA) at Easton (New Orleans, LA), 7:00pm
Kentwood (LA) at Broadmoor (Baton Rouge, LA), 7:00pm
McMain (New Orleans, LA) at Riverdale (Jefferson, LA), 6:30pm



Friday, September 28th

1A DISTRICT 1
Haynesville (LA) at Arcadia (LA), 7:00pm
Homer (LA) at Ringgold (LA), 7:00pm
Lincoln Prep (Grambling, LA) at Jonesboro-Hodge (Jonesboro, LA), 7:00pm

1A DISTRICT 2
Delta Charter (Ferriday, LA) at Sicily Island (LA), 7:00pm
Ouachita Christian (Monroe, LA) at Delhi (LA), 7:00pm
St. Frederick (Monroe, LA) at Oak Grove (LA), 7:00pm
Tensas (St. Joseph, LA) at Cedar Creek (Ruston, LA), 7:00pm

1A DISTRICT 3
Montgomery (LA) at Logansport (LA), 7:00pm
St. Mary (Natchitoches, LA) at LaSalle (Olla, LA), 7:00pm

1A DISTRICT 4
Basile (LA) at Merryville (LA), 7:00pm
Oberlin (LA) at Grand Lake (Lake Charles, LA), 7:00pm
South Cameron (Creole, LA) at St. Edmund (Eunice, LA), 7:30pm

1A DISTRICT 5
Opelousas Catholic (Opelousas, LA) at False River (New Roads, LA), 7:00pm
Sacred Heart (Ville Platte, LA) at Catholic of Pointe Coupee (New Roads, LA), 7:00pm
Slaughter Community Charter (Slaughter, LA) at Westminster Academy (Opelousas, LA), 7:00pm

1A DISTRICT 7
Central Catholic (Morgan City, LA) at Lafayette Christian Academy (Lafayette, LA), 7:00pm
Gueydan (LA) at Hanson Memorial (Franklin, LA), 7:00pm

2A DISTRICT 2
Beekman (Bastrop, LA) at Mangham (LA), 7:00pm
General Trass (Lake Providence, LA) at Ferriday (LA), 7:00pm
Rayville (LA) at Vidalia (LA), 7:00pm

2A DISTRICT 6
Loreauville (LA) at Franklin (LA), 7:00pm

2A DISTRICT 7
Capitol (Baton Rouge, LA) at Episcopal (Baton Rouge, LA), 7:00pm
Dunham (Baton Rouge, LA) at Church Academy (Baton Rouge, LA), 7:00pm
Northeast (Pride, LA) at Port Allen (LA), 7:00pm

2A DISTRICT 8
Aquinas (Hammond, LA) at Independence (LA), 7:00pm
Northlake Christian (Covington, LA) at Amite (LA), 7:00pm
Springfield (LA) at Pine (Franklinton, LA), 7:00pm
St. Helena College & Career Academy (Greensburg, LA) at Pope John Paul II (Slidell, LA), 7:00pm

3A DISTRICT 4
Jennings (LA) at Washington-Marion (Lake Charles, LA), 7:00pm
St. Louis Catholic (Lake Charles, LA) at Lake Charles College Prep (Lake Charles, LA), 7:00pm
Westlake (LA) at Iowa (LA), 7:00pm

3A DISTRICT 5
Church Point (LA) at Eunice (LA), 7:00pm
Crowley (LA) at Northwest (Opelousas, LA), 7:00pm
Iota (LA) at Mamou (LA), 7:00pm
Port Barre (LA) at Pine Prairie (LA), 7:00pm

3A DISTRICT 6
Baker (LA) at Glen Oaks (Baton Rouge, LA), 7:00pm
West Feliciana (St. Francisville, LA) at Brusly (LA), 7:00pm

4A DISTRICT 1
Benton (LA) at Northwood (Shreveport, LA), 7:00pm
Bossier (Bossier City, LA) at Huntington (Shreveport, LA), 6:00pm
Washington (Shreveport, LA) at Minden (LA), 7:00pm
Woodlawn (Shreveport, LA) at North DeSoto (Stonewall, LA), 7:00pm

4A DISTRICT 7
Assumption (Napoleonville, LA) at South Terrebonne (Bourg, LA), 7:00pm
Morgan City (LA) at White (Thibodaux, LA), 7:00pm
Vandebilt Catholic (Houma, LA) at South Lafourche (Galliano, LA), 7:00pm

5A DISTRICT 1
Airline (Bossier City, LA) at Parkway (Bossier City, LA), 7:00pm
Evangel Christian Academy (Shreveport, LA) at Haughton (LA), 7:00pm

5A DISTRICT 3
Acadiana (Lafayette, LA) at Barbe (Lake Charles, LA), 7:00pm
Comeaux (Lafayette, LA) at Houston (Lake Charles, LA), 7:00pm
New Iberia (LA) at LaGrange (Lake Charles, LA), 7:00pm
Sulphur (LA) at Lafayette (LA), 7:00pm

5A DISTRICT 4
Belaire (Baton Rouge, LA) at Central (Baton Rouge, LA), 7:00pm
Denham Springs (LA) at Live Oak (Watson, LA), 7:00pm
Walker (LA) at Scotlandville (Baton Rouge, LA), 7:00pm

5A DISTRICT 6
Covington (LA) at Slidell (LA), 7:00pm
Hammond (LA) at St. Paul's (Covington, LA), 7:00pm
Mandeville (LA) at Ponchatoula (LA), 7:00pm
Northshore (Slidell, LA) at Fontainebleau (Mandeville, LA), 7:00pm

5A DISTRICT 7
East St. John (Reserve, LA) at Bourgeois (Gray, LA), 7:00pm
Hahnville (Boutte, LA) at Terrebonne (Houma, LA), 7:00pm
Thibodaux (LA) at Destrehan (LA), 7:00pm

5A DISTRICT 8
Bonnabel (Kenner, LA) at East Jefferson (Metairie, LA), 7:00pm
Higgins (Marrero, LA) at West Jefferson (Harvey, LA), 7:00pm

5A DISTRICT 9
Holy Cross (New Orleans, LA) at Jesuit (New Orleans, LA), 7:15pm

NON-LEAGUE
Abbeville (LA) at Marksville (LA), 7:00pm
Ascension Catholic (Donaldsonville, LA) at Covenant Christian Academy (Houma, LA), 7:00pm
Berwick (LA) at Ascension Episcopal (Lafayette, LA), 7:00pm
Block (Jonesville, LA) at Lakeside (Sibley, LA), 7:00pm
Breaux Bridge (LA) at Natchitoches Central (Natchitoches, LA), 7:00pm
Buckeye (LA) at Bolton (Alexandria, LA), 7:00pm
Bunkie (LA) at Grant (Dry Prong, LA), 7:00pm
Calvary Baptist Academy (Shreveport, LA) at Sterlington (LA), 7:00pm
Carroll (Monroe, LA) at Many (LA), 7:00pm
Catholic (Baton Rouge, LA) at Teurlings Catholic (Lafayette, LA), 7:00pm
Cohen (New Orleans, LA) at St. Martin's Episcopal (Metairie, LA), 7:00pm
D'Arbonne Woods (Farmerville, LA) at Delhi Charter (Delhi, LA), 7:00pm
East Ascension (Gonzales, LA) at St. Charles Catholic (LaPlace, LA), 7:00pm
East Beauregard (DeRidder, LA) at Lake Arthur (LA), 7:00pm
East Feliciana (Jackson, LA) at Sumner (Kentwood, LA), 7:00pm
Ellender (Houma, LA) at Central Lafourche (Raceland, LA), 7:00pm
Fisher (Lafitte, LA) at Ascension Christian (Gonzales, LA), 7:00pm
Franklin Parish (Winnsboro, LA) at Union Parish (Farmerville, LA), 7:00pm
Haynes Academy (Metairie, LA) at Pearl River (LA), 7:00pm
Holy Savior Menard (Alexandria, LA) at Bastrop (LA), 7:00pm
Houma Christian (Houma, LA) at East Iberville (St. Gabriel, LA), 7:00pm
Jena (LA) at Alexandria (LA), 7:00pm
KIPP Renaissance (New Orleans, LA) at Lakeshore (Mandeville, LA), 7:00pm
Karr (New Orleans, LA) at Kennedy (New Orleans, LA), 7:00pm
Kinder (LA) at DeQuincy (LA), 7:00pm
Leesville (LA) at Rayne (LA), 7:00pm
Livonia (LA) at Donaldsonville (LA), 7:00pm
Loranger (LA) at Salmen (Slidell, LA), 7:00pm
Lutcher (LA) at Dutchtown (Geismar, LA), 7:00pm
Madison (Tallulah, LA) at Metairie Park Country Day (Metairie, LA), 4:00pm
Mansfield (LA) at Lakeview (Campti, LA), 7:00pm
McDonogh #35 (New Orleans, LA) at Carencro (Lafayette, LA), 7:00pm
McKinley (Baton Rouge, LA) at Cecilia (LA), 7:00pm
More (Lafayette, LA) at Franklinton (LA), 7:00pm
Neville (Monroe, LA) at West Monroe (LA), 7:00pm
Newman (New Orleans, LA) at Lusher (New Orleans, LA), 7:00pm
North Caddo (Vivian, LA) at Loyola College Prep (Shreveport, LA), 7:00pm
North Vermilion (Maurice, LA) at South Beauregard (Longville, LA), 7:00pm
Northside (Lafayette, LA) at Avoyelles (Moreauville, LA), 7:00pm
Notre Dame (Crowley, LA) at Kaplan (LA), 7:00pm
Ouachita Parish (Monroe, LA) at Plaquemine (LA), 7:00pm
Parkview Baptist (Baton Rouge, LA) at Southern Lab (Baton Rouge, LA), 7:00pm
Peabody (Alexandria, LA) at Wossman (Monroe, LA), 7:00pm
Pickering (Leesville, LA) at DeRidder (LA), 7:00pm
Plain Dealing (LA) at Green Oaks (Shreveport, LA), 7:00pm
Richwood (Monroe, LA) at Red River (Coushatta, LA), 7:00pm
Riverside Academy (Reserve, LA) at De La Salle (New Orleans, LA), 7:00pm
Rosepine (LA) at North Central (Lebeau, LA), 7:00pm
Ruston (LA) at West Ouachita (West Monroe, LA), 7:00pm
Sci Academy (New Orleans, LA) at Albany (LA), 7:00pm
South Plaquemines (Buras, LA) at Bogalusa (LA), 7:00pm
Southwood (Shreveport, LA) at North Webster (Springhill, LA)
St. James (LA) at St. Amant (LA), 7:00pm
St. John (Plaquemine, LA) at Highland Baptist Christian (New Iberia, LA), 7:00pm
St. Michael (Baton Rouge, LA) at Archbishop Hannan (Covington, LA), 7:00pm
Tara (Baton Rouge, LA) at Opelousas (LA), 7:00pm
Tioga (LA) at Pineville (LA), 7:00pm
University Lab (Baton Rouge, LA) at Zachary (LA), 7:00pm
Ville Platte (LA) at Oakdale (LA), 7:00pm
Vinton (LA) at Beau Chene (Arnaudville, LA), 7:00pm
Welsh (LA) at Erath (LA), 7:00pm
West St. John (Edgard, LA) at White Castle (LA), 7:00pm
Westgate (New Iberia, LA) at Patterson (LA), 7:00pm
Winnfield (LA) at Caldwell Parish (Columbia, LA), 7:00pm
Woodlawn (Baton Rouge, LA) at St. Martinville (LA), 7:00pm
Wright (New Orleans, LA) at Belle Chasse (LA), 7:00pm



Saturday, September 29th

5A DISTRICT 9
Archbishop Rummel (Metairie, LA) at Archbishop Shaw (Marrero, LA), 2:00pm
St. Augustine (New Orleans, LA) at Brother Martin (New Orleans, LA), 7:00pm

NON-LEAGUE
Franklin (New Orleans, LA) at Jefferson Academy (Gretna, LA), 7:00pm

INTERSTATE
Acadiana Christian (Lafayette, LA) at Northside HomeSchool (Conroe, TX), 12:00pm