2018 INDIANA 10/5 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    hide projections


Friday, October 5th

ALLEN COUNTY
Bluffton (IN) at Adams Central (Monroe, IN), 7:00pm
Southern Wells (Poneto, IN) at Heritage (Monroeville, IN), 7:00pm
Woodlan (Woodburn, IN) at South Adams (Berne, IN), 7:00pm

BIG EIGHT
Lincoln (Vincennes, IN) at Mt. Carmel (IL), 7:00pm
Mt. Vernon (IN) at Princeton (IN), 8:00pm
Washington (IN) at Jasper (IN), 7:30pm

CENTRAL INDIANA
Alexandria-Monroe (Alexandria, IN) at Mississinewa (Gas City, IN), 7:00pm
Blackford (Hartford City, IN) at Eastbrook (Marion, IN), 7:00pm
Frankton (IN) at Oak Hill (Converse, IN), 7:00pm
Madison-Grant (Fairmount, IN) at Elwood (IN), 7:00pm

CIRCLE CITY
Brebeuf Jesuit Prep (Indianapolis, IN) at Guerin Catholic (Noblesville, IN), 7:00pm

CONFERENCE INDIANA
Bloomington North (Bloomington, IN) at Columbus North (Columbus, IN), 7:00pm
Terre Haute South Vigo (Terre Haute, IN) at Southport (Indianapolis, IN), 7:30pm

DUNELAND
Chesterton (IN) at Crown Point (IN), 8:00pm
LaPorte (IN) at Michigan City (IN), 8:00pm
Lake Central (St. John, IN) at Merrillville (IN), 8:00pm
Portage (IN) at Valparaiso (IN), 8:00pm

FREELANCE
Covenant Christian (Indianapolis, IN) at Traders Point Christian Academy (Whitestown, IN), 7:00pm
Indiana School for the Deaf (Indianapolis, IN) at Crimson Knights (Indianapolis, IN), 7:00pm
Trinity Lutheran (Seymour, IN) at Rock Creek Academy (Sellersburg, IN), 7:00pm

GREAT LAKES
East Chicago Central (East Chicago, IN) at Morton (Hammond, IN), 8:00pm
Gavit (Hammond, IN) at Hammond (IN), 8:00pm

GREAT LAKES CHRISTIAN
Middletown Christian (Franklin, OH) at Columbus Crusaders (Galena, OH), 7:30pm

GREATER SOUTH SHORE - NORTH
River Forest (Hobart, IN) at Calumet (Gary, IN), 8:00pm

GREATER SOUTH SHORE - SOUTH
Boone Grove (Valparaiso, IN) at Wheeler (Valparaiso, IN), 8:00pm
Hanover Central (Cedar Lake, IN) at South Central (Union Mills, IN), 8:00pm

HOOSIER - EAST
Hamilton Heights (Arcadia, IN) at Cass (Walton, IN), 7:00pm
Western (Russiaville, IN) at Tipton (IN), 7:00pm

HOOSIER - WEST
Lafayette Central Catholic (Lafayette, IN) at Benton Central (Oxford, IN), 7:30pm
West Lafayette (IN) at Twin Lakes (Monticello, IN), 7:00pm

HOOSIER CROSSROADS
Hamilton Southeastern (Fishers, IN) at Franklin Central (Indianapolis, IN), 7:30pm
Noblesville (IN) at Brownsburg (IN), 7:00pm
Westfield (IN) at Fishers (IN), 7:00pm
Zionsville (IN) at Avon (IN), 7:00pm

HOOSIER HEARTLAND
Clinton Prairie (Frankfort, IN) at Carroll (Flora, IN), 7:00pm
Eastern (Greentown, IN) at Sheridan (IN), 7:00pm

HOOSIER HERITAGE
Greenfield-Central (Greenfield, IN) at Delta (Muncie, IN), 7:30pm
New Palestine (IN) at New Castle (IN), 7:30pm
Shelbyville (IN) at Mt. Vernon (Fortville, IN), 7:30pm
Yorktown (IN) at Pendleton Heights (Pendleton, IN), 7:30pm

HOOSIER HILLS
Bedford North Lawrence (Bedford, IN) at Madison (IN), 7:00pm
Floyd Central (Floyds Knobs, IN) at Jennings County (North Vernon, IN), 7:00pm
Jeffersonville (IN) at Columbus East (Columbus, IN), 7:00pm
Seymour (IN) at New Albany (IN), 7:00pm

HOOSIER NORTH
Culver (IN) at Pioneer (Royal Center, IN), 7:00pm
Knox (IN) at Triton (Bourbon, IN), 7:30pm
North Judson-San Pierre (North Judson, IN) at LaVille (Lakeville, IN), 7:30pm
Winamac (IN) at Caston (Fulton, IN), 7:00pm

INDIANA CROSSROADS
Beech Grove (IN) at Triton Central (Fairland, IN), 7:00pm
Indianapolis Lutheran (Indianapolis, IN) at Speedway (IN), 7:00pm
Park Tudor (Indianapolis, IN) at Monrovia (IN), 7:00pm
Scecina Memorial (Indianapolis, IN) at Cardinal Ritter (Indianapolis, IN), 7:00pm

METROPOLITAN
Carmel (IN) at Warren Central (Indianapolis, IN), 7:00pm
Center Grove (Greenwood, IN) at Lawrence North (Indianapolis, IN), 7:00pm
Lawrence Central (Indianapolis, IN) at Davis (Indianapolis, IN), 7:00pm
Pike (Indianapolis, IN) at North Central (Indianapolis, IN), 7:00pm

MID-EASTERN
Shenandoah (Middletown, IN) at Eastern Hancock (Charlottesville, IN), 7:00pm

MID-INDIANA FOOTBALL
North Decatur (Greensburg, IN) at Switzerland County (Vevay, IN), 7:00pm
South Decatur (Greensburg, IN) at Oldenburg Academy (Oldenburg, IN), 7:00pm

MID-SOUTHERN
Brownstown Central (Brownstown, IN) at Silver Creek (Sellersburg, IN), 7:00pm
Charlestown (IN) at Salem (IN), 7:00pm
Corydon Central (Corydon, IN) at Clarksville (IN), 7:00pm
Eastern (Pekin, IN) at Scottsburg (IN), 7:00pm

MID-STATE
Decatur Central (Indianapolis, IN) at Perry Meridian (Indianapolis, IN), 7:00pm
Franklin (IN) at Greenwood (IN), 7:00pm
Martinsville (IN) at Mooresville (IN), 7:00pm
Whiteland (IN) at Plainfield (IN), 7:00pm

MIDWEST
Frontier (Chalmers, IN) at West Central (Francesville, IN), 7:00pm
North White (Monon, IN) at North Newton (Morocco, IN), 7:30pm

NORTH CENTRAL
Anderson (IN) at Richmond (IN), 7:00pm
Arsenal Tech (Indianapolis, IN) at Marion (IN), 7:00pm
Harrison (West Lafayette, IN) at Kokomo (IN), 7:00pm
Jefferson (Lafayette, IN) at Logansport (IN), 7:00pm
Muncie Central (Muncie, IN) at McCutcheon (Lafayette, IN), 7:00pm

NORTHEAST 8
Bellmont (Decatur, IN) at DeKalb (Waterloo, IN), 7:00pm
East Noble (Kendallville, IN) at New Haven (IN), 7:00pm
Leo (IN) at Columbia City (IN), 7:00pm
Norwell (Ossian, IN) at Huntington North (Huntington, IN), 7:00pm

NORTHEAST CORNER - BIG
Angola (IN) at Garrett (IN), 7:00pm
Lakeland (LaGrange, IN) at Fairfield (Goshen, IN), 7:00pm

NORTHEAST CORNER - SMALL
Eastside (Butler, IN) at Central Noble (Albion, IN), 7:00pm
Prairie Heights (LaGrange, IN) at Fremont (IN), 7:00pm

NORTHERN INDIANA - NORTH
Penn (Mishawaka, IN) at Elkhart Central (Elkhart, IN), 7:00pm

NORTHERN INDIANA - SOUTH
Clay (South Bend, IN) at Glenn (Walkerton, IN), 7:00pm
Jimtown (Elkhart, IN) at Bremen (IN), 7:00pm

NORTHERN LAKES
Concord (Elkhart, IN) at Northridge (Middlebury, IN), 7:00pm
Plymouth (IN) at Goshen (IN), 7:00pm
Warsaw (IN) at NorthWood (Nappanee, IN), 7:00pm
Wawasee (Syracuse, IN) at Elkhart Memorial (Elkhart, IN), 7:00pm

NORTHWEST CROSSROADS
Hobart (IN) at Munster (IN), 8:00pm
Kankakee Valley (Wheatfield, IN) at Highland (IN), 8:00pm
Lowell (IN) at Andrean (Merrillville, IN), 8:00pm

PATOKA LAKE
Mitchell (IN) at Paoli (IN), 7:00pm
Springs Valley (French Lick, IN) at Perry Central (Leopold, IN), 7:30pm

POCKET
Forest Park (Ferdinand, IN) at Heritage Hills (Lincoln City, IN), 7:30pm
Gibson Southern (Fort Branch, IN) at Tell City (IN), 8:00pm
Southridge (Huntingburg, IN) at Pike Central (Petersburg, IN), 7:30pm

SAGAMORE
Danville (IN) at Western Boone (Thorntown, IN), 7:00pm
Frankfort (IN) at North Montgomery (Crawfordsville, IN), 7:00pm
Lebanon (IN) at Southmont (Crawfordsville, IN), 7:00pm
Tri-West Hendricks (Lizton, IN) at Crawfordsville (IN), 7:00pm

SOUTHERN INDIANA
Castle (Newburgh, IN) at Evansville North (Evansville, IN), 8:00pm
Evansville Central (Evansville, IN) at Mater Dei (Evansville, IN), 8:00pm
Reitz (Evansville, IN) at Bosse (Evansville, IN), 8:00pm
Reitz Memorial (Evansville, IN) at Harrison (Evansville, IN), 8:00pm

SOUTHWEST
North Daviess (Elnora, IN) at North Knox (Bicknell, IN), 7:00pm
Wood Memorial (Oakland City, IN) at North Central (Farmersburg, IN), 7:30pm

SUMMIT
Bishop Luers (Fort Wayne, IN) at South Side (Fort Wayne, IN), 7:00pm
Concordia Lutheran (Fort Wayne, IN) at Carroll (Fort Wayne, IN), 7:00pm
Homestead (Fort Wayne, IN) at Wayne (Fort Wayne, IN), 7:00pm
North Side (Fort Wayne, IN) at Northrop (Fort Wayne, IN), 7:00pm
Snider (Fort Wayne, IN) at Bishop Dwenger (Fort Wayne, IN), 7:00pm

THREE RIVERS - NORTH
Manchester (North Manchester, IN) at Rochester (IN), 7:00pm
Northfield (Wabash, IN) at Whitko (South Whitley, IN), 7:00pm

THREE RIVERS - SOUTH
North Miami (Denver, IN) at Peru (IN), 7:00pm
Southwood (Wabash, IN) at Maconaquah (Bunker Hill, IN), 7:00pm

TRI-EASTERN
Centerville (IN) at Union City (IN), 7:00pm
Hagerstown (IN) at Tri (Straughn, IN), 7:00pm
Knightstown (IN) at Northeastern (Fountain City, IN), 7:00pm
Winchester (IN) at Lincoln (Cambridge City, IN), 7:00pm

WABASH RIVER
Fountain Central (Veedersburg, IN) at North Vermillion (Cayuga, IN), 7:00pm
Parke Heritage (Rockville, IN) at Riverton Parke (Montezuma, IN), 7:00pm
Seeger (West Lebanon, IN) at South Vermillion (Clinton, IN), 7:00pm

WESTERN INDIANA - EAST
Brown County (Nashville, IN) at Owen Valley (Spencer, IN), 7:00pm
Cascade (Clayton, IN) at Edgewood (Ellettsville, IN), 7:00pm
Cloverdale (IN) at Indian Creek (Trafalgar, IN), 7:00pm

WESTERN INDIANA - WEST
Greencastle (IN) at North Putnam (Roachdale, IN), 7:00pm
South Putnam (Greencastle, IN) at Northview (Brazil, IN), 7:00pm
Sullivan (IN) at West Vigo (West Terre Haute, IN), 7:00pm

NON-LEAGUE
Anderson Prep Academy (Anderson, IN) at Shortridge (Indianapolis, IN), 7:00pm
Batesville (IN) at Franklin County (Brookville, IN), 7:00pm
Bloomington South (Bloomington, IN) at Roncalli (Indianapolis, IN), 7:00pm
Bowman Academy (Gary, IN) at West Washington (Campbellsburg, IN), 7:00pm
Churubusco (IN) at West Noble (Ligonier, IN), 7:00pm
Clark (Whiting, IN) at West Side (Gary, IN), 8:00pm
Clinton Central (Michigantown, IN) at Attica (IN), 7:00pm
Connersville (IN) at Lawrenceburg (IN), 7:00pm
Culver Academies (Culver, IN) at St. Joseph (South Bend, IN), 7:30pm
East Central (St. Leon, IN) at Greensburg (IN), 7:00pm
Eastern Greene (Bloomfield, IN) at Linton-Stockton (Linton, IN), 7:00pm
Griffith (IN) at Edison (Lake Station, IN), 8:00pm
Howe (Indianapolis, IN) at Heritage Christian (Indianapolis, IN), 7:00pm
Indianapolis Lighthouse East (Indianapolis, IN) at Washington (Indianapolis, IN), 7:00pm
Marian (Mishawaka, IN) at Mishawaka (IN), 7:00pm
Milan (IN) at Providence (Clarksville, IN), 7:00pm
Monroe Central (Parker City, IN) at Union County (Liberty, IN), 7:00pm
North Harrison (Ramsey, IN) at Crawford County (Marengo, IN), 7:00pm
North Posey (Poseyville, IN) at Tecumseh (Lynnville, IN), 8:00pm
Northwestern (Kokomo, IN) at Rensselaer Central (Rensselaer, IN), 8:00pm
Riley (South Bend, IN) at New Prairie (New Carlisle, IN), 7:00pm
South Dearborn (Aurora, IN) at Rushville (IN), 7:00pm
South Spencer (Rockport, IN) at Boonville (IN), 8:00pm
Taylor (Kokomo, IN) at Manual (Indianapolis, IN), 7:00pm
Tindley (Indianapolis, IN) at Attucks (Indianapolis, IN), 7:00pm
Tri-Central (Sharpsville, IN) at Lapel (IN), 7:00pm
Tri-County (Wolcott, IN) at Delphi (IN), 7:00pm
Wabash (IN) at Tippecanoe Valley (Akron, IN), 7:00pm
Washington (South Bend, IN) at Adams (South Bend, IN), 7:00pm
Wes-Del (Gaston, IN) at Edinburgh (IN), 7:00pm

INTERSTATE
Casey-Westfield (Casey, IL) at South Newton (Kentland, IN), 6:00pm
Covington (IN) at Blue Ridge/DeLand-Weldon (Farmer City, IL), 6:30pm
Covington Catholic (Park Hills, KY) at Bishop Chatard (Indianapolis, IN), 7:00pm
KIPP Columbus (Columbus, OH) at Landmark Christian (Cincinnati, OH), 7:00pm
Marshall (Dayton, OH) at Jay County (Portland, IN), 7:30pm
Roosevelt (Gary, IN) at Christ the King (Chicago, IL)
Terre Haute North Vigo (Terre Haute, IN) vs. St. Francis de Sales (Columbus, OH) at Earlham College (Richmond, IN), 7:00pm



Saturday, October 6th

INTERSTATE
Cathedral (Indianapolis, IN) at St. Edward (Lakewood, OH)