2018 COLORADO 10/5 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    hide projections


Thursday, October 4th

2A FLATIRONS
D'Evelyn (Denver, CO) at Denver West (Denver, CO), 6:30pm

3A NORTH VALLEY
Erie (CO) at Northridge (Greeley, CO), 7:00pm
Thompson Valley (Loveland, CO) at Niwot (CO), 7:00pm

3A WESTERN SLOPE
Steamboat Springs (CO) at Palisade (CO), 7:00pm

4A JEFFCO
Dakota Ridge (Littleton, CO) at Bear Creek (Lakewood, CO), 6:00pm

4A LONGS PEAK
Greeley Central (Greeley, CO) at Fort Collins (CO), 6:00pm

4A METRO
Aurora Central (Aurora, CO) at Gateway (Aurora, CO), 6:30pm

4A PIKES PEAK
Widefield (Colorado Springs, CO) at Rampart (Colorado Springs, CO), 7:00pm

4A PIONEER
Standley Lake (Westminster, CO) at Thornton (CO), 7:00pm

5A FRONT RANGE
Fairview (Boulder, CO) at Horizon (Thornton, CO), 7:00pm

5A METRO EAST
Eaglecrest (Centennial, CO) at Overland (Aurora, CO), 7:00pm

5A METRO SOUTH
Castle View (Castle Rock, CO) at Mountain Vista (Highlands Ranch, CO), 7:00pm

5A METRO WEST
Pomona (Arvada, CO) at Arvada West (Arvada, CO), 12:00pm

5A SOUTH
Doherty (Colorado Springs, CO) at Chaparral (Parker, CO), 7:00pm

A-8 MOUNTAIN (8 MAN)
Norwood (CO) at Del Norte (CO), 6:00pm

6/8/9 MAN INTERSTATE
Monument Valley (UT) at Dove Creek (CO), 7:00pm



Friday, October 5th

1A FOOTHILLS
Lake County (Leadville, CO) at Manual (Denver, CO), 6:00pm
Platte Canyon (Bailey, CO) at Jefferson (Edgewater, CO), 6:00pm
Sheridan (Denver, CO) at Clear Creek (Evergreen, CO), 7:00pm

1A NORTH CENTRAL
Burlington (CO) at Holyoke (CO), 7:00pm
Wiggins (CO) at Wray (CO), 7:00pm

1A NORTHERN
Lyons (CO) at Cornerstone Christian Academy (Westminster, CO), 7:00pm
Strasburg (CO) at Highland (Ault, CO), 7:00pm

1A SANTA FE
Mall (Walsenburg, CO) at Peyton (CO), 7:00pm
Trinidad (CO) at Crowley County (Ordway, CO), 7:00pm

1A SOUTHERN PEAKS
Centauri (La Jara, CO) at Monte Vista (CO), 7:00pm
Center (CO) at Ignacio (CO), 7:00pm

1A TRI-PEAKS
Colorado Springs Christian (Colorado Springs, CO) at Buena Vista (CO), 7:00pm
Florence (CO) at St. Mary's (Colorado Springs, CO), 7:00pm

1A WESTERN SLOPE
Grand Valley (Parachute, CO) at Hotchkiss (CO), 7:00pm
Meeker (CO) at Cedaredge (CO), 7:00pm
Olathe (CO) at Paonia (CO), 7:00pm

2A COLORADO
Bishop Machebeuf (Denver, CO) at Riverdale Ridge (Thornton, CO), 7:00pm
Kent Denver (Englewood, CO) at Englewood (CO), 7:00pm

2A FLATIRONS
Arvada (CO) at Faith Christian (Arvada, CO), 7:00pm
Bennett (CO) at Middle Park (Granby, CO), 7:00pm

2A INTERMOUNTAIN
Montezuma-Cortez (Cortez, CO) at Alamosa (CO), 7:00pm
Salida (CO) at Pagosa Springs (CO), 7:00pm

2A PATRIOT EAST
Fort Lupton (CO) at Platte Valley (Kersey, CO), 7:00pm
Sterling (CO) at Brush (CO), 7:00pm
Valley (Gilcrest, CO) at Weld Central (Keenesburg, CO), 7:00pm

2A PATRIOT WEST
Academy (Westminster, CO) at Eaton (CO), 7:00pm
University (Greeley, CO) at Resurrection Christian (Loveland, CO), 7:00pm

2A TRI-PEAKS
La Junta (CO) at Elizabeth (CO), 7:00pm
Manitou Springs (CO) at Classical Academy (Colorado Springs, CO), 7:00pm
Woodland Park (CO) at Lamar (CO), 7:00pm

2A WESTERN SLOPE
Coal Ridge (New Castle, CO) at Basalt (CO), 7:00pm
Moffat County (Craig, CO) at Aspen (CO), 7:00pm
Rifle (CO) at Delta (CO), 7:00pm

3A CENTRAL
Jefferson (Denver, CO) at Lewis-Palmer (Monument, CO), 7:00pm
Littleton (CO) at Discovery Canyon (Colorado Springs, CO), 7:00pm
Palmer Ridge (Monument, CO) at Lutheran (Parker, CO), 7:00pm

3A MT. METRO
Conifer (CO) at Green Mountain (Lakewood, CO), 7:00pm
Lincoln (Denver, CO) at Kennedy (Denver, CO), 7:00pm
Washington (Denver, CO) at Evergreen (CO), 12:00pm

3A NORTH VALLEY
Fort Morgan (CO) at Roosevelt (Johnstown, CO), 7:00pm

3A NORTHERN METRO
Northfield (Denver, CO) at Frederick (CO), 12:00pm
Skyview (Thornton, CO) at Mead (Longmont, CO), 7:00pm

3A SOUTH CENTRAL
Centennial (Pueblo, CO) at Durango (CO), 6:00pm
Pueblo Central (Pueblo, CO) at Pueblo County (Pueblo, CO), 7:00pm
Pueblo East (Pueblo, CO) at Pueblo South (Pueblo, CO), 7:00pm

3A SOUTHERN
Mitchell (Colorado Springs, CO) at Sierra (Colorado Springs, CO), 7:00pm
Sand Creek (Colorado Springs, CO) at Canon City (CO), 7:00pm

3A WESTERN SLOPE
Eagle Valley (Gypsum, CO) at Glenwood Springs (CO), 7:00pm
Summit (Frisco, CO) at Battle Mountain (Edwards, CO), 7:00pm

4A JEFFCO
Chatfield (Littleton, CO) at Wheat Ridge (CO), 4:00pm
Golden (CO) at Grand Junction (CO), 7:00pm

4A LONGS PEAK
Loveland (CO) at Monarch (Louisville, CO), 7:00pm
Skyline (Longmont, CO) at Silver Creek (Longmont, CO), 7:00pm

4A METRO
Montrose (CO) at Heritage (Littleton, CO), 6:00pm

4A NORTHERN
Brighton (CO) at Mountain View (Loveland, CO), 7:00pm
Broomfield (CO) at Windsor (CO), 7:00pm
Longmont (CO) at Greeley West (Greeley, CO), 7:00pm

4A PIKES PEAK
Air Academy (US Air Force Academy, CO) at Coronado (Colorado Springs, CO), 7:00pm
Liberty (Colorado Springs, CO) at Pueblo West (CO), 7:00pm

4A PIONEER
Vista PEAK Prep (Aurora, CO) at Hinkley (Aurora, CO), 6:30pm

4A SOUTHERN
Grand Junction Central (Grand Junction, CO) at Vista Ridge (Colorado Springs, CO), 7:00pm
Palmer (Colorado Springs, CO) at Mesa Ridge (Colorado Springs, CO), 7:00pm

5A FRONT RANGE
Poudre (Fort Collins, CO) at Legacy (Broomfield, CO), 7:00pm
Rocky Mountain (Fort Collins, CO) at Fossil Ridge (Fort Collins, CO), 7:00pm

5A METRO 10
Mountain Range (Westminster, CO) at Westminster (CO), 7:00pm
Prairie View (Henderson, CO) at Boulder (CO), 7:00pm
Rangeview (Aurora, CO) at Northglenn (CO), 7:00pm
Smoky Hill (Aurora, CO) at Denver East (Denver, CO), 4:00pm

5A METRO EAST
Arapahoe (Centennial, CO) at Cherry Creek (Greenwood Village, CO), 7:00pm
Grandview (Aurora, CO) at Cherokee Trail (Aurora, CO), 7:00pm

5A METRO SOUTH
ThunderRidge (Highlands Ranch, CO) at Highlands Ranch (CO), 7:00pm

5A METRO WEST
Columbine (Littleton, CO) at Lakewood (CO), 7:30pm
Mullen (Denver, CO) at Ralston Valley (Arvada, CO), 7:00pm

5A SOUTH
Fountain-Fort Carson (Fountain, CO) at Douglas County (Castle Rock, CO), 7:00pm
Legend (Parker, CO) at Regis Jesuit (Aurora, CO), 12:00pm

NON-LEAGUE
Dolores (CO) at Rye (CO), 7:00pm

A-6 CENTRAL (6 MAN)
Genoa-Hugo (Hugo, CO) at Colorado School for the Deaf & Blind (Colorado Springs, CO), 4:00pm
Hanover (Colorado Springs, CO) at Deer Trail (CO), 7:00pm

A-6 NORTH (6 MAN)
Weldon Valley (Weldona, CO) at Prairie (New Raymer, CO), 7:00pm

A-6 SOUTH EAST (6 MAN)
Kit Carson (CO) at Walsh (CO), 7:00pm

A-6 SOUTH WEST (6 MAN)
Cotopaxi (CO) at Sierra Grande (Blanca, CO), 1:00pm

A-8 ARKANSAS VALLEY (8 MAN)
Fowler (CO) at Wiley (CO), 7:00pm
Holly (CO) at Hoehne (CO), 7:00pm
Las Animas (CO) at McClave (CO), 7:00pm

A-8 CENTRAL (8 MAN)
Front Range Christian (Littleton, CO) at Elbert (CO), 7:00pm

A-8 MOUNTAIN (8 MAN)
Mancos (CO) at Sanford (CO), 6:00pm
Sangre de Cristo (Mosca, CO) at Sargent (Monte Vista, CO), 7:00pm

A-8 NORTHWEST (8 MAN)
Gilpin County (Black Hawk, CO) at Plateau Valley (Collbran, CO), 7:00pm
Hayden (CO) at Rangely (CO), 7:00pm
Soroco (Oak Creek, CO) at Vail Christian (Edwards, CO), 7:00pm

A-8 PLAINS (8 MAN)
Akron (CO) at Byers (CO), 7:00pm
Merino (CO) at Caliche (Iliff, CO), 7:30pm

A-8 SOUTHERN (8 MAN)
Pikes Peak Christian (Colorado Springs, CO) at Custer County (Westcliffe, CO), 7:00pm

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Flagler/Hi-Plains (Flagler, CO) at Peetz (CO), 7:00pm
Granada (CO) at Liberty/Stratton (Joes, CO), 7:00pm
Huerta Prep (Pueblo, CO) at Miami-Yoder (Rush, CO), 7:00pm
Mountain Valley (Saguache, CO) at Manzanola (CO), 3:00pm
Otis (CO) at Briggsdale (CO), 7:30pm



Saturday, October 6th

1A NORTH CENTRAL
Yuma (CO) at Limon (CO), 2:00pm

1A NORTHERN
Pinnacle Charter (Federal Heights, CO) at Estes Park (CO), 7:00pm

1A SANTA FE
Rocky Ford (CO) at Ellicott (Calhan, CO), 1:00pm

2A COLORADO
Alameda (Lakewood, CO) at Ridge View Academy (Watkins, CO), 1:00pm

2A PATRIOT WEST
Berthoud (CO) at Prospect Ridge Academy (Broomfield, CO), 1:00pm

3A NORTHERN METRO
Holy Family (Broomfield, CO) at Denver North (Denver, CO), 12:00pm

3A SOUTHERN
Falcon (CO) at Harrison (Colorado Springs, CO), 1:00pm

4A METRO
Ponderosa (Parker, CO) at Denver South (Denver, CO), 11:00am

4A PIONEER
Fruita Monument (Fruita, CO) at Centaurus (Lafayette, CO), 1:00pm

4A SOUTHERN
Cheyenne Mountain (Colorado Springs, CO) at Pine Creek (Colorado Springs, CO), 1:00pm

5A METRO 10
Adams City (Commerce City, CO) at Far Northeast Warriors (Denver, CO), 12:00pm

5A METRO SOUTH
Valor Christian (Highlands Ranch, CO) at Rock Canyon (Highlands Ranch, CO), 4:30pm

A-6 EAST CENTRAL (6 MAN)
Idalia (CO) at Arickaree/Woodlin (Anton, CO), 1:00pm

A-6 NORTH (6 MAN)
Fleming (CO) at North Park (Walden, CO), 1:00pm

A-6 SOUTH CENTRAL (6 MAN)
Branson/Kim (Branson, CO) at Primero (Weston, CO), 1:00pm

A-6 SOUTH EAST (6 MAN)
Eads (CO) at Cheyenne Wells (CO), 2:00pm

A-8 CENTRAL (8 MAN)
South Park (Fairplay, CO) at Rocky Mountain Lutheran (Denver, CO), 1:00pm

A-8 PLAINS (8 MAN)
Sedgwick County (Julesburg, CO) at Dayspring Christian Academy (Greeley, CO), 1:00pm

A-8 SOUTHERN (8 MAN)
Swink (CO) at Calhan (CO), 1:00pm

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Cripple Creek-Victor (Cripple Creek, CO) at La Veta (CO), 1:00pm
Edison (Yoder, CO) at Cheraw (CO), 7:00pm