2018 COLORADO 9/28 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    NOTE: NO PROJECTED SCORES UNTIL OCTOBER


Thursday, September 27th

1A SOUTHERN PEAKS
Monte Vista (CO) at Dolores (CO), 7:00pm

5A FRONT RANGE
Legacy (Broomfield, CO) at Fairview (Boulder, CO), 7:00pm

5A METRO 10
Far Northeast Warriors (Denver, CO) at Mountain Range (Westminster, CO), 7:00pm

5A METRO WEST
Ralston Valley (Arvada, CO) at Arvada West (Arvada, CO), 7:00pm

5A SOUTH
Doherty (Colorado Springs, CO) at Douglas County (Castle Rock, CO), 7:00pm

NON-LEAGUE
Falcon (CO) at Green Mountain (Lakewood, CO), 7:00pm
Jefferson (Denver, CO) at Thompson Valley (Loveland, CO), 6:00pm
Lewis-Palmer (Monument, CO) at Pueblo South (Pueblo, CO), 7:00pm
Lincoln (Denver, CO) at Northridge (Greeley, CO), 7:00pm
Monarch (Louisville, CO) at Gateway (Aurora, CO), 6:30pm
Montrose (CO) at Fruita Monument (Fruita, CO), 7:00pm

A-6 SOUTH CENTRAL (6 MAN)
Manzanola (CO) at Aguilar (CO), 12:00pm



Friday, September 28th

1A FOOTHILLS
Lake County (Leadville, CO) at Jefferson (Edgewater, CO), 7:00pm
Sheridan (Denver, CO) at Manual (Denver, CO), 7:00pm

1A NORTH CENTRAL
Holyoke (CO) at Yuma (CO), 7:00pm
Limon (CO) at Wiggins (CO), 7:00pm
Wray (CO) at Burlington (CO), 7:00pm

1A NORTHERN
Cornerstone Christian Academy (Westminster, CO) at Estes Park (CO), 7:00pm
Lyons (CO) at Strasburg (CO), 7:00pm

1A SANTA FE
Crowley County (Ordway, CO) at Rocky Ford (CO), 7:00pm
Peyton (CO) at Ellicott (Calhan, CO), 7:00pm

1A SOUTHERN PEAKS
Centauri (La Jara, CO) at Center (CO), 12:00pm

1A TRI-PEAKS
Rye (CO) at Florence (CO), 7:00pm

1A WESTERN SLOPE
Grand Valley (Parachute, CO) at Meeker (CO), 7:00pm
Hotchkiss (CO) at Paonia (CO), 7:00pm
Olathe (CO) at Cedaredge (CO), 7:00pm

2A COLORADO
Alameda (Lakewood, CO) at Bishop Machebeuf (Denver, CO), 3:30pm
Riverdale Ridge (Thornton, CO) at Englewood (CO), 7:00pm

2A FLATIRONS
Arvada (CO) at Bennett (CO), 7:00pm
D'Evelyn (Denver, CO) at Middle Park (Granby, CO), 7:00pm
Denver West (Denver, CO) at Faith Christian (Arvada, CO), 7:00pm

2A INTERMOUNTAIN
Alamosa (CO) at Bayfield (CO), 7:00pm
Pagosa Springs (CO) at Montezuma-Cortez (Cortez, CO), 7:00pm

2A PATRIOT EAST
Brush (CO) at Fort Lupton (CO), 7:00pm
Platte Valley (Kersey, CO) at Weld Central (Keenesburg, CO), 12:00pm
Sterling (CO) at Valley (Gilcrest, CO), 7:00pm

2A PATRIOT WEST
Eaton (CO) at University (Greeley, CO), 7:00pm
Resurrection Christian (Loveland, CO) at Berthoud (CO), 7:00pm

2A TRI-PEAKS
Classical Academy (Colorado Springs, CO) at Lamar (CO), 7:00pm
La Junta (CO) at Woodland Park (CO), 7:00pm
Manitou Springs (CO) at Elizabeth (CO), 7:00pm

2A WESTERN SLOPE
Aspen (CO) at Delta (CO), 7:00pm
Rifle (CO) at Coal Ridge (New Castle, CO), 7:00pm

5A FRONT RANGE
Fossil Ridge (Fort Collins, CO) at Horizon (Thornton, CO), 7:00pm
Poudre (Fort Collins, CO) at Rocky Mountain (Fort Collins, CO), 12:00pm

5A METRO 10
Denver East (Denver, CO) at Westminster (CO), 7:00pm
Northglenn (CO) at Adams City (Commerce City, CO), 7:00pm
Rangeview (Aurora, CO) at Prairie View (Henderson, CO), 7:00pm

5A METRO EAST
Cherokee Trail (Aurora, CO) at Arapahoe (Centennial, CO), 7:00pm
Eaglecrest (Centennial, CO) at Grandview (Aurora, CO), 7:00pm
Overland (Aurora, CO) at Cherry Creek (Greenwood Village, CO), 7:00pm

5A METRO SOUTH
Highlands Ranch (CO) at Rock Canyon (Highlands Ranch, CO), 7:00pm
ThunderRidge (Highlands Ranch, CO) at Mountain Vista (Highlands Ranch, CO), 12:00pm
Valor Christian (Highlands Ranch, CO) at Castle View (Castle Rock, CO), 7:00pm

5A METRO WEST
Lakewood (CO) at Pomona (Arvada, CO), 12:00pm
Mullen (Denver, CO) at Columbine (Littleton, CO), 4:00pm

5A SOUTH
Legend (Parker, CO) at Fountain-Fort Carson (Fountain, CO), 7:00pm
Regis Jesuit (Aurora, CO) at Chaparral (Parker, CO), 7:00pm

NON-LEAGUE
Cheyenne Mountain (Colorado Springs, CO) at Widefield (Colorado Springs, CO), 7:00pm
Erie (CO) at Mead (Longmont, CO), 7:00pm
Evergreen (CO) at Palisade (CO), 12:00pm
Fort Collins (CO) at Broomfield (CO), 7:00pm
Glenwood Springs (CO) at Roosevelt (Johnstown, CO), 7:00pm
Golden (CO) at Aurora Central (Aurora, CO), 6:30pm
Greeley West (Greeley, CO) at Greeley Central (Greeley, CO), 7:00pm
Harrison (Colorado Springs, CO) at Pueblo County (Pueblo, CO), 12:00pm
Heritage (Littleton, CO) at Centaurus (Lafayette, CO), 12:00pm
Kennedy (Denver, CO) at Thornton (CO), 7:00pm
Littleton (CO) at Frederick (CO), 7:00pm
Mesa Ridge (Colorado Springs, CO) at Canon City (CO), 12:00pm
Mountain View (Loveland, CO) at Loveland (CO), 7:00pm
Niwot (CO) at Eagle Valley (Gypsum, CO), 7:00pm
Palmer (Colorado Springs, CO) at Air Academy (US Air Force Academy, CO), 7:00pm
Sand Creek (Colorado Springs, CO) at Pueblo Central (Pueblo, CO), 7:00pm
Sierra (Colorado Springs, CO) at Centennial (Pueblo, CO), 7:00pm
Silver Creek (Longmont, CO) at Longmont (CO), 7:00pm
Skyline (Longmont, CO) at Holy Family (Broomfield, CO), 7:00pm
Skyview (Thornton, CO) at Conifer (CO), 12:00pm
Standley Lake (Westminster, CO) at Denver South (Denver, CO), 7:00pm
Vista PEAK Prep (Aurora, CO) at Dakota Ridge (Littleton, CO), 7:30pm
Wheat Ridge (CO) at Liberty (Colorado Springs, CO), 7:00pm
Windsor (CO) at Bear Creek (Lakewood, CO), 7:00pm

A-6 CENTRAL (6 MAN)
Edison (Yoder, CO) at Hanover (Colorado Springs, CO), 7:30pm

A-6 SOUTH CENTRAL (6 MAN)
Primero (Weston, CO) at La Veta (CO), 7:00pm

A-6 SOUTH EAST (6 MAN)
Cheyenne Wells (CO) at Kit Carson (CO), 7:00pm
Eads (CO) at Walsh (CO), 7:00pm
Granada (CO) at Cheraw (CO), 7:00pm

A-8 ARKANSAS VALLEY (8 MAN)
Hoehne (CO) at Fowler (CO), 7:00pm
McClave (CO) at Springfield (CO), 7:00pm
Wiley (CO) at Las Animas (CO), 7:00pm

A-8 MOUNTAIN (8 MAN)
Del Norte (CO) at Dove Creek (CO), 6:00pm
Sangre de Cristo (Mosca, CO) at Mancos (CO), 6:00pm
Sargent (Monte Vista, CO) at Norwood (CO), 6:00pm

A-8 NORTHWEST (8 MAN)
Plateau Valley (Collbran, CO) at Soroco (Oak Creek, CO), 7:00pm
Vail Christian (Edwards, CO) at Hayden (CO), 7:00pm
West Grand (Kremmling, CO) at Rangely (CO), 7:00pm

A-8 PLAINS (8 MAN)
Dayspring Christian Academy (Greeley, CO) at Byers (CO), 7:00pm
Merino (CO) at Akron (CO), 7:30pm
Sedgwick County (Julesburg, CO) at Haxtun (CO), 7:30pm

A-8 SOUTHERN (8 MAN)
Miami-Yoder (Rush, CO) at Swink (CO), 7:00pm
Simla (CO) at Pikes Peak Christian (Colorado Springs, CO), 7:00pm

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Prairie (New Raymer, CO) at Otis (CO), 7:00pm



Saturday, September 29th

1A FOOTHILLS
Clear Creek (Evergreen, CO) at Platte Canyon (Bailey, CO), 1:00pm

1A NORTHERN
Highland (Ault, CO) at Pinnacle Charter (Federal Heights, CO), 5:30pm

1A SANTA FE
Trinidad (CO) at Mall (Walsenburg, CO), 1:00pm

1A TRI-PEAKS
St. Mary's (Colorado Springs, CO) vs. Buena Vista (CO) at TBA, 7:00pm

2A COLORADO
Kent Denver (Englewood, CO) at Ridge View Academy (Watkins, CO), 11:00am

2A PATRIOT WEST
Prospect Ridge Academy (Broomfield, CO) at Academy (Westminster, CO), 7:00pm

2A WESTERN SLOPE
Basalt (CO) at Moffat County (Craig, CO), 1:00pm

5A METRO 10
Boulder (CO) at Smoky Hill (Aurora, CO), 1:00pm

NON-LEAGUE
Coronado (Colorado Springs, CO) at Grand Junction Central (Grand Junction, CO), 6:30pm
Fort Morgan (CO) at Northfield (Denver, CO), 2:00pm
Hinkley (Aurora, CO) at Washington (Denver, CO), 11:00am
Ignacio (CO) at Colorado Springs Christian (Colorado Springs, CO), 1:00pm
Lutheran (Parker, CO) at Mitchell (Colorado Springs, CO), 1:00pm
Vista Ridge (Colorado Springs, CO) at Ponderosa (Parker, CO), 1:00pm

A-6 EAST CENTRAL (6 MAN)
Arickaree/Woodlin (Anton, CO) at Flagler/Hi-Plains (Flagler, CO), 3:00pm
Liberty/Stratton (Joes, CO) at Idalia (CO), 1:30pm

A-6 NORTH (6 MAN)
Briggsdale (CO) at Peetz (CO), 1:00pm
North Park (Walden, CO) at Weldon Valley (Weldona, CO), 1:00pm

A-6 SOUTH WEST (6 MAN)
Sierra Grande (Blanca, CO) at Cripple Creek-Victor (Cripple Creek, CO), 1:00pm

A-8 CENTRAL (8 MAN)
Front Range Christian (Littleton, CO) at Rocky Mountain Lutheran (Denver, CO), 1:00pm

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Branson/Kim (Branson, CO) at Deer Trail (CO), 1:00pm
Custer County (Westcliffe, CO) at Sanford (CO), 1:00pm
Huerta Prep (Pueblo, CO) at Justice (Lafayette, CO), 1:00pm
South Park (Fairplay, CO) at Caliche (Iliff, CO), 1:00pm

6/8/9 MAN INTERSTATE
Phoenix Day School for the Deaf (Phoenix, AZ) at Colorado School for the Deaf & Blind (Colorado Springs, CO), 3:30pm