2018 FLORIDA DECEMBER SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    hide projections


Wednesday, November 14th

NON-LEAGUE
Sebastian River (Sebastian, FL) 26 Carroll (Fort Pierce, FL) 24



Thursday, November 15th

4A PLAYOFFS
Glades Central (Belle Glade, FL) 18 Washington (Miami, FL) 16   
[projection: Washington [Booker T.] (Miami, FL) 31-22]

5A PLAYOFFS
Bolles (Jacksonville, FL) 32 Godby (Tallahassee, FL) 27   
[projection: Godby [Amos P.] (Tallahassee, FL) 38-24]

8A PLAYOFFS
Columbus (Miami, FL) 42 Palmetto (Miami, FL) 0   
[projection: Palmetto (Miami, FL) 24-22]



Friday, November 16th

INTERSTATE
Clearwater Academy International (Clearwater, FL) 27 Cornerstone Christian (San Antonio, TX) 14

FLORIDA CHRISTIAN (6 MAN)
Cornerstone Academy (Gainesville, FL) 50 Geneva Classical Academy (Lakeland, FL) 6
Countryside Christian (Gainesville, FL) 42 Hillsborough Baptist (Seffner, FL) 26
Peniel Baptist Academy (Palatka, FL) 13 Hope Christian Academy (Starke, FL) 0
Riverside Christian (Fanning Springs, FL) 51 Newberry Christian Community (Gainesville, FL) 0
Town 'N Country Christian Academy (Tampa, FL) at Village View Christian Academy (Summerfield, FL), 7:00pm

1A PLAYOFFS
Baker (FL) 38 Northview (Bratt, FL) 14   
[projection: Baker (FL) 35-14]
Chiefland (FL) 47 Dixie County (Cross City, FL) 6   
[projection: Dixie County (Cross City, FL) 30-28]
Hawthorne (FL) 50 Crescent City (FL) 27   
[projection: Hawthorne (FL) 38-17]
Jefferson County (Monticello, FL) 44 Sneads (FL) 13   
[projection: Sneads (FL) 31-28]
Madison County (Madison, FL) 50 Lafayette (Mayo, FL) 20   
[projection: Madison County (Madison, FL) 52-6]
Pahokee (FL) 34 Wildwood (FL) 13   
[projection: Pahokee (FL) 40-12]
Port St. Joe (FL) 17 Blountstown (FL) 12   
[projection: Port St. Joe (FL) 21-17]
Vernon (FL) 40 Jay (FL) 0   
[projection: Vernon (FL) 31-14]

2A PLAYOFFS
Admiral Farragut (St. Petersburg, FL) 40 Cambridge Christian (Tampa, FL) 14   
[projection: Admiral Farragut (St. Petersburg, FL) 35-12]
Champagnat Catholic (Hialeah, FL) 29 Moore Haven (FL) 16   
[projection: Champagnat Catholic (Hialeah, FL) 28-26]
Foundation Academy (Winter Garden, FL) 42 Zephyrhills Christian Academy (Zephyrhills, FL) 12   
[projection: Zephyrhills Christian Academy (Zephyrhills, FL) 20-14]
Neumann (Naples, FL) 55 Glades Day (Belle Glade, FL) 14   
[projection: Neumann [St. John] (Naples, FL) 27-21]
North Florida Christian (Tallahassee, FL) 36 Florida A&M (Tallahassee, FL) 6   
[projection: North Florida Christian (Tallahassee, FL) 21-12]
Seffner Christian (Seffner, FL) 27 Carrollwood Day (Tampa, FL) 16   
[projection: Seffner Christian (Seffner, FL) 31-21]
University Christian (Jacksonville, FL) 47 Maclay (Tallahassee, FL) 21   
[projection: University Christian (Jacksonville, FL) 40-24]
Victory Christian Academy (Lakeland, FL) 35 Trinity Christian Academy (Deltona, FL) 0   
[projection: Victory Christian Academy (Lakeland, FL) 35-7]

3A PLAYOFFS
American Heritage (Delray Beach, FL) 23 Benjamin (Palm Beach Gardens, FL) 19   
[projection: Benjamin (Palm Beach Gardens, FL) 22-21]
Berkeley Prep (Tampa, FL) 21 Calvary Christian (Clearwater, FL) 13   
[projection: Berkeley Prep (Tampa, FL) 31-17]
Chaminade-Madonna (Hollywood, FL) 62 Palmer Trinity (Miami, FL) 0   
[projection: Chaminade-Madonna (Hollywood, FL) 52-3]
Clearwater Central Catholic (Clearwater, FL) 30 Tampa Catholic (Tampa, FL) 3   
[projection: Clearwater Central Catholic (Clearwater, FL) 31-14]
First Academy (Orlando, FL) 40 Father Lopez (Daytona Beach, FL) 20   
[projection: First Academy (Orlando, FL) 28-14]
Florida State University (Tallahassee, FL) 27 Pensacola Catholic (Pensacola, FL) 23   
[projection: Florida State University (Tallahassee, FL) 28-21]
King's Academy (West Palm Beach, FL) 16 Holy Trinity Episcopal (Melbourne, FL) 7   
[projection: King's Academy (West Palm Beach, FL) 35-14]
Taylor County (Perry, FL) 49 St. Joseph Academy (St. Augustine, FL) 23   
[projection: Taylor County (Perry, FL) 28-6]

4A PLAYOFFS
Bishop Verot (Fort Myers, FL) 45 LaBelle (FL) 17   
[projection: Bishop Verot (Fort Myers, FL) 31-14]
Cocoa (FL) 35 Astronaut (Titusville, FL) 0   
[projection: Cocoa (FL) 35-17]
Dunnellon (FL) 26 Santa Fe (Alachua, FL) 7   
[projection: Dunnellon (FL) 27-14]
Raines (Jacksonville, FL) 47 Marianna (FL) 9   
[projection: Raines [William M.] (Jacksonville, FL) 62-0]
The Villages Charter (The Villages, FL) 49 Yonge (Gainesville, FL) 14   
[projection: The Villages Charter (The Villages, FL) 38-28]
University (Fort Lauderdale, FL) 40 Gulliver Prep (Miami, FL) 13   
[projection: University (Fort Lauderdale, FL) 42-17]
West Nassau (Callahan, FL) 35 South Walton (Santa Rosa Beach, FL) 20   
[projection: West Nassau (Callahan, FL) 31-13]

5A PLAYOFFS
American Heritage (Plantation, FL) 31 Rockledge (FL) 14   
[projection: Rockledge (FL) 26-24]
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale, FL) 30 Jones (Orlando, FL) 27   
[projection: Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale, FL) 28-22]
Jefferson (Tampa, FL) 34 Lakewood (St. Petersburg, FL) 23   
[projection: Jefferson [Thomas] (Tampa, FL) 21-14]
Jesuit (Tampa, FL) 31 Immokalee (FL) 3   
[projection: Jesuit (Tampa, FL) 44-14]
Nature Coast Tech (Brooksville, FL) 17 Baker County (Glen St. Mary, FL) 16   
[projection: Nature Coast Tech (Brooksville, FL) 21-19]
North Marion (Citra, FL) 40 Zephyrhills (FL) 21   
[projection: North Marion (Citra, FL) 28-19]
Trinity Christian Academy (Jacksonville, FL) 28 Wakulla (Crawfordville, FL) 12   
[projection: Trinity Christian Academy (Jacksonville, FL) 35-10]

6A PLAYOFFS
Armwood (Seffner, FL) 65 Lake Weir (Ocala, FL) 7   
[projection: Armwood (Seffner, FL) 35-14]
Central (Miami, FL) 30 Carol City (Miami, FL) 21   
[projection: Carol City (Miami, FL) 31-26]
Crestview (FL) 49 Pine Forest (Pensacola, FL) 19   
[projection: Pine Forest (Pensacola, FL) 28-27]
Naples (FL) 24 Fort Myers (FL) 9   
[projection: Naples (FL) 31-13]
Navarre (FL) 50 Escambia (Pensacola, FL) 22   
[projection: Navarre (FL) 31-21]
North Fort Myers (FL) 36 Charlotte (Punta Gorda, FL) 20   
[projection: Charlotte (Punta Gorda, FL) 27-21]
Northwestern (Miami, FL) 31 Heritage (Palm Bay, FL) 19   
[projection: Northwestern (Miami, FL) 28-13]
Vanguard (Ocala, FL) 19 Lake Wales (FL) 0   
[projection: Vanguard (Ocala, FL) 35-14]

7A PLAYOFFS
Aquinas (Fort Lauderdale, FL) 51 Fort Lauderdale (FL) 0   
[projection: Aquinas [St. Thomas] (Fort Lauderdale, FL) 44-7]
Bloomingdale (Valrico, FL) 21 Palmetto (FL) 14   
[projection: Bloomingdale (Valrico, FL) 34-24]
Dwyer (Palm Beach Gardens, FL) 55 Palm Beach Lakes (West Palm Beach, FL) 27   
[projection: Dwyer [William T.] (Palm Beach Gardens, FL) 35-13]
Edgewater (Orlando, FL) 35 Lincoln (Tallahassee, FL) 14   
[projection: Lincoln (Tallahassee, FL) 31-28]
Lakeland (FL) 29 Kathleen (Lakeland, FL) 7   
[projection: Lakeland (FL) 38-6]
Lee (Jacksonville, FL) 31 Columbia (Lake City, FL) 27   
[projection: Columbia (Lake City, FL) 35-28]
Plant (Tampa, FL) 39 Viera (FL) 18   
[projection: Viera (FL) 35-28]
Venice (FL) 28 Braden River (Bradenton, FL) 21   
[projection: Venice (FL) 41-28]

8A PLAYOFFS
Deerfield Beach (FL) 23 Plantation (FL) 0   
[projection: Deerfield Beach (FL) 28-14]
Dr. Phillips (Orlando, FL) 19 Vero Beach (FL) 7   
[projection: Vero Beach (FL) 40-13]
Mandarin (Jacksonville, FL) 41 Winter Park (FL) 8   
[projection: Winter Park (FL) 28-21]
Palm Beach Central (Wellington, FL) 38 Western (Davie, FL) 0   
[projection: Palm Beach Central (Wellington, FL) 24-20]
Riverview (Sarasota, FL) 49 Manatee (Bradenton, FL) 27   
[projection: Riverview (Sarasota, FL) 28-27]
South Dade (Homestead, FL) 21 Southridge (Miami, FL) 13   
[projection: South Dade (Homestead, FL) 21-19]
Wekiva (Apopka, FL) 28 Apopka (FL) 7   
[projection: Wekiva (Apopka, FL) 26-13]

FCSA 8 MAN PLAYOFFS
Academy at the Lakes (Land O' Lakes, FL) 22 Harvest Community (Jacksonville, FL) 6
Canterbury (St. Petersburg, FL) 28 Master's Academy (Vero Beach, FL) 24
Citi Christian Academy (Miami, FL) 19 Old Plank Christian Academy (Jacksonville, FL) 18
Duval (Jacksonville, FL) 44 Lakeside Christian (Clearwater, FL) 8



Saturday, November 17th

SUNSHINE STATE CHAMPIONSHIP
Orlando Christian Prep (Orlando, FL) vs. St. Stephen's Episcopal (Bradenton, FL) at Master's Academy (Oviedo, FL), 7:00pm   
[projection: Orlando Christian Prep (Orlando, FL) 31-17]



Friday, November 23rd

1A PLAYOFFS
Chiefland (FL) vs. Madison County (Madison, FL) at TBA
Jefferson County (Monticello, FL) vs. Port St. Joe (FL) at TBA
Pahokee (FL) vs. Hawthorne (FL) at TBA
Vernon (FL) vs. Baker (FL) at TBA

2A PLAYOFFS
Foundation Academy (Winter Garden, FL) vs. Victory Christian Academy (Lakeland, FL) at TBA
Neumann (Naples, FL) vs. Champagnat Catholic (Hialeah, FL) at TBA
North Florida Christian (Tallahassee, FL) vs. University Christian (Jacksonville, FL) at TBA
Seffner Christian (Seffner, FL) vs. Admiral Farragut (St. Petersburg, FL) at TBA

3A PLAYOFFS
American Heritage (Delray Beach, FL) vs. Chaminade-Madonna (Hollywood, FL) at TBA
Berkeley Prep (Tampa, FL) vs. Clearwater Central Catholic (Clearwater, FL) at TBA
First Academy (Orlando, FL) vs. King's Academy (West Palm Beach, FL) at TBA
Taylor County (Perry, FL) vs. Florida State University (Tallahassee, FL) at TBA

4A PLAYOFFS
Bishop Verot (Fort Myers, FL) vs. Cocoa (FL) at TBA
Dunnellon (FL) vs. The Villages Charter (The Villages, FL) at TBA
Glades Central (Belle Glade, FL) vs. University (Fort Lauderdale, FL) at TBA
West Nassau (Callahan, FL) vs. Raines (Jacksonville, FL) at TBA

5A PLAYOFFS
Bolles (Jacksonville, FL) vs. Trinity Christian Academy (Jacksonville, FL) at TBA
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale, FL) vs. American Heritage (Plantation, FL) at TBA
Jefferson (Tampa, FL) vs. Jesuit (Tampa, FL) at TBA
Nature Coast Tech (Brooksville, FL) vs. North Marion (Citra, FL) at TBA

6A PLAYOFFS
Armwood (Seffner, FL) vs. Vanguard (Ocala, FL) at TBA
Crestview (FL) vs. Navarre (FL) at TBA
North Fort Myers (FL) vs. Naples (FL) at TBA
Northwestern (Miami, FL) vs. Central (Miami, FL) at TBA

7A PLAYOFFS
Bloomingdale (Valrico, FL) vs. Venice (FL) at TBA, 7:00pm
Dwyer (Palm Beach Gardens, FL) vs. Aquinas (Fort Lauderdale, FL) at TBA, 7:00pm
Edgewater (Orlando, FL) vs. Lee (Jacksonville, FL) at TBA, 7:00pm
Plant (Tampa, FL) vs. Lakeland (FL) at TBA, 7:00pm

8A PLAYOFFS
Dr. Phillips (Orlando, FL) vs. Riverview (Sarasota, FL) at TBA, 7:00pm
Mandarin (Jacksonville, FL) vs. Wekiva (Apopka, FL) at TBA, 7:00pm
Palm Beach Central (Wellington, FL) vs. Deerfield Beach (FL) at TBA, 7:00pm
South Dade (Homestead, FL) vs. Columbus (Miami, FL) at TBA, 7:00pm



Friday, November 30th

FCSA 6 MAN PLAYOFFS
Countryside Christian (Gainesville, FL) at Cornerstone Academy (Gainesville, FL)
Peniel Baptist Academy (Palatka, FL) at Riverside Christian (Fanning Springs, FL)

FCSA 8 MAN PLAYOFFS
Academy at the Lakes (Land O' Lakes, FL) vs. Duval (Jacksonville, FL) at TBA
Citi Christian Academy (Miami, FL) vs. Canterbury (St. Petersburg, FL) at TBA