2018 FLORIDA 11/9 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    show projections


Wednesday, November 7th

NON-LEAGUE
East Lake (Tarpon Springs, FL) 35 Steinbrenner (Lutz, FL) 33



Thursday, November 8th

NON-LEAGUE
Hallandale (FL) 18 Taravella (Coral Springs, FL) 15
Ocoee (FL) 32 Liberty (Kissimmee, FL) 27

2A PLAYOFFS
Champagnat Catholic (Hialeah, FL) 20 Miami Christian (Miami, FL) 19   


7A PLAYOFFS
Lincoln (Tallahassee, FL) 38 Oakleaf (Orange Park, FL) 31   


8A PLAYOFFS
Palmetto (Miami, FL) 45 Belen Jesuit (Miami, FL) 7   




Friday, November 9th

INTERSTATE
Cornerstone Christian (San Antonio, TX) 10 Superior Collegiate (Clearwater, FL) 6   


FLORIDA CHRISTIAN (6 MAN)
Cornerstone Academy (Gainesville, FL) 10 Hillsborough Baptist (Seffner, FL) 7
Hope Christian Academy (Starke, FL) 18 Donahue Academy (Ave Maria, FL) 17 [forfeit]
Countryside Christian (Gainesville, FL) 16 Peniel Baptist Academy (Palatka, FL) 13
Hernando Christian Academy (Brooksville, FL) 22 Riverside Christian (Fanning Springs, FL) 19
Village View Christian Academy (Summerfield, FL) 33 Geneva Classical Academy (Lakeland, FL) 31

FLORIDA CHRISTIAN REGION 1 (8 MAN)
First Coast Christian (Jacksonville, FL) 29 Duval (Jacksonville, FL) 28
City of Life Christian Academy (Kissimmee, FL) 28 Harvest Community (Jacksonville, FL) 26
Seacoast Christian Academy (Jacksonville, FL) 37 Master's Academy (Vero Beach, FL) 33

FLORIDA CHRISTIAN REGION 2 (8 MAN)
Academy at the Lakes (Land O' Lakes, FL) 14 Bell Creek Academy (Riverview, FL) 13
Lakeside Christian (Clearwater, FL) 14 Citi Christian Academy (Miami, FL) 11

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Canterbury (St. Petersburg, FL) 38 Citrus Park Christian (Tampa, FL) 34
Solid Rock Community (Tarpon Springs, FL) 14 Town 'N Country Christian Academy (Tampa, FL) 10

1A PLAYOFFS
Baker (FL) 49 Freeport (FL) 21   

Blountstown (FL) 22 Cottondale (FL) 17   

Fort Meade (FL) 30 Crescent City (FL) 28   

Branford (FL) 32 Dixie County (Cross City, FL) 30   

Jay (FL) 24 Bozeman (Panama City, FL) 23   

Wewahitchka (FL) 26 Jefferson County (Monticello, FL) 22   

Union County (Lake Butler, FL) 18 Lafayette (Mayo, FL) 14   

Northview (Bratt, FL) 27 Graceville (FL) 25   

Port St. Joe (FL) 21 Liberty County (Bristol, FL) 18   

Franklin County (Eastpoint, FL) 37 Sneads (FL) 33   

Vernon (FL) 38 Chipley (FL) 33   

Frostproof (FL) 13 Wildwood (FL) 12   


2A PLAYOFFS
Cambridge Christian (Tampa, FL) 54 Evangelical Christian (Fort Myers, FL) 7   

Southwest Florida Christian (Fort Myers, FL) 40 Carrollwood Day (Tampa, FL) 36   

Florida A&M (Tallahassee, FL) 18 Aucilla Christian (Monticello, FL) 16   

First Baptist Academy (Naples, FL) 17 Glades Day (Belle Glade, FL) 12   

Oak Hall (Gainesville, FL) 22 Trinity Christian Academy (Deltona, FL) 19   

University Christian (Jacksonville, FL) 14 Rocky Bayou Christian (Niceville, FL) 11   

St. Francis Catholic (Gainesville, FL) 30 Zephyrhills Christian Academy (Zephyrhills, FL) 25   


3A PLAYOFFS
American Heritage (Delray Beach, FL) 42 Calvary Christian Academy (Fort Lauderdale, FL) 14   

Cardinal Mooney (Sarasota, FL) 11 Calvary Christian (Clearwater, FL) 10   

Father Lopez (Daytona Beach, FL) 30 Melbourne Central Catholic (Melbourne, FL) 27   

Cardinal Newman (West Palm Beach, FL) 29 Holy Trinity Episcopal (Melbourne, FL) 27   

Westminster Christian (Miami, FL) 32 Palmer Trinity (Miami, FL) 29   

Fort White (FL) 23 Pensacola Catholic (Pensacola, FL) 22   

Lakeland Christian (Lakeland, FL) 31 Tampa Catholic (Tampa, FL) 29   

Baldwin (FL) 26 Taylor County (Perry, FL) 21   


4A PLAYOFFS
Astronaut (Titusville, FL) 48 Avon Park (FL) 14   

Dunnellon (FL) 40 South Sumter (Bushnell, FL) 39   

Coral Springs Charter (Coral Springs, FL) 22 Glades Central (Belle Glade, FL) 18   

Monsignor Pace (Miami, FL) 33 Gulliver Prep (Miami, FL) 30   

Lake Placid (FL) 41 LaBelle (FL) 36   

Marianna (FL) 22 Rutherford (Panama City, FL) 18   

Gadsden County (Havana, FL) 23 South Walton (Santa Rosa Beach, FL) 18   

Yonge (Gainesville, FL) 19 Bradford (Starke, FL) 18   


5A PLAYOFFS
American Heritage (Plantation, FL) 37 Westwood (Fort Pierce, FL) 14   

Baker County (Glen St. Mary, FL) 33 Hernando (Brooksville, FL) 29   

Bolles (Jacksonville, FL) 18 West Florida (Pensacola, FL) 13   

Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale, FL) 29 Merritt Island (FL) 26   

Ponte Vedra (FL) 15 Godby (Tallahassee, FL) 12   

Dunbar (Fort Myers, FL) 37 Immokalee (FL) 32   

Jefferson (Tampa, FL) 15 Hardee (Wauchula, FL) 11   

DeSoto County (Arcadia, FL) 21 Jesuit (Tampa, FL) 17   

Bishop Moore (Orlando, FL) 11 Jones (Orlando, FL) 6   

Lakewood (St. Petersburg, FL) 40 Booker (Sarasota, FL) 37   

Nature Coast Tech (Brooksville, FL) 31 Eastside (Gainesville, FL) 29   

Menendez (St. Augustine, FL) 41 North Marion (Citra, FL) 36   

Coconut Creek (FL) 38 Rockledge (FL) 33   

Trinity Christian Academy (Jacksonville, FL) 21 Suwannee (Live Oak, FL) 18   

Ribault (Jacksonville, FL) 19 Wakulla (Crawfordville, FL) 15   

Crystal River (FL) 21 Zephyrhills (FL) 19   


6A PLAYOFFS
Armwood (Seffner, FL) 54 South Lake (Groveland, FL) 0   

Norland (Miami, FL) 24 Carol City (Miami, FL) 23   

Dillard (Fort Lauderdale, FL) 23 Central (Miami, FL) 19   

Clearwater (FL) 23 Charlotte (Punta Gorda, FL) 19   

Niceville (FL) 24 Crestview (FL) 19   

St. Augustine (FL) 25 Escambia (Pensacola, FL) 22   

Collier (Naples, FL) 12 Fort Myers (FL) 9   

Heritage (Palm Bay, FL) 42 Eau Gallie (Melbourne, FL) 37   

Lake Wales (FL) 32 Gainesville (FL) 28   

Mitchell (New Port Richey, FL) 30 Lake Weir (Ocala, FL) 27   

Lehigh (Lehigh Acres, FL) 36 Naples (FL) 31   

Navarre (FL) 11 Pace (FL) 8   

North Fort Myers (FL) 30 Largo (FL) 26   

Northwestern (Miami, FL) 19 Mainland (Daytona Beach, FL) 14   

Gulf Breeze (FL) 13 Pine Forest (Pensacola, FL) 10   

Vanguard (Ocala, FL) 19 Sebring (FL) 16   


7A PLAYOFFS
Aquinas (Fort Lauderdale, FL) 77 South Miami (Miami, FL) 20   

Bloomingdale (Valrico, FL) 40 Riverdale (Fort Myers, FL) 37   

Plant City (FL) 39 Braden River (Bradenton, FL) 38   

Fletcher (Neptune Beach, FL) 25 Columbia (Lake City, FL) 22   

Dwyer (Palm Beach Gardens, FL) 29 West Broward (Pembroke Pines, FL) 24   

Buchholz (Gainesville, FL) 39 Edgewater (Orlando, FL) 36   

Fort Lauderdale (FL) 27 Doral Academy (Doral, FL) 25   

Harmony (FL) 15 Kathleen (Lakeland, FL) 12   

Lakeland (FL) 22 Wiregrass Ranch (Wesley Chapel, FL) 21   

Lee (Jacksonville, FL) 34 Hagerty (Oviedo, FL) 31   

McArthur (Hollywood, FL) 10 Palm Beach Lakes (West Palm Beach, FL) 6   

Pinellas Park (Largo, FL) 15 Palmetto (FL) 12   

Plant (Tampa, FL) 10 Gaither (Tampa, FL) 8   

Venice (FL) 19 Tampa Bay Tech (Tampa, FL) 16   

Viera (FL) 24 Sickles (Tampa, FL) 19   


8A PLAYOFFS
Apopka (FL) 35 Oviedo (FL) 28   

Columbus (Miami, FL) 22 Coral Gables (FL) 21   

Miramar (FL) 26 Deerfield Beach (FL) 22   

Dr. Phillips (Orlando, FL) 32 Centennial (Port St. Lucie, FL) 30   

Manatee (Bradenton, FL) 13 Osceola (Kissimmee, FL) 12   

DeLand (FL) 25 Mandarin (Jacksonville, FL) 24   

Wellington (FL) 27 Palm Beach Central (Wellington, FL) 23   

Piper (Sunrise, FL) 16 Plantation (FL) 11   

Treasure Coast (Port St. Lucie, FL) 10 Riverview (Sarasota, FL) 9   

Hialeah (FL) 15 South Dade (Homestead, FL) 10   

Southridge (Miami, FL) 22 North Miami (FL) 21   

Gateway (Kissimmee, FL) 35 Vero Beach (FL) 34   

West Orange (Winter Garden, FL) 36 Wekiva (Apopka, FL) 32   

Atlantic (Delray Beach, FL) 35 Western (Davie, FL) 32   

Flagler Palm Coast (Palm Coast, FL) 10 Winter Park (FL) 7   




Saturday, November 10th

SUNSHINE STATE PLAYOFFS
Orlando Christian Prep (Orlando, FL) 44 Windermere Prep (Windermere, FL) 10   

St. Stephen's Episcopal (Bradenton, FL) 20 Mount Dora Christian Academy (Mount Dora, FL) 16