2018 COLORADO 10/26 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    show projections


Thursday, October 25th

1A NORTHERN
Estes Park (CO) at Highland (Ault, CO), 5:30pm

2A FLATIRONS
Middle Park (Granby, CO) at Arvada (CO), 4:00pm

2A PATRIOT EAST
Fort Lupton (CO) at Valley (Gilcrest, CO), 7:00pm

3A NORTH VALLEY
Fort Morgan (CO) at Niwot (CO), 7:00pm

3A NORTHERN METRO
Skyview (Thornton, CO) at Frederick (CO), 7:00pm

3A SOUTH CENTRAL
Pueblo Central (Pueblo, CO) at Pueblo East (Pueblo, CO), 7:00pm

4A JEFFCO
Bear Creek (Lakewood, CO) at Golden (CO), 7:30pm
Chatfield (Littleton, CO) at Grand Junction (CO), 4:00pm

4A LONGS PEAK
Skyline (Longmont, CO) at Fort Collins (CO), 6:00pm

4A NORTHERN
Longmont (CO) at Mountain View (Loveland, CO), 7:00pm
Windsor (CO) at Greeley West (Greeley, CO), 6:30pm

4A PIKES PEAK
Liberty (Colorado Springs, CO) at Coronado (Colorado Springs, CO), 6:00pm

4A PIONEER
Vista PEAK Prep (Aurora, CO) at Thornton (CO), 7:00pm

5A METRO EAST
Arapahoe (Centennial, CO) at Overland (Aurora, CO), 7:00pm
Eaglecrest (Centennial, CO) at Cherokee Trail (Aurora, CO), 7:00pm

5A METRO WEST
Arvada West (Arvada, CO) at Columbine (Littleton, CO), 6:00pm
Mullen (Denver, CO) at Lakewood (CO), 7:00pm

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Colorado School for the Deaf & Blind (Colorado Springs, CO) at Cripple Creek-Victor (Cripple Creek, CO), 4:00pm



Friday, October 26th

1A FOOTHILLS
Clear Creek (Evergreen, CO) at Jefferson (Edgewater, CO), 7:00pm
Sheridan (Denver, CO) at Lake County (Leadville, CO), 7:00pm

1A NORTH CENTRAL
Burlington (CO) at Wiggins (CO), 7:00pm
Holyoke (CO) at Limon (CO), 7:00pm
Yuma (CO) at Wray (CO), 6:00pm

1A NORTHERN
Strasburg (CO) at Cornerstone Christian Academy (Westminster, CO), 7:00pm

1A SANTA FE
Ellicott (Calhan, CO) at Crowley County (Ordway, CO), 7:00pm
Peyton (CO) at Trinidad (CO), 7:00pm

1A SOUTHERN PEAKS
Centauri (La Jara, CO) at Ignacio (CO), 7:00pm
Dolores (CO) at Center (CO), 7:00pm

1A TRI-PEAKS
Florence (CO) at Colorado Springs Christian (Colorado Springs, CO), 7:00pm
Rye (CO) at St. Mary's (Colorado Springs, CO), 7:00pm

1A WESTERN SLOPE
Meeker (CO) at Hotchkiss (CO), 7:00pm
Olathe (CO) at Grand Valley (Parachute, CO), 7:00pm
Paonia (CO) at Cedaredge (CO), 7:00pm

2A COLORADO
Alameda (Lakewood, CO) at Riverdale Ridge (Thornton, CO), 7:00pm
Bishop Machebeuf (Denver, CO) at Kent Denver (Englewood, CO), 3:30pm
Ridge View Academy (Watkins, CO) at Englewood (CO), 7:00pm

2A FLATIRONS
Denver West (Denver, CO) at Bennett (CO), 7:00pm
Faith Christian (Arvada, CO) at D'Evelyn (Denver, CO), 7:00pm

2A INTERMOUNTAIN
Bayfield (CO) at Salida (CO), 7:00pm
Pagosa Springs (CO) at Alamosa (CO), 7:00pm

2A PATRIOT EAST
Brush (CO) at Platte Valley (Kersey, CO), 7:00pm
Sterling (CO) at Weld Central (Keenesburg, CO), 7:00pm

2A PATRIOT WEST
Berthoud (CO) at Eaton (CO), 7:00pm
Prospect Ridge Academy (Broomfield, CO) at Resurrection Christian (Loveland, CO), 7:00pm

2A TRI-PEAKS
Elizabeth (CO) at Lamar (CO), 7:00pm
Manitou Springs (CO) at La Junta (CO), 7:00pm
Woodland Park (CO) at Classical Academy (Colorado Springs, CO), 7:00pm

2A WESTERN SLOPE
Aspen (CO) at Basalt (CO), 7:00pm
Coal Ridge (New Castle, CO) at Delta (CO), 7:00pm
Rifle (CO) at Moffat County (Craig, CO), 7:00pm

3A CENTRAL
Discovery Canyon (Colorado Springs, CO) at Lutheran (Parker, CO), 7:00pm
Jefferson (Denver, CO) at Littleton (CO), 7:00pm
Palmer Ridge (Monument, CO) at Lewis-Palmer (Monument, CO), 7:00pm

3A MT. METRO
Evergreen (CO) at Conifer (CO), 12:00pm
Green Mountain (Lakewood, CO) at Kennedy (Denver, CO), 7:00pm

3A NORTH VALLEY
Erie (CO) at Thompson Valley (Loveland, CO), 7:00pm
Northridge (Greeley, CO) at Roosevelt (Johnstown, CO), 7:00pm

3A NORTHERN METRO
Denver North (Denver, CO) at Mead (Longmont, CO), 7:00pm
Northfield (Denver, CO) at Holy Family (Broomfield, CO), 12:00pm

3A SOUTH CENTRAL
Pueblo County (Pueblo, CO) at Durango (CO), 6:00pm
Pueblo South (Pueblo, CO) at Centennial (Pueblo, CO), 7:00pm

3A SOUTHERN
Falcon (CO) at Sierra (Colorado Springs, CO), 7:00pm
Harrison (Colorado Springs, CO) at Sand Creek (Colorado Springs, CO), 7:00pm

3A WESTERN SLOPE
Battle Mountain (Edwards, CO) at Palisade (CO), 8:00pm
Eagle Valley (Gypsum, CO) at Steamboat Springs (CO), 7:00pm
Summit (Frisco, CO) at Glenwood Springs (CO), 7:00pm

4A JEFFCO
Dakota Ridge (Littleton, CO) at Wheat Ridge (CO), 7:00pm

4A LONGS PEAK
Loveland (CO) at Greeley Central (Greeley, CO), 7:00pm
Monarch (Louisville, CO) at Silver Creek (Longmont, CO), 7:00pm

4A METRO
Aurora Central (Aurora, CO) at Denver South (Denver, CO), 6:30pm
Heritage (Littleton, CO) at Gateway (Aurora, CO), 7:00pm

4A NORTHERN
Broomfield (CO) at Brighton (CO), 7:00pm

4A PIKES PEAK
Air Academy (US Air Force Academy, CO) at Rampart (Colorado Springs, CO), 7:00pm
Widefield (Colorado Springs, CO) at Pueblo West (CO), 7:00pm

4A PIONEER
Hinkley (Aurora, CO) at Centaurus (Lafayette, CO), 12:00pm
Standley Lake (Westminster, CO) at Fruita Monument (Fruita, CO), 4:00pm

4A SOUTHERN
Cheyenne Mountain (Colorado Springs, CO) at Mesa Ridge (Colorado Springs, CO), 7:00pm
Palmer (Colorado Springs, CO) at Vista Ridge (Colorado Springs, CO), 7:00pm

5A FRONT RANGE
Legacy (Broomfield, CO) at Horizon (Thornton, CO), 7:00pm
Poudre (Fort Collins, CO) at Fossil Ridge (Fort Collins, CO), 12:00pm
Rocky Mountain (Fort Collins, CO) at Fairview (Boulder, CO), 7:00pm

5A METRO 10
Boulder (CO) at Adams City (Commerce City, CO), 7:00pm
Mountain Range (Westminster, CO) at Northglenn (CO), 7:00pm
Westminster (CO) at Smoky Hill (Aurora, CO), 7:00pm

5A METRO EAST
Cherry Creek (Greenwood Village, CO) at Grandview (Aurora, CO), 7:00pm

5A METRO SOUTH
Highlands Ranch (CO) at Valor Christian (Highlands Ranch, CO), 7:00pm
Rock Canyon (Highlands Ranch, CO) at Mountain Vista (Highlands Ranch, CO), 7:00pm
ThunderRidge (Highlands Ranch, CO) at Castle View (Castle Rock, CO), 7:00pm

5A METRO WEST
Ralston Valley (Arvada, CO) at Pomona (Arvada, CO), 7:00pm

5A SOUTH
Douglas County (Castle Rock, CO) at Regis Jesuit (Aurora, CO), 7:00pm
Fountain-Fort Carson (Fountain, CO) at Doherty (Colorado Springs, CO), 7:00pm
Legend (Parker, CO) at Chaparral (Parker, CO), 7:00pm

NON-LEAGUE
Monte Vista (CO) at Buena Vista (CO), 7:00pm

INTERSTATE
Montezuma-Cortez (Cortez, CO) at Albuquerque Academy (Albuquerque, NM), 3:00pm

A-8 ARKANSAS VALLEY (8 MAN)
Fowler (CO) at Las Animas (CO), 7:00pm
McClave (CO) at Hoehne (CO), 7:00pm
Springfield (CO) at Holly (CO), 7:00pm

A-8 MOUNTAIN (8 MAN)
Dove Creek (CO) at Mancos (CO), 7:00pm
Sanford (CO) at Sargent (Monte Vista, CO), 7:00pm

A-8 NORTHWEST (8 MAN)
Hayden (CO) at Soroco (Oak Creek, CO), 7:00pm
West Grand (Kremmling, CO) at Gilpin County (Black Hawk, CO), 7:00pm

A-8 PLAINS (8 MAN)
Dayspring Christian Academy (Greeley, CO) at Akron (CO), 7:00pm
Haxtun (CO) at Caliche (Iliff, CO), 7:30pm
Sedgwick County (Julesburg, CO) at Merino (CO), 7:00pm

A-8 SOUTHERN (8 MAN)
Custer County (Westcliffe, CO) at Calhan (CO), 7:00pm
Simla (CO) at Miami-Yoder (Rush, CO), 7:00pm

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Briggsdale (CO) at Flagler/Hi-Plains (Flagler, CO), 7:00pm
Cheyenne Wells (CO) at Otis (CO), 7:30pm
Eads (CO) at Genoa-Hugo (Hugo, CO), 7:00pm
Edison (Yoder, CO) at Cotopaxi (CO), 1:00pm
Fleming (CO) at Idalia (CO), 7:00pm
Justice (Lafayette, CO) at Pikes Peak Christian (Colorado Springs, CO), 7:00pm
Liberty/Stratton (Joes, CO) at Kit Carson (CO), 7:00pm
Mountain Valley (Saguache, CO) at Cheraw (CO), 7:00pm
Sierra Grande (Blanca, CO) at La Veta (CO), 1:00pm
Vail Christian (Edwards, CO) at Byers (CO), 7:00pm
Walsh (CO) at Branson/Kim (Branson, CO), 1:00pm



Saturday, October 27th

1A FOOTHILLS
Manual (Denver, CO) at Platte Canyon (Bailey, CO), 1:00pm

1A NORTHERN
Pinnacle Charter (Federal Heights, CO) at Lyons (CO), 7:00pm

1A SANTA FE
Mall (Walsenburg, CO) at Rocky Ford (CO), 1:00pm

2A PATRIOT WEST
University (Greeley, CO) at Academy (Westminster, CO), 4:00pm

3A MT. METRO
Washington (Denver, CO) at Lincoln (Denver, CO), 10:00am

3A SOUTHERN
Canon City (CO) at Mitchell (Colorado Springs, CO), 1:00pm

4A METRO
Montrose (CO) at Ponderosa (Parker, CO), 12:00pm

4A SOUTHERN
Grand Junction Central (Grand Junction, CO) at Pine Creek (Colorado Springs, CO), 1:00pm

5A METRO 10
Prairie View (Henderson, CO) at Far Northeast Warriors (Denver, CO), 1:00pm
Rangeview (Aurora, CO) at Denver East (Denver, CO), 2:00pm

A-8 CENTRAL (8 MAN)
South Park (Fairplay, CO) at Elbert (CO), 1:00pm

A-8 MOUNTAIN (8 MAN)
Del Norte (CO) at Sangre de Cristo (Mosca, CO), 1:00pm

A-8 NORTHWEST (8 MAN)
Rangely (CO) at Plateau Valley (Collbran, CO), 1:00pm

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Arickaree/Woodlin (Anton, CO) at North Park (Walden, CO), 1:00pm
Hanover (Colorado Springs, CO) at Prairie (New Raymer, CO), 1:00pm
Huerta Prep (Pueblo, CO) at Rocky Mountain Lutheran (Denver, CO), 1:00pm
Primero (Weston, CO) at Deer Trail (CO), 1:00pm