2018 COLORADO 11/2 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    show projections


Thursday, November 1st

3A CENTRAL
Lewis-Palmer (Monument, CO) 18 Littleton (CO) 13   


3A MT. METRO
Conifer (CO) 11 Washington (Denver, CO) 8   


3A NORTHERN METRO
Northfield (Denver, CO) 34 Denver North (Denver, CO) 30   


3A SOUTH CENTRAL
Pueblo Central (Pueblo, CO) 33 Pueblo South (Pueblo, CO) 28   


4A JEFFCO
Golden (CO) 14 Dakota Ridge (Littleton, CO) 10   


4A NORTHERN
Mountain View (Loveland, CO) 23 Greeley West (Greeley, CO) 21   


4A PIONEER
Standley Lake (Westminster, CO) 34 Centaurus (Lafayette, CO) 31   


4A SOUTHERN
Pine Creek (Colorado Springs, CO) 42 Vista Ridge (Colorado Springs, CO) 41   




Friday, November 2nd

3A CENTRAL
Jefferson (Denver, CO) 40 Lutheran (Parker, CO) 38   

Discovery Canyon (Colorado Springs, CO) 17 Palmer Ridge (Monument, CO) 15   


3A MT. METRO
Kennedy (Denver, CO) 24 Evergreen (CO) 21   

Lincoln (Denver, CO) 32 Green Mountain (Lakewood, CO) 29   


3A NORTH VALLEY
Fort Morgan (CO) 25 Erie (CO) 22   

Roosevelt (Johnstown, CO) 21 Niwot (CO) 20   

Thompson Valley (Loveland, CO) 37 Northridge (Greeley, CO) 32   


3A NORTHERN METRO
Skyview (Thornton, CO) 32 Holy Family (Broomfield, CO) 27   

Frederick (CO) 22 Mead (Longmont, CO) 20   


3A SOUTH CENTRAL
Pueblo County (Pueblo, CO) 33 Centennial (Pueblo, CO) 29   

Durango (CO) 17 Pueblo East (Pueblo, CO) 12   


3A SOUTHERN
Canon City (CO) 40 Sierra (Colorado Springs, CO) 38 [forfeit]   

Sand Creek (Colorado Springs, CO) 25 Falcon (CO) 24   

Harrison (Colorado Springs, CO) 22 Mitchell (Colorado Springs, CO) 21   


3A WESTERN SLOPE
Battle Mountain (Edwards, CO) 13 Eagle Valley (Gypsum, CO) 8   

Steamboat Springs (CO) 33 Glenwood Springs (CO) 32   

Summit (Frisco, CO) 24 Palisade (CO) 21   


4A JEFFCO
Chatfield (Littleton, CO) 40 Bear Creek (Lakewood, CO) 35   

Grand Junction (CO) 13 Wheat Ridge (CO) 9   


4A LONGS PEAK
Fort Collins (CO) 16 Silver Creek (Longmont, CO) 13   

Skyline (Longmont, CO) 41 Loveland (CO) 40   

Monarch (Louisville, CO) 11 Greeley Central (Greeley, CO) 8   


4A METRO
Denver South (Denver, CO) 37 Gateway (Aurora, CO) 32   

Aurora Central (Aurora, CO) 29 Montrose (CO) 26   

Heritage (Littleton, CO) 32 Ponderosa (Parker, CO) 28   


4A NORTHERN
Broomfield (CO) 35 Longmont (CO) 34   

Brighton (CO) 22 Windsor (CO) 18   


4A PIKES PEAK
Liberty (Colorado Springs, CO) 30 Air Academy (US Air Force Academy, CO) 28   

Coronado (Colorado Springs, CO) 19 Widefield (Colorado Springs, CO) 14   

Pueblo West (CO) 27 Rampart (Colorado Springs, CO) 25   


4A PIONEER
Thornton (CO) 34 Hinkley (Aurora, CO) 29   


4A SOUTHERN
Cheyenne Mountain (Colorado Springs, CO) 41 Palmer (Colorado Springs, CO) 39   

Grand Junction Central (Grand Junction, CO) 28 Mesa Ridge (Colorado Springs, CO) 24   


1A PLAYOFFS
Colorado Springs Christian (Colorado Springs, CO) 51 Monte Vista (CO) 30   


2A PLAYOFFS
Bayfield (CO) 19 Montezuma-Cortez (Cortez, CO) 14   


5A PLAYOFFS
Arvada West (Arvada, CO) 25 Legend (Parker, CO) 7   

Cherokee Trail (Aurora, CO) 33 Poudre (Fort Collins, CO) 30   

Denver East (Denver, CO) 20 Fairview (Boulder, CO) 19   

Doherty (Colorado Springs, CO) 29 Highlands Ranch (CO) 26   

Mullen (Denver, CO) 26 Legacy (Broomfield, CO) 22   

Regis Jesuit (Aurora, CO) 28 Smoky Hill (Aurora, CO) 24   


A-6 MAN PLAYOFFS
Arickaree/Woodlin (Anton, CO) 56 Genoa-Hugo (Hugo, CO) 7

A-8 MAN PLAYOFFS
Holly (CO) 42 Sargent (Monte Vista, CO) 36
Front Range Christian (Littleton, CO) 25 West Grand (Kremmling, CO) 23



Saturday, November 3rd

4A PIONEER
Vista PEAK Prep (Aurora, CO) 42 Fruita Monument (Fruita, CO) 41   


1A PLAYOFFS
Burlington (CO) 21 Paonia (CO) 13   

Centauri (La Jara, CO) 17 Crowley County (Ordway, CO) 16   

Wray (CO) 41 Florence (CO) 40   

Limon (CO) 13 Highland (Ault, CO) 12   

Meeker (CO) 31 Holyoke (CO) 27   

Peyton (CO) 10 Platte Canyon (Bailey, CO) 9   

Buena Vista (CO) 26 Strasburg (CO) 25   


2A PLAYOFFS
Basalt (CO) 26 D'Evelyn (Denver, CO) 14   

Faith Christian (Arvada, CO) 32 Kent Denver (Englewood, CO) 29   

Berthoud (CO) 37 La Junta (CO) 34   

Platte Valley (Kersey, CO) 13 Delta (CO) 8   

Resurrection Christian (Loveland, CO) 32 Alamosa (CO) 30   

Eaton (CO) 42 Rifle (CO) 38   

Aspen (CO) 42 Salida (CO) 38   


5A PLAYOFFS
Castle View (Castle Rock, CO) 35 Fountain-Fort Carson (Fountain, CO) 20   

Arapahoe (Centennial, CO) 38 Lakewood (CO) 36   


A-6 MAN PLAYOFFS
Fleming (CO) 32 Cheyenne Wells (CO) 20
Mountain Valley (Saguache, CO) 29 Granada (CO) 24
North Park (Walden, CO) 34 Kit Carson (CO) 32
Manzanola (CO) 32 Liberty/Stratton (Joes, CO) 29
Cotopaxi (CO) 40 Otis (CO) 35
Flagler/Hi-Plains (Flagler, CO) 13 Peetz (CO) 8
Prairie (New Raymer, CO) 20 Idalia (CO) 17

A-8 MAN PLAYOFFS
Caliche (Iliff, CO) 40 Fowler (CO) 0
Hoehne (CO) 22 Dayspring Christian Academy (Greeley, CO) 21
Merino (CO) 28 Mancos (CO) 24
Pikes Peak Christian (Colorado Springs, CO) 38 Vail Christian (Edwards, CO) 35
Akron (CO) 22 Rangely (CO) 21
Simla (CO) 25 Sedgwick County (Julesburg, CO) 20