2018 COLORADO 10/19 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    hide projections


Thursday, October 18th

2A COLORADO
Kent Denver (Englewood, CO) at Alameda (Lakewood, CO), 6:00pm

2A INTERMOUNTAIN
Salida (CO) at Montezuma-Cortez (Cortez, CO), 7:00pm

3A SOUTH CENTRAL
Pueblo County (Pueblo, CO) at Pueblo East (Pueblo, CO), 7:00pm

4A JEFFCO
Dakota Ridge (Littleton, CO) at Chatfield (Littleton, CO), 7:00pm

4A LONGS PEAK
Greeley Central (Greeley, CO) at Skyline (Longmont, CO), 7:00pm

4A METRO
Ponderosa (Parker, CO) at Aurora Central (Aurora, CO), 6:30pm

4A NORTHERN
Broomfield (CO) at Greeley West (Greeley, CO), 6:30pm

5A FRONT RANGE
Fairview (Boulder, CO) at Poudre (Fort Collins, CO), 6:00pm
Fossil Ridge (Fort Collins, CO) at Legacy (Broomfield, CO), 7:00pm

5A METRO 10
Denver East (Denver, CO) at Northglenn (CO), 7:00pm

5A METRO EAST
Arapahoe (Centennial, CO) at Eaglecrest (Centennial, CO), 7:00pm

5A METRO SOUTH
Castle View (Castle Rock, CO) at Rock Canyon (Highlands Ranch, CO), 7:00pm
Valor Christian (Highlands Ranch, CO) at ThunderRidge (Highlands Ranch, CO), 7:00pm

5A METRO WEST
Arvada West (Arvada, CO) at Mullen (Denver, CO), 7:00pm

5A SOUTH
Regis Jesuit (Aurora, CO) at Fountain-Fort Carson (Fountain, CO), 6:00pm

A-8 MOUNTAIN (8 MAN)
Sargent (Monte Vista, CO) at Del Norte (CO), 7:00pm



Friday, October 19th

1A FOOTHILLS
Jefferson (Edgewater, CO) at Sheridan (Denver, CO), 7:00pm
Manual (Denver, CO) at Clear Creek (Evergreen, CO), 7:00pm

1A NORTH CENTRAL
Wiggins (CO) at Holyoke (CO), 7:00pm
Wray (CO) at Limon (CO), 7:00pm

1A NORTHERN
Lyons (CO) at Highland (Ault, CO), 7:00pm
Strasburg (CO) at Estes Park (CO), 7:00pm

1A SANTA FE
Ellicott (Calhan, CO) at Mall (Walsenburg, CO), 7:00pm
Rocky Ford (CO) at Trinidad (CO), 7:00pm

1A SOUTHERN PEAKS
Dolores (CO) at Ignacio (CO), 7:00pm
Monte Vista (CO) at Center (CO), 7:00pm

1A TRI-PEAKS
Buena Vista (CO) at Rye (CO), 7:00pm

1A WESTERN SLOPE
Cedaredge (CO) at Hotchkiss (CO), 7:00pm
Grand Valley (Parachute, CO) at Paonia (CO), 7:00pm
Meeker (CO) at Olathe (CO), 7:00pm

2A COLORADO
Englewood (CO) at Bishop Machebeuf (Denver, CO), 7:00pm
Riverdale Ridge (Thornton, CO) at Ridge View Academy (Watkins, CO), 7:00pm

2A FLATIRONS
Middle Park (Granby, CO) at Faith Christian (Arvada, CO), 7:00pm

2A INTERMOUNTAIN
Bayfield (CO) at Pagosa Springs (CO), 7:00pm

2A PATRIOT EAST
Fort Lupton (CO) at Sterling (CO), 7:00pm
Valley (Gilcrest, CO) at Platte Valley (Kersey, CO), 7:00pm

2A PATRIOT WEST
Academy (Westminster, CO) at Resurrection Christian (Loveland, CO), 7:00pm
University (Greeley, CO) at Berthoud (CO), 7:00pm

2A TRI-PEAKS
Elizabeth (CO) at Woodland Park (CO), 7:00pm
La Junta (CO) at Classical Academy (Colorado Springs, CO), 7:00pm
Lamar (CO) at Manitou Springs (CO), 7:00pm

2A WESTERN SLOPE
Basalt (CO) at Rifle (CO), 7:00pm
Coal Ridge (New Castle, CO) at Aspen (CO), 7:00pm
Delta (CO) at Moffat County (Craig, CO), 7:00pm

3A CENTRAL
Jefferson (Denver, CO) at Palmer Ridge (Monument, CO), 7:00pm
Littleton (CO) at Lutheran (Parker, CO), 7:00pm

3A MT. METRO
Green Mountain (Lakewood, CO) at Evergreen (CO), 7:00pm
Kennedy (Denver, CO) at Washington (Denver, CO), 12:00pm
Lincoln (Denver, CO) at Conifer (CO), 7:00pm

3A NORTH VALLEY
Niwot (CO) at Northridge (Greeley, CO), 7:00pm
Roosevelt (Johnstown, CO) at Erie (CO), 7:00pm
Thompson Valley (Loveland, CO) at Fort Morgan (CO), 7:00pm

3A NORTHERN METRO
Frederick (CO) at Denver North (Denver, CO), 7:00pm
Mead (Longmont, CO) at Holy Family (Broomfield, CO), 7:00pm
Northfield (Denver, CO) at Skyview (Thornton, CO), 12:00pm

3A SOUTH CENTRAL
Pueblo Central (Pueblo, CO) at Centennial (Pueblo, CO), 7:00pm
Pueblo South (Pueblo, CO) at Durango (CO), 6:00pm

3A SOUTHERN
Falcon (CO) at Canon City (CO), 7:00pm
Harrison (Colorado Springs, CO) at Sierra (Colorado Springs, CO), 12:00pm
Sand Creek (Colorado Springs, CO) at Mitchell (Colorado Springs, CO), 7:00pm

3A WESTERN SLOPE
Glenwood Springs (CO) at Battle Mountain (Edwards, CO), 7:00pm
Palisade (CO) at Eagle Valley (Gypsum, CO), 12:00pm
Steamboat Springs (CO) at Summit (Frisco, CO), 12:00pm

4A JEFFCO
Golden (CO) at Wheat Ridge (CO), 7:30pm

4A LONGS PEAK
Fort Collins (CO) at Monarch (Louisville, CO), 7:00pm
Loveland (CO) at Silver Creek (Longmont, CO), 7:00pm

4A METRO
Denver South (Denver, CO) at Heritage (Littleton, CO), 12:00pm
Gateway (Aurora, CO) at Montrose (CO), 6:00pm

4A NORTHERN
Brighton (CO) at Longmont (CO), 7:00pm
Mountain View (Loveland, CO) at Windsor (CO), 7:00pm

4A PIKES PEAK
Coronado (Colorado Springs, CO) at Rampart (Colorado Springs, CO), 7:00pm
Liberty (Colorado Springs, CO) at Widefield (Colorado Springs, CO), 7:00pm
Pueblo West (CO) at Air Academy (US Air Force Academy, CO), 7:00pm

4A PIONEER
Centaurus (Lafayette, CO) at Thornton (CO), 7:00pm
Vista PEAK Prep (Aurora, CO) at Standley Lake (Westminster, CO), 7:00pm

4A SOUTHERN
Cheyenne Mountain (Colorado Springs, CO) at Grand Junction Central (Grand Junction, CO), 7:00pm
Mesa Ridge (Colorado Springs, CO) at Vista Ridge (Colorado Springs, CO), 12:00pm
Pine Creek (Colorado Springs, CO) at Palmer (Colorado Springs, CO), 7:00pm

5A FRONT RANGE
Horizon (Thornton, CO) at Rocky Mountain (Fort Collins, CO), 7:00pm

5A METRO 10
Far Northeast Warriors (Denver, CO) at Boulder (CO), 7:00pm
Prairie View (Henderson, CO) at Adams City (Commerce City, CO), 7:00pm
Smoky Hill (Aurora, CO) at Mountain Range (Westminster, CO), 7:00pm
Westminster (CO) at Rangeview (Aurora, CO), 6:30pm

5A METRO EAST
Cherokee Trail (Aurora, CO) at Cherry Creek (Greenwood Village, CO), 7:00pm
Overland (Aurora, CO) at Grandview (Aurora, CO), 7:00pm

5A METRO SOUTH
Mountain Vista (Highlands Ranch, CO) at Highlands Ranch (CO), 7:00pm

5A METRO WEST
Pomona (Arvada, CO) at Columbine (Littleton, CO), 7:00pm

5A SOUTH
Chaparral (Parker, CO) at Douglas County (Castle Rock, CO), 7:00pm

NON-LEAGUE
Florence (CO) at Centauri (La Jara, CO), 7:00pm

A-6 CENTRAL (6 MAN)
Edison (Yoder, CO) at Colorado School for the Deaf & Blind (Colorado Springs, CO), 4:00pm

A-6 EAST CENTRAL (6 MAN)
Flagler/Hi-Plains (Flagler, CO) at Liberty/Stratton (Joes, CO), 7:00pm
Otis (CO) at Arickaree/Woodlin (Anton, CO), 7:30pm

A-6 NORTH (6 MAN)
Peetz (CO) at Weldon Valley (Weldona, CO), 7:00pm

A-6 SOUTH EAST (6 MAN)
Cheraw (CO) at Eads (CO), 7:00pm
Walsh (CO) at Granada (CO), 7:00pm

A-8 ARKANSAS VALLEY (8 MAN)
Fowler (CO) at Springfield (CO), 7:00pm
Hoehne (CO) at Wiley (CO), 7:00pm
Holly (CO) at McClave (CO), 7:00pm

A-8 MOUNTAIN (8 MAN)
Sanford (CO) at Dove Creek (CO), 6:00pm

A-8 NORTHWEST (8 MAN)
Gilpin County (Black Hawk, CO) at Rangely (CO), 7:00pm
Plateau Valley (Collbran, CO) at Vail Christian (Edwards, CO), 7:00pm
Soroco (Oak Creek, CO) at West Grand (Kremmling, CO), 7:00pm

A-8 PLAINS (8 MAN)
Akron (CO) at Haxtun (CO), 7:30pm
Byers (CO) at Merino (CO), 7:00pm
Caliche (Iliff, CO) at Sedgwick County (Julesburg, CO), 7:30pm

A-8 SOUTHERN (8 MAN)
Miami-Yoder (Rush, CO) at Calhan (CO), 7:00pm

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Huerta Prep (Pueblo, CO) at Mancos (CO), 7:00pm
Idalia (CO) at Genoa-Hugo (Hugo, CO), 7:00pm
La Veta (CO) at Fleming (CO), 7:00pm
Las Animas (CO) at Simla (CO), 7:00pm
Prairie (New Raymer, CO) at Cotopaxi (CO), 1:30pm



Saturday, October 20th

1A FOOTHILLS
Lake County (Leadville, CO) at Platte Canyon (Bailey, CO), 1:00pm

1A NORTH CENTRAL
Yuma (CO) at Burlington (CO), 1:00pm

1A NORTHERN
Cornerstone Christian Academy (Westminster, CO) at Pinnacle Charter (Federal Heights, CO), 1:00pm

1A SANTA FE
Crowley County (Ordway, CO) at Peyton (CO), 1:00pm

1A TRI-PEAKS
St. Mary's (Colorado Springs, CO) at Colorado Springs Christian (Colorado Springs, CO), 7:00pm

2A FLATIRONS
Arvada (CO) at Denver West (Denver, CO), 11:00am
Bennett (CO) at D'Evelyn (Denver, CO), 4:00pm

2A PATRIOT EAST
Weld Central (Keenesburg, CO) at Brush (CO), 1:00pm

2A PATRIOT WEST
Eaton (CO) at Prospect Ridge Academy (Broomfield, CO), 6:00pm

3A CENTRAL
Lewis-Palmer (Monument, CO) at Discovery Canyon (Colorado Springs, CO), 1:00pm

4A JEFFCO
Grand Junction (CO) at Bear Creek (Lakewood, CO), 12:00pm

4A PIONEER
Fruita Monument (Fruita, CO) at Hinkley (Aurora, CO), 1:00pm

5A METRO WEST
Ralston Valley (Arvada, CO) at Lakewood (CO), 3:30pm

5A SOUTH
Doherty (Colorado Springs, CO) at Legend (Parker, CO), 1:00pm

A-6 NORTH (6 MAN)
Briggsdale (CO) at North Park (Walden, CO), 1:00pm

A-8 CENTRAL (8 MAN)
Elbert (CO) at Justice (Lafayette, CO), 1:00pm

A-8 MOUNTAIN (8 MAN)
Norwood (CO) at Sangre de Cristo (Mosca, CO), 1:00pm

A-8 SOUTHERN (8 MAN)
Swink (CO) at Pikes Peak Christian (Colorado Springs, CO), 1:00pm

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Deer Trail (CO) at Cripple Creek-Victor (Cripple Creek, CO), 1:00pm
Mountain Valley (Saguache, CO) at Branson/Kim (Branson, CO), 3:00pm