2018 LOUISIANA 10/26 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    hide projections


Thursday, October 25th

1A DISTRICT 2
Ouachita Christian (Monroe, LA) at St. Frederick (Monroe, LA), 7:00pm

1A DISTRICT 3
Northwood (Lena, LA) at St. Mary (Natchitoches, LA), 7:00pm

1A DISTRICT 4
Elton (LA) at Merryville (LA), 7:00pm
Oberlin (LA) at South Cameron (Creole, LA), 7:00pm

1A DISTRICT 7
Highland Baptist Christian (New Iberia, LA) at Vermilion Catholic (Abbeville, LA), 7:00pm
Lafayette Christian Academy (Lafayette, LA) at Gueydan (LA), 7:00pm

2A DISTRICT 5
Welsh (LA) at Notre Dame (Crowley, LA), 9:00pm

3A DISTRICT 10
Donaldsonville (LA) at Haynes Academy (Metairie, LA), 6:30pm

4A DISTRICT 9
Belle Chasse (LA) at McMain (New Orleans, LA), 3:30pm

5A DISTRICT 8
King (Metairie, LA) at Ehret (Marrero, LA), 6:30pm

5A DISTRICT 9
St. Augustine (New Orleans, LA) at Holy Cross (New Orleans, LA), 7:00pm

NON-LEAGUE
Easton (New Orleans, LA) at McDonogh #35 (New Orleans, LA), 7:00pm
Riverdale (Jefferson, LA) at KIPP Renaissance (New Orleans, LA), 7:00pm



Friday, October 26th

1A DISTRICT 1
Homer (LA) at Haynesville (LA), 7:30pm
Plain Dealing (LA) at Lincoln Prep (Grambling, LA)
Ringgold (LA) at Jonesboro-Hodge (Jonesboro, LA), 7:00pm

1A DISTRICT 2
Delhi (LA) at Tensas (St. Joseph, LA), 7:00pm
Sicily Island (LA) at Oak Grove (LA), 7:00pm

1A DISTRICT 3
Logansport (LA) at LaSalle (Olla, LA), 7:00pm

1A DISTRICT 4
Grand Lake (Lake Charles, LA) at Basile (LA), 7:00pm
Hamilton Christian (Lake Charles, LA) at St. Edmund (Eunice, LA), 7:00pm

1A DISTRICT 5
Catholic of Pointe Coupee (New Roads, LA) at False River (New Roads, LA), 7:00pm
Slaughter Community Charter (Slaughter, LA) at Opelousas Catholic (Opelousas, LA), 7:00pm
Westminster Academy (Opelousas, LA) at North Central (Lebeau, LA), 7:00pm

1A DISTRICT 6
Kentwood (LA) at Ascension Catholic (Donaldsonville, LA), 7:00pm
Southern Lab (Baton Rouge, LA) at White Castle (LA), 7:00pm
St. John (Plaquemine, LA) at East Iberville (St. Gabriel, LA), 7:00pm

1A DISTRICT 7
Centerville (LA) at Central Catholic (Morgan City, LA), 7:00pm

1A DISTRICT 8
Ridgewood (Metairie, LA) at Franklin (New Orleans, LA), 4:00pm
Varnado (Angie, LA) at Houma Christian (Houma, LA), 7:00pm

2A DISTRICT 1
Calvary Baptist Academy (Shreveport, LA) at Mansfield (LA), 7:00pm
Lakeside (Sibley, LA) at D'Arbonne Woods (Farmerville, LA), 7:00pm

2A DISTRICT 2
Ferriday (LA) at Delhi Charter (Delhi, LA), 7:00pm
General Trass (Lake Providence, LA) at Beekman (Bastrop, LA), 7:00pm
Vidalia (LA) at Mangham (LA), 7:00pm

2A DISTRICT 3
Bunkie (LA) at Holy Savior Menard (Alexandria, LA), 7:00pm
Many (LA) at Red River (Coushatta, LA), 7:00pm
Winnfield (LA) at Lakeview (Campti, LA), 7:00pm

2A DISTRICT 4
DeQuincy (LA) at Rosepine (LA), 7:00pm
East Beauregard (DeRidder, LA) at Vinton (LA), 7:00pm
Pickering (Leesville, LA) at Oakdale (LA), 7:00pm

2A DISTRICT 5
Lake Arthur (LA) at Kinder (LA), 7:00pm

2A DISTRICT 6
Ascension Episcopal (Lafayette, LA) at Catholic (New Iberia, LA), 7:00pm
Delcambre (LA) at Jeanerette (LA), 7:00pm
West St. Mary (Baldwin, LA) at Loreauville (LA), 7:00pm

2A DISTRICT 7
Church Academy (Baton Rouge, LA) at Northeast (Pride, LA), 7:00pm
Episcopal (Baton Rouge, LA) at East Feliciana (Jackson, LA), 7:00pm
Port Allen (LA) at Capitol (Baton Rouge, LA), 7:00pm

2A DISTRICT 8
Amite (LA) at Springfield (LA), 7:00pm
Independence (LA) at St. Helena College & Career Academy (Greensburg, LA), 7:00pm
Pope John Paul II (Slidell, LA) at Northlake Christian (Covington, LA), 7:00pm

2A DISTRICT 9
Fisher (Lafitte, LA) at South Plaquemines (Buras, LA), 7:00pm
Riverside Academy (Reserve, LA) at Metairie Park Country Day (Metairie, LA), 4:00pm

3A DISTRICT 1
Green Oaks (Shreveport, LA) at North Webster (Springhill, LA), 7:00pm

3A DISTRICT 2
Madison (Tallulah, LA) at Richwood (Monroe, LA), 7:00pm
Sterlington (LA) at Union Parish (Farmerville, LA), 7:00pm
Wossman (Monroe, LA) at Carroll (Monroe, LA), 7:00pm

3A DISTRICT 3
Avoyelles (Moreauville, LA) at Bolton (Alexandria, LA), 7:00pm
Jena (LA) at Caldwell Parish (Columbia, LA), 7:00pm
Marksville (LA) at Peabody (Alexandria, LA), 7:00pm

3A DISTRICT 4
Lake Charles College Prep (Lake Charles, LA) at Washington-Marion (Lake Charles, LA), 7:00pm
South Beauregard (Longville, LA) at Jennings (LA), 7:00pm
St. Louis Catholic (Lake Charles, LA) at Westlake (LA), 7:00pm

3A DISTRICT 5
Church Point (LA) at Mamou (LA), 7:00pm
Eunice (LA) at Northwest (Opelousas, LA), 7:00pm
Pine Prairie (LA) at Iota (LA), 7:00pm
Port Barre (LA) at Crowley (LA), 7:00pm

3A DISTRICT 6
Mentorship Academy (Baton Rouge, LA) at Brusly (LA), 7:00pm
University Lab (Baton Rouge, LA) at Madison Prep Academy (Baton Rouge, LA), 7:00pm
West Feliciana (St. Francisville, LA) at Baker (LA), 7:00pm

3A DISTRICT 7
Archbishop Hannan (Covington, LA) at Loranger (LA), 7:00pm
Sumner (Kentwood, LA) at Bogalusa (LA), 7:00pm

3A DISTRICT 8
Abbeville (LA) at Berwick (LA), 7:00pm
Kaplan (LA) at North Vermilion (Maurice, LA), 7:00pm
Patterson (LA) at Erath (LA), 7:00pm

3A DISTRICT 9
Wright (New Orleans, LA) at Cohen (New Orleans, LA), 7:00pm

3A DISTRICT 10
Lusher (New Orleans, LA) at St. James (LA), 7:00pm
St. Charles Catholic (LaPlace, LA) at De La Salle (New Orleans, LA), 7:00pm

4A DISTRICT 1
Huntington (Shreveport, LA) at North DeSoto (Stonewall, LA), 7:00pm
Minden (LA) at Bossier (Bossier City, LA), 7:00pm
Northwood (Shreveport, LA) at Washington (Shreveport, LA), 7:00pm
Woodlawn (Shreveport, LA) at Benton (LA), 7:00pm

4A DISTRICT 2
Neville (Monroe, LA) at Franklin Parish (Winnsboro, LA), 7:00pm

4A DISTRICT 3
Buckeye (LA) at DeRidder (LA), 7:00pm
Leesville (LA) at Tioga (LA), 7:00pm

4A DISTRICT 4
Carencro (Lafayette, LA) at More (Lafayette, LA), 7:00pm
Northside (Lafayette, LA) at Teurlings Catholic (Lafayette, LA), 7:00pm
Westgate (New Iberia, LA) at Rayne (LA), 7:00pm

4A DISTRICT 5
Cecilia (LA) at Livonia (LA), 7:00pm
Opelousas (LA) at Breaux Bridge (LA), 7:00pm
St. Martinville (LA) at Beau Chene (Arnaudville, LA), 7:00pm

4A DISTRICT 6
St. Michael (Baton Rouge, LA) at Parkview Baptist (Baton Rouge, LA), 7:00pm
Tara (Baton Rouge, LA) at Lutcher (LA), 7:00pm
Woodlawn (Baton Rouge, LA) at Plaquemine (LA), 7:00pm

4A DISTRICT 7
Morgan City (LA) at Vandebilt Catholic (Houma, LA), 7:00pm
South Terrebonne (Bourg, LA) at South Lafourche (Galliano, LA), 7:00pm
White (Thibodaux, LA) at Ellender (Houma, LA), 7:00pm

4A DISTRICT 8
Franklinton (LA) at Salmen (Slidell, LA), 7:00pm
Lakeshore (Mandeville, LA) at Pearl River (LA), 7:00pm

5A DISTRICT 1
Byrd (Shreveport, LA) at Airline (Bossier City, LA), 7:00pm
Captain Shreve (Shreveport, LA) at Southwood (Shreveport, LA), 7:00pm
Haughton (LA) at Parkway (Bossier City, LA), 7:00pm

5A DISTRICT 2
Alexandria (LA) at Pineville (LA), 7:00pm
Natchitoches Central (Natchitoches, LA) at Ruston (LA), 7:00pm
West Monroe (LA) at Ouachita Parish (Monroe, LA), 7:00pm

5A DISTRICT 3
Comeaux (Lafayette, LA) at Barbe (Lake Charles, LA), 7:00pm
LaGrange (Lake Charles, LA) at Acadiana (Lafayette, LA), 7:00pm
Lafayette (LA) at Houston (Lake Charles, LA), 7:00pm
Sulphur (LA) at New Iberia (LA), 7:00pm

5A DISTRICT 4
Central (Baton Rouge, LA) at Denham Springs (LA), 7:00pm
Live Oak (Watson, LA) at Walker (LA), 7:00pm
Zachary (LA) at Scotlandville (Baton Rouge, LA), 7:00pm

5A DISTRICT 5
Broadmoor (Baton Rouge, LA) at St. Amant (LA), 7:00pm
Dutchtown (Geismar, LA) at Catholic (Baton Rouge, LA), 7:00pm
East Ascension (Gonzales, LA) at McKinley (Baton Rouge, LA), 7:00pm

5A DISTRICT 6
Covington (LA) at Hammond (LA), 7:00pm
Mandeville (LA) at St. Paul's (Covington, LA), 7:00pm
Ponchatoula (LA) at Northshore (Slidell, LA), 7:00pm
Slidell (LA) at Fontainebleau (Mandeville, LA), 7:00pm

5A DISTRICT 7
Bourgeois (Gray, LA) at Terrebonne (Houma, LA), 7:00pm
Hahnville (Boutte, LA) at Central Lafourche (Raceland, LA), 7:00pm
Thibodaux (LA) at East St. John (Reserve, LA), 7:00pm

5A DISTRICT 8
Bonnabel (Kenner, LA) at Chalmette (LA), 7:00pm
Higgins (Marrero, LA) at East Jefferson (Metairie, LA), 7:00pm
West Jefferson (Harvey, LA) at Landry-Walker (New Orleans, LA), 7:00pm

NON-LEAGUE
Arcadia (LA) at Block (Jonesville, LA), 7:00pm
Ascension Christian (Gonzales, LA) at Ville Platte (LA), 7:00pm
Assumption (Napoleonville, LA) at Newman (New Orleans, LA), 7:00pm
Belaire (Baton Rouge, LA) at Glen Oaks (Baton Rouge, LA), 7:00pm
Destrehan (LA) at Jesuit (New Orleans, LA), 7:00pm
Grant (Dry Prong, LA) at Albany (LA), 7:00pm
Loyola College Prep (Shreveport, LA) at Rayville (LA), 7:00pm
North Caddo (Vivian, LA) at Montgomery (LA), 7:00pm
Sacred Heart (Ville Platte, LA) at Hanson Memorial (Franklin, LA), 7:00pm



Saturday, October 27th

3A DISTRICT 9
Sci Academy (New Orleans, LA) at Jefferson Academy (Gretna, LA), 7:00pm

5A DISTRICT 9
Brother Martin (New Orleans, LA) at Archbishop Shaw (Marrero, LA), 2:00pm
Curtis (River Ridge, LA) at Archbishop Rummel (Metairie, LA), 2:00pm