2018 COLORADO 10/12 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    show projections


Thursday, October 11th

2A PATRIOT WEST
Prospect Ridge Academy (Broomfield, CO) at University (Greeley, CO), 7:00pm

3A MT. METRO
Washington (Denver, CO) at Green Mountain (Lakewood, CO), 6:00pm

3A NORTH VALLEY
Niwot (CO) at Erie (CO), 7:00pm
Roosevelt (Johnstown, CO) at Thompson Valley (Loveland, CO), 6:30pm

3A SOUTH CENTRAL
Pueblo County (Pueblo, CO) at Pueblo South (Pueblo, CO), 7:00pm

3A WESTERN SLOPE
Glenwood Springs (CO) at Palisade (CO), 12:00pm

4A METRO
Gateway (Aurora, CO) at Ponderosa (Parker, CO), 7:00pm

4A NORTHERN
Windsor (CO) at Longmont (CO), 7:00pm

4A PIKES PEAK
Pueblo West (CO) at Coronado (Colorado Springs, CO), 7:00pm

4A PIONEER
Hinkley (Aurora, CO) at Standley Lake (Westminster, CO), 4:00pm

5A METRO 10
Adams City (Commerce City, CO) at Smoky Hill (Aurora, CO), 7:00pm
Boulder (CO) at Rangeview (Aurora, CO), 6:30pm

5A METRO EAST
Grandview (Aurora, CO) at Arapahoe (Centennial, CO), 7:00pm

5A METRO WEST
Columbine (Littleton, CO) at Ralston Valley (Arvada, CO), 7:00pm



Friday, October 12th

1A FOOTHILLS
Clear Creek (Evergreen, CO) at Lake County (Leadville, CO), 7:00pm
Jefferson (Edgewater, CO) at Manual (Denver, CO), 6:00pm
Platte Canyon (Bailey, CO) at Sheridan (Denver, CO), 7:00pm

1A NORTH CENTRAL
Limon (CO) at Burlington (CO), 7:00pm
Wiggins (CO) at Yuma (CO), 7:00pm
Wray (CO) at Holyoke (CO), 7:00pm

1A NORTHERN
Estes Park (CO) at Lyons (CO), 7:00pm
Highland (Ault, CO) at Cornerstone Christian Academy (Westminster, CO), 3:30pm
Pinnacle Charter (Federal Heights, CO) at Strasburg (CO), 7:00pm

1A SANTA FE
Crowley County (Ordway, CO) at Mall (Walsenburg, CO), 7:00pm
Peyton (CO) at Rocky Ford (CO), 7:00pm
Trinidad (CO) at Ellicott (Calhan, CO), 7:00pm

1A SOUTHERN PEAKS
Dolores (CO) at Centauri (La Jara, CO), 7:00pm
Ignacio (CO) at Monte Vista (CO), 7:00pm

1A TRI-PEAKS
Buena Vista (CO) at Florence (CO), 7:00pm
Colorado Springs Christian (Colorado Springs, CO) at Rye (CO), 7:00pm

1A WESTERN SLOPE
Cedaredge (CO) at Grand Valley (Parachute, CO), 7:00pm
Hotchkiss (CO) at Olathe (CO), 6:00pm
Paonia (CO) at Meeker (CO), 7:00pm

2A COLORADO
Englewood (CO) at Alameda (Lakewood, CO), 4:00pm
Ridge View Academy (Watkins, CO) at Bishop Machebeuf (Denver, CO), 7:00pm

2A FLATIRONS
Arvada (CO) at D'Evelyn (Denver, CO), 7:30pm
Denver West (Denver, CO) at Middle Park (Granby, CO), 7:00pm
Faith Christian (Arvada, CO) at Bennett (CO), 7:00pm

2A INTERMOUNTAIN
Alamosa (CO) at Salida (CO), 7:00pm
Montezuma-Cortez (Cortez, CO) at Bayfield (CO), 7:00pm

2A PATRIOT EAST
Brush (CO) at Valley (Gilcrest, CO), 7:00pm
Platte Valley (Kersey, CO) at Sterling (CO), 7:00pm
Weld Central (Keenesburg, CO) at Fort Lupton (CO), 7:00pm

2A PATRIOT WEST
Berthoud (CO) at Academy (Westminster, CO), 7:00pm
Resurrection Christian (Loveland, CO) at Eaton (CO), 7:00pm

2A TRI-PEAKS
Classical Academy (Colorado Springs, CO) at Elizabeth (CO), 7:00pm
Lamar (CO) at La Junta (CO), 7:00pm
Woodland Park (CO) at Manitou Springs (CO), 7:00pm

2A WESTERN SLOPE
Aspen (CO) at Rifle (CO), 7:00pm
Delta (CO) at Basalt (CO), 7:00pm
Moffat County (Craig, CO) at Coal Ridge (New Castle, CO), 7:00pm

3A CENTRAL
Discovery Canyon (Colorado Springs, CO) at Jefferson (Denver, CO), 7:00pm
Lutheran (Parker, CO) at Lewis-Palmer (Monument, CO), 7:00pm
Palmer Ridge (Monument, CO) at Littleton (CO), 7:00pm

3A MT. METRO
Conifer (CO) at Kennedy (Denver, CO), 12:00pm

3A NORTH VALLEY
Northridge (Greeley, CO) at Fort Morgan (CO), 7:00pm

3A NORTHERN METRO
Denver North (Denver, CO) at Skyview (Thornton, CO), 7:00pm
Frederick (CO) at Holy Family (Broomfield, CO), 7:00pm

3A SOUTH CENTRAL
Pueblo East (Pueblo, CO) at Centennial (Pueblo, CO), 7:00pm

3A SOUTHERN
Canon City (CO) at Harrison (Colorado Springs, CO), 12:00pm
Mitchell (Colorado Springs, CO) at Falcon (CO), 7:00pm
Sierra (Colorado Springs, CO) at Sand Creek (Colorado Springs, CO), 7:00pm

3A WESTERN SLOPE
Battle Mountain (Edwards, CO) at Steamboat Springs (CO), 7:00pm
Eagle Valley (Gypsum, CO) at Summit (Frisco, CO), 7:00pm

4A JEFFCO
Chatfield (Littleton, CO) at Golden (CO), 4:00pm
Grand Junction (CO) at Dakota Ridge (Littleton, CO), 4:00pm
Wheat Ridge (CO) at Bear Creek (Lakewood, CO), 7:30pm

4A LONGS PEAK
Fort Collins (CO) at Loveland (CO), 7:00pm
Monarch (Louisville, CO) at Skyline (Longmont, CO), 7:00pm
Silver Creek (Longmont, CO) at Greeley Central (Greeley, CO), 7:00pm

4A METRO
Denver South (Denver, CO) at Montrose (CO), 6:00pm
Heritage (Littleton, CO) at Aurora Central (Aurora, CO), 4:00pm

4A NORTHERN
Greeley West (Greeley, CO) at Brighton (CO), 7:00pm
Mountain View (Loveland, CO) at Broomfield (CO), 7:00pm

4A PIKES PEAK
Rampart (Colorado Springs, CO) at Liberty (Colorado Springs, CO), 7:00pm
Widefield (Colorado Springs, CO) at Air Academy (US Air Force Academy, CO), 7:00pm

4A PIONEER
Centaurus (Lafayette, CO) at Vista PEAK Prep (Aurora, CO), 6:30pm
Thornton (CO) at Fruita Monument (Fruita, CO), 7:00pm

4A SOUTHERN
Grand Junction Central (Grand Junction, CO) at Palmer (Colorado Springs, CO), 7:00pm
Pine Creek (Colorado Springs, CO) at Mesa Ridge (Colorado Springs, CO), 7:00pm

5A FRONT RANGE
Fossil Ridge (Fort Collins, CO) at Fairview (Boulder, CO), 7:00pm
Horizon (Thornton, CO) at Poudre (Fort Collins, CO), 7:00pm

5A METRO 10
Mountain Range (Westminster, CO) at Prairie View (Henderson, CO), 7:00pm
Northglenn (CO) at Westminster (CO), 7:00pm

5A METRO EAST
Cherokee Trail (Aurora, CO) at Overland (Aurora, CO), 7:00pm
Cherry Creek (Greenwood Village, CO) at Eaglecrest (Centennial, CO), 7:00pm

5A METRO SOUTH
Highlands Ranch (CO) at Castle View (Castle Rock, CO), 7:00pm
Mountain Vista (Highlands Ranch, CO) at Valor Christian (Highlands Ranch, CO), 7:00pm
Rock Canyon (Highlands Ranch, CO) at ThunderRidge (Highlands Ranch, CO), 7:00pm

5A METRO WEST
Lakewood (CO) at Arvada West (Arvada, CO), 7:30pm
Pomona (Arvada, CO) at Mullen (Denver, CO), 7:00pm

5A SOUTH
Chaparral (Parker, CO) at Fountain-Fort Carson (Fountain, CO), 7:00pm
Douglas County (Castle Rock, CO) at Legend (Parker, CO), 7:00pm

NON-LEAGUE
St. Mary's (Colorado Springs, CO) at Center (CO), 7:00pm

A-6 CENTRAL (6 MAN)
Deer Trail (CO) at Colorado School for the Deaf & Blind (Colorado Springs, CO), 4:00pm

A-6 EAST CENTRAL (6 MAN)
Liberty/Stratton (Joes, CO) at Arickaree/Woodlin (Anton, CO), 7:30pm
Otis (CO) at Idalia (CO), 7:30pm

A-6 NORTH (6 MAN)
Fleming (CO) at Briggsdale (CO), 7:00pm
Prairie (New Raymer, CO) at Peetz (CO), 7:00pm

A-6 SOUTH CENTRAL (6 MAN)
Aguilar (CO) at Branson/Kim (Branson, CO), 2:00pm
Manzanola (CO) at La Veta (CO), 1:00pm

A-6 SOUTH EAST (6 MAN)
Granada (CO) at Kit Carson (CO), 7:00pm

A-6 SOUTH WEST (6 MAN)
Mountain Valley (Saguache, CO) at Cripple Creek-Victor (Cripple Creek, CO), 1:00pm

A-8 ARKANSAS VALLEY (8 MAN)
McClave (CO) at Fowler (CO), 7:00pm

A-8 CENTRAL (8 MAN)
Justice (Lafayette, CO) at Front Range Christian (Littleton, CO), 4:00pm

A-8 MOUNTAIN (8 MAN)
Del Norte (CO) at Sanford (CO), 7:00pm
Dove Creek (CO) at Sargent (Monte Vista, CO), 6:00pm
Mancos (CO) at Norwood (CO), 7:00pm

A-8 NORTHWEST (8 MAN)
Hayden (CO) at West Grand (Kremmling, CO), 7:00pm
Rangely (CO) at Soroco (Oak Creek, CO), 7:00pm
Vail Christian (Edwards, CO) at Gilpin County (Black Hawk, CO), 7:00pm

A-8 PLAINS (8 MAN)
Caliche (Iliff, CO) at Akron (CO), 7:30pm
Haxtun (CO) at Byers (CO), 7:00pm

A-8 SOUTHERN (8 MAN)
Swink (CO) at Simla (CO), 7:00pm

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Calhan (CO) at Elbert (CO), 7:00pm
Hanover (Colorado Springs, CO) at Eads (CO), 7:00pm
Primero (Weston, CO) at Cotopaxi (CO), 1:00pm
Sangre de Cristo (Mosca, CO) at Hoehne (CO), 7:00pm



Saturday, October 13th

2A COLORADO
Riverdale Ridge (Thornton, CO) at Kent Denver (Englewood, CO), 1:00pm

3A MT. METRO
Evergreen (CO) at Lincoln (Denver, CO), 11:00am

3A NORTHERN METRO
Mead (Longmont, CO) at Northfield (Denver, CO), 2:00pm

3A SOUTH CENTRAL
Durango (CO) at Pueblo Central (Pueblo, CO), 1:00pm

4A SOUTHERN
Vista Ridge (Colorado Springs, CO) at Cheyenne Mountain (Colorado Springs, CO), 12:00pm

5A FRONT RANGE
Rocky Mountain (Fort Collins, CO) at Legacy (Broomfield, CO), 9:00am

5A METRO 10
Denver East (Denver, CO) at Far Northeast Warriors (Denver, CO), 1:00pm

5A SOUTH
Regis Jesuit (Aurora, CO) at Doherty (Colorado Springs, CO), 1:00pm

A-6 CENTRAL (6 MAN)
Genoa-Hugo (Hugo, CO) at Edison (Yoder, CO), 1:00pm

A-6 SOUTH EAST (6 MAN)
Cheraw (CO) at Cheyenne Wells (CO), 7:00pm

A-8 ARKANSAS VALLEY (8 MAN)
Springfield (CO) at Las Animas (CO), 2:00pm
Wiley (CO) at Holly (CO), 1:00pm

A-8 PLAINS (8 MAN)
Merino (CO) at Dayspring Christian Academy (Greeley, CO), 1:00pm

A-8 SOUTHERN (8 MAN)
Custer County (Westcliffe, CO) at Miami-Yoder (Rush, CO), 1:00pm

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
North Park (Walden, CO) at Sierra Grande (Blanca, CO), 1:00pm
Weldon Valley (Weldona, CO) at Flagler/Hi-Plains (Flagler, CO), 1:00pm