2018 LOUISIANA 11/2 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    hide projections


Thursday, November 1st

1A DISTRICT 2
Oak Grove (LA) at Cedar Creek (Ruston, LA), 7:00pm
St. Frederick (Monroe, LA) at Delhi (LA), 7:00pm

1A DISTRICT 4
Basile (LA) at Hamilton Christian (Lake Charles, LA), 7:00pm

1A DISTRICT 8
Covenant Christian Academy (Houma, LA) at Houma Christian (Houma, LA), 7:00pm

2A DISTRICT 1
Calvary Baptist Academy (Shreveport, LA) at North Caddo (Vivian, LA), 7:00pm

2A DISTRICT 2
Rayville (LA) at General Trass (Lake Providence, LA), 7:00pm

3A DISTRICT 2
Richwood (Monroe, LA) at Sterlington (LA), 7:00pm

3A DISTRICT 5
Church Point (LA) at Port Barre (LA), 7:00pm

3A DISTRICT 10
Lusher (New Orleans, LA) at Haynes Academy (Metairie, LA)

4A DISTRICT 1
Bossier (Bossier City, LA) at Northwood (Shreveport, LA), 7:00pm
Huntington (Shreveport, LA) at Woodlawn (Shreveport, LA), 7:00pm

4A DISTRICT 2
Bastrop (LA) at Neville (Monroe, LA), 7:00pm

4A DISTRICT 3
DeRidder (LA) at Grant (Dry Prong, LA), 7:00pm

4A DISTRICT 5
Beau Chene (Arnaudville, LA) at Cecilia (LA), 7:00pm
Livonia (LA) at Opelousas (LA), 7:00pm

4A DISTRICT 9
Easton (New Orleans, LA) at Karr (New Orleans, LA), 6:30pm

4A DISTRICT 10
Kennedy (New Orleans, LA) at McDonogh #35 (New Orleans, LA), 7:00pm
Riverdale (Jefferson, LA) at Carver (New Orleans, LA), 7:00pm

5A DISTRICT 2
Ouachita Parish (Monroe, LA) at Alexandria (LA), 7:00pm

5A DISTRICT 4
Belaire (Baton Rouge, LA) at Zachary (LA), 7:00pm

5A DISTRICT 5
McKinley (Baton Rouge, LA) at Dutchtown (Geismar, LA), 7:00pm

5A DISTRICT 8
Bonnabel (Kenner, LA) at King (Metairie, LA), 7:00pm
East Jefferson (Metairie, LA) at West Jefferson (Harvey, LA), 6:30pm

NON-LEAGUE
Live Oak (Watson, LA) at Holy Cross (New Orleans, LA), 7:00pm



Friday, November 2nd

1A DISTRICT 1
Arcadia (LA) at Lincoln Prep (Grambling, LA), 7:00pm
Plain Dealing (LA) at Homer (LA), 7:00pm
Ringgold (LA) at Haynesville (LA), 7:30pm

1A DISTRICT 2
Delta Charter (Ferriday, LA) at Ouachita Christian (Monroe, LA), 7:00pm
Tensas (St. Joseph, LA) at Sicily Island (LA), 7:00pm

1A DISTRICT 3
LaSalle (Olla, LA) at Block (Jonesville, LA), 7:00pm
Logansport (LA) at St. Mary (Natchitoches, LA), 7:00pm

1A DISTRICT 4
Elton (LA) at Oberlin (LA), 7:00pm
Merryville (LA) at St. Edmund (Eunice, LA), 7:00pm
South Cameron (Creole, LA) at Grand Lake (Lake Charles, LA), 7:00pm

1A DISTRICT 5
Catholic of Pointe Coupee (New Roads, LA) at Opelousas Catholic (Opelousas, LA), 7:00pm
Westminster Academy (Opelousas, LA) at Sacred Heart (Ville Platte, LA), 7:00pm

1A DISTRICT 6
Ascension Catholic (Donaldsonville, LA) at St. John (Plaquemine, LA), 7:00pm
Kentwood (LA) at Southern Lab (Baton Rouge, LA), 7:00pm
White Castle (LA) at East Iberville (St. Gabriel, LA), 7:00pm

1A DISTRICT 7
Central Catholic (Morgan City, LA) at Vermilion Catholic (Abbeville, LA), 7:00pm
Gueydan (LA) at Highland Baptist Christian (New Iberia, LA), 7:00pm

1A DISTRICT 8
Ridgewood (Metairie, LA) at Ecole Classique (Metairie, LA), 7:00pm

2A DISTRICT 1
Mansfield (LA) at Lakeside (Sibley, LA), 7:00pm

2A DISTRICT 2
Beekman (Bastrop, LA) at Ferriday (LA), 7:00pm
Delhi Charter (Delhi, LA) at Vidalia (LA), 7:00pm

2A DISTRICT 3
Bunkie (LA) at Lakeview (Campti, LA), 7:00pm
Many (LA) at Winnfield (LA), 7:00pm
Red River (Coushatta, LA) at Holy Savior Menard (Alexandria, LA), 7:00pm

2A DISTRICT 4
Oakdale (LA) at DeQuincy (LA), 7:00pm
Rosepine (LA) at East Beauregard (DeRidder, LA), 7:00pm
Vinton (LA) at Pickering (Leesville, LA), 7:00pm

2A DISTRICT 5
Notre Dame (Crowley, LA) at Lake Arthur (LA), 7:00pm
Ville Platte (LA) at Welsh (LA), 7:00pm

2A DISTRICT 6
Ascension Episcopal (Lafayette, LA) at West St. Mary (Baldwin, LA), 7:00pm
Delcambre (LA) at Loreauville (LA), 7:00pm
Franklin (LA) at Catholic (New Iberia, LA), 7:00pm

2A DISTRICT 7
Church Academy (Baton Rouge, LA) at Port Allen (LA), 7:00pm
Dunham (Baton Rouge, LA) at Episcopal (Baton Rouge, LA), 7:00pm
Northeast (Pride, LA) at East Feliciana (Jackson, LA), 7:00pm

2A DISTRICT 8
Amite (LA) at Aquinas (Hammond, LA), 7:00pm
Independence (LA) at Springfield (LA), 7:00pm
Northlake Christian (Covington, LA) at St. Helena College & Career Academy (Greensburg, LA), 7:00pm
Pine (Franklinton, LA) at Pope John Paul II (Slidell, LA), 7:00pm

2A DISTRICT 9
Fisher (Lafitte, LA) at Newman (New Orleans, LA), 7:00pm
South Plaquemines (Buras, LA) at Metairie Park Country Day (Metairie, LA), 4:00pm

3A DISTRICT 1
North Webster (Springhill, LA) at Loyola College Prep (Shreveport, LA), 7:00pm

3A DISTRICT 2
Carroll (Monroe, LA) at Madison (Tallulah, LA), 7:00pm
Union Parish (Farmerville, LA) at Wossman (Monroe, LA), 7:00pm

3A DISTRICT 3
Bolton (Alexandria, LA) at Jena (LA), 7:00pm
Caldwell Parish (Columbia, LA) at Marksville (LA), 7:00pm
Peabody (Alexandria, LA) at Avoyelles (Moreauville, LA), 7:00pm

3A DISTRICT 4
Jennings (LA) at Lake Charles College Prep (Lake Charles, LA), 7:00pm
Washington-Marion (Lake Charles, LA) at Iowa (LA), 7:00pm
Westlake (LA) at South Beauregard (Longville, LA), 7:00pm

3A DISTRICT 5
Crowley (LA) at Pine Prairie (LA), 7:00pm
Iota (LA) at Eunice (LA), 7:00pm
Mamou (LA) at Northwest (Opelousas, LA), 7:00pm

3A DISTRICT 6
Baker (LA) at University Lab (Baton Rouge, LA), 7:00pm
Madison Prep Academy (Baton Rouge, LA) at Brusly (LA), 7:00pm
Mentorship Academy (Baton Rouge, LA) at Glen Oaks (Baton Rouge, LA), 7:00pm

3A DISTRICT 7
Bogalusa (LA) at Archbishop Hannan (Covington, LA), 7:00pm
Loranger (LA) at Albany (LA), 7:00pm

3A DISTRICT 8
Berwick (LA) at North Vermilion (Maurice, LA), 7:00pm
Erath (LA) at Abbeville (LA), 7:00pm
Patterson (LA) at Kaplan (LA), 7:00pm

3A DISTRICT 9
KIPP Renaissance (New Orleans, LA) at Sci Academy (New Orleans, LA), 7:00pm

3A DISTRICT 10
De La Salle (New Orleans, LA) at Donaldsonville (LA), 7:00pm
St. Charles Catholic (LaPlace, LA) at St. James (LA), 7:00pm

4A DISTRICT 1
North DeSoto (Stonewall, LA) at Minden (LA), 7:00pm
Washington (Shreveport, LA) at Benton (LA), 7:00pm

4A DISTRICT 2
West Ouachita (West Monroe, LA) at Franklin Parish (Winnsboro, LA), 7:00pm

4A DISTRICT 3
Tioga (LA) at Buckeye (LA), 7:00pm

4A DISTRICT 4
More (Lafayette, LA) at Rayne (LA), 7:00pm
Northside (Lafayette, LA) at Westgate (New Iberia, LA), 7:00pm
Teurlings Catholic (Lafayette, LA) at Carencro (Lafayette, LA), 7:00pm

4A DISTRICT 5
St. Martinville (LA) at Breaux Bridge (LA), 7:00pm

4A DISTRICT 6
Plaquemine (LA) at Lutcher (LA), 7:00pm
Tara (Baton Rouge, LA) at St. Michael (Baton Rouge, LA), 7:00pm
Woodlawn (Baton Rouge, LA) at Parkview Baptist (Baton Rouge, LA), 7:00pm

4A DISTRICT 7
Assumption (Napoleonville, LA) at Morgan City (LA), 7:00pm
Ellender (Houma, LA) at South Terrebonne (Bourg, LA), 7:00pm
Vandebilt Catholic (Houma, LA) at White (Thibodaux, LA), 7:00pm

4A DISTRICT 8
Pearl River (LA) at Franklinton (LA), 7:00pm
Salmen (Slidell, LA) at Lakeshore (Mandeville, LA), 7:00pm

4A DISTRICT 9
Cox (Harvey, LA) at Belle Chasse (LA), 7:00pm

5A DISTRICT 1
Captain Shreve (Shreveport, LA) at Evangel Christian Academy (Shreveport, LA), 7:00pm
Haughton (LA) at Airline (Bossier City, LA), 7:00pm
Parkway (Bossier City, LA) at Southwood (Shreveport, LA), 7:00pm

5A DISTRICT 2
Natchitoches Central (Natchitoches, LA) at West Monroe (LA), 7:00pm
Ruston (LA) at Pineville (LA), 7:00pm

5A DISTRICT 3
LaGrange (Lake Charles, LA) at Barbe (Lake Charles, LA), 7:00pm
Lafayette (LA) at Acadiana (Lafayette, LA), 7:00pm
New Iberia (LA) at Houston (Lake Charles, LA), 7:00pm
Sulphur (LA) at Comeaux (Lafayette, LA), 7:00pm

5A DISTRICT 4
Scotlandville (Baton Rouge, LA) at Denham Springs (LA), 7:00pm
Walker (LA) at Central (Baton Rouge, LA), 7:00pm

5A DISTRICT 5
Catholic (Baton Rouge, LA) at Broadmoor (Baton Rouge, LA), 7:00pm
St. Amant (LA) at East Ascension (Gonzales, LA), 7:00pm

5A DISTRICT 6
Covington (LA) at Mandeville (LA), 7:00pm
Fontainebleau (Mandeville, LA) at St. Paul's (Covington, LA), 7:00pm
Hammond (LA) at Ponchatoula (LA), 7:00pm
Northshore (Slidell, LA) at Slidell (LA), 7:00pm

5A DISTRICT 7
Central Lafourche (Raceland, LA) at Thibodaux (LA), 7:00pm
Hahnville (Boutte, LA) at Bourgeois (Gray, LA), 7:00pm
Terrebonne (Houma, LA) at Destrehan (LA), 7:00pm

5A DISTRICT 8
Chalmette (LA) at Landry-Walker (New Orleans, LA), 7:00pm
Ehret (Marrero, LA) at Higgins (Marrero, LA), 7:00pm

5A DISTRICT 9
Archbishop Shaw (Marrero, LA) at Curtis (River Ridge, LA), 7:00pm
Jesuit (New Orleans, LA) at Brother Martin (New Orleans, LA), 7:00pm

NON-LEAGUE
Capitol (Baton Rouge, LA) at Sumner (Kentwood, LA), 7:00pm
East St. John (Reserve, LA) at South Lafourche (Galliano, LA), 7:00pm
Green Oaks (Shreveport, LA) at Jonesboro-Hodge (Jonesboro, LA)
Jeanerette (LA) at Lafayette Christian Academy (Lafayette, LA), 7:00pm
Leesville (LA) at St. Louis Catholic (Lake Charles, LA), 7:00pm
Mangham (LA) at Varnado (Angie, LA), 7:00pm
North Central (Lebeau, LA) at Riverside Academy (Reserve, LA), 7:00pm
Northwood (Lena, LA) at D'Arbonne Woods (Farmerville, LA), 7:00pm
Slaughter Community Charter (Slaughter, LA) at Ascension Christian (Gonzales, LA), 7:00pm
West Feliciana (St. Francisville, LA) at Kinder (LA), 7:00pm



Saturday, November 3rd

3A DISTRICT 9
Cohen (New Orleans, LA) at Jefferson Academy (Gretna, LA), 2:00pm

5A DISTRICT 9
Archbishop Rummel (Metairie, LA) at St. Augustine (New Orleans, LA), 2:30pm